Detoks Diyeti Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Detoks Diyeti Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Detoks diyeti kısa süreli yapılan bir diyet olduğundan her zaman yapılmaz, belli zamanları vardır. Bu yazıda detoks diyeti ne zaman yapılır nasıl olur kaç gün uygulanır gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca ayrıntılı bir detoks diyeti listesi sizleri bekliyor.

Detoks  genel anlamda arınma demektir. Daha önce ruhsal detoks üzerine de yazmıştım, insan belli zamanlarda bir ağırlık hissettiğinde bedenen ve ruhen arınmaya ihtiyaç duyuyor. Vücudumuza da bazı zamanlarda çok fazla zararlı toksin girişi olur. İşte bu toksik maddelerden arınmak için detoksa ihtiyaç vardır.

Öncelikle detoks diyeti nedir sorusunu kısaca açalım. Vücudun sağlık durumunu bozan, zararlı etkileri bulunan toksik maddelerin vücuttan dışarı atılması için en az 1, en fazla 7 gün yapılan kısa süreli bir diyettir. Detox diyeti boyunca kırmızı et, balık gibi hayvansal gıdalar ve tahıl ürünleri tüketilmez, tüketilse de çok az tüketilir. Bol bol sıvı alınır, taze meyve ve sebzeler, faydalı kuruyemişler tüketilir. Ödem attıran detoks diyeti ile toksik maddeler ve ödem kısa sürede dışarı atılır, kilo verilir ve vücutta bir gençleşme olur. Bu şok diyet sayesinde vücut dinlendirilmiş, sindirim ve bağırsaklar da rahatlatılmış olur.

Detoks Diyeti Ne Zaman Yapılır?

Sağlıksız beslenme sonucu vücuda bir çok zararlı madde girer. Kızartmalar, hazır ve işlenmiş gıdalar, asitli içecekler, şekerli yiyecekler toksin birikimine sebep olur. Ayrıca yazın güneşte fazla kalmak, kirli havanın olumsuz etkileri, iş yerindeki havasız ortam, sigara, alkol ve düzensiz uyku da toksin oluşumunu arttırır. Tüm bunlardan kurtulmak için detoks diyeti yapılır.

Normalde sağlıklı bir vücut, bir şekilde toksik maddeleri terleme, idrar vb. yollarla dışarı atar fakat belli bir yaştan sonra sağlık problemlerinin çoğalmasıyla bunu yapamaz hale gelebiliyor. İşte böyle zamanlarda yapılan kısa süreli detoks ile metabolizma düzene sokulmuş ve alınan kilolar verilmiş olur. Başka ne gibi durumlarda yapılır maddeleyelim:

 1. Diyeti bozduktan sonra detoks diyeti yapılması çok önemlidir. Yapılan kaçamakların faturasının kabarık olmaması için hemen bu şok 2 günlük detoks diyeti ile hesabı kapatmak gerekir. Bu diyet sayesinde diyet motivasyonunuz kaybolmaz ve uzun süre diyetinize devam edebilirsiniz.
 2. Bayramlardan sonra yapılan detoks diyeti de çok değerlidir. Kurban bayramında tüketilen et, kavurma, sarma ve tatlılar ciddi olarak vücudu yoruyor, bu fazlalıklar bedenimize yerleşmeden hemen onlardan kurtulmak gerekir. Buna hemen çözüm bulunmadığında bağışıklık sistemimizde bir zayıflama olur, sindirim sistemindeki bozukluklar da kilo almaya yatkınlık oluşturur.
 3. Yurtiçi veya yurtdışı gezilerinden sonra da detoks yapmak gerekir. Topluca hareket edilen durumlarda bazen yenilenler abartılabiliyor.
 4. Misafir geldiğinde veya misafirliğe gidildiğinde keyif veren ama vücuda ağır gelen besinler tüketilebiliyor. Hemen bunu 1 günlük detoks diyeti ile absorbe etmek lazım. Aslında gün gibi toplantılara gidildiğinde yiyeceklerin azıcık tadına bakmayı alışkanlık haline getirmek gerek, yani bolluk olduğunda akıl karışmamalı, abartmamalı, her zaman iradeli ve tutarlı olunmalıdır.
 5. Ailecek yada arkadaşlarla gidilen bir haftalık tatilden sonra bu diyet yapılabilir.
 6. Çok stresli ve yoğun geçen programlardan sonra, hem zihnen hem fiziken rahatlamak için de yapılabilir.
 7. Ağır ilaç kullanımları sona erdiğinde ödemlerden kurtulmak için yapılabilir.
 8. Mevsim geçişlerinde, yaz sonu sonbahar esintilerinin hissedildiği şu günlerde 2 ya da 3 günlük detoks diyeti yapılabilir.
Detoks Diyeti Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Detox Diyeti Nasıl Yapılır

Detoks diyet bol sıvı alımı, antioksidan içeriği yüksek gıdaların tüketimi, bağırsakları hareketlendiren besinler ve bazı yağlı tohumların yenilmesi şeklinde yapılır.

Günde 3 litre civarı sıvı alınmalı, bunun bir kısmı bitki çayları, bir kısmı detoks suyu karışımları ve normal saf su şeklinde olmalıdır.

Sulu ve az kalorili meyveler, domates, salatalık, semizotu, lahana, kabak gibi sebzeler listenin başında olmalıdır.

Kurubaklagiller, tam tahıllı besinler, az yağlı yoğurt, süt, kefir tüketilmelidir.

Besinler fırında ya da haşlama olarak tüketilmeli, kızartma veya mangal olmamalı.

Kuruyemişlerden ise ceviz, incir, kayısı kurusu, badem ve fındık öncelikli tercihimiz olmalıdır.

Bu diyette çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden, sigaradan, ayrıca tatlı ve hamur işlerinden, gazlı içecekler ve hazır işlenmiş gıdalardan, fast food ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Detoks diyeti mutlaka düzenli yürüyüş ve fiziksel aktiviteler ile desteklenmelidir. Yenilenlerin ter yoluyla atılması için yapılan egzersizler diyetin vazgeçilmezidir.

Detoks Diyeti Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Detoks Diyeti Kaç Gün Olmalı

1 günlük detoks diyeti en hızlı ve kolay olanı ama benim tavsiyem 2 gün yapmanız. 3 günlük, 5 günlük ve 1 haftalık detoks diyeti de tercihe göre yapılabilir. Zaten bu diyet kişiye özel olduğundan, kişinin ne kadar ihtiyacı varsa o kadar uygulamalıdır.

Detoks diyeti 1 günlük uygulanacaksa, sıvı ağırlıklı olmalıdır. Protein ve tahıllı gıdalara gerek yoktur. Çorba, salata, yoğurt, ayran, doğal meyve suyu veya detoks suyu, bir günlük diyetin merkezinde olmalı.

Detoks diyeti 2 günlük veya daha fazlası ise, o zaman menüye sebze yemekleri ve hayvansal gıdalar da girmek zorundadır. Çünkü hep sıvı detoks diyeti şeklinde sürdürülemez ve baş ağrısı yapar.

Detoks diyetini hamile veya emziren anneler bir gün bile olsa yapmasa iyi olur. Ayrıca şeker, kalp ve tansiyon hastaları için de çok uygun değil.

2 Günlük Detoks Diyeti Listesi

Bu diyeti 1 günlük yapmak isteyenler sadece sıvı ağırlıklı ilk günkü listeyi uygulasın ama benim tavsiyem 2 gün uygulamanız yönünde olacaktır.

Ara öğünler detoks diyetinde çok önemlidir, hiç atlamayın çünkü bu sayede sindirim sisteminiz daha hızlı çalışacak. Diyet yaparken bol bol su için, gece erken yatıp sabah erken kalkın, yemeklerde tuz kullanmayın.

1. GÜN

Kahvaltı

 • Aç karnına bir bardak limonlu su
 • 7 zeytin  incir
 • 1 bardak yağsız veya yarım yağlı süt

Ara Öğün

 • 3 tane ceviz

Öğle

 • Çorba (Yağ eklenmemiş)
 • Salata (Az zeytinyağlı)

Ara Öğün

 • Detoks suyu veya yeşil çay

Akşam

 • Çorba
 • Domates Salatası
 • Ayran

Gece

 • Meyve
Detoks Diyeti Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

2. GÜN

Kahvaltı

 • Aç karnına bir bardak limonlu su
 • 7 zeytin  incir
 • 1 domates, 1 salatalık dilimlenmiş

Ara Öğün

 • 3 tane günkurusu kayısı

Öğle

 • Çorba (Yağ eklenmemiş)
 • Mevsim Salata (Az zeytinyağlı)

Ara Öğün

 • Detoks suyu veya yeşil çay

Akşam

 • Sebze yemeği (Az zeytinyağlı semizotu veya kabak yemeği)
 • Yağsız veya az yağlı yoğurt ya da cacık

Gece

 • Meyve

Bu listedeki 7 zeytin 1 inciri sabah ve akşam günde 2 kez her zaman tüketebilirsiniz, 21 gün devam ederseniz zayıflamaya etkisini göreceksiniz. Detaylar buradaki yazımda.

8 malzemeden oluşan harika bir yağ yakıcı detoks suyu tarifim var, mutlaka inceleyin. Biraz fazla malzeme var ama isterseniz bir kısmını kullanmazsınız.

Dilerseniz bu listeyi benzer besin öğeleri ile birkaç gün daha uygulayabilirsiniz.

Bu 2 günlük detoks diyeti vücuttaki ödem ve toksinleri attırdığı gibi yağdan da kilo verdirir. 2 günün sonunda yaş ve kilo farklılıklarına, metabolizma hızına göre değişmek üzere mutlaka kilonuzda azalma olacaktır. Ayrıca hücrelerdeki yenilenme sebebiyle cildiniz de güzelleşecek. Özellikle de bu diyeti yürüyüş ve egzersizle desteklemişseniz, terlemişseniz vücudunuz iyice rahatlamış ve arınmış olacaktır.

Hep birlikte toksinlerden uzak, güzel ve sağlıklı günlere…

Yazının başında bahsettiğim ruhsal detoks hakkında yazdığım “Ruhsal Arınma İçin En Doğru Zaman” adlı yazımda da ruhun arınması için yapılacakları anlattım, okumanızı öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 133 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (32 yorum)
İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 11:06 pm

Detoks diyeti çok sağlıklı bir hafta boyunca yapılabilir aslında. Ama irade gerek, ben yapabilir miyim bilmiyorum 😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:46 pm

  İhtiyaca göre bir haftalık detoks diyeti de olur ama yapamam diyorsan hiç olmadı bir gün sıvı ağırlıklı detox yapabilirsin.

Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 10:53 am

Sanırım her vucudun detoks diyetine ihtiyacı var. Belirtilen zamanlarda yapılması gerekiyor. Teşekkürler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:47 pm

  Aynen, bazı zamanlarda daha fazla toksine maruz kalabiliyoruz, o zaman detoks diyetini yapmak gerek.

sessiz haykırış
sessiz haykırış Cevapla
- 1:40 pm

ben şimdiye kadar hiç yapmadım aslında dediğiniz gibi yapılmalı ama bizim hiç bir zaman hiç bir şeye zamanımız olmuyor detoks diyeti ne zaman ve nasıl yapılır yazınız bir çok kişiye fayda sağlayacaktır. Ama her şey düşüncelerde ve kararlıkta bitiyor kolay gelsin

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:50 pm

  Vücudun ağırlaştığını hissettiğin anda yapmaya karar ver, çok değil sadece bir iki günlük detoks diyeti de kafi gelecektir.

Deniz
Deniz Cevapla
- 4:40 pm

Sanırım tam da şu anda sıkı bir detoks diyeti paklar beni. Yaz bitiyor, mevsim geçişleriyse beni bitiriyor. Çok dikkat etmeme rağmen, özellikle yılın bu zamanları müthiş bir ödem hissi, iliklerime kadar hissediyorum. Yalnız 1 günlük detoks diyeti az gelir bana, 7 günde anca kendime gelirim🙄 Kapsamlı yazınızı rehber amaçlı kaydediyorum, bir de buradaki tavsiyelerle bedenimi arındırayım😊
Teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:15 pm

  Yaz sonu mevsim geçişi iyice hissedilmeye başladı. 7 gün detoks da zor ama 2-3 günlük bir arınma iyi olurdu hepimiz için. Ben de teşekkür ediyorum.

Handan
Handan Cevapla
- 5:35 pm

İki gün yapabilsem ne güzel olur, yeme düzenim iyice bozuldu misafir gelince 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:15 pm

  2 günlük detoks diyeti çok ideal, yapılabilir bence.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 7:30 pm

Tam da bayram sonrasında ihtiyacımız olan şey tam da bu. Doğru zamanda ve doğru şekilde detoks yapma ve arınmanın tam zamanı. Teşekkürler bu faydalı yazınız için.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:17 pm

  Şimdi tam zamanı detoks diyetinin, bayram sonrası vücudu biraz rahatlatmak iyi olur. Ben teşekkür ederim.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 8:44 pm

DETOKS DİYETİ İLE İLGİLİ ÇOK FAYDALI BİR YAZI OKUDUM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:20 pm

  Detoks diyeti vücudu çok rahatlatıyor, bir ağırlık hissedersen bir-iki gün buradaki listeyi kullanabilirsin rahatlıkla. Ben de çok teşekkür ediyorum.

Biriktirdiklerim
Biriktirdiklerim Cevapla
- 1:07 pm

Detoks diyeti icin motive eden bir yazı. Blogunuzu keyifle takip ediyorum çünkü yazdıklarınız her zaman dogru sonuçlar veriyor ve gerçekten uygulanabilir öneriler. Cok teşekkürler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 8:59 pm

  Teşekkürler, çok mutlu oldum. Detoks diyetini hem kısa, yani 2 günlük hem de diyet listesini uygulanabilir şekilde ayarlamaya gayret ettim.

Enes Talha
Enes Talha Cevapla
- 7:56 am

Detoks diyeti hakkında bilgiler için teşekkürler. Su diyeti veya başka bir şey daha vardı, ona benziyor sanırım, vücudu arındırmak falan. Detoks diyeti ve su diyeti arasındaki farklar nelerdir? Yazı için teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:07 pm

  Evet kısa süreli sıvı diyetleri vücudu arındırır. Su diyeti listesinin merkezinde su vardır ve yemeklere biraz ara verirsin. Detoks diyetinin ilk günü sadece sıvı ağırlıklı diğer günler sebze yemekleri gibi hafif yiyecekler de olur. Ben de teşekkür ederim.

Mehmet Ortaç
Mehmet Ortaç Cevapla
- 2:29 pm

Yıllardır detoks diye yapma niyetim var ama bir türlü cesaret edemiyorum. Bu yazıyı okurken bir cesaretlendim. Fakat kahve ve çaydan uzak durmak gerekir kısmını okuyunca cesaretim tekrar kırıldı 🙂 Ben kahve ve çay içmezsem tüm gün çalışamaz hale geliyorum. Sürekli bir uyku durumu oluyor. Bunu aşamazsam eğer detoks diyeti yapma şansım kalmaz.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:48 pm

  Detoks diyeti çok kısa süreli uygulanır. 2 gün kahve-çay içilmeyebilir ama içsen de sonucu çok fazla etkilemez. Listeyi yaz ve uygula bence.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 3:45 pm

Detoks diyeti vücudun yenilenmesi açısından gerçekten çok önem taşıyor. Ben de zaman yaparım. Şu sıralar yeniden yapmayı düşünüyordum ki sizden bu bilgileri öğrendiğim çok iyi oldu. Doğru bir şekilde, doğru zamanda bunu uygulamak çok daha etkili olacaktır. Teşekkür ederim verdiğiniz bu değerli bilgiler için. Sevgiyle kalın.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:55 pm

  Evet zamanlama önemli, örneğin mevsim geçişlerinde yenilenmiş bir vücut isteriz hepimiz. Vücuda fazla toksin girdiği hissedildiği anda bunların yerleşmesini engellemek için bir an önce detoks yaparak arınmak gerek. Ben de teşekkür ederim, sevgiler…

Profesör
Profesör Cevapla
- 5:53 pm

Şuan antalya da tatildeyim 🙂 detoks suyu kurtaricim olacak gibi. Sizin şu tarife göz atim

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:01 pm

  Tatil sonrası detoks daha mı iyi olur yoksa:)

lerzan karabayır
lerzan karabayır Cevapla
- 6:40 pm

detoks diyeti 1 gün bile yapabilsem süper olur

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:04 pm

  1 günlük detoks herkes yapabilir, hiç zor değil, bence yaparsın:)

Yıldız
Yıldız Cevapla
- 7:52 pm

Çok güzel derlemişsin bilgileri Duo. Ben de zaman zaman ödem hissediyorum kendimde. O anlarda bu diyete başvurabilirim. Çokkkkk teşekkürler 😊👍🌷🤚

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:20 pm

  Hepimizde oluyor belli zamanlarda. 2 günlük bile olsa detoks diyetiyle arınma çok rahatlatır bizi.

Nilüfer
Nilüfer Cevapla
- 6:32 pm

Çocuklar okula başlayınca ben de detox yapacağım. Çocuklar evdeyken zor oluyor yoksa yemek yemek istemiyorlar sen bunlardan yemiyorsun diye 😀

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 7:36 pm

  Çocuklar okula başlayınca detoks iyi fikir. Aynen dediğin gibi, sen yemiyorsun ben de yemiyorum diyerek bahane üretmelerine fırsat vermemek lazım.

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 3:34 pm

Ev taşıyacağım derken kaçan ipin ucu. Benimde en kısa zamanda yapmam lazım.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 6:12 pm

  Evet bazı dönemler yoğunluktan dolayı ipin ucu kaçıyor. Birkaç günlük detoks ile rötuş atmak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara