Bedensel Diyet

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kekik bitkisinin yapraklarından su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilen, tamamen saf ve organik kekik yağının faydaları inanılmaz ve çok şifalı. Kekik yağı bu saf haliyle ağızdan tüketilebildiği gibi kekik yağının içine glikol eklenerek masajlarda da kullanılıyor, cilt ve saça uygulanabiliyor.

Kekik denince akla genelde baharat hali gelir, onu zeytinyağına katarak banmayı , etin üzerine atmayı severiz. Taze kekik zamanı, yapraklarını kopararak üzerine attığımız ızgara et ile uyumu müthiştir. Kekik çayı kendine has kokusuyla bizi cezbeder, hatta zayıflamada da kullanılıyor. Arıların kekik otundan aldığı özlerle yaptıkları kekik balı da yine çok şifalıdır. Büyüklerimiz bize eskiden nane şeker yanında kekik şekeri de verirlerdi. Kısaca kekik hayatımızın içinde birçok çeşidiyle karşımıza çıkıyor ama bu yazıda ben kekik yağı üzerine yoğunlaşacağım.

Kekik yağı ( thyme oil – thymus vulgaris oil ), esansiyel ve uçucu yağlar içinde en etkili olanlarından. Kendine has keskin denebilecek bir kokusu vardır. Bu yüzden kullanılırken 1/10 oranında zeytinyağıyla karıştırmak daha iyi olacaktır. Bu ölçü hem kullanım rahatlığı hem de yağdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Kekik yağının faydaları arasında en etkili olanları kansere karşı koruma etkisi, migren, sinüzit ve başağrılarına çözüm üretiyor olması gösterilebilir. Özellikle egzama mantar cilt lekeleri ve çatlaklara iyi gelir saçı besler.

Kekik Yağının Faydaları ve Kekik Yağı Hakkında

Kekik yağının faydası içindeki maddelerden kaynaklanıyor. En etkin maddeleri timol ve karvakrol. Bu maddeler hem yaşlanma karşıtı hem de kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu. Ayrıca kendinizi daha enerjik daha zinde hissetmenizi sağlıyorlar.

Kekik çok iyi bir antioksidandır ve antimikrobik özellikler bakımından güçlüdür. Bu yönüyle mikrobik birçok hastalığa karşı koruma sağlar ve vücudu bakterilerden arındırırlar. Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde oluşan enfeksiyonlara, virüslere, mantar oluşumlarına karşı çok etkili çünkü mikrop öldürücü etken maddeleri bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Kekik yağı, aromaterapide, pişirmede, gargaralarda, merhemlerin ve iksirlerin içinde kullanılmaktadır. Kekik yağı ülkemizde de üretilmekte ama dünyada kekik yağını en çok üreten ülkeler İspanya ve hemen onun karşısındaki Fas’tır. Kekik yağı dahili olarak da kullanılır, cilde ve saça sürülerek de, ama bunun bir ölçüsü var ve dikkat edilmeli.

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kekik Yağının Faydaları

Kekik yağının faydaları daha rahat okunsun diye kullanım şekillerini yanına yazmadım, sonraki başlıkta daha detaylı anlatmak istedim.

 1. Kekik yağının damarları açıcı özelliğinden dolayı sinüzit, migren türü her türlü baş ağrısı için kullanılır.
 2. Ağız kokusunu engeller, kekik yağı damlatılmış suyla gargara yaptığınızda nefesinizin güzel kokmasını sağlar.
 3. Bel ağrılarını, romatizmal ağrıları hafifletir. Burkulma, incinme sonucu ağrıyan kemik veya kasların üzerine sürülerek masaj yapılırsa ağrılar azalır.
 4. Cilt üzerindeki çıban, yara ve sivilcelere karşı kullanıldığında mikropları öldürür, hücreleri yeniler.
 5. Antibakteriyel olduğundan soğuk algınlığına, öksürüğe, boğaz ağrısına ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Astım için de kullanılmaktadır.
 6. Kekik yağının faydaları arasında kansere karşı çok etkili oluşunu da söyleyebiliriz, özellikle de rahim kanserine.
 7. Diş ağrısı ve dişeti hastalıklarında gargara yapmak rahatlatır.
 8. Ödem attırıcı ve idrar söktürücü özelliği vardır.
 9. Uykusuzluk veya kaliteli bir uyku için kekik yağı koklanabilir.
 10. Kekik yağı antiageing özelliğiyle yaşlanmayı ve kırışıklık oluşumlarını geciktirmektedir.
 11. Adet sancısı için kullanılabilir, kekik yağının adet düzenleyici etkisi ardır.
 12. Stres, sinirlilik ve endişe edici durumlar karşısında sakinleştirici etkisi vardır, yorgunluğu alır.
 13. Kekik yağı zayıflatırmı yağ yakar mı diye soruluyor. İçindeki carvacrol sayesinde yağ yakma işlemini hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur. Kekik yağıyla bölgesel olarak masaj yapılabilir. Özellikle de selülit ve varis olan bölgelere masaj yapmak güzel görünüm açısından önemli. Kekik yağıyla bölgesel zayıflama mümkün.
 14. Kekik yağının faydaları içinde bağırsak sağlığına ve sindirime çok yardımcı olması da vardır. Hazımsızlık ve gaza iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Mide ağrısına ve mide enfeksiyonlarına karşı asit seviyesini düzenleyerek rahatlama sağlar.
 15. Kekik yağı karışımı saç derisine uygulandığında saçların büyümesini ve yeni saçlar çıkmasını destekler. Saça faydaları arasında kepek olmasını, saçın dökülmesini ve incelmesini önlemesi de bulunmaktadır.
 16. Sigara ve alkol gibi bağımlılıklara karşı kekik yağının buharı burundan çekilmeli.
 17. Kekik yağı mantar ve egzama tedavisinde kullanıldığında olumlu sonuçlar veriyor. Antiviral özelliği sayesinde özellikle tırnak mantarı rahatsızlığında etkilidir.

Kekik Yağı Kullanımı ve Ölçüleri

Kekik yağı çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Hangisi size daha uygunsa hangi konuda kullanmak istiyorsanız ona göre kullanabilirsiniz. Kekik yağının faydaları için ben daha çok dahili olarak almaktansa buharını kullanıyor, cildime masaj olarak uyguluyorum. Kekik yağı nasıl kullanılır işte 5 farklı kullanım şekli:

1. Kullanım Şekli:

Zeytinyağıyla incelterek sürmek, masaj yapmak

A- Kekik yağının faydaları cilt için:

Ciltteki çıban ve yaraların üzerine, sivilce ve akneler üzerine, egzama ve mantar olan bölgeye sürerken kekik yağı inceltilir. Bir yemek kaşığı zeytinyağına 3 damla kekik yağı eklenerek karışım uygulanır. Aynı karışımı selülitli bölgeye veya çatlamış cilde masaj yaparken de kullanabilirsiniz.

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri
Kekik yağı mantar ve egzamaya iyi gelir

B- Kekik yağının faydaları tırnak mantarı için:

Tırnak mantarının olduğu parmaklara 3 damla kekik yağı damlatın. Elinizle tırnağa yayın ve emilmesini bekleyin. Günde 2 kez olmak üzere bir hafta devam edin.

C. Kekik yağının faydaları saç için:

Saçı güçlendirmesi için kullandığımız kekik yağını önce zeytinyağı ile inceltiyoruz. Oranı 2 yemek kaşığı zeytinyağına 5 damla kekik yağı damlatıyoruz. Bu karışımı başımızı yıkadıktan sonra saç diplerine yediriyor ve bone ile bağlayarak yarım saat bekletiyoruz. Sonrasında yıkayarak işlemi tamamlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 5 Sarımsak Kürü Tarifi ve Faydaları

D- Kekik yağının faydaları ağrıları kesmek için:

Bel ağrısı, karın ağrısı, romatizmal ağrı, kemik veya kaslardaki ağrılar için şu şekilde kullanılır.

3 damla kekik yağı ile yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Ağrıyan noktalara masaj yaparak, ovalayarak sürün. Günde 2 kez yapabilirsiniz.

2. Kullanım Şekli:

Buharını solumak.

İyi bir uyku için, stres ve yorgunluğu alması için, sinüslerin açılması için, astım gibi solunum problemleri için, sigara ve alkolden soğumak için şu şekilde kullanılır:

Tencerede kaynamış yarım litre sıcak suyun içine 5 damla kekik yağı damlatın ve buharını soluyun.

Not: Gece içildiğinde kaliteli bir uyku için ve sigaradan soğumak için çok etkili karabaş otu çayını mutlaka deneyin.

3. Kullanım Şekli:

Dahili tüketim, içmek.

Sindirim ve mide için, bağırsak sağlığı için, idrar söktürüp ödem atmak için, adet sancıları için, kanserden korunmak için kekik yağı şu şekilde tüketilir:

Bir bardak suyun içine 3 damla kekik yağı damlatılır ve bu su günde 1 kez içilir, 3 gün uygulanır.

4. Kullanım Şekli:

Gargara Yapmak.

Ağız sağlığı, diş ve dişeti sağlığı, bademcik ve boğaz ağrıları, hoş bir nefes için şu şekilde kullanılır.

Bir bardak ılık suya sadece 1 damla kekik yağı damlatıp gargara yapın.

5. Kullanım Şekli:

Banyo suyuna katma.

Yorgunluğu alması ve cilt güzelliği için duş alacağımız suya 2 damla kekik yağı eklemeniz yeterli.

Kekik Yağının Faydaları için Nelere Dikkat Edilmeli

Kekik yağı cildimizi yaktı kuvvetli geldi dememek için dikkat etmemiz gerekenler var.

 • Cilde doğrudan uygulanmamalı mutlaka zeytinyağıyla inceltilmeli.
 • Dahili alınan saf kekik yağı ile, masaj için kullanılan kekik yağı aynı değil. Masaj için olana glycol eklendiği için kesinlikle içilmemeli. Zaten içeriği kutusunda yazar, uyarı vardır.
 • Organik ve katkısız kekik yağı tüketilirken de suyun içine katarak inceltmeyi unutmayın.
 • Esansiyel bir yağ olduğundan troid bezinde sıkıntı olanlar tüketmemelidir.
 • Yüksek tansiyonu olanlara, bebeklere, hamilelere önerilmemektedir.
 • Ağır rahatsızlığı olanlar, ilaç kullananlar doktora danışmalıdır.

Kekik Yağı Fiyatı Ne Kadar ve Nerede Satılır

Kekik yağı aktarlarda, büyük marketler ve bitkisel ürünler satan marketlerde bulunabilir. Online gıda alışveriş sitelerinde marka ve fiyat araştırması yapabilirsiniz, yorumları okuyarak kaliteli ve organik kekik yağına ulaşabilirsiniz.

En iyi kekik yağı markası olarak doğal oluşu ve helal sertifikası olması yönüyle destekten sitesindeki aşağıdaki ürünü tavsiye ederim.

Destek Kekik Yağını İncele

Saf ve Doğal Kekik Yağı

Kekik yağı bulunması zor bir yağ değil, sadece kullanımda dikkat edilecek şeylere özen gösterelim ve sağlığımıza faydası olan kekik yağını hayatımıza almakta gecikmeyelim.

Daha önce de çok etkili bir esansiyel yağ olan ardıç yağını anlattığım “Ardıç Yağı ve Tohumu Kullanmanın Faydaları” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Yararlanılan Kaynak: Thyme Oil

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

34 yorum “Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

 1. Hayat gemisi dedi ki:

  Kekik yağını hiç kullanmadım, ama kekiğin kendisini sıklıkla soslarda kullanıyorum, sizde kekik yağının kullanım şeklini çok güzel ifade etmişsiniz emeğinize sağlık:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler,kekik mutfağımızın olmazsa olmazlarından. Kekik yağının da kullanılacağı çok alan var ve çok şifalı.

 2. FATOFOTOFAN dedi ki:

  Kekik yağının faydası çokmuş güzel bilgiler.Not ettim.Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, evet kekik yağının faydaları çok fazla ve kullanılacağı yerler de öyle.

   1. Osman Kuştepe dedi ki:

    Eskiden yaşlılar kullanır bilirdik. Her derde deva. Uygulaması bilmek ve ilgilenmek gerekiyor

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Aynen dediğiniz gibi Osman bey, kekik yağından faydalanmak için, uygulamasına ve ölçülerine yönelik detaylara hakim olmak lazım.

 3. Kekik çayını çok sevmeme rağmen kekik yağı ve faydaları hakkında hiç bilgim olmamasına şaşırdım şimdi. Meğer ne çok faydası varmış kekik yağının. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler. Kekiği genelde besin olarak kullanıyoruz ama kekik yağı cilt üzerinde de çok etkili.

  2. Deniz dedi ki:

   Kekik en sevdiğim baharatlardan biridir ve sıkıkla kullanırım. Kekik yağının faydalarını da o kadar detaylı anlatmışsın ki, çoğunlukla soğuk algınlıgı ve alerjik öksürük için kullandığım kekik yağını daha birçok nedenle kullanabilirmişim meğerse. Değerli bilgiler için çok teşekkürler 🙂

   1. Duo Diyet dedi ki:

    Kekiği baharat olarak tüketmeyi ben de çok severim. Kekik yağını özellikle cilt üzerinde kullanmanı öneririm, çok etkili gerçekten.

 4. lerzankara dedi ki:

  kekik yağının gerçekten de çok faydası var. Ege de çok severek tüketiyorlar suyunu ama ben hala tadına alışamadım. Ama hastalık v.s. durumunda ilaç niyetine suyunu içiyorum. Kullanım alanlarını da ne güzel detaylı anlatmışsın çok teşekkürler bilgilendirme için

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kekiğin tadı biraz keskin ama dediğin gibi şifa niyetine tüketildiğinde tadına değil faydalarına odaklanıyoruz. Değerli yorumun için ben de teşekkür ediyorum.

 5. Nilüfer dedi ki:

  Kekik çok sevdiğim bir baharattır . Yağını da kullanmaya başlayacağım.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, kekik yağını da kullanın mutlaka.

 6. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Kekik yağı tam bir şifa deposuymuş. Böyle yazıları okuduğumda alıp kullanmak istiyorum. Ancak kaliteli ürünleri nereden temin edebileceğim hakkında da çok fazla bilgim yok. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kekik yağını en yakın aktarlarda bulabilirsin, onların bilgileri de fena değil, merak ettiklerini sorabilirsin ama buradaki detaylı bilgiler sana yeter inş.

 7. Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

  Cilt için kısmında yazmışsın ama ben şunu sormak istiyorum açık ve net olarak:

  Ben özellikle bacaklarımdaki sivilceleri sürekli patlatıyorum ve iyileşmelerini beklemiyorum. Bu sivilcelerin oralarda izi kalıyor. Mayın tarlası gibidir bacaklarım çok af edersiniz. Acaba kekik yağı önerir misiniz yoksa başka önerdiğiniz bir şey var mıdır?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kekik yağı cilt lekeleri için birebir. Kozmetik ürünler de kullanabilirsin tabi ki ama doğal olarak kekik yağını zeytinyağı ile incelterek dene mutlaka. Kokusu rahatsız edici olabilir, biraz keskin kokusu var.

 8. Derya dedi ki:

  Kekik yağı hiç kullanmadım ama kekik bahçemde yabani ot gibi yetiştiğinden, son yıllarda hiç satın almadan kendi kekiğimi kurutuyorum. Yağına da bakacağım ☺️

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kekiğin kendisini besin olarak rahatça bulabilmen güzelmiş. Yağını da cilt için kullanmak iyi olur. Bitkisel ürün satan mağazalarda bulabilirsin bence kekik yağını ( thyme oil – thyme Essential Oil )

 9. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Kekiği baharat olarak çok sever ve tüketirim ama yağını pek bilmiyordum ne de çok faydası varmış ?
  Cilt lekeleri için işe yaraması ve banyo suyuna koymak ve yorgunluğu alması da çok iyi..deneyeceğim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kekik yağını banyo suyuna katmak aromaterapi gibi, çok faydalı.

 10. 1 Çay dedi ki:

  iksirlerin içinde kullanılmaktadır. Hangi iksirler 🙂 🙂 mutluluk iksiri gibi mi 🙂

  Bir kişiye kekik nedir ne işe yarar demeden bu yazıyı okuması yeterlidir.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler, sağlıklı karışımların içine atılır mutlaka kekik yağı. Mutluluk iksiri için ise kekik yağından fazlası lazım:)

 11. Hürpost dedi ki:

  Bizim aile de en çok annem tüketir kekiği dolayısı ile bizi de sürekli teşvik etmeye çalışır kekik çayı için diye bende ara sıra tüketmeye çalışıyorum. Ama kekik yağını pek kullandım sayılmaz ama faylarını öğrenince daha sıcak bakıcam gibi çok bilgi dolu bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ediyorum, kekik yağına da şans ver, cilt üzerindeki etkileri çok iyi.

 12. Dert Anası dedi ki:

  Kekik benim çok sevdiğim bir bitkidir. Özellikle yazın taze olarak satın almayı tercih ederim. Mis gibi kokuyor. Hatta taze aldığımız kekiği kurutmak, daha da mükemmel bir sonuç veriyor. Yani aktardan aldıklarımız o kadar güzel kokmuyor. Ben her yaz alır kuruturum. Yağını kullanmadım ama anlattığınız kadarıyla her derde devaymış. Teşekkürler güzel bilgiler için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kışın kekiğe ulaşmak zor baharat olarak tüketiyoruz ama kekik yağını her zaman aktarlarda bulabilirsiniz, denemelisiniz bence.

 13. Can dedi ki:

  Sitenizin Temasını
  İçeriğini Ve Formatını
  Paylaşımlarınızı Beğendim.
  Hizmetlerinizin Devamını Diliyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler, her zaman bekleriz efendim.

 14. Yurdagül Çelik dedi ki:

  Kekik yağı kullanmadım ama kekiği pek severim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Normal kekiği beslenmede kullanırız, çok faydalı. Kekik yağı cilde de kullanılabiliyor ve cilt üzerinde olumlu etkileri var gerçekten de..

 15. Fitness Türkiye dedi ki:

  Kekik yağını daha önce kullanmadım ama kekik çok fazla tüketirim. Kekik yağı faydaları anlattığınıza göre çok faydalı ve kullanmak gerekiyor. Kimyasallar yerine böyle doğal şeyleri kullanmayı her zaman tercih ediyorum

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kekik baharat olarak tüketiliyor genelde ama yağını da denemelisin. Kimyasallar fayda sağlarken bir taraftan da zarar verebiliyor bazen, doğal şeyler tercih etmek en güzeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir