Bedensel Diyet

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır, Kaç Litre Tüketilmelidir?

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır, Kaç Litre Tüketilmelidir?

Dünyanın 4’te 3’ü su olduğu gibi, insan vücudunun da yüzde 75’i sudur. Bu oran en fazla bebeklerde olup, yaşlandıkça da yüzde 55’lere kadar düşmektedir. Bir yetişkinin ise ortalama yüzde 60’ı sudur. Bu oranlar suyun vücut için gerekliliğini ortaya koyan veriler olup, günlük su ihtiyacı ne kadardır bunu belirlemede ipuçları vermiştir. “Dünya yüzeyinin hayatiyetinin devamı için su ne kadar önemliyse, insan vücudunun sağlıklı olabilmesi için de su o kadar önemlidir.” 

Su, dünyanın her yerini kapladığı gibi vücudun da çoğunu kaplıyor. Peki suyun günlük hayatımızda kapladığı alan suya verdiğimiz değer ile aynı oranda mı? Tüketim listemizin neresinde, en üstlerde mi yoksa listenin gerilerinde mi kalıyor? Su içmeye yeterli önemi gösteriyor muyuz? “Günlük su ihtiyacı  ve su içmenin önemini çok iyi biliyorum.” diyen kişilerin bile yeterli su içmedikleri gözlemleniyor. Sıradan ve tüketimi kolay göründüğü için önem verdiklerimiz listesinde gerilere düşüyor. Gelin bunu değiştirelim ve su içmeyi listemizin en başına koyalım.

Gün boyunca nefes alıp verme, terleme, idrar ve bağırsak hareketliliği gibi sebeplerle vücudun su kaybı olur ve bunun aynı gün içinde yerine konulması gerekir. Vücudun sağlıklı işleyebilmesi için gün içinde su veya su içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeliyiz. Bu yazıda günlük su ihtiyacı ne kadardır su tüketimi nasıl ve ne kadar olmalı en fazla kaç litre içilmeli su içmenin faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır ?

Evet, su sağlığımız için çok gerekli fakat günlük su ihtiyacı ne kadardır sorusunun cevabı herkes için aynı değil, kişiden kişiye değişmektedir. 1 günde ne kadar su içmeliyiz sorusu aslında basit bir sorudur. Hatta cevabı tek kalemde verilebilir ama bu cevap herkese uymayabilir. Normal şartlarda yetişkin bir insanın en az 8 bardak su içmesi gerekir .Günde 2 litre su içilmelidir deriz ama bu şartlara ve kişiye göre değişmektedir.

Örneğin; egzersiz yapıp aşırı ter kaybı yaşarsanız, hava sıcaklığı yüksekse, ateşli bir hastalığınız varsa, hamile veya emziren bir anneyseniz daha fazla sıvı almanız gerekecektir. Normalde günlük içilen suya 1 litre daha ilave etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Evde Egzersiz Hareketleriyle Nasıl Zayıflanır?

Anlaşıldığı üzere herkese uyan bir formül yoktur ama vücudun genel sıvı ihtiyacı bilinirse günlük su ihtiyacı ile ilgili daha doğru sonuçlar ortaya konulacaktır. Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, Türkiye gibi ılıman iklimlerde yaşayan sağlıklı bir yetişkinin günlük su ihtiyacı ne kadardır araştırmış ve sonuç olarak günlük ortalama sıvı alımını;

Erkekler için ortalama 15,5 su bardağı (3,7 litre) sıvı

Kadınlar için günde ortalama 11,5 bardak (2,7 litre) sıvı olarak belirlemiştir.

Kilo olarak bakıldığında ise kilonuzun yüzde 3’ü kadar sıvı almalısınız. (1)

Bu öneriler sadece su değil tüm yiyecek ve içeceklerden alınan sıvıyı kapsamaktadır. Genel sıvı alımı ve günlük su tüketimi incelendiğinde yüzde 20 si yiyeceklerden gelmekte, kalanı ise içeceklerden karşılanmaktadır. Diğer sıvıları da çıktığımızda sadece su içmenin ölçüsünün günde en az 8 bardak veya günde 2 litre su içmek olarak söyleyebiliriz. Evet, günlük su ihtiyacı ne kadardır 2 litre su içmek yeterli mi diye soruluyor, aslında bu sayı akılda kalması için ortalama 2 litre tüketilmelidir diye söylenmiştir çünkü böylece aklımıza kolay kodlanmış olur, takibini de gün içinde rahatlıkla yapabiliriz.

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır, Kaç Litre Tüketilmelidir?

Günlük Su İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Buradaki günlük su ihtiyacı ne kadardır sorusuna her gün en az 8 bardak yani 2 litre su tüketelim dedik. Peki günlük su ihtiyacımızı başka nelerden karşılarız? Hangi yiyecek ve içecekler bize sıvı olarak daha fazla katkı sağlar bir göz atalım.

 • Çilek elma portakal gibi sulu meyveler.
 • Doğal meyve ve sebze suları
 • Soda ve maden suları.
 • Domates, salatalık, biber, roka ve marul ile yapılan salatalar sıvı ihtiyacına destek olur.

Şunu unutmamalıdır ki, içeceklerin hiçbiri suyun yerini tutmaz ve günlük su ihtiyacı karşılanmış olmaz. Çay, kahve, meyve suları, asitli içecekler diüretik etki yapar. Aldığımız sıvı idrar yoluyla atılır ve yeniden sıvı ihtiyacı doğar. Ayrıca bu içecekler susama hissini baskıladığı için günlük su tüketiminin de istenilen seviyede olmasını engeller. Bu yüzden az miktarda tüketmeye özen göstermeli, abartmamalıyız.

Sıvı ihtiyacının su olarak giderilmesi ise, sağlık açısından çok daha faydalıdır. Kalorisi yoktur, asitli olmadığından mide dostudur, kafeinli olmadığından kalp sağlığını korur.

Su İçmenin Faydaları – Neden Su İçmeliyiz?

 1. Su, vücut ısısını dengeler, toksin ve ödemin atılmasını sağlar.
 2. Vücudun direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlü tutar.
 3. Tükettiğimiz besinlerin parçalanmasına destek olarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasına zemin hazırlar.
 4. Günlük su ihtiyacı karşılanan vücutta böbrek ve bağırsak sağlığı sorunları olmaz.
 5. Susuz kalmanın neden olduğu unutkanlığı, dikkatsizliği önler.
 6. Kan dolaşımını kolaylaştırarak kalp sağlığına katkı sağlar.
 7. Cildi besler, canlı tutar, sivilce ve akne oluşumunu engeller, yüzü güzelleştirir.
 8. Metabolizmayı hızlı çalıştırarak kalori kaybı oluşturur, yağ yakımına ve zayıflamaya destek olur.
 9. Gerginlik ve stresi azaltır, depresyonu hafifletir.
 10. Vücudun tüm hücrelerinin ve organların suya ihtiyacı vardır. Su özellikle iç organların sağlıklı çalışması için çok değerlidir.

İlginizi Çekebilir: Az Kalorili Kuruyemişler Diyette Kuruyemiş Tüketimi

Su içmenin önemini bu kadar anlattık, günlük su ihtiyacı ne kadardır söyledik. Şimdi suyu daha sık tüketmek için birkaç taktik ipucu vererek yazımızı sonlandıralım.

Örneğin:

*Elinizin altında sürekli göreceğiniz bir yerde çok güzel bir su şişesi olursa hep içmek istersiniz.

*Buzdolabının üzerine veya görünür bir yere “SU İÇ” yazabilirsiniz.

*Cep telefonuna alarm kurarak bir su içme hatırlatması yapabilirsiniz.

Sıvı almak önemli dedik, serin serin bir detoks suyuna ne dersiniz. Bu konuda yazdığım “Detoks Suyu İhtiyacı Ne Zaman Oluşur, Nasıl Hazırlanır?” yazımı da okumanızı isterim.

Written by Duo

37 yorum “Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır, Kaç Litre Tüketilmelidir?

 1. Hayat gemisi dedi ki:

  Ramazanda su tüketimine gereği kadar dikkat edemiyordum. Su içmenin önemi biliyordum, sayenizde daha detaylı bir şekilde öğrenmiş oldum. Faydalı bir makale olmuş kaleminize sağlık teşekkür ederiz

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Suyun önemini bilsek de bazen ihmal edebiliyoruz, işin gücün arasında vakit ayıramıyoruz pek. Ramazanda da akşam süre sınırlı, bol bol su içmek gerek.

 2. Haklısınız aslında Ramazan ayında daha az su tüketiyoruz. Sürekli su şişesi hazırladım kendime yanimdan ayirmamaya ozen gösteriyorum ama günlük ihtiyacı tamamlıyor muyum bilemem.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kullandığımız su şişesinin ölçüsüne göre birkaç tur içerek günlük su içme hedefimizi tamamlayabiliriz. Ramazanda iftar sonrası daha iyi bi takip gerekiyor yoksa 1 litre bile içemeden zaman geçip gider.

 3. Teşekkür ederiz .2.5 litreden çok daha fazlasını içmeye az kaldı sıcaklar yaklaşıyor.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet sıcaklarda daha fazla su içmek gerek, 2 litre sınırını aşmamız gerekir.

 4. Sibel dedi ki:

  Ramazanda su icmek onemli bir konu..
  Icmedigimde basim cok agriyor..
  Bilgiler icin editore tesekkur ederiz

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Su içmeyince susuzluk başa vuruyor, doğru tespit…

 5. Bir ara su içmeyi hatırlatıcı uygulama indirmiştim. Sürekli uyarması iyiydi ama ben ona uyamayınca sinir oldum ve kaldırdım. Maalesef ben az sıvı tüketenlerdenim. 🙁

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Su içmeyi hatırlatıcı uygulama da iyi fikir, ben alarm falan demiştim ama seninki de güzel. Bildiğin bi uygulama varsa yazarsan sevinirim.

 6. Su içmeyi sürekli unutuyorum, Ramazanda bu durumu biraz düzeltsem de yine de söylediğiniz kadar içemiyorum. Buna bir çare bulmam gerek 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çaresi, su içmeyi hatırlatıcı notlar yazıp görünür bi yere asmak veya telefona hatırlatıcı koyma olabilir.

 7. Madame kokoş dedi ki:

  1,5 2lt mutlaka ıcıyorum . cok çabuk gecıyor aslında zaman

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet zaman hızlıca geçiyor, 2 litre civarı su içmek ideal…

 8. lerzankara dedi ki:

  ben suyu çok sevenlerdenim. Hayatta kendim için yaptığım en iyi şey sanırım su içmek :)) bu sayede bir çok hastalıktan korunduğumu düşünüyorum. Günlük su ihtiyacı o günkü yaşadıklarıma göre değişiyor yediğime içtiğime göre de fark ediyor. İftardan sonra bol bol içmeye çalışıyorum

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Su içmek vücudumuza verdiğimiz en büyük hediye bence. Duruma göre bazı günlerde o hediyenin miktarını artırmak iyidir…

 9. Yurdagül Çelik dedi ki:

  Az su içiyorum,çayla karşılıyorum bu ihtiyacı 🙁 Bu yanımı da düzenlemeye çalışıyorum 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kararında olmak kaydıyla çay da olabilir, çay harareti kesme yönüyle çok iyi. Vücudumuzun özellikle saf suya çok ihtiyacı var.

 10. Cem Kazan dedi ki:

  İftar ve sahur arası gerçekten az. Bazı günler belki 1 litre de kalıyorum. Gözümün önüne her yere su iç diye Notlar koymam lazım benim de Duo 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Not koymak etkili olur yoksa abur cubur gazlı içecek çay falan derken suya yer ayıramıyoruz.

 11. Yıldız dedi ki:

  Ramazan için önemli bir konu seçmişsin Duo, çok teşekkürler.
  Su hayattır. Ben de günlük 2 litre içtiğimi zannetmiyorum. Tecrübelerime göre düzenli su içtikçe su içme isteği de artıyor. Sevgi ve selamlarımla :))

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ramazanda akşam vakit dar ve su içmeyi unutuyoruz. Önümüzde de yaz ayları var, daha da fazla su tüketmek gerekecek. Teşekkür ediyorum, bilmukabele, sevgi selamlar benden:)

 12. müfred dedi ki:

  Zaten fazla su içemeyen ben şimdi haliyle iyice azaltmış oldum.
  Suyun önemini biliyorum ama vücut kabul etmiyor. 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aslında susama hissi olmadan da su içmemizi öneriyorlar, çünkü vücudun ihtiyacı var, sağlığımız için biraz zorlayabiliriz kendimizi su içmeye, bişey olmaz:)

 13. Hilal dedi ki:

  Ben neredeyse hiç su içmeyen biriyim ve bundan hiç memnun değilim. Bu alışkanlığı edinmeyi denediğim dönemler oldu ama bir türlü yerleştiremedim. Fakat son denemem fena gitmiyor. 1,5 ay kadar önce her gün 1 litre su içmeye başladım, 15 gün önce de bunu 1,5 litreye çıkardım. Böyle devam edebilmeyi umuyorum. İnsanlık için küçük bir adım olabilir ama benim için cidden büyük. =)

  Bu arada, kilo açısından bakınca, hemen hemen 54 kiloyum, bunun yüzde 3’ü 1.62 litre oluyor. 1,5 fena sayılmaz sanırım bu durumda.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Önemli olan “su içmeliyim” i aklımıza koymak, sonrasında su içmek için çeşitli yollar bulunuyor. Hesabı güzel yapmışsınız, şu anda 1,6 litre içseniz tamamdır:)

 14. Taner Koç dedi ki:

  İnsan sağlığına dikkat çeken bu makalenin ayda bir yayınlanmasında cidden fayda var.

  Su içen bir toplum değiliz. (Bknz WHO böbrek hastaları istatistiklerine). Hayatı ıskaladığımız kadar sağlığımızı da ıskalıyoruz. Kendimi de eleştriyorum bunları yazarken. Azıcık olmazsa olmazlara dikkat etemeli, tren henüz istasyondayken..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen dediğiniz gibi, su içmeyle ilgili farkındalık oluşturan yazıları ara ara okumaya ihtiyaç var çünkü hayatın karmaşasında sağlığımızla ilgili bazı şeyleri ıskalıyoruz. Kendimize su içmeyi hatırlatan küçük hatırlatıcılar koyarak bunu aşabiliriz belki.

 15. Anonim dedi ki:

  Normalde bol su içen biriyim ama son 1 aydır içtiğim su miktarını arttırmama rağmen bir türlü susuzluğumu dindiremiyorum. Sanırım bu karantinanın sonuçları kendini göstermeye başladı. Birkaç rahatsızlığın ciddi semptomlarını yaşıyorum ve susuzluk hissi de bunların en fenası. Bakalım durum neye işaret…
  Detaylı, bilgilendirici ve su içmeye teşvik edici yazınız için gönülden teşekkürler. Kaleminiz zeval görmesin…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Susuzluk vücutta birçok rahatsızlığı tetikliyor, inşallah size bişey olmasın. Su içmeyi artırmayla ilgili yazının sonundaki ipuçlarını deneyin bence. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 16. Sibel dedi ki:

  Yemek ile ilgili sorunum yok az su icince basim agriyor..
  Ramazanda su icme ile ilgili yaziniz bu konuda rehber oldu…
  Editore tesekkur ederim

 17. Inci dedi ki:

  Oructan sonra yemeği de suyuda az içiyoruz. Cok haklısın o yüzden dikkat etmemiz lazım.
  Emeğine sağlık

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, süre az ve iftardan sonra zaman hemencik geçiyor bir bakmışsın çok az su içmişsin. O açıdan bilinçli olup su şişesini yakınımızda tutmak iyi olacaktır.

 18. Hürpost dedi ki:

  Uzun yıllardır suyun önemini her alanda anlatmaya çalışıyorlar tabi bizlerin ne kadar dikkat ettiği daha önemli evet su yaşam kaynaklarımızdan bir tanesi ve vücudumuza gerçekten çok gerekli o yüzden tüketim konusunda çok hassas olmalıyız yani bazılarından sıvı tüketiyorum ama su fazla değil diyorlar. Hiç bir sıvı suyun yerine konmamalı yanlış olur diyorum. Bu güzel sı ihtiyacı ne kadardır yazınız için teşekkür ederiz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sıvı tüketimi de çok önemli ama suyun yeri ayrı. Sadece sıvı aldım susuzluğumu giderdim demek hata. O yüzden sevdiğimiz sıvılardan da tüketebiliriz ama bizzat su içmeye de özen göstermeliyiz.

 19. Bilgimsel Blog dedi ki:

  Belki de en büyük sıkıntım bu. Bazen günde 1 bardak su bile içmiyor olabilirim. Ama çok şükür sağlık açısından bir problemim yok. Teşekkürler yazı için…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet en büyük sıkıntımız ne kadar su içtiğimizin farkında olmamak. Bu da bazı günlerde çok az su tüketmemize neden oluyor. Az sıvı tüketimi zamanla sağlık açısından sıkıntılar doğurabilir, önlemini almak iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir