İsveç Diyeti Listesi ile 13 Günde Sağlıklı Zayıflama

İsveç diyeti nedir nasıl bir diyettir, orijinal İsveç diyeti listesi içinde neler var, neden 6 gün veya 13 gün yapılıyor, bu 13 günde kaç kilo veriliyor, tüm bu soruların cevaplarını bulacağınız yazımız başlıyor. Evet, zaman zaman değişik diyet çeşitlerini araştırıp deneyimliyoruz. İsveç diyeti de başta dana eti, kuzu eti olmak üzere protein ağırlıklı bir diyet olduğundan doyurucu ve besleyici bir diyettir.

İsveç diyeti nedir dersek en az 6 gün en fazla da 13 gün uygulanan, metabolizmayı hızlandırarak kalıcı ve hızlı kilo vermeyi hedefleyen bir diyettir. İskandinav ülkelerindeki besinlere göre planı yapılmış bu diyete dünyada  “Rigshospitalet Diyeti” de denmektedir. İsveç diyeti ile zayıflayanlar diyet listesine tam uyulduğunda 13 gün sonra kişinin durumuna göre 6 – 10 kg arasında kilo kaybı gördüklerini belirtiyorlar.

Diyetin 7. Gününde akşam yemeğinde hiçbir şey yemeden sabaha kadar aç durulması diyetin genelde 6 gün yapılmasını da yaygınlaştırmış. İsveç diyeti 6 günde kaç kilo verilir derseniz  İsveç diyeti yapanların yorumları incelendiğinde 4 kg civarında verdikleri görülmektedir. 13 günlük İsveç diyetini başaranlar içinde bu diyet ile 20 kilo verdim diyenler bile var. Burada kaç kilo verildiği kişiden kişiye değişir çünkü yaş faktörü, metabolizma hızlarındaki değişiklikler, diyeti sporla destekleyenlerin durumu sonucu etkilemektedir.

İsveç diyetinin faydaları nelerdir kısaca değinelim. Karbonhidrat yerine tahıl tüketmek kolesterolü düşürür. Ayrıca kanser ve diyabet gibi hastalıklara yakalanmanın önüne geçer. Taze meyve ve sebzeler tükettiğiniz için birçok kronik hastalık riskinden uzak olursunuz.

İLGİLİ YAZI: Japon Diyeti Listesi ve Örnek Menüler

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyette gün içinde az yemek yenir ama listesinde çok doyurucu ve tok tutan besinler bulunmaktadır. İsveç diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı çok kolay, özellikle karbonhidrat miktarını minimumda tutarak, protein ve sağlıklı yağlardan yeterli seviyede tüketerek yapılır. Özellikle sebzelerin şahı ıspanak, içecek olarak da kahve ve bol su bu diyetin gözdeleri durumundadır.

İsveç Diyeti 6 günlük yapmak isterseniz aşağıdaki orijinal yemek listesinden ilk 6 günü baz alarak uygulayın. Şayet ben daha çok kilo vermeliyim veya uzun süre dayanırım diyorsanız o zaman İsveç diyeti 13 günlük yemek listesi tam size göre onu uygulayın. Diyeti ne kadar bozarsanız hedeften o kadar uzaklaşırsınız.

İsveç diyetine yürüyüş, egzersiz veya sporla destek vermek zayıflama sürecini hızlandırır ayrıca kilo verince vücutta oluşan sarkmaları önler. Bu yüzden diyet yaparken günlük en az 40 dakika yürümeye ayırın. Günlük 2 litre su içerek diyeti destekleyin çünkü bu diyet ilk günlerde ödemi sonraki günlerde de fazla yağların vücuttan atılmasını sağlayacaktır. İsveç diyeti yağ yakar mı sorusunun cevabı evet çünkü ilk günlerden sonra yağdan vermeye başlarsınız.

İLGİLİ YAZI: Hurma Diyeti Nedir, Zayıflamaya Etkisi Nasıldır?

İsveç Diyeti Listesi Nedir?

İsveç diyetinde ne yemeli ne içmeli bu diyette protein olarak kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık eti vardır. Paleo diyeti de bu şekilde bol proteinlidir. Bunları tüketirken listedeki miktar kadar tüketin fakat yanlarına koyacağınız salatayı bol tutabilirsiniz. Etleri haşlayın sonra da özellikle fırında pişirin veya buğulama yapın. Bu diyette zeytinyağı, tereyağı gibi sağlıklı yağlar da vardır, özellikle de salatalarınızda yemeklerinizde mutlaka kullanın. Salatalar limonlu zeytinyağlı olsun böylece hem sebze hem yağ hem meyve tüketirsin.

İsveç diyetinde neler yenir sağlıklı yağların bulunduğu kuruyemişler de bu diyetin vazgeçilmezidir. Öğünlerde bir avuç fındık, ceviz veya badem tüketmek iştah noktasında çok rahatlık sağlıyor.

İLGİLİ YAZI: 3 Günlük Kabak Detoksu Menüsü

Diyette tuzdan uzak durun ve izniniz kadar şeker kullanın. Ispanak veya meyve gibi ölçüsü verilmeyen yiyecekleri ise bir porsiyon olarak hesap edip tüketin.

İsveç diyeti yemek listesi için nelerden yararlanabiliriz, işte Excel liste. Bu listeye göre rahatça diyet planı yapın. Ayrıca menü takibi için de bir kolaylık olacaktır.

i̇sveç diyeti listesi ile 13 günde sağlıklı zayıflama
i̇sveç diyeti listesi

İsveç Diyetinde Uyulacak Kural ve Öneriler

Bu yola çıktıysan kurallara uyup önerileri uygulamalısın, böylece istediğin başarıyı yakalayacaksın. İsveç diyeti planı yaparken bu kurallar hep aklımızda olmalı.

 • Kahveyi izin verildiği kadarıyla için.
 • Listeye kendinize göre bir şeyler ekleyip çıkarmayın. Muadilleri olur tabi, örneğin brokoli yoksa karnabahar yiyin.
 • Günde en az 2 litre su için fakat çay ve meşrubat içmeyin.
 • Boyut veya miktarı belirtilmeyen yiyecekleri abartmadan bolca yiyin.
 • Öğle ile akşam yemeği menüsünü yer değişebilirsin.
 • İsveç diyet listesi uygulanırken sakın 6 günden önce bırakmayın, özellikle 13 gün sürdürmek için gayret edin.
 • Diyeti sonlandırdıktan sonra tekrar bu diyeti yapmak için 6 ay ara verin.

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zor Kilo Verenler için Diyet Listesi

İsveç Diyeti Orijinal Listesi

İsveç diyeti listesi 13 günlük olarak hazırlanmış bu orijinal yemek listesi mümkün olduğunca uygulamaya çalışılmalıdır. Bazı besinleri yukarıdaki listedeki besinlerle değişimlerini yapabilirsiniz. Daha az yapmak isteyenler 6 günlük liste olarak bunu kullanır ve buradaki ilk günlerdeki menü ile diyet yapabilirler.

1. Gün

Sabah: 1 Fincan kahve, 1 Kesme şeker

Öğle: 2 katı yumurta, 1 porsiyon haşlama ıspanak, 1 domates

Akşam: 1 biftek (200 gram,) zeytinyağlı ve limonlu yeşil salata

2. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker

Öğle: 1 dilim salam, 100 gram yoğurt

Akşam: 1 dana eti (200 gram), marul salata, 1 meyve

3. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: Haşlama ıspanak, 1 domates, 1 meyve

Akşam: 2 katı yumurta, 1 dilim salam, yeşil salata

4. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: 1 katı yumurta, 1 rendelenmiş havuç, 25 gram yağsız beyaz peynir

Akşam: 2 dilim portakalın suyu, 100 gram yoğurt

5. Gün

Sabah: 1 büyük rendelenmiş havuç (limonlu)

Öğle: Haşlama yağsız balık (200 gram, limonlu ve tereyağlı)

Akşam: 1 biftek (200 gram), salata ve brokoli

6. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker

Öğle: 2 katı yumurta, 1 büyük rendelenmiş havuç

Akşam: Derisiz tavuk (200 gram), salata

(6 günlük İsveç diyeti için son gün)

İSVEÇ DİYETİNDE SEBZELER ÇOK DEĞERLİ İŞTE HARİKA SEBZE SOTE VİDEOSU SİZLERLE…

Diyete Devam Edenler için Part – 2

7. Gün 

Sabah: Şekersiz çay

Öğle: Izgara et (200 gram), taze meyve

Akşam: Hiçbir şey

8. Gün

Sabah: 1 fincan kahve 1 kesme seker

Öğle: 2 katı yumurta, 1 porsiyon haşlama ıspanak, 1 domates

Akşam: 1 biftek(200 gram), zeytinyağlı ve limonlu yeşil salata

9. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker

Öğle: 1 dilim salam, 100 gram yoğurt

Akşam: 1 biftek (200 gram), yeşil salata, 1 meyve

10. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: Haşlama ıspanak, 1 domates, 1 meyve

Akşam: 2 katı yumurta, 1 dilim salam, yeşil salata

11. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: 1 katı yumurta, 1 rendelenmiş havuç, 25 gram yağsız beyaz peynir

Akşam: 2 dilim portakalın suyu, 100 gram yoğurt

12. Gün

Sabah: 1 büyük rendelenmiş havuç (limonlu)

Öğle: Haşlama yağsız balık (200 gram, limonlu ve tereyağlı)

Akşam: 1 biftek (200 gram), salata ve brokoli

13. Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker

Öğle: 2 katı yumurta, 1 büyük rendelenmiş havuç

Akşam: Derisiz tavuk (200 gram), salata (Liste Orijinal Kaynak: Swedish Diet Plan)

Evet İsveç diyeti listesi incelendiğinde epey katı bir diyetmiş diyeceksiniz. Kısmen doğru ama zahmet olmadan rahmet olmuyor. Bence sonuçlarını düşününce denemeye değer.

Diyette zorlanma ihtimaline karşılık başlamadan önce bir uzmana danışarak kontrollü uygulayabilirsiniz. Yine bir düşük karbonhidratlı diyet olan keto diyeti ile ilgili yazdığım “15 Günlük Ketojenik Diyet Listesi” adlı yazımı da okumanızı isterim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“İsveç Diyeti Listesi ile 13 Günde Sağlıklı Zayıflama” üzerine 4 yorum
 1. Ben listeyi inceledim ama okuyunca sanki bu diyeti yaparsam ölürüm gibi bir his kapladı içimi 🙂 gerçi az yiyeynler için sıkıntı yok et olması da güzel İsveç diyeti ile ilgili sonuçları uygulayanlardan bekliyoruz teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • İsveç diyeti listesi hızlı kilo vermeye göre programlanmış. Listedeki proteinler doyurucu ve süre de kısa olduğundan dayanılabilir, motivasyona bağlı biraz da.

   Yanıtla
 2. İsveç diyeti listeye bakınca gerçekten zormuş ben normal diyeti bile yapmakta zorlanıyorum bu kadar kısa sürede bile olsa bunu yapmak yine zor :)))

  Yanıtla
Yorum yapın