Bedensel Diyet

Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Udi hindi ilginç adıyla dikkatimizi çeken, son zamanlarda adı Covid 19 için sağladığı faydalar ile gündeme gelen şifalı bir bitki. Virüs ve mikroplar boğazdayken veya ciğerlere indiğinde udi hindi tüketmek çok önemli çünkü hem boğazlara hem ciğerlere çok faydası var. Udi hindinin farklı kullanım şekilleri olsa da en çok tercih edileni yağ olarak kullanımıdır. Bu yazıda udi hindi yağı faydaları yanında diğer kullanım şekillerini de bulabileceksiniz.

Peki udi hindi nedir özellikleri nelerdir kısaca bahsedelim. Udi hindi Çin, Hindistan gibi Doğu Asya ülkelerinde yetişen, mevsim geçişlerinden etkilenmeyerek yapraklarını dökmeyen, armuda benzer bir meyve veren bir ağaçtır. Meyve ve yaprağından ziyade odun ve kabuk kısmı kullanılır.

Udi hindi bitkisinin bilimsel adı aquilaria agallocha olarak geçmekte, aynı zamanda da öd ağacı olarak de bilinmektedir. Odun ve kabukları yakıldığında çok hoş kokar, bu yüzden yıllar boyunca tütsü olarak kullanılmıştır.

Udi hindi yağı faydaları çok eskilere dayanır, hastaların iyileştirilmesinde, tıp alanında kullanılmış bir bitkidir. Udi hindi yağı dini literatürde Tevrat ve İncil’de adı geçmiş, İslam’da da Sahih Müslim’de hadis olarak yer almıştır.

Bazı bitkilerin esansiyel yağları çıkarılır, udi hindi esansiyel yağı üretmek ise kolay değil. 20 ml küçük bir şişe için 70 kg udi hindi odununun özü gerekir. Evet bu şekilde yapılan esansiyel yağ (Aquilaria malaccensis) 1500 dolardan satılır.  Bu yüzden her yerde bulabildiğimiz ve fiyatı uygun olan udi hindi yağı, zeytinyağıyla yapılmaktadır. (Kaynak 1)

İlginizi Çekebilir: Mersin Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Udi Hindi Yağı Faydaları

 1. Bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarına, öksürüğe iyi gelir, balgam söktürür.
 2. Solunumu rahatlatır, astımı hafifletir.
 3. Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabına iyi gelir, mikropları öldürür.
 4. Yüksek ateşi düşürmesi de udi hindi yağı faydaları arasındadır.
 5. Karaciğeri temizler, karaciğer ve safra kesesi ağrılarına iyi gelir.
 6. Sedef ve egzamaya iyi gelir, cildi yeniler, kaşıntıları keser.
 7. İdrar yolu problemlerine çözüm sunar.
 8. Gastrit, reflü gibi mide sorunlarına iyi gelir.
 9. Bağışıklığı, vücut direncini yükseltmesi udi hindi yağı faydaları arasında en önemlilerindendir.
 10. Sinir sistemini yenileyerek ruhen rahatlama sağlar. (Kaynak 2)

İlginizi Çekebilir: Kantaron Çayının Depresyon Üzerindeki Olumlu Etkileri ve Tüketim Şekli

Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kök Udi Hindi

Udi Hindi Nasıl Kullanılır ?

Udi hindi yağı faydaları kullanım şekline göre değişmektedir. Peki udi hindi yağı nasıl kullanılır :

Kökü, tozu, yağı olmak üzere 3 şekilde kullanılabiliyor.

1- Kök Olarak Kullanımı:

Udi hindi saplarından 8-10 tane, ya da 2 çorba kaşığı kadarı yarım litre suyun içine atılarak 10 dakika kadar kaynatılır. Yemeklerden önce aç karna birer çay bardağı içilir. Suyu acı gelirse portakal suyuyla karıştırılabilir. Ayrıca ılık haldeyken gargara yapılır. UDİ HİNDİ KÖKÜ SATIN AL

Çayı olarak az demlemek isterseniz; 1 su bardağı kaynamış suya 2 tane udi hindi kökü eklenir, 10 dakika demlendikten sonra içilir.

Dilerseniz köklerini yakarak tütsü yapabilir kokusundan faydalanabilirsiniz.

Udi hindi yağı faydaları kökü yani sapları kullanılarak da sağlanır. Bunun için küçük bir işlem gerekiyor. Udi hindi yağı köklerle evde nasıl yapılır derseniz, köklerini hakiki zeytinyağında 6 hafta kadar bekleterek siz de evde udi hindi yağı yapabilirsiniz.

2- Toz Olarak Kullanımı:

Udi hindi tozu yeteri kadar balla karıştırılarak macun haline getirilir. Boğazlar ve bademcik iltihabı için bu macundan sabah akşam bir tatlı kaşığı tüketilir.

3- Udi Hindi Yağı Olarak Kullanımı:

Udi hindi yağı faydaları dahili ve harici kullanımı olmak üzere iki türlü kullanımla gerçekleşir. Dahili olarak; udi hindi yağı 1 bardak su içerisine 5 damla kadar damlatılarak içilir. Suyun bir kısmıyla ise gargara yapılır.

Harici olarak ise cilde masaj şeklindedir. Cildin yenilenmesi veya sedef, egzama için kullanılacaksa, cildin üzerine 5 damla damlatılıp masaj yapar gibi cilde uygulanır.

Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Doğal Udi Hindi Yağı

 

Udi hindi yağını kullananlar genellikle boğaz ağrıları bademcik iltihabı için, daha rahat nefes almak için, virüslerden korunmak için tükettiklerini belirtiyorlar. Yorumlar genel anlamda olumlu ve herkes birbirine tavsiye ediyor. Tamamen doğal olduğu için udi hindi yağı faydaları bunlarla sınırlı değil, bu yağ tamamen doğal olduğu için şifa olarak tüketilebilir, bir şans verilebilir. Fiyatı çok pahalı değil, uzun süre kullanılabilir.

Hemen şimdi yandaki tamamen doğal udi hindi yağını incelemek ve satın almak için Duo Diyet BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZAMIZ‘a davetlisiniz. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş doğal udi hindi yağı bir gün içinde kargoda. Kapıda ödeme yaparak bu çok şifalı udi hindi yağına kavuşabilirsiniz.

Afiyet ve Şifa ile…

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

5 yorum “Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 1. Hayat gemisi dedi ki:

  Udi hindi ağacını daha önce kullanmadım. Genellikle bronşite daha faydalı olduğunu duymuştum. Bunun haricinde bir çok faydası olduğunu yazınız sayesinde öğrenmiş oldum teşekkürler. 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, evet udi hindi yağı bronşit astım gibi rahatsızlıklara iyi geliyor ve ciğerleri rahatlatıyor.

 2. Udi Hindi dediğiniz gibi bir anda meşhur oldu pandemi sürecinde. Saracoğlu’nun dediği gibi doğa çöp ? üretmiyor tam tersine şifa üretiyor. Bilene…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, doğadaki her şeyin bir etki alanı var, bunu farketmek, buradaki şifayı ölçülü ve dengeli kullanmayı bilmek gerek. Udi hindi de çok şifalı bir bitki, nasıl kullanılacağına dair detaylar vermeye çalıştım.

 3. Çok rahatladım çok faydasını gördüm hep duyardım Allah razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir