Bedensel Diyet

Mersin Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Mersin Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Mersin yaprağı yağı faydaları bedenin güzelleşmesi bakımından özellikle de kaslara olan olumlu etkileri açısından ön plandadır. Mersin bitkisinin (Murt bitkisi) defne gibi sert ve derimsi yapraklarından elde edilir. Soğuk sıkım yöntemiyle yapılan Mersin yağına, Mersin yaprağının hoş kokusu ve içindeki A vitamini de geçer. Mersin yağı faydaları içinde adale ve göğüs büyütücü etkisi en popüler özelliklerindendir. Dahili ve harici olarak kullanılır, daha yaygın kullanımı ise masaj yoluyla harici kullanımıdır.

Mersin yaprakları yağ olarak kullanımı dışında, kurutulup çay olarak tüketilmektedir. Yarım litre kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı atın, 10 dakika bekledikten sonra çayını afiyetle için. Bunun yanında Mersin suyu da çok şifalı. Antiseptik oluşundan dolayı mersin yaprağının suyu kaynatıldıktan sonra buharı damıtılarak çok faydalı Mersin Suyu elde edilmektedir. Mersin suyuna “Meleklerin suyu” denildiği gibi “Afroditin gözyaşları” da deniyor. Bu bilgilere dayanarak güzellik için yüz bakımında kullanılır.

Mersin yaprağı yağı bilimsel ad olarak “Myrtus communis leaf herb oil” olarak geçmektedir. (1) Yağın açık yeşil bir rengi olup kokusunda çam esintisini hissedebilirsiniz. Mersin yağının kullanımı bu yönüyle rahattır. Bu yazıda Mersin yağı nasıl kullanılır ne işe yarar saça ve cilde ne gibi faydaları vardır, soruları bu yazıda cevap buluyor.

Mersin Yağı Faydaları

Dahili olarak yağının damlatarak tüketin veya buharını soluyun. Harici olarak da masaj yaparak sürün ki istediğiniz sonuçları alın. Mersin yağı ne işe yarar işte mersin yağının faydaları :

 1. Dahili kullanımda ishali keser, nefesi açar, özellikle de öksürüğü azaltır.
 2. Ani kesik kanamalarının üzerine sürüldüğünde hızla kanamayı durdurur.
 3. İltihap kurutucu özelliği de mersin yağı faydaları arasındadır.
 4. İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir.
 5. Uykusuzluğun sebep olduğu göz altı morlukları yok eder.
 6. İştah açıcı olduğundan kilo alamayanlar suya damlatarak koklayabilirler.
 7. Mersin yağı saça faydaları özellikle saçta veya ciltte bulunan egzamalardaki kuruluğu giderir.
 8. Mersin yağı göğüs büyütmek ve dolgunlaştırıcı özelliği mersin yağı faydaları arasında en popüleridir.
 9. Mersin yağı cilde faydaları ciltteki hücreleri yeniler, cilde parlaklık verir.
 10. Sivilce ve akne olan bölgelere uygulanırsa yenileyerek rahatlatır.

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır?

Mersin yağının faydaları tam görülsün isteniyorsa kullanım şekilleri ve miktarlarına dikkat edilmelidir. Mersin yağı nasıl kullanılır dediğimizde harici ve dahili olmak üzere 2 şekilde kullanılır.

 • Dahili kullanımda merin yağı nasıl içilir sıcak suya 3 damla damlatıp karıştırıp tüketin. Gargara da yapılabilir.
 • Buharı için yine sıcak suya 3-4 damla damlatın. Ciğerleri ve boğazları tertemiz yapar.
 • Örneğin eliniz kesildi, akan kanın üzerine iki-üç damla Mersin yağı döktüğünüzde kanamanın azalıp durduğunu göreceksiniz.
 • Kas kasılmalarının olduğu bölgeye sürülüp masaj yapılırsa rahatlatır. Özellikle selülitli bölgelere iyi gelmesi de mersin yağı faydaları içindedir. Selülitli bölgeye masaj yaparak sürün.
 • Body building yapan erkeklerin ya da istediği göğüs büyüklüğüne ulaşmak isteyen kadınların mersin yağını şu şekilde kullanmasında fayda vardır. Mersin yağı kullananlar ve kadınlar kulübü gibi sitelerdeki kullanıcı yorumları incelendiğinde bu yağı sabah akşam kullandıklarını, kullandıktan sonra yağın göğüs üzerinde yaklaşık 3 saat beklemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Sürdükten sonra 3 saat silmeyin ve yıkamayın. Zamanla göğsün üst kısımlarında dolgunluk ve sertlik başladığı, büyüdüğü gözlemlenecektir.
 • Mersin yağı, Hindistan cevizi yağı ile de uyumludur. Her ikisinden de suyun içine ikişer damla damlatılarak karıştırın ve ayak tabanlarınıza sürün, bu karışım sizi çok rahatlatacaktır.
 • Ciltte egzama bulunan bölgeye sabah akşam günde 2 kez üçer damla damlatın. Egzama bölgesindeki kuruluk gidecek, böylece egzama yatışacaktır. Mersin yağı özlü krem de bu konuda çok faydalıdır.

*Hamile ve emziren anneler doktorlarına danışarak kullanabilirler.

 

Mersin yağının faydaları içinde bazıları çok dikkat çekici gerçekten ve bu yağı evinizde bulundurmanız için birçok neden var.

Mersin Yağı 20 Ml Defne Doğa

Görseldeki soğuk sıkım Doğal Mersin Yağına mutlaka göz atın.

DOĞAL MERSİN YAĞI

 

6 yorum “Mersin Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 1. İlk defa duyuyorum mersin yağını. Her bitkinin yağını çıkarmış herhalde insanoğlu. 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet çok doğru, faydalı olan her bitkinin yağı çıkarmaya gayret edilmiş. Mersin bitkisinin yaprağı da çok faydalı, A vitamini barındırıyor içinde.

   1. Aktara yolumuz düştüğünde alalım koyalım evimizin bir kenarına. Teşekkürler öneriler için.

    1. Hâlâ gidip alamadık aktardan. 🙁

 2. Bursa Sevdam dedi ki:

  bu güzel yazı dizesinde mersin yaprağının özelliklerini ve faydalarını tanıtarak bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler herzamanki gibi güzel bir konuya değinmişsiniz başarılarınızın devamını diler yeni yazılarınızı heyecanla bekliyoruz..saygılar

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, yepyeni yazılarda buluşmak üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir