Sirke Çeşitleri, Kullanımı ve Faydaları

Zayıflatan sirke çeşitleri arasında en bilineni elma sirkesi ama bu yazımda elma sirkesine ilaveten alıç sirkesi, enginar sirkesi ve form sirkesinden de bahsedeceğim. Sirke çeşitleri oldukça fazla ve hepsi de sağlığımız için çok faydalıdır. Özellikle de doğal sirke çok faydalı ama her sirkenin zayıflamaya etkisi aynı değil.

Bazı sirkeler iştah açar ki zayıflamak isteyenin bu sirkeyle işi olmaz. Bazıları sadece turşu yapımında, bazıları çeşitli hastalıkların iyileşme sürecinde etkindir. O yüzden tüm sirke çeşitleri değil de, zayıflatan sirke çeşitleri özelinde konuyu derinlemesine işlemek istedim.

Kilo vermek için bağırsak sağlığı çok önemli olduğundan, sağlıklı bir zayıflama için bağırsaktaki yararlı bakterilerin kötü bakterilerden fazla olması gerekmektedir. Yediğimiz içtiğimiz şeyler bağırsaklardaki bakterilerin durumunu belirler.

Sağlıksız beslenme sonucu bağırsakta kötü bakteriler fazlalaşır ve böylece kabızlık, diyabet gibi birçok hastalığa davetiye çıkar, kilo almaya sebep olur. Sirkeler de tıpkı yoğurt gibi, kefir gibi, turşu gibi yararlı probiyotik bakterilerle dolu olduğundan bağırsak sağlığı için sıklıkla tüketmeliyiz.

Bir bitkinin uzun süre fermente olması sonucu oluşan bir sirkenin içinde milyonlarca yararlı bakteri ürüyor, bu geçen zamanda tadı ve kokusu da keskin oluyor. “Sirke çok kötü kokuyor, ağzıma süremem demeyin”, onun da kolayı var. Sirke, su ile inceltildiğinde kokusu azalıyor ve içilebilir hale geliyor. Salata veya çorbanın içine katarak da sirkenin kokusundan ve keskinliğinden kurtulabiliriz.

İLGİLİ YAZI: Balzamik Sirke Faydaları

Sirke Alırken Neye Dikkat Edilir?

Sirkeyi evde doğal olarak kendimiz yapabilsek en güzeli ama yapamıyorsak da doğal ve fermente edilmiş sirkeleri tercih etmeliyiz. Aldığımız ürünün üzerinde natürel, doğal, fermantasyon, katkısız gibi  ibarelerin olmasına özellikle dikkat ediniz.

Bizim evde hem doğal hem de sıradan katkı maddeli sirke bulunuyor. İçinde koruyucu maddeler bulunan sirke besin olarak değil de dip köşe ev temizliği için çok faydalı ve etkili.  Zayıflatan sirke seçimi ise, tamamen doğal ve fermente edilmiş sirkelerden olmalıdır.

zayıflatan sirke çeşitleri, kullanımı ve faydaları
sirke çeşitleri, kullanımı ve faydaları 4

Zayıflatan Sirke Çeşitleri

Sirke ile nasıl zayıflanır sorusunu cevaplamak istiyorum önce. Sirkedeki yararlı asit, sindirimi kolaylaştırıyor. Sirkeli su yağ eritir mi evet sirkenin içindeki yararlı bakteriler ise, bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyerek boşaltıma yardımcı oluyor. Metabolizma hızlı çalışır böylece özellikle de göbek yağlarını eritmiş oluruz. Yemek sonrası oluşan hazımsızlık ve gaz şikayetleri de en aza iner.

Hangi sirke daha çok zayıflatır özellikle elma sirkesi daha etkilidir ama her sirkenin dolaylı olarak farklı farklı faydaları bulunmaktadır. Bazı sirkeler aynı zamanda karaciğeri temizler ve karaciğer yağlanmasına engel olur. Karaciğer iyi çalıştığında vücudu temizlediği için zayıflatan sirke çeşitleri sayesinde toksik maddelerden de kurtuluruz. Sirke tüketimine kür şeklinde devam edildiğinde, sirkenin verdiği tokluk hissi sayesinde istenen kilolar verilebiliyor.

İlginizi Çekebilir : Nasıl 14 Kilo Verdim?

Şimdi zayıflatan sirke çeşitleri hangileri, en faydalı olanları hangileri inceleyelim. İşte zayıflatan doğal sirke çeşitleri :

1- Elma Sirkesi

Elma sirkesi, zayıflatan sirke çeşitleri içinde en faydalı olanı ve adeta bir efsane. Bunun nedenlerinden en önemlisi, elma kolay bulunan bir meyve olduğu için asırlardır yapılagelen ve faydaları herkesçe test edilen bir sirke çeşidi olduğundan. Evde yapılan sirke çeşitleri içinde de en çok denenen diyebiliriz. Malzemeleri bulmak ve uygulamak çok kolay. Geriye sadece sirkenin oluşumunu beklemek kalıyor. 

zayıflatan sirke çeşitleri kullanımı ve faydaları
sirke çeşitleri, kullanımı ve faydaları 5

Elma sirkesinin genel olarak sağlığımıza faydası olduğu gibi, özellikle elma sirkeli kürler kilo verme noktasında vücuda çok faydalıdır. Çünkü elma sirkesinin içinde organik olarak oluşan enzim ve asitler metabolizma hızını arttırır, yağ yaktırır, bunun yanında iştahı azaltır. Böylece az kalori alıp, çok kalori yakmış oluruz.

Elma sirkesini de tüketirken suyla inceltebiliriz, böylece zayıflatan sirkeli su oluşmuş olur. Bu zayıflatan elma sirkeli karışım ödem atmaya yardımcı olur. Böylece hücrelere daha fazla oksijen gider, damarlar rahatlar. Bu sayede kolesterol de dengeli duruma gelir. Elma sirkesi kanda bulunan yağları eriterek karaciğer ve böbrekler yardımıyla vücuttan dışarıya atar, sağlıklı kilo vermeye zemin hazırlar.

2- Alıç Sirkesi

Alıç sirkesi zayıflatan sirke çeşitleri arasında en başlarda gelir. Bu sirke dağlarda yetişen alıç ağacının meyvesinden olur. Alıç sirkesini evde yapmak zor, çünkü meyveyi tedarik etmek epey güç. Tabi organik doğal fermente ürünleri hemen bulabilirsiniz. Alıç sirkesi fiyat olarak çok pahalı değil, doğal ve fermente alıç sirkesi 40 lira civarında.

Alıç sirkesinin faydaları çok fazla; kalp damar sağlığından, böbrek ve karaciğer sağlığına, dolaşımı hızlandırmasından stresi azaltmaya kadar birçok faydası var. Asıl zayıflatma noktasında etkili olduğundan zayıflatan sirke çeşitleri arasında çok önemli bir yere sahip.

İçindeki güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu temizler ve yeniler. Alıç sirkesi ile ilgili yorumlar incelendiğinde, kullananların metabolizma hızının, yağ yakma ve ödem atma hızının arttığı görülüyor. O zaman alıç sirkesi zayıflatır mı, sorusuna evet diyebiliriz.  

İlginizi Çekebilir: Duo Diyet Özel Yağ Yakıcı Kür

Alıç sirkesi, kan şekerini düzenler ve bu sayede vücut yağ depolamak istemez. Kan şekerinin düzene girmesi sayesinde de tatlı krizleri yaşamamış olursunuz. Alıç sirkesi ile zayıflama 3 hafta sonra daha belirgin bir şekilde etkili olmaya başlar, bunu bilin ve sabırla tüketmeye devam edin.

3- Enginar Sirkesi

Enginar sirkesi de zayıflatan sirke çeşitleri arasında çok büyük öneme sahip ve zayıflamaya çok yardımcı bir sirke çeşidi. Zayıflatma sebebi lif açısından çok zengin oluşuyla ilgili. Lifler vücuttaki ödem dışarı atar. Lifli olması insülin dengesini de sağlıyor. Zaten enginarın kendisi de diyet listelerinin gözdelerinden biri, haliyle sirkesi de aynı şekilde kilo vermek isteyenlere çok yardımcı olmaktadır.

Enginar sirkesi faydaları arasında bağırsaklar florasını iyileştirerek rahatlaması da var ve bu da şişkinlik, kabızlık gibi problemleri doğal yoldan çözüme kavuşturuyor. Metabolizmanın fonksiyonlarını düzene koyuyor.

Enginarda bulunan “cynarin” maddesi safra üretimini düzenlediğinden detoks işlevi görür. Karaciğere faydalı olması, organlardaki yağlanmaya da engel olur, toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir : Detoks Diyeti Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Enginar sirkesi ile zayıflayanlar yemek yeme isteğini bastırdığını, iştah kapattığını da vurguluyorlar. Bütün bunları değerlendirdiğimizde enginar sirkesi zayıflatır mı sorusuna da evet diyebiliriz. Enginar sirkesi fiyatı da uygun. Enginar sirkesini nereden alalım? Online alışveriş sitelerinde ve aktarlarda yarım litrelik şişede doğal fermante sirke 12 lira civarında.

4- Zayıflatan Sirke Çeşitleri & Form Sirkesi

zayıflatan sirke çeşitleri kullanımı ve faydaları
Form Sirkesi

Form sirkesi nedir; zayıflamada etkili elma, enginar ve kayısıdan oluşan 3 bitkinin karışımının mayalanmasıyla oluşturulmuş tamamen doğal ve fermente bir sirkedir. Tam bir yıl boyunca beklemiş olması etkisini arttırmaktadır. Özellikle karın bölgesindeki yağları yakması en çok tercih edilme sebebi. Form sirkesi kullananlar kilo kontrolünde çok etkili olduğunu söylüyorlar.

Zayıflatan sirke çeşitleri arasında ismiyle dikkat çeken Form sirkesi faydaları arasında karaciğer yağlanmasını önlemesi, böbrek ve safra problemlerine yardımcı olması, bağırsaklara olan olumlu etkileri, metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı zayıflamaya destek olması sayılabilir.

İlginizi Çekebilir : Yüz Güzelliği için Tüketilecek Besinler Nelerdir?

Form sirkesi nasıl kullanılır kısmını yazının sonunda sirkeli kürler bölümünde yazacağım. Yalnız form sirkesinin tam etkisini görmek istiyorsanız 3 ay boyunca sirkeli kürü uygulayın.

Sirkeli Kür Yapılışı ve Kullanımı

Sirke, keskin ve asitli olduğundan direkt olarak tüketilmemeli, su ile inceltilerek kür olarak kullanılmalıdır. Sirkeli küre, sirkeli su da diyebiliriz aslında. Kürü uygularken istediğiniz zayıflatan sirke çeşitleri kullanılabilir. Bu kür size tokluk hissi vererek az yemenizi ve az kalori almanızı sağlayacak. Böylece içindeki yararlı bakteriler sayesinde de metabolizmanız harika işler ve kilo verirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Sirkeli Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Sirkeli Kür Nasıl Hazırlanır?

Bir bardak normal ısıdaki suya bir tatlı kaşığı sirke ilave edin. Bunu bir yemek kaşığı yapanlar da var, zamanla siz de buna geçebilirsiniz. Başlangıç olarak tatlı kaşığı ile başlamak daha iyi olur. Aşağıdaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim. 

Sirkeli Kür Nasıl İçilir?

Elma sirkesi göbek eritmede nasıl kullanılır sorusunun cevabı da bu kürde gizli. Elma sirkesi, alıç sirkesi veya enginar sirkesi olsun, yaptığınız sirkeli su kürünü sabah kahvaltısından yarım saat kadar önce aç karna için.

Sabah uyandığımızda dilimizde oluşan bakterileri temizlesin diye sirkeli sudan aldığımız ilk yudumla gargara yapıp tükürün. Sonra bardaktaki sirkeli suyu bitirin. Sirkenin tadı size ilk zamanlar değişik geliyorsa bardağı tek hamlede dikerek için. Ballı tüketilirse de içimi kolay oluyor.

İLGİLİ YAZI: Sibo Diyeti

Sirkeli Kür Nasıl ve Kaç Gün Uygulanır?

Gece yatmadan önce sirkeli su içmek kilo verdirir mi evet verdirir bunun için zayıflatan sirke çeşitleri kullanılarak yapılan sirkeli kürü sadece zayıflamak için yapıyorsanız şöyle uygulamalısınız. Sabah aç karna bir bardak bir de gece yatmadan önce bir bardak olmak üzere günde 2 bardak tüketin.

Küre 21 gün devam edin. 21 günün sonunda bir hafta ara verin, böylece vücut alışıp, bağışıklık oluşturmaz. Sirkeli kürü sadece sağlık için tüketirseniz yemeklerden sonra tok olarak için.

Şayet çok kokuyor, midem almıyor diyorsanız yine günde iki kez salata veya çorbanın içine katarak tüketin. Su yerine sevdiğiniz bir meyve suyuna da katmak mümkün böylece içimi kolay olur.

Sirke Kullanımında Dikkat Edilecekler

 • Mide problemi olanların aç karna içmemesi gerekir, asitli olduğundan zarar verir.
 • Sirkeyi mutlaka suyla incelterek sirkeli su yapın, direkt olarak sek içmeyin. Sadece mideye değil, özellikle dişlere çok zarar veriyor.
 • Sirkeli kürünüzü katkı maddeli sirkelerle yapmasanız daha iyi olur. Hazır market sirkesinin şişesindeki içindekiler kısmında koruyucu maddeler olduğunu görebilirsiniz.
 • Sirkeli su kokuyor diyorsanız, yudumlayarak değil de tek seferde içebilirsiniz ya da içine limon damlatabilirsiniz. Bal ekleyerek zayıflatan sirkeli ballı kür elde edebilirsiniz.
 • Sirkeli su ile yaptığımız bu kürü yürüyüş veya egzersizlerle destekleyerek zayıflama sürecini hızlandıralım.
 • Sirkeli kür yaparken yine yediğimiz içtiğimize dikkat edelim, sağlıksız ürünler ve özellikle de  hazır gıdalardan uzak duralım.

Sirkenin her çeşidi inanılmaz faydalı, ister zayıflamak için olsun, ister sağlığımız için olsun evimizde mutlaka sirke bulundurmaya gayret edelim.F

Daha önce yazmış olduğum “Detoks Suyu İhtiyacımız Var mı Detoks Suyu Tarifi” yazıma da bakmanızı öneririm.

5/5 - (1 vote)

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Sirke Çeşitleri, Kullanımı ve Faydaları” üzerine 28 yorum
 1. Elma sirkesini salatalarda çok kullanırım, arada da bir kaşık içerim. Diğer sirke çeşitleri cok ilgimi çekti bilmiyordum hemen bakayım buralarda var mı ?

  Yanıtla
  • Uzun süre durması ve sıvı halini koruması için koruyucu katkı maddeleri konuyor. Doğal ve katkısız olan sirkeler açıldıktan sonra üzerinde hafif bir tabaka oluşuyor ama sorun değil, alt kısmı koruyor o tabaka. Bence doğal sirke de vardır marketlerde.

   Yanıtla
 2. Yine harika, bilgilendirici bir içerik hazırlamışsın sevgili Duo, çok teşekkürler. Sirke çok fazla önemsediğim doğal şifacılardan biri. Bu nedenle yapılan çalışmaları, sirkeyle ilgili her gelişmeyi yakından takip ediyorum.

  Birçok meyve ve sebzeden sirke hazırlanabiliyor ve her çeşidinin de ayrı ayrı özel faydaları var. Yazıda da belirttiğin gibi, bazı sirke çeşitleri hariç diğerlerinin ortak faydalarından biri şüphesiz zayıflatma etkilerinin bulunması. Benim favorim elma sirkesi ama diğerlerini de zaman zaman kullanmaya çalışırım. Sirkeli su içmek başlarda biraz zorluyor ama düzenli tüketince damak alışıyor tadına ve kokusuna. Ben senelerdir limonlu sirkeli su içerim, sağladığı faydalar inanılmaz, gerçekten mucize gibi bir şey. Bir de mide problemleri olanlar dikkatli tüketirlerse sorunlarının hafiflediğini, hatta iyileştiğini de görebilirler (tabii öncelikle mutlaka doktora danışmalarını ve tüketecekleri sirkenin kesinlikle doğal olması gerektiğinin de altını bir kez daha çizmiş olalım.)
  Sevgili Duo, sirke tarifi için yaptığın yönlendirmeye de ayrıca teşekkür ederim ?? Sevgilerimle.

  Yanıtla
  • Doğal şifacı sirke:) Güzel benzetme. Sirkeli su içenler ilk baş zorlandığını ama sonra alıştıklarını söylüyorlar, doğru. Onun için ilk başlarken suya sirkeyi az koymak ve belki de limon ilave etmek kolaylık sağlar. Tabi bir de tükettiğimiz sirkenin doğal olması da çok önemli. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 3. Çok faydalı bir yazı olmuş, sirkenin mucize bir gıda olduğunu biliyoruz. Özellikle alıç sirkesinin faydalarını deneyimleyerek öğrenmiş bir insanım. Bu harika yazı için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Mucize gıda sirke…Aynen, vücutta tahmin edilenin ötesinde bir hızda olumlu değişimler sağlıyor. Alıç sirkesi de en az elma sirkesi kadar ünlü, kullananlar hep güzel sonuçlar aldıklarından bahsediyorlar. Ben de çok teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 4. Diğerlerini duymadım ama elma sirkesini birkaç ay kadar kullandım ve formumu koruma da etkisi olduğunu gördüm. Fakat bir süre sonra kokusu ağır gelmeye başladı. Aslında tekrar başlamak istiyorum. Yazını bu anlamda denk geldi. Teşekkürler..

  Yanıtla
 5. Sirke gerçekten her derde deva. Hayatımızdan eksik olmaması gerekiyor. Sirke alırken neler dikkat etmemiz gerektiği konusu ile önemli bir noktaya değinmişsiniz. Teşekkürler ?

  Yanıtla
  • Doğru, mide problemliyse sorun olabilir ama suyla daha da inceltebilirsin o zaman sıkıntı olmaz. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı koyuyorduk ya, suyu biraz daha arttırırsın. Örneğin duble bardağa bir tatlı kaşığı sirke sorun oluşturmaz. önemli olan vücuda sirkenin girmesi.

   Yanıtla
 6. Zayıflatan sirke çeşitleri hakkında gayet hoş bir yazı yazmışsınız. Ben düzenli olarak sirke içerim. Gerçekten zayıflatıyor. Ama bununla birlikte düzenli bir diyet de yapmak lazım. Hatta biz elma sirkesini evde yaparız. Bahçede elma ağacı var. Her yıl toplayıp, onlardan sirke yaparız böylesi çok daha sağlıklı oluyor. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  Yanıtla
  • El yapımı sirke en güzeli zaten. El yapımı değilse de doğal ve katkısız sirke kullanmak gerek. Sadece sirke içip yeme içmeye dikkat edilmezse tabi zayıflamak zor olabilir dediğiniz gibi.

   Yanıtla
 7. Sizinde bahsettiğiniz gibi özellikle doğal elma sirkesi bir çok amaçla kullanılan efsane bir şey teşekkürler bilgilendirme için

  Yanıtla
  • Aynen, sirke temizlikte de çok etkili. Temizlikte kullanılan sirkenin doğal olması çok önemli değil ama tükettiğimiz sirkenin doğal olması önemli.

   Yanıtla
 8. Valla bir çok kez sirkelerin faydalarına dair söylemler duydum yazılar okudum. Sizde harika bir yazı yazmışsınız. Çeşitlerini ve yararlarını da belirtmişsiniz ama gelin görün ki bir türlü sevemedim sevmeyeceğim gibi de 🙂 çok teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Evet sirkenin tadıyla pek çok kimsenin arası yok ama paça gibi sakatat çorbalarına yakışabiliyor. Detoks sularının içine katılabilir. Limonlu su yapılıp içine biraz katıp kurabiye yada bisküviyle beraber tüketilebilir. Yine de sevemediyseniz yararlı bakterilerin bol olduğu ayran, kefir, turşu, sirkeye alternatif olabilir.

   Yanıtla
Yorum yapın