Bedensel Diyet

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

Hindistan cevizi yağı çok eski zamanlardan beri kullanılan, en az zeytinyağı kadar geçmişe sahip çok faydalı ve şifalı bir bitkisel yağdır. Çok sevilmesinde faydalı oluşunun yanısıra, tadının ve kokusunun güzel oluşunun da etkisi vardır. Ayrıca hemen bozulmadığı için saklaması rahat ve de kullanımı çok kolaydır. Hindistan cevizi yağı faydaları genellikle saç ve cilt üzerinde kendini göstermektedir. Tabi ki yemeklere lezzet ve aroma vermesi için de kullanılmaktadır.

Dozunda tüketildiğinde birçok hastalığa faydası olan Hindistan cevizi yağının içindeki yağ asitleri sayesinde zayıflama sürecine de destek olmaktadır. Bu yağ asitleri kombinasyonu, vücutta yağ kaybı, kalp ve beyin sağlığı gibi birçok olumlu etkilere sahiptir.

Tereyağı gibi Hindistan cevizi yağının da doymuş yağ asidi oranı yüksektir, bu yüzden günde iki kaşıktan fazla tüketmemek gerekir. Tavsiye edilen tüketim günlük bir tatlı kaşığı kadardır. Bitkisel yağ olduğu için vegan beslenmede tereyağının alternatifi olarak sıkça tüketilmektedir. Az karbonhidrat, çok yağ tüketimini ön plana çıkaran Ketojenik Diyet için de vazgeçilmezdir.

Hindistan cevizi yağı içindeki trigliserit içeren asitler karaciğerde ketonlara dönüşerek vücuttaki hasarlı bölgeleri iyileştirirler. Hindistan cevizi yağı faydaları içinde özellikle beyne ve alzheimer üzerine olumlu etkilerinden tüm dünya bahsetmektedir. Bu konuyu destekleyen şu gerçek yaşanmış hikayeyi buradaki yazıdan okuyabilirsiniz

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar, ne gibi faydaları var bir göz atalım. Bu yağ hem hastalıklardan koruyan, hem zayıflamaya destek olan, hem de fiziki görünümümüz üzerinde çok olumlu etkileri olan bir yağdır. Özellikle kötü bakterilerin yok edilmesinde inanılmaz etkilidir. Bağırsaktaki zararlı bakterileri yok ederek bağırsak florasını dengelemesi de Hindistan cevizi yağı faydaları arasında en önemlilerindendir. Fazla tüketince bakterileri yok ederken ishale sebebiyet verir. O yüzden dozuna çok dikkat edin, günde 2 kaşıktan fazla tüketmeyin.

Ağız içi yara, diş eti kanamaları, boğaz enfeksiyonlarına karşı etkilidir. COVID-19 virüsü ilk kez bulaştığında bir müddet boğazda beklediği bilindiğine göre ağız içi enfeksiyonlara karşı Hindistan cevizi yağını kullanmayı alışkanlık haline getirelim.

Hindistan Cevizi Yağı Kalbe Faydaları : Kötü kolestorolü düşürür, iyi kolesterol HDL’yi de yükseltir. 40 kadın üzerinde yapılan ve ayrıca da koroner arter hastalığı olan 116 yetişkinle yapılan 2 ayrı araştırmada Hindistan cevizi yağının HDL (iyi) kolesterolü yükseltmiştir. (1)

Hindistan Cevizi Yağı Beyne Faydaları : Araştırmacılar Epilepsi ve Alzheimer tedavisi için Hindistan cevizi yağı içindeki antioksidanların etkisinin çok güçlü olduğunu belirtmişlerdir. Beyin hücrelerini güçlü tutması Hindistan cevizi yağı faydaları arasındadır.

Ağız ve Dişlere Faydaları : Güçlü diş etleri ve bembeyaz sağlıklı dişler için karbonatla Hindistan cevizi yağını karıştırıp dişe macun olarak sürüp fırçalayın. Bu uygulamayı 2-3 günde bir tekrar edin. (2)

Hindistan Cevizi Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları : Hindistan cevizi yağı saç üzerinde harika etkiler bırakır. Saçların parlak ve ipeksi olması için saça Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Peki Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır bir bakalım. Duş öncesinde saçın köklerinden uçlarına kadar sürüp 20 dakika bekleyin ve sonrasında duşta temizleyin. Böylece saçtaki kırılma ve kopmalar da önlenmiş olacak ve mis gibi kokacaktır. Kuru saçlarda çok daha fazla etkilidir, yağlı saçlarda daha az kullanın. Özellikle de saçları %30 uzatan kabak çekirdeği yağı da öneririm.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları : İçindeki E vitamini sayesinde vücuttaki çatlak oluşumunu engeller. Çatlakları onarır, selülite iyi gelir. Cildi sıkılaştırıp gerginleştirerek genç ve zinde bir görünüm sağlar. Göz etrafındaki kırışıklıklar, şişlik ve göz altı morlukları için kullanın. Ayrıca sertleşen el ve ayak derilerinde, dirsek ve topuklarda kullanın. Bu bölgelere masaj yaparak sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyip, durulayın.

İlginizi Çekebilir: Kantaron Yağının Cilde ve Vücuda Faydaları Kullanım Şekilleri

Hindistan Cevizi Yağı ve Zayıflama

Zayıflama ve kilo verme sürecinin en büyük destekçilerinden biri de Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı kullananlar tok tutucu ve iştah kesici özelliğini çok beğeniyorlar. Survivor yarışmasında günlerce aç kalan yarışmacılar sadece coconat kırarak yani Hindistan cevizi tüketerek açlığını gideriyor, enerjisini alabiliyordu.

Evet zayıflama sürecine destek olması da Hindistan cevizi yağı faydaları arasında çok gözde durumdadır. Diyetlerde özellikle ara öğünde yerseniz uzun süre acıkma hissi yaşatmaz. Böylece o çok korktuğunuz tatlı krizlerine de girmezsiniz. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıp kalori yaktırması da kilo verme sürecinde çok değerli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Diyette Tatlı Yenir mi, Tatlıya Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Obez erkek ve kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, her gün 2 yemek kaşığı (30ml) Hindistan cevizi yağı tüketildiğinde 12 hafta sonunda bel çevresindeki yağların azaldığı, belde incelme olduğu görülmüştür. (3)

Şunu yapmak çok kolay; her gün kahvenizin içine 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağından eklemek… Kahve sevmiyorsanız sıcak sütün içine karıştırarak da tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi yağının kalorisi yüksek olduğu için 1 tatlı kaşığı diyorum. İsterseniz yemeklik yağlarınızın bir kısmını Hindistan cevizi yağıyla değiştirerek de tüketmeniz mümkün.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı kullanımı çok çeşitlilik arzediyor. Yemeklere, pilavlara kullanıldığında hafiflik verir, güzel bir aroma katar. Pişirmede kullanıldığında kolaylık sağlar, diğer yağlar gibi kanserojen madde oluşturmaz. Tatlıların içine, çikolatalı kurabiyelere çok yakışır. Lezzetli yemekler yapmak da Hindistan cevizi yağı faydaları arasındadır.

Sıcak sütün içine bir tatlı kaşığı atarak içebilirsiniz. En çok yapılan bir diğer tüketim yöntemi de kahve içine atılması. Hindistan cevizi yağı ve Türk kahvesi hem lezzet hem de kalori yakma açısından çok iyi eküridir. Normalde Tatar Kahvesinin içinde kaymak vardır, burada da Hindistan cevizi yağı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türk Kahvesi Çeşitleri, Yapılışları, En İyi Kahveler

Cilt ve saça kullanımı da yukarıda bahsedildiği üzere çok kolaydır. Yağı sürmeden önce, uygulanacak olan cilde veya saçlara masaj yapılarak, kan dolaşımının hızlandırılması iyi olur. Sonrasında da Hindistan cevizi yağını sürüyoruz. Böylece hem cildin hem saç derisinin gözenekleri açılmış oluyor.

Hindistan Cevizi Yağını Nereden Alalım?

Hindistan cevizi yağının bu kadar faydası var. Bence mutfaklarımızda mutlaka bir kavanoz Hindistan cevizi yağı olmalı. Bir kez satın al uzun süre kullan, oda sıcaklığında bile 2 yıl bozulmuyor.

Hindistan cevizi yağını satın alırken rafine edilip edilmediğine, organik olup olmamasına dikkat etmek gerekir. Rafine edilmiş olanların, kokusu ve tadının keskinliği azaltılmıştır. Katkısız ve organik Hindistan cevizi yağı ise soğuk sıkım olur. Böylece Hindistan cevizi meyvesinin aroması daha iyi hissedilir.

Saf ve doğal Hindistan cevizinden elde edilen rafine edilmemiş yağın sağlığınız için birçok faydası var. Bu yüzden birçok online alışveriş mağazasında yarı fiyatına gördüğünüz ucuz rafine edilmiş yağlar yerine fiyatı biraz pahalı da olsa aşağıdaki gibi organik Hindistan cevizi yağlarını tercih edin.

Hindistan Cevizi Yağı Neye İyi Gelir Nasıl Kullanılır?

 

Duo Diyet BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZAMIZ’dan  soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş, fiyat olarak da çok uygun,  görseldeki 300 gram doğal HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI siparişini verebilirsiniz. Ayrıca hiçbir üründe kapıda ödeme ücreti yok, ürünlerimizi mutlaka inceleyin.

Sağlıklı ve Fit Günlere…

Written by Duo

7 yorum “Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

 1. Taner KOÇ dedi ki:

  Hindistan Cevizi ile hukuku olan her şeye bayılıyorum desem yeridir.
  Tatlısına, kendisine, kokusuna, sütüne, çukulatasına.. sabaha kadar sayabilirim.
  Cidden hindistan cevizinin aroması kadar zengin çok az bitki vardır diye tahmin ediyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet Hindistan cevizinin aroması ve tadı çok özel gerçekten. Bu aromanın girdiği birçok ürünün lezzeti de katlanıyor.

 2. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Ben cildime saçıma çok kullanıyorum ama bu kadar çok faydası olduğunu bilmiyordum doğrusu:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Benzer yağların belli bir kokusu olabiliyor ama Hindistan cevizi yağı çok fresh. Evet faydaları çok fazla, ve ayrıca beslemesi yumuşaklığı ve kokusu harika…

 3. Hürpost dedi ki:

  Hindistan cevizi yağını elbette duymuştum ama bu kadar fayda sağladığını yazınızda okudum anladığım kadarı ile bir çok şekilde de kullanabiliyoruz.Ama yemeklerde kullanabileceğimizi ilk kez duydum desem cahil mi olurum billemedim çok güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş çok teşekkür ederiz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben de çok teşekkür ederim bu değerli yorum için. Hindistan cevizi yağı yemeklere çok güzel aroma katar. Doymuş yağ oranı tereyağ kadar yüksektir ve doyurucudur. Hindistan cevizi yağı, vegan beslenmenin, keto diyeti yapanların gözdesidir. Bunlar dahili tüketimde tabi. En popüler kullanım şekli ise saçlar için kullanılması.

   1. Hürpost dedi ki:

    Teşekkür ederim cevabınız için bilgilenmiş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir