Sibo Diyeti Listesi Nasıl Uygulanır? 9 Önemli Tavsiye

Sibo diyeti, zayıflamak amacıyla uygulanan bir beslenme programı değil. ‘İnce bağırsaklardaki bakterilerin aşırı miktarda çoğalması’ demek olan Sibo hastalığının tedavisi için bu diyet yöntemine başvuruluyor. Bu yüzden bu diyete sibo hastalığı diyeti de denmektedir. Sibo diyeti listesi içinde neler var, bu diyeti yapanlar neler diyor, hepsi yazımızda.

Sibo Hastalığı ve Sibo Diyeti Nedir?

Bağırsaklarımızda sayısı milyarları bulan bakteriler yaşıyor ve bu, gayet normal bir durum. Ana işlevi sindirimi desteklemek olan bu bakterilerin gereğinden fazla artış göstermesi, birtakım şikâyetlere yol açıyor ve sibo hastalığını beraberinde getiriyor.

Söz konusu rahatsızlığın bazı belirtileri ise şöyle sıralanıyor:

 1. Karın ağrısı,
 2. Gaz,
 3. İshal,
 4. Şişkinlik,
 5. Besin emiliminde bozukluk,
 6. Gıda intoleransı,
 7. Kabızlık.

Sibo nedenleri içerisinde gösterilen rahatsızlıklardan birkaçı da şunlar:

 1. Bağırsak hareketlerinde yavaşlama,
 2. Mide asidi azlığı,
 3. Bağırsak tıkanıklığı,
 4. Divertikülit,
 5. Crohn hastalığı.
 6. Ayrıca antibiyotik kullanımı ve bağırsak ameliyatı geçirmiş olmak da sibo gelişme riskini tetikleyici unsurlardan biri olarak görülüyor.

İşte, bahsettiğimiz bu sindirim bozukluğunun tedavi edilmesinde hastaya özel olarak planlanan beslenme programı, sibo diyeti listesi olarak tanımlanıyor.

İLGİLİ YAZI: Presto Diyet Listesi

Bunun yanı sıra; diyete ek olarak, probiyotiklerden ve antibiyotiklerden de yardım alınması gerekebiliyor.

sibo diyeti listesi nasıl uygulanır? 9 önemli tavsiyePin
sibo diyeti listesi nasıl uygulanır? 9 önemli tavsiye

Sibo Diyeti Faydaları Nelerdir?

Bağırsak sağlığını düzeltmek ve sindirim sistemini normale döndürmek için tercih edilen Sibo diyetinin faydaları, şu şekilde kendini gösteriyor:

 1. Kontrolsüzce bakteri çoğalmasını yavaşlatır, faydalı bakteri oranının dengede tutulmasına yardımcı olur.
 2. Sindirimi düzene sokar.
 3. Bakteri üremesine bağlı olarak gelişebilecek malabsorbsiyon ve bağırsak geçirgenliği gibi durumları önler.
 4. Bağırsak hareketlerinin bozulmasından kaynaklı olarak meydana gelebilecek; uyku bozuklukları, aşırı stres, sosyalleşmekten çekinme ve buna benzer problemlerin önüne geçer.
 5. Crohn, irritabl bağırsak sendromu vb. hastalıkların tedavisini destekler.
 6. Sibo’yla bağlantılı olduğu düşünülen çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde ve önlenmesinde etkin rol oynar. Örneğin; romatoid artrit, depresyon, huzursuz bacak sendromu, Rozesea, kronik böbrek rahatsızlığı, koroner arter hastalığı, hipotiroidi, parkinson, kronik pankreatit, diyabet, çölyak, yüksek kolesterol (hiperglisemi)…
 7. Bulantı, sürekli geğirme, mide yanması, hazım problemleri ve dışkılama sorunlarının giderilmesine yardım eder.
 8. Tedavi edilmeyen Sibo hastalığının yol açacağı eklem ağrılarını, yetersiz beslenmeyi engeller.
 9. Rahatsızlığın iyileşme sürecini hızlandırır, bireyin yaşam kalitesini artırır.
 10. Kademeli ilerleyen bir eleminasyon diyeti olarak sindirim sistemindeki iltihaplanmayı aazaltır. İnce bağırsaklarda zararlı bakteri üremesine engel olur.

İLGİLİ YAZI: Kolonoskopi Diyeti Nasıl Yapılır? Bu 11 Kuralı Asla Atlamayın!

Sibo Diyeti Nasıl Yapılır? Sibo Diyeti Listesi Nasıl Uygulanır?

Bu sorunun cevabı hastalığın sebebine ve kişinin şikâyetlerine göre değişmekle beraber, aşağıda genel kurallardan bahsedecek ve buna uygun Sibo diyeti örnek liste paylaşacağız:

 1. İlk olarak, Sibo diyetinde yüksek FODMAP’lı gıdalar tüketilmesi önerilmez. Çünkü bunlar, bağırsak semptomlarının daha da kötüleşmesine yol açabilir. O nedenle Sibo diyetinin Fodmap Diyeti ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.
 2. Bu beslenme programı; şeker ve karbonhidrattan fakir, lif bakımından zengin şeyler tüketilmesine odaklanıyor. Çünkü gereğinden çok karbonhidrat ve fazla şeker tüketimi sindirimi zorlaştırıyor. Bunun sonucunda bazı besin öğeleri yeterince parçalanamıyor ve bağırsaklara yerleşip şişkinlik, ishal gibi durumlara yol açıyor.
 3. Mümkün mertebe laktozsuz ve glütensiz bir beslenme modeli olarak karşımıza çıkan Sibo diyet programı, aynı zamanda bol bol su tüketmeyi gerektiriyor. Bu, sindirimi daha da kolaylaştırması bakımından oldukça önemli.
 4. Öte yandan; sıvı ihtiyacınızı karşılarken, bitki çaylarını da unutmamalısınız. Kantaron, huş ağacı yaprağı, karahindiba, pelin otu, civanperçemi gibi bitki çayları bağırsak sağlığı için faydalı olduğundan dolayı, diyetinizde bunlara yer verebilirsiniz.
 5. Ayrıca taze çekilmiş kahve de tüketebilirsiniz. (Günde 1-2 fincanı aşmamak kaydıyla.)
 6. Her gün yarım saatlik bir yürüyüşe çıkmalı, Sibo tedavisi özelinde uyguladığınız beslenme programını düzenli egzersiz ile desteklemelisiniz.
 7. Süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 2-6 hafta devam eden bu diyet, sadece rahatsızlığın semptomlarını ortadan kaldırmayı kolaylaştırıyor. Yani tam bir tedavi sağlamıyor, bu nedenle ilaç tedavisini gözardı etmemek ve beslenmede herhangi bir değişiklik yapmadan evvel doktora danışmak önem taşıyor.
 8. FODMAP karbonhidratları diyetinizden çıkardıktan sonra belirtileriniz yavaş yavaş azalmaya başladığı zaman, bunları kontrollü ve aşamalı olarak tekrar beslenmenize dâhil ediyorsunuz. Tabii ki bu karbonhidratların sınırlandırılması ve yeniden beslenmeye eklenmesi, uzman diyetisyenler tarafından yapılmalı. Aksi takdirde vücudunuzun dengesini tamamıyla bozmanız olası.
 9. Sibo tanısı almamış olanların bu diyeti yapması tavsiye edilmiyor. Ayrıca diyetin sınav dönemi gibi yoğun stresli zamanlarda veya seyahatteyken uygulanması da sakıncalı olabiliyor.

İLGİLİ YAZI: 7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi

Osman Müftüoğlu sindirim sorunları için sibo diyeti yapılmasını aşağıdaki videoda yorumluyor, göz atmanızı öneririm.

Sibo Diyetinde Neler Yenir? Neler Yasaklı?

Bazı gıdaların tüketimini sınırlandırmak gerekirken, bazılarını ise tamamen kesmeniz gerekebilir. Bunu doktorunuzla konuşmanız en doğrusu. Yine de fikir edinmek amacıyla, sibo diyetinde yenmesi ve yenmemesi gerekenler tablomuza göz atabilirsiniz:

Serbest Yasak
Yağlı tohumlar Pekmez, marmelat, reçel, bal
Zeytin Şekerli gıdalar
Limon Tatlılar
Badem sütü Dondurma
Fesleğen Gazlı içecekler
Glutensiz erişte Hazır meyve suları
Fındık Enerji içecekleri
Yulaf ezmesi Kefir, yoğurt, kaymak, peynir, süt ve diğer süt ürünleri
Yumurta Şekerli gevrekler
Kırmızı et Beyaz pirinç, beyaz un, beyaz ekmek gibi rafine edilmiş karbonhidrat grubu gıdalar
Tofu Cipsler
Balık Krakerler
Hindi Kuşkonmaz
Tavuk Arpa
Susam yağı, fındık yağı, tereyağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar İşlenmiş etler
Esmer pirinç Yüksek lif içeren yiyecekler (Karnabahar, Brüksel lahanası, sarımsak, soğan, lahana, fasulye, enginar, pırasa)
Tam yulaf Nohut ve kuru fasulye
Tam buğday Buğday
Amarant Kayısı, armut, elma, kavun, şeftali
Kinoa Kuru meyveler
Yaban mersini, ahududu, böğürtlen, üzüm, çilek, avokado, muz, kivi, greyfurt, mango, mandalina, ananas, portakal ve benzeri FODMAP içeriği düşük meyveler Mantar
Tatlı ve normal patates, brokoli, havuç, kabak, ıspanak gibi sebzeler Turp
Şalgam
Soda
Bezelye
Balkabağı
Aromalı yoğurt
Çavdar
Mercimek
Mısır şurubu
Yapay ve doğal tatlandırıcılar

 

İLGİLİ YAZI: Candida Mantarı Diyeti

Sibo Diyeti Yapanlar Ne Diyor? Sibo Diyeti ile Zayıflayanlar Var mı?

Kilo vermeye dayalı olmayan bu beslenme düzeni, doğrudan zayıflatma hedefiyle uygulanmıyor. Sibo rahatsızlığının iyileştirilmesinde ve bununla ilişkili hastalıkların engellenmesinde önemli bir yer tutan diyet, kurallara göre yapılırsa fayda sağlıyor.

İşte; bu dediğimizi doğrular nitelikte, Sibo diyeti yapanların yorumları:

 1. Bağırsaklarımdan çekmediğim kalmadı. Nihayet Sibo diyeti ile tanıştım ve kabızlıktan, beni sabahlara kadar uyutmayan gaz ve şişkinlik sorunlarımdan kurtuldum.
 2. Doktor sindirim sistemimde iltihap olduğunu söyledi. Sibo diyetine başladım, eskisine göre çok rahatladığımı ifade edebilirim. Tabii ilaç da kullanıyorum ama bence diyetin büyük etkisi oldu. Hem bu sayede hayatımdan şekerli gıdaları çıkarmış oldum, diyeti bıraktıktan sonra beslenmeme daha fazla dikkat etmeye kararlıyım. Resmen yaşadığımı hissetmeye başladım, artık daha zinde ve enerjik olduğum için hem gündelik yaşamda hem iş hayatında performansımın arttığını fark ettim.
 3. Ben de Sibo hastasıyım. Demir ve B12 eksikliğim de var. İnternette okuduğum bilgiler ışığında Sibo diyetini denedim, 2 haftadır uyguluyorum. Umarım bilmeden yanlış bir şey yapmıyorumdur fakat bu diyete başladıktan sonra belirgin bir rahatlama geldi. Bağırsak hareketlerim düzene girdi, artık ikide bir kabızlık yaşamıyorum.

Özetle: Sibo Diyeti Hakkında Genel Değerlendirme

Görüldüğü gibi; Sibo diyeti listesi, bağırsaklardaki aşırı bakteri üretimini kontrol altına almak ve semptomları hafifletmek için kullanılan bir tıbbî beslenme desteği.

Bu diyetin asıl amacı kişiyi zayıflatmak olmasa da, kalori kısıtlamasına gidileceğinden dolayı bir miktar kilo kaybının yaşanması mümkün.

Siz de Sibo hastalığından muzdaripseniz, şikâyetlerinizi en aza indirmek için doktorunuzun önerisiyle tedavinizde bu diyet programına yer verebilir ve bağırsak sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Ancak diyeti uygularken belirtileriniz kötüleşirse acilen bir uzmana başvurmakta geç kalmayın.

Bu arada; yine bağırsak sağlığını iyileştirmek için uygulanan bir başka beslenme programı olarak, GAPS Diyeti de ilginizi çekebilir.

5/5 - (1 vote)

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın

1