Bedensel Diyet

Mersin Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

blank

Mersin yağı, Mersin bitkisinin (Murt bitkisi) defne gibi sert ve derimsi yapraklarından elde edilir. Soğuk sıkım yöntemiyle yapılan Mersin yağına, Mersin yaprağının hoş kokusu ve içindeki A vitamini de geçer. Mersin yağı faydaları için dahili ve harici olarak kullanılır, daha yaygın kullanımı ise masaj yoluyla harici kullanımıdır. Özellikle adale ve göğüs büyütücü etkisi en popüler özelliği.

Mersin yaprakları yağ olarak kullanımı dışında, kurutulup çay olarak tüketilmektedir. Yarım litre kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı atılır, 10 dakika demlendikten sonra çayı içilir. Bunun yanında Mersin suyu da çok şifalı. Antiseptik oluşundan dolayı mersin yaprağının suyu kaynatıldıktan sonra buharı damıtılarak çok faydalı Mersin Suyu elde edilmektedir. Mersin suyuna “Meleklerin suyu” denildiği gibi “Afroditin gözyaşları” da denmektedir ve bu bilgilere dayanarak güzellik için yüz bakımında kullanılır.

Mersin yaprağı yağı bilimsel ad olarak “Myrtus communis leaf herb oil” olarak geçmektedir. (1) Yağın açık yeşil bir rengi olup kokusunda çam esintisini hissedebilirsiniz. Mersin yağının kullanımı bu yönüyle rahattır. Bu yazıda Mersin yağı nasıl kullanılır ne işe yarar saça ve cilde ne gibi faydaları vardır, soruları bu yazıda cevap buluyor.

Mersin Yağı Faydaları

Dahili olarak yağının damlatılarak tüketilmesi veya buharının solunmasıyla, harici olarak da masaj yapılarak uygulanmasıyla istenen sonuçlar elde edilir. Mersin yağı ne işe yarar, işte mersin yağının faydaları :

 1. Dahili kullanımda ishali keser, nefesi açar, öksürüğü azaltır.
 2. Ani kesik kanamalarının üzerine sürüldüğünde hızla kanamayı durdurur.
 3. İltihap kurutucu özelliği de mersin yağı faydaları arasındadır.
 4. İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir.
 5. Uykusuzluğun sebep olduğu göz altı morlukları yok eder.
 6. İştah açıcı olduğundan kilo alamayanlar suya damlatarak koklayabilirler.
 7. Saçta veya ciltte bulunan egzamalardaki kuruluğu giderir.
 8. Göğüs büyütücü ve dolgunlaştırıcı özelliği mersin yağı faydaları arasında en popüleridir.
 9. Ciltteki hücreleri yeniler, cilde parlaklık verir.
 10. Sivilce ve akne olan bölgelere uygulanırsa yenileyerek rahatlatır.

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır?

Mersin yağının faydaları tam görülsün isteniyorsa kullanım şekilleri ve miktarlarına dikkat edilmelidir.

 • Dahili kullanımda sıcak suya 3 damla damlatıp karıştırın ve tüketin.
 • Buharından yararlanmak isterseniz yine sıcak suya 3-4 damla damlatın. Ciğerleri ve boğazları temizler.
 • Örneğin eliniz kesildi, akan kanın üzerine iki-üç damla Mersin yağı döktüğünüzde kanamanın azalıp durduğunu göreceksiniz.
 • Kas kasılmalarının olduğu bölgeye sürülüp masaj yapılırsa rahatlatır. Selülitli bölgelere iyi gelmesi de mersin yağı faydaları içindedir. Selülitli bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 • Body building yapan erkeklerin ya da istediği göğüs büyüklüğüne ulaşmak isteyen kadınların mersin yağını şu şekilde kullanmasında fayda vardır. Mersin yağı kullananlar ve kadınlar kulübü gibi sitelerdeki kullanıcı yorumları incelendiğinde bu yağı sabah akşam kullandıklarını, kullandıktan sonra yağın göğüs üzerinde yaklaşık 3 saat beklemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Sürdükten sonra 3 saat silmeyin ve yıkamayın. Zamanla göğsün üst kısımlarında dolgunluk ve sertlik başladığı, büyüdüğü gözlemlenecektir.
 • Ciltte egzama bulunan bölgeye sabah akşam günde 2 kez üçer damla damlatın. Egzama bölgesindeki kuruluk gidecek, egzama yatışacaktır. Mersin yağı özlü krem de bu konuda çok faydalıdır.

*Hamile ve emziren anneler doktorlarına danışarak kullanabilirler.

 

Mersin yağının faydaları içinde bazıları çok dikkat çekici gerçekten ve bu yağı evinizde bulundurmanız için birçok neden var.

Mersin Yağı 20 Ml Defne Doğa

Doğal ve soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş mağazamızdaki Doğal Mersin Yağını mutlaka inceleyin.

DEFNE DOĞA MERSİN YAĞI İNCELE

 

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

3 yorum “Mersin Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 1. İlk defa duyuyorum mersin yağını. Her bitkinin yağını çıkarmış herhalde insanoğlu. 🙂

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Evet çok doğru, faydalı olan her bitkinin yağı çıkarmaya gayret edilmiş. Mersin bitkisinin yaprağı da çok faydalı, A vitamini barındırıyor içinde.

   1. Aktara yolumuz düştüğünde alalım koyalım evimizin bir kenarına. Teşekkürler öneriler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir