Turşu Yapımı Tarifi ve Turşu Suyunun Hazırlanması

Turşu Yapımı Tarifi ve Turşu Suyunun Hazırlanması

Turşu yapımı eski zamanlardan beri, besinleri uzun müddet saklamak için kullanılan bir yöntem. Turşu yapmak için sebze yada meyveler hazır edildikten sonra, sirke veya limon suyuyla özel bir salamura suyu hazırlanır. Turşu kurulduktan yaklaşık bir ay sonra yenilecek hale gelir, içindeki turşu suyu da sağlıklı bir içeceğe dönüşür.

Yaz biterken turşu yapımı ile ilgili çalışmalar başlar, sonbahar kış devam eder ve kurulan turşular özellikle kışın ve de sonraki aylarda sofralarımızın vazgeçilmezi olur. İlk önce minik salatalıklardan kornişon turşusu yapılır. Sonra mevsimine göre çıkan tüm sebze ve meyvelerden turşular yapılabilir. Bazen tek bir besinden turşu yapılır bazen de içine birçok sebze eklenerek karışık turşu yapımları gerçekleşir.

Çarşı, pazar ve marketlerde her yer turşuluk malzemelerle dolu. Turşu yapmak hiç zor değil sadece bazı bilgileri bilmek, turşuyu daha lezzetli ve uzun süre dayanıklı olmasını sağlıyor.

En çok tercih edilen turşu çeşitleri salatalık, acur, kelek, biber, lahana, yeşil domates, pancar ve bunların hepsinin bir arada olduğu karışık turşu diyebilirim. Şunu söylemek lazım ki, yöresel olarak neredeyse her sebze ve meyveyle, yenilebilen birçok besinle turşu kurulabiliyor, bu tamamen damak tadıyla alakalı.

Turşu Malzemeleri Seçimleri

1- Yiyecek seçimi:

Turşu yapımı için aldığımız salatalık, acur, kelek, biber, lahana, yeşil domateslerden sert ve çok taze olanlarını kullanın, yaralı bereli, ezilmiş olanları ayırın. Koyacaksanız da o kısmı kesmelisiniz.

2- Kap seçimi:

Turşu yapılacak besinleri aldıktan sonra turşuyu koyacağımız kapları da hazır etmeliyiz. Cam kavanozlar birinci tercihimiz ama plastik kaplar kaplar da olur. Serinde ve karanlıkta bekletilirse plastiğin de zararı azaltılmış olur.

3- Tuz seçimi:

Normal sofra tuzu değil de iri kaya tuzu kullanmalıyız, marketlerde satılıyor.

4- Sirke seçimi:

Kaliteli doğal üzüm sirkesi turşunun kaliteli olmasının en önemli nedenlerinden biri.

5- Su seçimi:

Musluk suyu değil de evde içtiğiniz normal içme suyu kullanmalıyız. Musluk suyu kullanmak isterseniz kaynatıp soğutun.

6- Ara malzemelerin seçimi:

Turşunun içine nohut, sarımsak, maydanoz, kereviz sapı, dereotu, defne yaprağı atılmalı ki lezzetli olsun.

Turşu Yapımı Tarifi ve Turşu Suyunun Hazırlanması

Turşu Yapımı Sırasında Suyunun Ayarlanması

Turşu suyu ayarlama turşunun kalitesine direkt etki ettiği için turşu suyunun hazırlanması çok dikkatlice yapılmalıdır. Yukarıdaki malzemeleri eksiksizce temin ettikten sonra sıra geldi ölçüye.

Bazen 1 kiloluk kavanozlara bazen 5 kiloluk bidonlara turşu kuruyoruz. Buradaki dikkat edilecek şey, geniş aileyseniz 5’lik kaplar uygun ama küçük bir aileyseniz 1 kiloluklar daha uygun çünkü turşu kapağı açıldıktan sonra uzun süre beklemiyor. Küçük kaplarda olunca bittikçe açarsınız ve böylece hep taze yenmiş olur.

1 kiloluk kaplar için ölçü: Yarım kilo turşuluk malzemeler, yarım litre de salamura turşu suyu. Bunu diğer kilolara da oranlayabilirsiniz.

Karışık Turşu Tarifi

Herkesin sevdiği bir turşu çeşidi var ve hepsinin küçük farklarla tarifleri birbirine benziyor. Benim sevdiğim turşu biraz sert olacak, ısırınca kütürtü sesi gelecek, yumaşadıysa artık o turşudan zevk alamıyorum. Siz de böyle kütür kütür turşuları seviyorsanız tarife bir göz atın.

5 litrelik bir bidona karışık turşu tarifi vermek istiyorum. Herkesin yoğurt yiyişi, pardon turşu yapışı farklıdır ama az çok benzerlik gösterir. Bu tarifi de umarım beğenirsiniz.

Ana Malzemeler:

 • Kornişon salatalık
 • Acur
 • Kelek
 • Havuç
 • Yeşil domates
 • Mor lahana

Ara malzemeler:

 • 2 baş sarımsak
 • 7-8 tane karabiber
 • 5 yemek kaşığı iri tuz
 • 2 çay bardağı üzüm sirkesi
 • Kereviz sapı
 • 5-6 parça limon tuzu
 • 2 litre su

Not: Turşunun hemen olmasını istiyorsan bir avuç nohut at,

“Kışın yiyeceğim, yavaş yavaş olsun” diyorsan nohut atma.

Not 2: Kereviz sapı yerine maydanoz da atabilirsin. Acılı olsun dersen, içine küçük acı biberlerden atılabilir.

Turşu Yapımı Tarifi ve Turşu Suyunun Hazırlanması

Karışık Turşu Yapılışı

Bir leğene ana malzemelerin hepsini doğruyoruz. Çok küçükler aynen konulur ama biraz büyük olan kornişon ve acurları şekilli kesiyoruz. Kelek ve domatesleri dörde bölüyoruz. Havucu soyup onu da küçük parçalara ayırıyoruz. Mor lahanayı leğene koyma, onu sonra kapatmaya yakın en üste sadece bir parça koy ki turşu suyuna morumsu harika bir renk versin.

Turşu suyu hazırlama işine geçelim. İçme suyu veya musluk suyunun kaynatılarak soğumuş haline tuz ve sirke ilave ediyoruz. 2 litre suya 5 yemek kaşığı iri tuz ve 2 çay bardağı üzüm sirkesi ilave ederek turşu suyu hazır edilir. Hepsi karıştırılarak tuzu iyice eridikten sonra tuzuna ve ekşiliğine bakılır, duruma göre ilaveler yapılabilir.

Bu salamura karışımdan 2 su bardağı alınarak leğende doğranmış sebzelerin üzerine dökülür. Böylece yarım saat beklenir ki, hafifçe sularını salsınlar. Turşu suyunun taşması istenmiyorsa bu mutlaka uygulanmalı. Sonra 5 litrelik bidona yerleştirmeye geçilir.

5 litrelik bidonun en altına soyulmuş sarımsak dişlerinin birkaç tanesi atılır sonra leğenden malzemelerin bir kısmı alınır bidona yerleştirilir. Araya yine biraz daha sarımsak konur. Leğendeki diğer malzemeler de konulduktan sonra en üste mor lahana parçası konulur.

Elimizdeki malzemelerden karabiber taneleri ve limon tuzları da atılır. Hazırlanmış salamura suyu bidona dökülür. Kapak kapanmadan önce üste bastırması için kereviz sapı yerleştirilir.

Suyun üstte kalması önemlidir, isterseniz buzdolabı poşetiyle de bastırabilirsiniz. Kapağı kapatarak bir kez ters yüz edin ki su iyice aralara nüfus edip karışsın. Tüm işler bitince kapağı sımsıkı kapayarak, serin ve karanlık bir yerde beklemeye bırakın. Yaklaşık bir ay içinde yenmeye hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Not: Suyu koyduğunuzda yetmez de hala boşluk kalırsa, başka bir yerde hemen su-tuz-sirke karışımı hazırlayıp ilave edebilirsiniz.

Turşu Yapımı Tarifi ve Turşu Suyunun Hazırlanması
Turşu suyu

En Sevdiğim Turşu Çeşitleri

Bu yazımda da, yine en sevdiğim 7 şeyi anlattığım Seven-7 kategorime atıf yapmak istiyorum. Turşu çeşitleri saymakla bitmez ama benim en sevdiğim 7 turşuyu sıralayacağım. En sevdiğimi, favorimi hep 1. sıraya yazarım. Sizin en sevdiğiniz turşu çeşidi hangisiyse yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 1. Kornişon Salatalık Turşusu: Kıtır kıtır oluşunu ve suyunu çok seviyorum.
 2. Acur Turşusu: Salatalıktan daha farklı ve hoş bir lezzeti var.
 3. Sivri Biber Turşusu: Hafif yağlı olunca daha da güzel.
 4. Lahana Turşusu: Biraz kokusu değişik gelse de yemeye doyulmuyor.
 5. Karışık Turşu: Bu turşuda birçok tadı aynı anda alabiliyorsun.
 6. Yeşil Domates Turşusu: Domatesler çabuk yumuşuyor, ama ilk yapıldığında çok lezzetli.
 7. Pancar Turşusu: Kırmızı rengini ve kütür kütür yenmesini seviyorum.

Gerek turşunun kendisi, gerekse turşu suyu vücudumuz için inanılmaz faydalı, bundan mahrum kalmayın. Diyet yapanlar için de şunu söyleyeyim, bir porsiyon karışık turşu 54 kalori civarında. Tuzu fazla olan turşuları biraz suda bekletip tüketebilirsiniz.

Turşu malzemelerinin bol olduğu şu günlerde kolları sıvayıp turşu yapmanın tam zamanı. Tarif bizden, yapması sizden. Herkese kolay gelsin.

Evde el yapımı her şey çok kıymetli. Daha önce evde el yapımı reçeller ile ilgili yazmış olduğum “Ev Yapımı Reçel, Faydaları ve Kalorileri” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 152 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (32 yorum)
Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 11:10

Tüm hazırlıklar tamamlansın turşusuz bir kış düşünemiyorum. Şimdi düşündüm de kornişon benim içinde favori 🙂 teşekkürler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:39

  Evet kışın turşusuz olmaz, şimdiden stoklama başlasın. Kornişon turşuyu yerken oluşan sesi, yani sertliğini seviyorum. Acur da öyle ama çok bulunmuyor bir de biraz pahalı.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 12:21

Öyle sanıyorum ki bu yazıyı okuyan bir kişinin kafasında turşu hakkında herhangi bir tereddüt kalmayacaktır. Çok kapsamlı ve güzel bir yazı olmuş Emeğinize sağlık.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:46

  Çok teşekkürler, turşu yapımı için gerekli olan şeyleri olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım.

Ebemkuşağı
Ebemkuşağı Cevapla
- 12:41

Turşuyu çok severim. Annem sağolsun turşular ondan sorulur…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:45

  Biz de ailecek bir çok çeşit turşu yapar sonra kendi aramızda paylaşırız. Kışın da afiyetle ve el yapımı olduğu için de güvenle yeriz.

Tolum
Tolum Cevapla
- 14:43

Sonbaharın bütün güzelliği ile kendini gösterdiği Ekim ayında evlerimizde tatlı bir telaş ile kış hazırlıkları yapılmakta bir çok kışlık hazırlık olmasının beni turşu kadar çeken tarafı yok karışık turşu tarifinizi aldım ve uygulamasını bizzat ben yapacagım

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:48

  Bu aylarda turşu yapmak gerçekten de tatlı bir telaş. Kendi el emeğimiz daha mı lezzetli oluyor ne:) Karışık turşu yapımında kolaylıklar dilerim, inşallah çok güzel olur.

Deniz
Deniz Cevapla
- 15:27

Turşu yapımı, püf noktaları ve diğer tüm detaylarıyla birlikte enfes bir yazı olmuş. Şu aralar tam da turşu yapmaya karar vermişken (ilk kez 🙈), bu yazı çok işime yarayacak. Normalde bu tür gıdaları doğal gıda pazarlarından ya da temiz yaptığından emin olduğum dostlarımdan satın alırım. Bu kez kendim yapmayı deneyeceğim 😊 Annem de zaman zaman yapar turşu ve harika olur. Onun turşu tarifinde ekstra olarak kişniş de bulunur. Dediğine göre lezzetinin sırrı buymuş!! 🙂 Bakalım benim turşu nasıl olacak.. Tarif ve diğer detaylar için çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:54

  Kişnişi çok övüyorlar onu koyan da çok evet, biz alışmamışız. Kışın ilerleyen zamanlarında doğal gıda pazarlarına uğramak zorunda kalıyoruz, bitiyor çünkü. Şimdi çok yaptık zannediyoruz ama kışın çabucak bitiveriyor:)) Bakalım ilk turşu deneyimin nasıl olacak, başarılar diliyorum.

lerzan karabayır
lerzan karabayır Cevapla
- 18:14

Turşu yapımıyla ilgili her şeyi detaylıca yazmışsınız ellerinize sağlık. Kışın olmazsa olmazı turşuların faydaları da çok fazla

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:47

  Turşu da turşu suyu da inanılmaz faydalı gerçekten de. Şimdiden bol miktarda yapıp kilere yerleştirmek lazım.

Bipudra
Bipudra Cevapla
- 18:22

Turşu denince bende akan sular durur özellikle biber turşusu .
Bu yıl karışık turlu yapmadım sadece biber ve Göçmen turşusu dediğimiz domates biber turşusundan yaptım.
Biber turşum tam 1 haftada yemeye hazır oldu. Diğeri de yaklaşık 15 gün sonra hazırdı .
Tarifler için teşekkürler bir turşukolik olarak kaydediyorum .
Benim biber turşumun tarifinide istesen seve seve yazarım .

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:52

  Ben de turşukolikim:) Yaz biterken yapılan kornişonlar yeniyor şu an. Ben biber turşusunu da çok severim. Bizde biber turşusunun içine biraz yağ atılır, yemesi çok güzel oluyor ama suyu içilmiyor o zaman. Senin tarifte yağ yoktur, böylelikle suyunu içebilirim, yazarsan sevinirim.

biriktirdiklerim
biriktirdiklerim Cevapla
- 23:17

turşu ve tarhana çorbası off off hepsini çok seviyorum sanırım. Karışık turşu tarifini de burdan öğrenmiş oldum 🙂 niyeyse hepsini tek tek hazırlamışım bu sene 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 23:37

  Kışın tarhananın yanına mis gibi turşu nasıl da yakışıyor. Anladığım kadarıyla bu sene kışa iyi hazırlanmışsın:)

Recep Hilmi TUFAN
Recep Hilmi TUFAN Cevapla
- 06:17

Turşuyla aram çok yok ama turşu suyunu severim. Çok acı olmasın yeter…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 23:38

  Turşu suyu ben de çok severim. Dediğin gibi az acılı olsun isterim ben de.

Derya
Derya Cevapla
- 18:30

Kış turşusuz olmaz. Lahana, kornişon,havuç, minik domates,biber en sevdiklerim 😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 23:40

  Aynen, ben bu saydıkların içinde hepsini severim, bir tek havuç bi tık sert geliyor bana. Kornişon turşunun sertliği tam ideal.

Yurdagül Çelik
Yurdagül Çelik Cevapla
- 08:28

Üniversite yıllarımda arkadaşlarımla lahana turşusu yapmayı denemiştik,sonuç fiyasko olmuştu.O günden beri de böyle bir girişimde bulunmuyorum.Sağ olsun annem yapıyor,onun evinde yiyorum bol bol 🙂 Teşekkürler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:56

  Evet büyüklerimiz bu konularda profesyonel, el yapımı her şeyin püf noktalarını çok çok iyi biliyorlar. Turşu ve turşu suyu çok sağlıklı gerçekten, bol bol tüketmek gerek.

Sibel
Sibel Cevapla
- 04:14

Merhaba
Duo diyet i blogumda takip vermek istedim..sanırım word pres olduğu için blog da kayıt edemiyorum.Incilayda blog altından elimden geldiğince takip vermeye çalışıyorum aktif yazan arkadaşlara .Duo diyet i bu nedenle kayit edemedim.Takipteyiz basarilar

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:17

  Merhabalar, evet veri alınmasına karşı öyle bir önlem yapmıştım. Size yorum yapınca adresimi bırakıyorum en alta, oradan her zaman beklerim misafirliğe. Çok teşekkürler.

kelebeketkisi39
kelebeketkisi39 Cevapla
- 12:46

Turşu yapmak aslında zor değil ama hep annem veriyor bana ondan tembelim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 14:34

  Anne turşusu candır:) Olsun annelerimiz hep sağolsun, var olsun, başımızdan eksik olmasın.

Enes Cantürk
Enes Cantürk Cevapla
- 14:07

annem bir türlü beceremiyor. göstersem iyi olacak 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 16:20

  Evet, turşu kurmanın püf noktaları yapmayı kolaylaştıracaktır. Kolay gelsin annene hürmetler ederim.

sibel
sibel Cevapla
- 19:35

“Turşu hazırlamak” konusunda geniş kapsamlı bilgiler hazırlayıp sunan editöre teşekkür ederiz.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 14:19

  Turşu hazırlayıp koyacaksın ki kışın yemesi güzel olsun:) Karışık turşuyu açtım şu günlerde, nefis olmuş.

dunyatarihi
dunyatarihi Cevapla
- 14:58

Tamda Sonbaharın bitimi kışın girişinde en çok yaptıgımız ve kış boyunca severek tükettiğimiz birbirinden güzel turşular yapmanın tam zamanı. Şuan yerli beyaz lahanalar çıkmaya başladı bu güzel tarifi kullanarak karışık turşu ve beyaz lahana turşusu yapacağım. Duodiyet daha öncede verdiğiniz tarifleri denedim ve hepsinden çok güzel sonuçlar aldım. Turşu tarifininde öyle olacağına inanıyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:52

  Çok teşekkürler. Beyaz lahana turşusunu ben de çok severim. Zaten karışık turşu yapınca da içine atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara