Evde Kefir Yapımı Tüketimi ve Kefirin Faydaları

Evde Kefir Yapımı Tüketimi ve Kefirin Faydaları

Süt, yoğurt, ayran üçlüsünün bir karşımı gibi ama daha çok ayrana benzeyen kefir, hafif ekşimtırak tadı ile çok özel bir lezzet ve tam bir sağlık deposu. Evde kefir yapımı neden önemli çünkü evde yapılan doğal kefirde 77 tane yararlı probiyotik var ve bu içeriğiyle kefir bağırsakların en iyi dostu.

Kefir nedir tarihçesi nereye dayanır kısaca bahsedecek olursak kefir, kelime anlamı olarak Rusçada “keyif veren” demektir. Rusya’da Kafkasya’nın kuzeyinde inek, koyun veya keçi sütünün özel bir maya mantarıyla fermente edilmesiyle ortaya çıkmış geleneksel bir besindir.

Ekmek gibi kefirin de mayası vardır ve bu kefir tanecikleri canlıdır. Rengi bembeyaz olabildiği gibi hafif sarıya çalan beyaz da olabiliyor. Kefir taneleri sıkı ama elastiki bir yapıya sahiptir ve yapışkandır. İyi korunmadığında ölürler, bazen de küserler ve sütü mayalamazlar.

Yabancı ülkelerde yoğurt çok popüler olduğundan kefir ile yoğurt karıştırılır genelde, aynı sanılıyor. İçindeki protein ve bakteri yapısı itibariyle benzese de tadının mayhoşluğu ve akışkanlığı ile yoğurttan ayrılır. Kefir daha fazla protein ve probiyotik içerir ayrıca sağlıklı yağ oranı yüksek ve doyurucudur.

Kefirin içinde B12 ve K2 vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri, folik asit ve birçok enzim bulunur. 100 gram kefirde 60 kalori vardır, kalorisi yüksek olmadığından diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir, doygunluk oluşturması da çok önemli bir artıdır. Kefirin kalitesini ise sütün kalitesi belirler. Daha kapsamlı bilgi için kefir üzerine yazılmış bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Evde Kefir Yapımı

Bağışıklık sistemini güçlendiren, birçok hastalığın sebebi olan bağırsakların sağlığını olumlu yönde etkileyen kefiri hazır olarak satın alıp tüketebileceğiniz gibi evde bizzat kendiniz de yapabilirsiniz. Hazır aldığınız kefir, evde yapılan doğal kefirden lezzet olarak bir tık geride kalır. Hatta evde yapılan kefire alıştığınızda bir daha hazır ürün almazsınız. Evde kefir nasıl yapılır malzemeler ve tarifi:

Evde kefir yapımı için gerekli malzemeler:

 1. Kefir mayası (Canlı kefir tanecikleri)
 2. Süt (Günlük süt olsa daha iyi)
 3. Kefir süzgeci (Plastik olmalı)
 4. Cam Kavanoz (1 litrelik)
 5. Tahta veya plastik kaşık
 6. İçme suyu
 7. Kefiri saklama kabı
Evde Kefir Yapımı Tüketimi ve Kefirin Faydaları

Evde Kefir Yapımı Tarifi

Evde kefir nasıl yapabilirim becerebilir miyim diye hiç düşünmeyin, kefir yapılışı çok kolay ve görseller de size yardımcı olacaktır.

 • Satın alınmış veya tanıdıklarımızdan elde ettiğimiz kefir mayası suda bekliyor olarak buzdolabımızda hazır olduğunu varsayıyoruz. Bir yemek kaşığı kadar olan kefir mayası, suyu süzülerek cam kavanoza yerleştirilir.
 • Üzerine günlük sütümüzden yarım litre koyuyoruz. Süt soğuk olarak konursa kefir mayalansa da istediğimiz kıvam olmayabiliyor, o yüzden sütü ılık hale gelecek kadar ısıtarak koyuyoruz. Sütün sıcaklığı yaklaşık 25-30 derece olmalı.
 • Kavanozun kapağı üzerine konur ama kapak sıkılmaz ve bu şekilde karanlık bir ortamda oda sıcaklığında en fazla 48 saat bekletilir. Kefir mayası çoksa 24 saatte de mayalanır. Bir gün geçtikten sonra ara ara bakarak katılığından, olup olmadığını anlarsınız.
 • Kefir olduktan sonra süzgeç yardımıyla koyacağınız kabın içine boşaltılır. Boşaltırken tahta kaşıkla iyice karıştırılır. Kefir tanecikleri yani mayası süzgeçte kalır, tüketeceğimiz kısım kabın içine süzülür. Böylece evde kefir elde etmiş oluruz. Buzdolabında biraz bekletildiğinde içimi daha lezzetli oluyor.
 • Elimizdeki kefir mayasını tekrar mayalayabilirsiniz ya da içme suyuyla yıkayarak kavanoza alıp biraz da su ekleyip buzdolabında bekletebilirsiniz. Genelde 10 gün içinde tekrar yaparsanız kefir tanecikleri hep beslenmiş olur ve büyüyüp çoğalır. Zamanla başka arkadaşlarınıza da bu mayadan verebilecek kadar çoğalırlar.
Evde Kefir Yapımı Tüketimi ve Kefirin Faydaları

Dikkat Edilecekler:

 • Süt seçimi önemli. Pastörize sütlerden tam verim alınamıyor, en güzeli günlük süt. Çiğ sütte de tam kaynatamama sorunu oluyor, bu konuda kendinize güveniyorsanız doğal çiğ sütü kaynatıp soğutup kullanabilirsiniz.
 • Kefir mayasını elle ellemeyin, metal değdirmeyin. Tahta kaşık kullanmak en doğrusu.
 • Cam kavanoz olmalı ve ağzı hava almalı.
 • Karanlık bir ortam ve oda sıcaklığı olmalı.
 • İçme suyuyla yıkamalı, bekletirken de içme suyunda bekletmeli. Buzdolabında bekletilmeli ama derin dondurucuya konmamalı.

Kefir Tüketimi:

Kefiri süzdük bir kaba boşalttık. Hafif akışkan ama tam ayran gibi de değil. Bu yüzden içecek olarak kullanacaksanız biraz su ekleyerek karıştırın. Yoğurt gibi tüketmek istiyorsanız gerçek yoğurt ile karıştırarak tüketin, hiç farketmiyor ve kefirdeki her türlü besini almış oluyorsunuz.

Ayrıca cacık yapınca kullanabilir, yoğurt çorbası veya yayla çorbasının içine katarak da tüketebilirsiniz.  Kefiri günde en az bir bardak için ama 2 bardak tan fazla içmeyin. Kefir mayası yani kefir taneleri yenir mi derseniz yenebiliyor ama pek bir lezzeti yok açıkçası.

 Kefirin Faydaları Nelerdir

Kefir yediden yetmişe herkes için çok faydalı mucizevi bir besin. Yoğurt, süt, ayran kadar çok rağbet görmemesi biraz damak tadıyla ilgili ama iddia ediyorum evde yapılan kefirin tadını seveceksiniz. Hazır kefir denediyseniz o tadı tamamen unutun. Tat olayını hallettiysek şimdi gelelim faydalarına. Faydalarını okuduğunuzda kendinizi kefire daha yakın hissedeceksiniz.

 1. Bağırsaklardaki yararlı bakteri miktarını arttırarak hazımsızlık, gaz problemlerini giderir, kabızlığı önler.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmanızı engeller, hastaysanız hızlı iyileşmenizi sağlar.
 3. İçindeki probiyotik ve mineraller karaciğer sağlığınızı olumlu etkiler.
 4. Sadece bağırsakları değil tüm sindirim sistemini düzene koyar, mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 5. Kefir ve diyet çok yakın kardeşler. Kefirin içindeki antioksidanlar ödem ve toksinlerin atılmasına yardım ederek kilo kontrolünde etkilidir. Vücuttaki fazla su ve tuz dengeli bir şekilde atılır.
 6. Sinir sistemini güçlendirerek depresyondan korur, yorgunluğu alır, stresi azaltır, sakinleştirir.
 7. Cilt güzelliğine olumlu etki eder, parlaklık verir, tırnakların sağlıklı olmasını sağlar, egzama gibi deri rahatsızlıklarına iyi gelir.
 8. Hem kas hem kemik gelişimini destekler, bu yüzden çocukların da tüketmesi çok önemlidir.
 9. Kanser ve tümör oluşumlarına izin vermez, varsa da büyümelerini durdurur.
 10. Vücuda girmiş olan ağır metal, tuz, şeker, alkol, nikotin gibi maddeler kefir sayesinde vücuttan temizlenir.

Kefirin Zararları Var mı?

Kefir zararlı değil ama kefirin zararlı olabileceği kimseler var. 1 yaşından küçük bebeklere, şeker hastalarına, hamile ve emziren kadınlara ve bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, AIDS gibi hastalığı olanlara zararlı olabilir. Böyle durumlarda vücuda yararlı da olsa bakteri girmemesi gerekmektedir.

Evet evde kefir yapımı çok zor değil gördüğünüz gibi. Vücudun kırılmaya hazırlandığı şu soğuk kış günlerinde bu kadar faydalı bir besini her daim evde tüm aile fertleriyle beraber tüketmek çok önemli. Umarım bu yazı ve görseller yol gösterici olmuştur.

Sağlık ve afiyetle…

Yine probiyotik açısından zengin ve birçok hastalığa şifa olan turşular üzerine yazdığım “Turşu Yapımı Tarifi ve Faydaları” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Yazar Hakkında
Toplam 152 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (30 yorum)
Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 08:12

Evde yapamıyorum ama kefir çok tüketirim. Çok yararlı.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 15:13

  Kefir mayası bulmak zor, onu bulduktan sonraki safhalar çok kolay. Hazır kefirlerden daha güzel bence, maya bulunca denemeni isterim.

Deniz
Deniz Cevapla
- 20:35

Kefirin faydalarını, evde kefir yapımını ve diğer detayları çok iyi anlatmışsın, teşekkürler. Hazır kefirin tadını hiç sevemedim, dediğin gibi ev yapımı kefir kesinlikle hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı. Tekrar teşekkürler paylaşım için 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:11

  Hazır kefiri ben de pek sevemedim, limonlu olanının içimi biraz daha iyi. Ev yapımı kefir dediğin gibi hem lezzetli hem de içeriği daha güçlü.

sibel
sibel Cevapla
- 13:12

Uzun zamandır evde kefir nasıl yaparım”diye düşünüyordum.
“Evde kefir yapmak” çok kolaymış yazınızı okuyarak öğrendim.Üstelik “kefirin faydaları” da çokmuş.
Teşekkür ederiz editör faydalı yazılarınız bize rehber oluyor.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:31

  Kefir çok faydalı, sürekli tüketmek için evde yapmak hem doğal hem de ekonomik. Ben de teşekkür ederim.

Recep Hilmi TUFAN
Recep Hilmi TUFAN Cevapla
- 20:24

Kefirin yararlı olduğunu biliyorum ama nedense hep mesafeliyim kendisine. 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 22:01

  Birincisi kefir çok yaygın değil, ppülaritesi az, ikincisi de bilindik bir damak tadı değil. Önyargılar kırılsın diye yazdım bu yazıyı:)

Yıldız
Yıldız Cevapla
- 20:33

Hazır satılan kefiri sevemedim ben. Tjpkı senin anlattığın usülde yapıyorum evde. Yine çokkkkk faydalı bir içerikti. Çokkkkk teşekkür ederim 😊🌷🤚

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 22:02

  Ben de çok teşekkür ediyorum, o zaman ev usulu kefire devam:)

lerzan karabayır
lerzan karabayır Cevapla
- 15:16

evde kefir yapımı çok kolay ve zahmetsiz. Bir de kefirin o kadar çok faydası var ki neden yapmıyorlar bilmiyorum. İlk başlayanlar için tadı biraz ekşi gelebilir ancak alışınca çok rahat içiliyor. Tadını sevmiyorsanız az miktarda da yapabilirsiniz. Benim küçük oğlum çok sevmiyor ona yarım su bardağı ilaç niyetine de olsa içiriyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 20:00

  Tadından dolayı pek yapılmıyor ama aslında evde yapılan kefirin tadına hemen alışıyorsunuz. Ailecek kefir tüketmek için yoğurtla beraber yenilen yemeklere karıştırılabilir. Dediğiniz gibi az da olsa ilaç niyetine kefirdeki yararlı bakterilerin vücuda girmesini sağlamak lazım.

Müfred
Müfred Cevapla
- 02:27

Kefir hiç denemedim. Hazır ürünlere karşı bir şüphem var, helallik konusunda. Evde yapmak için de mayayı yine hazır almak gerekiyor.

Marketlerde peynir mayaları var. Bilindiği gibi şirdenden yapılıyor. Eğer hayvan islama uygun şekilde kesilmediyse haram olur. Kefirin mayası nasıl elde ediliyor hiç bir fikrim yok açıkçası.

https://kitap-iktibas.blogspot.com/2019/07/helal-yasam-rehberi.html

Üstteki paylaştığım yazıda bazı şüpheler edinmeme sebep olmuştu. Kefirle ilgili fotoğrafın altındaki yazılara bakacak olursak.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:45

  Sirke, şıra, turşu, ekmek ve diğer mayalı unlu mamullerde de fermantasyondan dolayı doğal olarak çok az da olsa alkol oluşmaktadır. Aynı zamanda portakal, limon, nane v.b. doğal ürünlerde de alkol vardır ama kana karışacak kadar değil. Bu yiyecekler gibi kefir de yenilip içildiğinde sarhoş etmeyen yiyecekler sınıfındadır ve rahatlıkla tüketilebilir.

Derya
Derya Cevapla
- 07:31

Kefiri uzun zaman tükettim hatta çok da aradım Avusturya’ da. Ancak her seferinde garip bir şişkinlik hissi ve rahatsızlık yaşadım. Taa ki haşimoto ve düşük tiroit hastalarına iyi gelmediğini öğrenene kadar. Üzüldüm ama yapacak bir şey yok. Birçok gıdadan uzak durmak zorunda kaldım hashimoto yüzünden.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:49

  Evet oluyor bazen, bazı gıdalar vücudumuzu olumsuz etkiliyor çeşitli nedenlerden dolayı. Sağlık olsun, önemli olan vücudu yararlı bakterilerle güçlendirmek. Bunu da belki sirke, turşu gibi kefirin muadilleriyle sağlayabilirsin.

Hürpost
Hürpost Cevapla
- 15:19

Kefirin faydalarını ve evde kefir yapımını ve diğer detayları çok iyi bir şekilde yazmışsınız. Ben çok sağlıklı olduğunu defalarca kere okumama rağmen bir alışkanlık haline getiremedim ama daha sık tüketmeye çalışacağım bu benzersiz yazınız için teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 16:48

  Bazı besinlerle ilgili detay bilgiler edindikçe onu hayatımıza almamız kolaylaşıyor. Umarım kefirle ilgili bilgiler de böyle olur ve bu sağlıklı besini tüketmek alışkanlıklarınız arasına girer.

Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 17:24

Evde nasıl yapılır? tarifleri arasında en faydalı olanlarından olmuş. Ailem zaman zaman alıyor ama ben yeni tatlara biraz temkinli yaklaşan biri olarak uzak duruyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:57

  Hazır kefirin tadına aldanma, evde yapılınca beğenme ihtimalin var, bi şans ver bence:)

incidennotlar
incidennotlar Cevapla
- 19:43

Büyük oğlumun doğumundan beri evde yoğurt yaparım.Turkiyede yaşarken bir kaç kere kefir yapmıştım. Ama Almanyada kefir mayası bulmak imkansız gibi birşey.Ama çok çok faydalı olduğunu biliyorum.Yazin sayesinde bir çok kişi kefir yapmaya başlayacaktır.
Çok faydalı bir yazı.Emeklerine sağlık.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 22:51

  Evet kefir mayası bulmak zor olabilir orada. Olsun evde yapılan yoğurt da çok sağlıklı hem de tadı da çok iyi oluyor. Teşekkür ediyorum güzel yorumuna.

Sosyal içerik portalı
Sosyal içerik portalı Cevapla
- 21:38

Süper bir yazı olmuş kefir hakkında gerçekten iyi bir içerik olmuş

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 23:09

  Çok teşekkürler, kefir çok faydalı gerçekten de, mutlaka hayatımızda olmalı.

Tolum
Tolum Cevapla
- 11:20

Kefiri severim ara ara marketlerden alırım evde yapılan kefiri bilmediğim için veya yapamadığım için mecburen marketten alıyorum evde kefir yapmasini deneyeceğim
Bu arada kefir icinde 77 tane probiyotik olduğunu sayenizde ogrendim

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:31

  Kefir probiyotik yönüyle bildiğimiz tüm süt ürünlerinden daha güçlü. Evde dene bence, yapamıyorsan da marketten zaman zaman hazır kefir almakta fayda var.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 18:38

Canlı kefir taneciklerini arkadaşımdan tedarik edip ben de evde kefir mayalamak istiyordum ne zamandır. Uğraş gerektiyor biraz. Ama faydaları için yapmak gerek.. Teşekkürler bilgilendirme için.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 05:57

  Kefir mayası bulmak zor ama bulursanız inanın yapması çok kolay. Sütün içine kefir taneciklerini koy ve 1 gün bekle, bu kadar. Tarif kısmı ve detaylar daha güzel olması için sadece.

Nilüfer
Nilüfer Cevapla
- 15:22

Yıllardır evde kefiri hep kendim mayalıyorum . Çok sağlıklı bir içecek . Özellikle madensuyu ile karıştırıp içmeyi çok seviyorum. Yalnız başına tadını sevmeyenler meyve suyu ile de karıştırıp içebilirler .

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 22:48

  Meyve suyu ile nasıl olur hiç denemedim ama maden suyuyla güzel. Ayranla da çok iyi gidiyor, tadı pek değişmemiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara