Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Zayıflama

Hindistan cevizi yağı zayıflama dahil birçok faydaları olan sağlıklı bir yağdır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan, en az zeytinyağı kadar geçmişe sahip çok faydalı ve şifalıdır. Çok sevilmesinde faydalı oluşunun yanısıra, tadının ve kokusunun güzel oluşunun da etkisi vardır. Ayrıca hemen bozulmadığı için saklaması rahat ve de kullanımı çok kolaydır.

Hindistan cevizi yağı faydaları genellikle saçınız ve cildiniz üzerinde daha fazladır. Tabi ki yemeklere lezzet ve aroma vermesi için de kullanılmaktadır.

Dozunda tüketildiğinde birçok hastalığa faydası olan Hindistan cevizi yağının içindeki yağ asitleri sayesinde zayıflama sürecine de destek olmaktadır. Bu yağ asitleri kombinasyonu, vücutta yağ kaybı, kalp ve beyin sağlığı gibi birçok olumlu etkilere sahiptir.

Tereyağı gibi Hindistan cevizi yağının da doymuş yağ asidi oranı yüksektir, bu yüzden günde iki kaşıktan fazla tüketmemek gerekir. Tavsiye edilen tüketim günlük bir tatlı kaşığı kadardır. Bitkisel yağ olduğu için vegan beslenmede tereyağının alternatifi olarak sıkça tüketilmektedir. Az karbonhidrat, çok yağ tüketimini ön plana çıkaran Ketojenik Diyet için de vazgeçilmezdir.

Hindistan cevizi yağı içindeki trigliserit içeren asitler karaciğerde ketonlara dönüşerek vücuttaki hasarlı bölgeleri iyileştirirler. Hindistan cevizi yağı faydaları içinde özellikle beyne ve alzheimer üzerine olumlu etkilerinden tüm dünya bahsetmektedir. Bu konuyu destekleyen şu gerçek yaşanmış hikayeyi buradaki yazıdan okuyabilirsiniz

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar özellikle cilt ve saç üzerinde kullanıldığında çok işe yarar. Ayrıca tüketmek de çok faydalıdır. Hindistan cevizi yağının faydaları arasında hem hastalıklardan koruması, hem zayıflamaya destek olması, hem de fiziki görünümümüz üzerinde çok olumlu etkileri olması çok önemli bir yer kaplar.

Özellikle kötü bakterilerin yok edilmesinde inanılmaz etkilidir. Bağırsaktaki zararlı bakterileri yok ederek bağırsak florasını dengelemesi de Hindistan cevizi yağı faydaları arasında en önemlilerindendir. Fazla tüketince bakterileri yok ederken ishale sebebiyet verir. O yüzden dozuna çok dikkat edin, günde 2 kaşıktan fazla tüketmeyin.

Ağız içi yara, diş eti kanamaları, boğaz enfeksiyonlarına karşı etkilidir. COVID-19 virüsü ilk kez bulaştığında bir müddet boğazda beklediği bilindiğine göre ağız içi enfeksiyonlara karşı Hindistan cevizi yağını kullanmayı alışkanlık haline getirelim.

1. Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Kalp Sağlığı İçin

Kötü kolestorolü düşürür, iyi kolesterol HDL’yi de yükseltir. 40 kadın üzerinde yapılan ve ayrıca da koroner arter hastalığı olan 116 yetişkinle yapılan 2 ayrı araştırmada Hindistan cevizi yağının HDL (iyi) kolesterolü yükseltmiştir. (1)

2. Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Beyin Sağlığı İçin

Araştırmacılar Epilepsi ve Alzheimer tedavisi için Hindistan cevizi yağı içindeki antioksidanların etkisinin çok güçlü olduğunu belirtmişlerdir. Beyin hücrelerini güçlü tutması Hindistan cevizi yağı faydaları arasındadır.

3. Ağız ve Dişlere Faydaları

Güçlü diş etleri ve bembeyaz sağlıklı dişler için karbonatla Hindistan cevizi yağını karıştırıp dişe macun olarak sürüp fırçalayın. Bu uygulamayı 2-3 günde bir tekrar edin. (2)

4. Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları 

Hindistan cevizi yağı saç üzerinde harika etkiler bırakır. Saçların parlak ve ipeksi olması için saça Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Peki Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır öncelikle duş öncesinde saçın köklerinden uçlarına kadar sürüp 20 dakika bekleyin ve sonrasında duşta temizleyin. Böylece saçtaki kırılma ve kopmalar da önlenmiş olacak ve mis gibi kokacaktır. Hindistan cevizi yağı saça faydaları özellikle kuru saçlarda çok daha fazla etkilidir, yağlı saçlarda daha az kullanın. Özellikle de saçları %30 uzatan kabak çekirdeği yağı da öneririm.

5. Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

İçindeki E vitamini sayesinde vücuttaki çatlak oluşumunu engeller. Çatlakları onarır, selülite iyi gelir. Cildi sıkılaştırıp gerginleştirerek genç ve zinde bir görünüm sağlar. Göz etrafındaki kırışıklıklar, şişlik ve göz altı morlukları için kullanın. Ayrıca sertleşen el ve ayak derilerinde, dirsek ve topuklarda kullanın. Bu bölgelere masaj yaparak sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyip, durulayın.

İlginizi Çekebilir: Kantaron Yağının Cilde ve Vücuda Faydaları Kullanım Şekilleri

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflama

Diyet ve kilo kontrolünde çok etkili olması da Hindistan cevizi yağının faydaları arasındadır. Hindistan cevizi yağı ile zayıflama mümkün. Zayıflama ve kilo verme sürecinin en büyük destekçilerinden biridir. Hindistan cevizi yağı kullananlar tok tutucu ve iştah kesici özelliğini çok beğeniyorlar. Survivor yarışmasında günlerce aç kalan yarışmacılar sadece coconat kırarak yani Hindistan cevizi tüketerek açlığını gideriyor, enerjisini alabiliyordu.

Evet zayıflama sürecine destek olması da Hindistan cevizi yağı faydaları arasında çok gözde durumdadır. Diyetlerde özellikle ara öğünde yerseniz uzun süre acıkma hissi yaşatmaz. Böylece o çok korktuğunuz tatlı krizlerine de girmezsiniz. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıp kalori yaktırması da kilo verme sürecinde çok değerli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Diyette Tatlı Yenir mi, Tatlıya Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi?

Obez erkek ve kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, her gün 2 yemek kaşığı (30ml) Hindistan cevizi yağı tüketildiğinde 12 hafta sonunda bel çevresindeki yağların azaldığı, belde incelme olduğu görülmüştür. (3)

Şunu yapmak çok kolay; her gün kahvenizin içine 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağından eklemek. Kahve sevmiyorsanız sıcak sütün içine karıştırarak da tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi yağının kalorisi yüksek olduğu için 1 tatlı kaşığı diyorum. İsterseniz yemeklik yağlarınızın bir kısmını Hindistan cevizi yağıyla değiştirerek de tüketmeniz mümkün.

hindistan cevizi yağı faydaları ve zayıflamaPin
hindistan cevizi yağı faydaları ve zayıflama

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı kullanımı çok çeşitlilik arz ediyor. Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır 5 farklı alanda kullanmak mümkün.

 1. Yemeklerde kullanımı: Yemeklere, pilavlara kullanıldığında hafiflik verir, güzel bir aroma katar. Pişirmede kullanıldığında kolaylık sağlar, diğer yağlar gibi kanserojen madde oluşturmaz.
 2. Tatlılarda Kullanımı: Tatlıların içine, çikolatalı kurabiyelere çok yakışır. Lezzetli yemekler dışında hamur işlerine kattığı lezzet de Hindistan cevizi yağı faydaları arasındadır.
 3. Sıcak İçeceklerde Kullanımı: Sıcak sütün içine bir tatlı kaşığı atarak içebilirsiniz. En çok yapılan bir diğer tüketim yöntemi de kahve içine atılması. Hindistan cevizi yağı ve Türk kahvesi hem lezzet hem de kalori yakma açısından çok iyi eküridir. Normalde Tatar Kahvesinin içinde kaymak vardır, burada da Hindistan cevizi yağı olacak.
 4. Cilt Üzerinde Kullanımı: Cilde Hindistan cevizi yağı sürmeden önce, uygulanacak olan bölgeye masaj yapın ki kan dolaşımı hızlansın. Sonrasında da Hindistan cevizi yağını sürün, böylece hem cildin gözeneklerini açmış olacaksınız.
 5. Saça Kullanımı: Saça kullanımı da yukarıda bahsedildiği üzere çok kolaydır. Yağı sürmeden önce saçlara masaj yaparak, kan dolaşımını hızlandırın. Sonrasında da Hindistan cevizi yağını saç tellerinin tamamına işleyecek şekilde elinizle yedirin. Bu saçı besler, güçlü ve dolgun gösterir.

Hindistan Cevizi Yağı Nereden Alınır?

Hindistan cevizi yağının bu kadar faydası var. Bence mutfaklarımızda mutlaka bir kavanoz Hindistan cevizi yağı olmalı. Bir kez satın al uzun süre kullan, oda sıcaklığında bile 2 yıl bozulmuyor.

Hindistan cevizi yağını satın alırken rafine edilip edilmediğine, organik olup olmamasına dikkat etmek gerekir. Rafine edilmiş olanların, kokusu ve tadının keskinliği azaltılmıştır. Katkısız ve organik Hindistan cevizi yağı ise soğuk sıkım olur. Böylece Hindistan cevizi meyvesinin aroması daha iyi hissedilir.

Saf ve doğal Hindistan cevizinden elde edilen rafine edilmemiş yağın sağlığınız için birçok faydası var. Bu yüzden birçok online alışveriş mağazasında yarı fiyatına gördüğünüz ucuz rafine edilmiş yağlar yerine fiyatı biraz pahalı da olsa aşağıdaki gibi organik Hindistan cevizi yağlarını tercih edin.

Sağlıklı ve Fit Günlere…

İLGİLİ YAZI: Hindistan Cevizi Faydaları Organik Hindistan Yağı Tavsiyesi

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Zayıflama” üzerine 9 yorum
 1. Hindistan Cevizi ile hukuku olan her şeye bayılıyorum desem yeridir.
  Tatlısına, kendisine, kokusuna, sütüne, çukulatasına.. sabaha kadar sayabilirim.
  Cidden hindistan cevizinin aroması kadar zengin çok az bitki vardır diye tahmin ediyorum.

  Yanıtla
  • Benzer yağların belli bir kokusu olabiliyor ama Hindistan cevizi yağı çok fresh. Evet faydaları çok fazla, ve ayrıca beslemesi yumuşaklığı ve kokusu harika…

   Yanıtla
 2. Hindistan cevizi yağını elbette duymuştum ama bu kadar fayda sağladığını yazınızda okudum anladığım kadarı ile bir çok şekilde de kullanabiliyoruz.Ama yemeklerde kullanabileceğimizi ilk kez duydum desem cahil mi olurum billemedim çok güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş çok teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Ben de çok teşekkür ederim bu değerli yorum için. Hindistan cevizi yağı yemeklere çok güzel aroma katar. Doymuş yağ oranı tereyağ kadar yüksektir ve doyurucudur. Hindistan cevizi yağı, vegan beslenmenin, keto diyeti yapanların gözdesidir. Bunlar dahili tüketimde tabi. En popüler kullanım şekli ise saçlar için kullanılması.

   Yanıtla
 3. Hindistan cevizi yağını bir sebepten almıştım. Kahvenin içinde ben de denemiştim. Yemeklerde hiç kullanmamıştım ama deneyebilirim.

  Yanıtla
  • Hindistan cevizi yağının kokusu ve aroması müthiş, kahveye ayrı bi hava katıyor ama herkesin damak tadına da uymayabilir tabi. Yemeklerde de dene mutlaka.

   Yanıtla
Yorum yapın

3