Cilt Bakımı Faydaları ve Cilt Bakım Rutini

Cilt bakımı faydaları çok fazla, burada dikkat edilmesi gereken ise cilt bakımının doğru yapılmasıdır. Cilt bakımı rutini de çok önemlidir, ihmale gelmez, belli periyotları olmalıdır.

Cildimiz sadece soğuk, güneş, rüzgâr ve hava kirliliği gibi dış etkenlerden değil aynı zamanda ilaçlar, kremler, yaşlanma ve çeşitli hastalıklardan da etkilenir.

Diğer organlar gibi cildin de korunmaya ve bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca cilt bakımı amacı gözenekleri temizlemek, ölü tabakaları yok ederek cildin cansız görünmesini sağlamak, cildi oksijenlendirmek, lenf drenajı ile toksinleri atmak, cilde parlaklık, canlılık ve tazelik kazandırmaktır.

Cilt bakımı ne kadar doğru yapılır, doğru ürünler kullanılırsa o kadar verim alınacaktır. Cilt bakımı faydaları için öncelikle cildin yağlı mı, kuru mu ya da karma cilt mi olduğuna karar vererek doğru ürünü bulmak gerekiyor. Sonraki aşamada bu ürünleri cilt bakım sırası gözeterek uygulamaya kalıyor.

cilt bakımı faydaları ve cilt bakım rutiniPin
cilt bakımı faydaları ve cilt bakım rutini

Bir de hydrafacial bakım vardır, peki hydrafacial cilt bakımı nedir cildin kendini yenilenmesini sağlayan yaşlanma karşıtı bir bakım yöntemidir. Sürekli makyaj yapmak zorunda kalan, gözenekleri kapanan, ağır cilde sahip olanlar için çok faydalı bir uygulamadır. Hydrafacial cilt bakımı sayesinde ışıl ışıl, canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Cildi hızlı ve derinlemesine temizleyen medikal cilt bakımı uygulamaları sadece estetik görünümü iyileştirmekle kalmaz, cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Tedaviden sonra cilt çevreye daha az duyarlı hale gelir ve daha sıkı hale gelir.

Tıbbi cilt bakımında ilk adım, kapsamlı bir cilt taramasının sonuçlarına dayanarak hastanın cilt ihtiyaçlarını belirlemektir. Ciltteki yağları, lekeleri ve makyaj kalıntılarını yok ederek peeling işlemine hazır hale getirir.

Cilt Bakımı Faydaları kısaca;

  • Nem kaybını önler, cildi besler.
  • Sadece birkaç kez bakımla bile sivilce izleri kaybolur.
  • Yaşlandıkça oluşan kırışıklıklar, yüzdeki kaz ayakları kaybolur.
  • Cildin gözenekleri açılır, cilt hava alır.
  • Siyah noktaların kaybolması da cilt bakımı faydaları arasındadır.

Cilt Bakımı Sırası

Yoğunluktan ve zamansızlıktan dolayı sadece yüzünü cilt temizleme jeli ile temizleyip üzerine de nemlendirici sürmekle bakımını tamamlayanlar var. Bu tam bir cilt bakımı değildir. Makyaj yapın veya yapmayın şu cilt bakım sıralaması sizin rehberiniz olsun.

  1. Öncelikle cildinizi temizleyin, cilt arınsın çünkü cilt temiz değilse üzerine yapacağınız işlemler etkisiz kalır. Bunun için yüz temizleme jeli yeterli olur.
  2. Nemlendirici öncesi tonik kullanın. Gün içinde ciltteki gözenekler kir ve yağ ile dolar, tonik ise yüz temizleme jeli ile açılmış olan gözeneklerin daha da altına inerek ideal temizliği yakalamanızı sağlar.
  3. Siyah nokta, sivilce gibi bölgesel işlemler varsa bunları giderici ürünleri kullanın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra serum aşamasına geçebilirsiniz.
  4. Son aşamadaki nemlendiriciden önce serum kullanın. Serum cilt tarafından çok hızlı emilir ve nemlendiriciye yer açar. Serum cildin parlak görünmesini sağlar, yaşlanmanın etkilerinden korur. Cilt bakımı faydaları için serum kullanılması tavsiye edilmektedir.
  5. Buraya kadar geldiyseniz artık cilt pırıl pırıl tertemiz durumdadır. Artık cilt tipinize göre seçtiğiniz nemlendiriciyi serum emilimi bittikten hemen sonra yüz ve boyun bölgenize kullanabilirsiniz.. Cildiniz her zaman neme ihtiyaç duyacağından cilt korumasının en önemli adımı bu son adımdır.

Bonus: Tüm bu 5 adımdan sonra dilerseniz göz çevresine özel olarak bakım yapın çünkü buradaki damarlar çok ince ve dış deriye yakındır. Kaz ayaklarını, kırışıklıkları, gözaltı morluklarını gidermek için uygun bir krem seçmelisiniz.

Bu sıralamaya uyarak yapılacak cilt bakımı rutini ile sağlıklı ve temiz bir cilde kavuşmuş olursunuz.

cilt bakımı faydaları ve cilt bakım rutiniPin
cilt bakımı rutini

Deride tahriş, pul pul dökülmeler varsa neler yapılabilir? Ayrılma veya pul pul dökülme, ölü hücreleri çıkarmak için bitkisel cilt kozmetiklerinin kullanılmasını içerir. Bir sonraki adımda hasta buhar banyosuna katılır.

Buhar banyosu cildin gözeneklerini genişletir ve yumuşatır. Tüm sivilce ve yağları temizledikten sonra cilt tamamen dezenfekte edilir. İlaçlı bir cilt bakımı uygulamasındaki son adım, nemlendirici ve besleyici bir maskenin uygulanmasıdır. İhtiyaçlarınıza ve cilt yapınıza bağlı olarak daha fazla amaç için kullanılabilir. https://www.petitemaison.com.tr/cilt-bakimi sitesinden cilt bakımı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın

1