Bedensel Diyet

Ev Yapımı Salça Nasıl Yapılır – Domates Salçası Tarifi

Ev Yapımı Salça Nasıl Yapılır - Domates Salçası Tarifi

Yaz mevsiminin sonlarına doğru domatesler daha bir olgunlaşır ve lezzetlenir. Yıl boyunca doğal ve organik salça tüketebilmek için bu dönemler salça yapmanın tam zamanı ve zaten her yerde hummalı bir salça kaynatma çalışması yapılıyor. Hatta Masterchef programında bile masterclass seviyesinde el yapımı salça ele alınıyor. Biz de ev yapımı salça için kolları sıvayalım ve evimizde el yapımı salça yapmaya koyulalım.

Evet hazır salça değil de kendi ürünümüzü tüketmek sadece lezzet için değil sağlık için de çok önemli. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hazır salçaları yıl içinde denetliyor. Maalesef bazı firmalar kıvam artırıcı, gıda boyası ve çeşitli kimyasallarla salça yapabiliyor. Çürük ve küflenmiş domatesler, renk vermek içi kullanılan gıda boyaları salça yapımında kullanıldığında kansere yol açabiliyor. Bu yüzden salçanın organik ve doğal oluşu çok değerli.

Ev yapımı salça biraz zahmetli oluyor ama ekmeğin üzerine de hiçbir salça kendi salçamız gibi güzel sürülmüyor. İmkanı olanlar köy ortamlarında kazanlarda aile boyu salça kaynatıp sonra da kendi aralarında paylaşıyorlar. Fakat şehir yaşamında böyle imkan bulamayanlar için, ev yapımı salça tarifi ve yaparken dikkat edilecek püf noktalar bu yazıda sizlerle olacak.

Ev Yapımı Salça Yapımı için Ön Hazırlıklar

Öncelikle ne kadar yapılacağı belirlendikten sonra alınacak ve kullanılacak malzemeler seçilir. 1 kiloluk cam kavanoz, kavanoz kapağı, salçalık domates, kaya tuzu ve zeytinyağı malzeme olarak yeterli. Burada evde bir kiloluk cam kavanoza alacak kadar salça nasıl yapılır anlatılacak, siz duruma göre kavanoz sayısı arttıkça ona göre oranlarsınız. Biber salçası seviyorsanız benzer uygulamayla evde biber salçası yapmak da mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Ev Yapımı Reçel Çeşitleri ve Faydaları

Kavanoz satın almak zorunda değilsiniz, eskiden kullandığınız kavanozlar da olur fakat kapak çok önemli. Kapak tam kapanmayıp hava alırsa uzun süre dayanmaz. O yüzden yeni kapak alınmasını tavsiye ederim.

Ev yapımı salça için domates seçimi çok önemli. Normal sulu domateslerden iyi salça olmuyor suyunu çok verdiği için. Bu yüzden ince kabuklu, etli ve armut gibi olan yassı domatesler seçilmelidir.

Salçalık Domates

Tuz olarak da sofra tuzu değil kaya tuzu tercih etmeliyiz. Sofra tuzu salçayı sulandırmaktadır. Ev yapımı salça yaparken kaya tuzunu atıp ara ara kontrol ederek tuzunu dengeleyebilirsiniz. Şimdi artık domates salça tarifi zamanı.

Domates Salçası Tarifi

1 kilo salça kaç kilo domatesten çıkar bunun hesabını bilmek gerek. 1 kiloluk kavanozun dolması için 7 kilo civarında salçalık domates kullanılmalıdır. 1 kavanozu biraz geçebilir, bu durumda da sıcakken tadına bakılıp hemen tüketilebilir.

Malzemeler:

 • 7 kilo yassı salçalık domates
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı şeker

Ev Yapımı Salça Nasıl Yapılır ?

 • Sap kısmı kesilen domatesler güzelce yıkandıktan sonra dörder parçaya ayrılarak bir tencereye konur.
 • Domateslerin suyu çıkana kadar dibine yapışmaması için tencereye az su eklenir.
 • Domatesler kaynayıncaya kadar normal ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte kaynatmaya yaklaşık 40 dakika devam edilir.
 • İyice yumuşayan domatesler tencereden alınarak süzgece koyulur ve suyu süzülür.
 • Suyu süzülen domatesler, salça makinesi ile yoksa blender ile çekilerek iyice parçalanır.
 • Parçalanıp püre haline gelen domatesler kevgire yerleştirilir. Elle iyice sıkılıp ezildiğinde altına koyduğunuz kaba domatesin özü püre halinde geçer, kevgirde ise posa ve çekirdekleri kalır. Posa ve çekirdek atılıyor normalde ama kurutup toz haline getirilirse çorbalara sos olarak kullanılabilir.( 1 )
 • Hazırlanmış domatesin püre kısmı salça olması için tencereye kaynatılmak üzere konur. 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilir.
 • Başından hiç ayrılmamak üzere, salça haline gelinceye kadar tahta kaşıkla karıştırılır. Metal kaşık kullanmayın çünkü sulandırma yapıyor. Ev yapımı salça kıvam almaya yakın kaya tuzu ve çok az da şeker ilave edilir. Tadı kontrol edilerek tuzu ayarlanır.
 • İşlem bittikten sonra salça, sıcak suyla temizlenmiş temiz cam kavanoza konulur ve kapağı sıkıca kapatılır. Ters çevirerek soğuyuncaya kadar bekletilir. Böylece hiçbir zaman içine hava girmeyecek, ev yapımı salça aylarca bozulmayacaktır.
 • Salçayı açıp kullanmaya başladıktan sonra ise, salçanın üst kısmının küflenmemesi için salçanın üzerine zeytinyağı dökülerek havayla teması kesilmelidir. Bu şekilde açıldıktan sonra da uzun süre kullanılacaktır.
Salça Çeşitleri

Ev yapımı salça olarak domates salçası yapmayı herkes deneyebilir, yaptıktan sonraki lezzet için bu kadar zahmete değeceğini göreceksiniz.

Kolay gelsin & Afiyet olsun.

Evde karışık turşu nasıl yapılır, el yapımı turşunun püf noktalarını nelerdir turşu suyu nasıl hazırlanır sorularının cevabını bulabileceğiniz “Turşu Yapımı, Tarifi ve Turşu Suyunun Hazırlanması” adlı yazıma da bakmanızı öneririm.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

6 yorum “Ev Yapımı Salça Nasıl Yapılır – Domates Salçası Tarifi

 1. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Eşim çok fazla domates almış ben de kışlık hazırlarken biraz da ev salçası mı yapsam derken senin yazını gördüm ?
  Zannettiğim kadar zor değilmiş yarın senin tarifine göre kendi salçamı yapacağım bakalım ?
  Teşekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   El yapımı yapılan salça kadar lezzetli salça var mı? Yapmışken menemenlik de hazırla 🙂

 2. Hayat gemisi dedi ki:

  Ev yapımı salçayı devamlı kullanıyorum ama hiç yapmadım. Çok güzel ve kolay bi tarif. Birgün ev yapımı salça yapacak olursam sizin tarifinizi denemek isterim. Bu güzel tarif için Teşekkür ederim

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet yapamıyorsak bile satın alırken ev yapımı alınabilir. Hazır salçalardan uzak durmakta fayda var.

 3. Anonim dedi ki:

  Yazıyı okurken, seneleeer önce büyük annemin yaptığı ev salçası kokusunu aldım sanki. Kokusu ayrı tadı ayrı bir güzeldi. Şimdi ne o domateslerden ne de salçalardan eser kaldı. Neyse ki doğal ürün pazarları var da zaman zaman oralara uğrayıp, mümkün olan en doğal ürünleri satın almaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar tek başıma denemedim salça yapmayı. Tutturabilir miyim acaba? Belki de denemenin zamanı gelmiştir 🙂
  Teşekkürler bu güzel bilgiler ve tarif için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet tutturabilir miyim kaygısı hep yaşanıyor. Özellikle de tuz ayarı çok önemli. Fazla tuzdan geri dönüş olmadığı için tuzu salçaya az az atarak ilerlemekte fayda var. Bakalım, belki de denersin salça yapmayı bu sene:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir