Kekik Yağı Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı faydaları inanılmaz, bu yazıda 17 faydasını sizlerle paylaşacağız. Kekik bitkisinin yapraklarından su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilen, tamamen saf ve organik kekik yağı çok şifalıdır.

Kekik yağı bu saf haliyle ağızdan tüketilebildiği gibi kekik yağının içine glikol eklenerek masajlarda da kullanılıyor, cilt ve saça uygulanabiliyor. Kekik yağı ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularından önce kekikle ilgili çok önemli bilgileri sunmak istiyoruz.

Kekik denince akla genelde baharat hali gelir, onu zeytinyağına katarak banmayı , etin üzerine atmayı severiz. Taze kekik zamanı, yapraklarını kopararak üzerine attığımız ızgara et ile uyumu müthiştir. Kekik çayı kendine has kokusuyla bizi cezbeder, hatta zayıflamada da kullanılıyor.

Arıların kekik otundan aldığı özlerle yaptıkları kekik balı da yine çok şifalıdır. Büyüklerimiz bize eskiden nane şeker yanında kekik şekeri de verirlerdi. Kısaca kekik hayatımızın içinde birçok çeşidiyle karşımıza çıkıyor ama bu yazıda kekik yağı ön planda olacak.

Kekik yağı ( thyme oil – thymus vulgaris oil ), esansiyel ve uçucu yağlar içinde en etkili olanlarından. Kendine has keskin denebilecek bir kokusu vardır. Bu yüzden kullanılırken 1/10 oranında zeytinyağıyla karıştırmak daha iyi olacaktır. Bu ölçü hem kullanım rahatlığı hem de yağdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Kekik yağı faydaları arasında en etkili olanları kansere karşı koruma etkisi, migren, sinüzit ve baş ağrılarına çözüm üretiyor olmasıdır. Özellikle egzama mantar cilt lekeleri ve çatlaklara iyi gelir saçı besler.

Kekik Yağı Faydaları ve Kullanımı

Kekik yağının faydası içindeki maddelerden kaynaklanıyor. En etkin maddeleri timol ve karvakrol. Bu maddeler hem yaşlanma karşıtı hem de kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu. Ayrıca kendinizi daha enerjik daha zinde hissetmenizi sağlıyorlar.

Kekik çok iyi bir antioksidandır ve antimikrobik özellikler bakımından güçlüdür. Bu yönüyle mikrobik birçok hastalığa karşı koruma sağlar ve vücudu bakterilerden arındırırlar. Kekik yağı faydaları özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde artar. Bu aylarda oluşan enfeksiyonlara, virüslere, mantar oluşumlarına karşı çok etkili çünkü mikrop öldürücü etken maddeleri bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Kekik yağı ne işe yarar özellikle aromaterapide, pişirmede, gargaralarda, merhemlerin ve iksirlerin içinde şifa dağıtır. Kekik yağı ülkemizde de üretilmekte ama dünyada kekik yağını en çok üreten ülkeler İspanya ve hemen onun karşısındaki Fas’tır.

Kekik yağı nasıl kullanılır Saraçoğlu özellikle dahili olarak da kullanımını, cilde ve saça sürülmesini tavsiye etmektedir. Tabi kullanırken bunun bir ölçüsü var ve dikkat etmek gerekir.

kekik yağı faydaları ve 5 kullanım şekliPin
kekik yağı

Kekik Yağı Faydaları

Kekik yağının faydaları daha rahat okunsun diye kullanım şekillerini yanına yazmadık, sonraki başlıkta daha detaylı anlatacağız.

 1. Kekik yağının damarları açıcı özelliğinden dolayı sinüzit, migren türü her türlü baş ağrısı için kullanılır.
 2. Ağız kokusunu engeller, kekik yağı damlatılmış suyla gargara yaptığınızda nefesinizin güzel kokmasını sağlar.
 3. Bel ağrılarını, romatizmal ağrıları hafifletir. Burkulma, incinme sonucu ağrıyan kemik veya kasların üzerine sürülerek masaj yapılırsa ağrılar azalır.
 4. Kekik yağı faydaları cilt üzerindeki çıban, yara ve sivilcelere karşı kullanıldığında mikropları öldürür, hücreleri yeniler.
 5. Antibakteriyel olduğundan soğuk algınlığına, öksürüğe, boğaz ağrısına ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Astıma iyi gelmesi de kekik yağı faydaları arasındadır.
 6. Kekik yağının faydaları arasında kansere karşı çok etkili oluşunu da söyleyebiliriz, özellikle de rahim kanserine.
 7. Diş ağrısı ve dişeti hastalıklarında gargara yapmak rahatlatır.
 8. Ödem attırıcı ve idrar söktürücü özelliği vardır.
 9. Uykusuzluk veya kaliteli bir uyku için kekik yağı koklanabilir.
 10. Kekik yağı antiageing özelliğiyle yaşlanmayı ve kırışıklık oluşumlarını geciktirmektedir.
 11. Adet sancısı için kullanılabilir, kekik yağının adet düzenleyici etkisi vardır.
 12. Stres, sinirlilik ve endişe edici durumlar karşısında sakinleştirici etkisi vardır, yorgunluğu alır.
 13. Kekik yağı zayıflatırmı yağ yakar mı diye soruluyor. İçindeki carvacrol sayesinde yağ yakma işlemini hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur. Kekik yağıyla bölgesel olarak masaj yapılabilir. Özellikle de selülit ve varis olan bölgelere masaj yapmak güzel görünüm açısından önemli. Kekik yağıyla bölgesel zayıflama mümkün.
 14. Kekik yağı faydaları içinde bağırsak sağlığına ve sindirime çok yardımcı olması da vardır. Hazımsızlık ve gaza iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Mide ağrısına ve mide enfeksiyonlarına karşı asit seviyesini düzenleyerek rahatlama sağlar.
 15. Kekik yağı faydaları saça da çok etkilidir. Kekik zeytinyağı karışımını saç derisine uygulandığında saçların büyümesini ve yeni saçlar çıkmasını destekler. Saça faydaları arasında kepek olmasını, saçın dökülmesini ve incelmesini önlemesi de bulunmaktadır.
 16. Sigara ve alkol gibi bağımlılıklara karşı kekik yağının buharı burundan çekilmeli.
 17. Kekik yağı mantar ve egzama tedavisinde kullanıldığında olumlu sonuçlar veriyor. Antiviral özelliği sayesinde özellikle tırnak mantarı rahatsızlığında etkilidir.

İLGİLİ YAZI: Ayak Bileklerinde Kaşıntı

Kekik Yağının 5 Kullanım Şekli ve Ölçüleri

Kekik yağı çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Hangisi size daha uygunsa hangi konuda kullanmak istiyorsanız ona göre kullanabilirsiniz. Kekik yağı faydaları için ben daha çok dahili olarak almaktansa buharını kullanıyor, cildime masaj olarak uyguluyorum. Kekik yağı nasıl kullanılır işte 5 farklı kullanım şekli:

1. Kullanım Şekli 

Zeytinyağıyla incelterek sürmek, masaj yapmak

A. Kekik yağı faydaları (Cilt için)

Kekik yağı cilde faydaları özellikle ciltteki çıban ve yaraların üzerine, egzama ve mantar olan bölgede etkilidir. Bu bölgelere sürerken kekik yağı inceltilir. Kekik yağı faydaları sivilce ve aknelerde çok etkilidir, tertemiz yapar. Bir yemek kaşığı zeytinyağına 3 damla kekik yağı eklenerek karışım uygulanır. Aynı karışımı selülitli bölgeye veya çatlamış cilde masaj yaparken de kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı: Tatlı Badem Yağı Faydaları

B. Kekik yağının faydaları (Tırnak mantarı için)

Tırnak mantarının olduğu parmaklara 3 damla kekik yağı damlatın. Elinizle tırnağa yayın ve emilmesini bekleyin. Günde 2 kez olmak üzere bir hafta devam edin.

C. Kekik yağı faydaları (Saç için)

Saçı güçlendirmesi için kullandığımız kekik yağını önce zeytinyağı ile inceltiyoruz. Oranı 2 yemek kaşığı zeytinyağına 5 damla kekik yağı damlatıyoruz. Kekik yağı saça faydaları için bu karışımı başımızı yıkadıktan sonra saç diplerine yediriyor ve bone ile bağlayarak yarım saat bekletiyoruz. Sonrasında yıkayarak işlemi tamamlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 5 Sarımsak Kürü Tarifi ve Faydaları

D. Kekik yağının faydaları (ağrıları kesmek için)

Bel ağrısı, karın ağrısı, romatizmal ağrı, kemik veya kaslardaki ağrılar için şu şekilde kullanılır.

3 damla kekik yağı ile yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Ağrıyan noktalara masaj yaparak, ovalayarak sürün. Günde 2 kez yapabilirsiniz.

2. Kullanım Şekli

Buharını solumak.

İyi bir uyku için, stres ve yorgunluğu alması için, sinüslerin açılması için, astım gibi solunum problemleri için, sigara ve alkolden soğumak için şu şekilde kullanılır:

Tencerede kaynamış yarım litre sıcak suyun içine 5 damla kekik yağı damlatın ve buharını soluyun.

Not: Gece içildiğinde kaliteli bir uyku için ve sigaradan soğumak için çok etkili karabaş otu çayını mutlaka deneyin.

3. Kullanım Şekli

Dahili tüketim, içmek.

Kekik yağı içilir mi diye soruluyor, evet içilir. Sindirim ve mide için, bağırsak sağlığı için, idrar söktürüp ödem atmak için, adet sancıları için, kanserden korunmak için kekik yağı şu şekilde için.

Bir bardak suyun içine 3 damla kekik yağı damlatın ve bu suyu günde 1 kez için, 3 gün uygulayın.

4. Kullanım Şekli

Gargara Yapmak.

Ağız sağlığı, diş ve dişeti sağlığı, bademcik ve boğaz ağrıları, hoş bir nefes için şu şekilde kullanın.

Bir bardak ılık suya sadece 1 damla kekik yağı damlatın ve gargara yapın.

5. Kullanım Şekli

Banyo suyuna katma.

Yorgunluğu alması ve cilt güzelliği için duş alacağınız suya 2 damla kekik yağı eklemeniz yeterli.

İLGİLİ YAZI: Mersin Yağı Faydaları

Kekik Yağının Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kekik yağı cildimizi yaktı kuvvetli geldi dememek için dikkat etmemiz gerekenler var.

 • Kekik yağı faydaları için cilde doğrudan uygulamayın mutlaka zeytinyağıyla inceltin.
 • Dahili alınan saf kekik yağı ile, masaj için kullanılan kekik yağı aynı değil. Masaj için olana glycol eklendiği için kesinlikle içmeyin. Zaten içeriği kutusunda yazar, uyarı vardır.
 • Organik ve katkısız kekik yağı tüketilirken de suyun içine katarak inceltmeyi unutmayın.
 • Esansiyel bir yağ olduğundan troid bezinde sıkıntı olanlar tüketmesinler.
 • Yüksek tansiyonu olanlara, bebeklere, hamilelere önerilmemektedir.
 • Ağır rahatsızlığı olanlar, ilaç kullananlar doktora danışmalıdır.

Kekik Yağı Fiyatı Ne Kadar ve Nerede Satılır?

Kekik yağı aktarlarda, büyük marketler ve bitkisel ürünler satan marketlerde bulunabilir. Online gıda alışveriş sitelerinde marka ve fiyat araştırması yapabilirsiniz, yorumları okuyarak kaliteli ve organik kekik yağına ulaşabilirsiniz.

Kekik yağı bulunması zor bir yağ değil, sadece kullanımda dikkat edilecek şeylere özen gösterelim ve sağlığımıza faydası olan kekik yağını hayatımıza almakta gecikmeyelim.

Yararlanılan Kaynak: Thyme Oil

İLGİLİ YAZI: Kantaron Yağı Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kekik Yağı Faydaları ve Nasıl Kullanılır?” üzerine 37 yorum
 1. Kekik yağını hiç kullanmadım, ama kekiğin kendisini sıklıkla soslarda kullanıyorum, sizde kekik yağının kullanım şeklini çok güzel ifade etmişsiniz emeğinize sağlık:)

  Yanıtla
 2. Kekik çayını çok sevmeme rağmen kekik yağı ve faydaları hakkında hiç bilgim olmamasına şaşırdım şimdi. Meğer ne çok faydası varmış kekik yağının. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

  Yanıtla
  • Kekik en sevdiğim baharatlardan biridir ve sıkıkla kullanırım. Kekik yağının faydalarını da o kadar detaylı anlatmışsın ki, çoğunlukla soğuk algınlıgı ve alerjik öksürük için kullandığım kekik yağını daha birçok nedenle kullanabilirmişim meğerse. Değerli bilgiler için çok teşekkürler 🙂

   Yanıtla
 3. kekik yağının gerçekten de çok faydası var. Ege de çok severek tüketiyorlar suyunu ama ben hala tadına alışamadım. Ama hastalık v.s. durumunda ilaç niyetine suyunu içiyorum. Kullanım alanlarını da ne güzel detaylı anlatmışsın çok teşekkürler bilgilendirme için

  Yanıtla
  • Kekiğin tadı biraz keskin ama dediğin gibi şifa niyetine tüketildiğinde tadına değil faydalarına odaklanıyoruz. Değerli yorumun için ben de teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 4. Kekik yağı tam bir şifa deposuymuş. Böyle yazıları okuduğumda alıp kullanmak istiyorum. Ancak kaliteli ürünleri nereden temin edebileceğim hakkında da çok fazla bilgim yok. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  Yanıtla
  • Kekik yağını en yakın aktarlarda bulabilirsin, onların bilgileri de fena değil, merak ettiklerini sorabilirsin ama buradaki detaylı bilgiler sana yeter inş.

   Yanıtla
 5. Cilt için kısmında yazmışsın ama ben şunu sormak istiyorum açık ve net olarak:

  Ben özellikle bacaklarımdaki sivilceleri sürekli patlatıyorum ve iyileşmelerini beklemiyorum. Bu sivilcelerin oralarda izi kalıyor. Mayın tarlası gibidir bacaklarım çok af edersiniz. Acaba kekik yağı önerir misiniz yoksa başka önerdiğiniz bir şey var mıdır?

  Yanıtla
  • Kekik yağı cilt lekeleri için birebir. Kozmetik ürünler de kullanabilirsin tabi ki ama doğal olarak kekik yağını zeytinyağı ile incelterek dene mutlaka. Kokusu rahatsız edici olabilir, biraz keskin kokusu var.

   Yanıtla
 6. Kekik yağı hiç kullanmadım ama kekik bahçemde yabani ot gibi yetiştiğinden, son yıllarda hiç satın almadan kendi kekiğimi kurutuyorum. Yağına da bakacağım ☺️

  Yanıtla
  • Kekiğin kendisini besin olarak rahatça bulabilmen güzelmiş. Yağını da cilt için kullanmak iyi olur. Bitkisel ürün satan mağazalarda bulabilirsin bence kekik yağını ( thyme oil – thyme Essential Oil )

   Yanıtla
 7. Kekiği baharat olarak çok sever ve tüketirim ama yağını pek bilmiyordum ne de çok faydası varmış ?
  Cilt lekeleri için işe yaraması ve banyo suyuna koymak ve yorgunluğu alması da çok iyi..deneyeceğim 🙂

  Yanıtla
 8. iksirlerin içinde kullanılmaktadır. Hangi iksirler 🙂 🙂 mutluluk iksiri gibi mi 🙂

  Bir kişiye kekik nedir ne işe yarar demeden bu yazıyı okuması yeterlidir.

  Yanıtla
 9. Bizim aile de en çok annem tüketir kekiği dolayısı ile bizi de sürekli teşvik etmeye çalışır kekik çayı için diye bende ara sıra tüketmeye çalışıyorum. Ama kekik yağını pek kullandım sayılmaz ama faylarını öğrenince daha sıcak bakıcam gibi çok bilgi dolu bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

  Yanıtla
 10. Kekik benim çok sevdiğim bir bitkidir. Özellikle yazın taze olarak satın almayı tercih ederim. Mis gibi kokuyor. Hatta taze aldığımız kekiği kurutmak, daha da mükemmel bir sonuç veriyor. Yani aktardan aldıklarımız o kadar güzel kokmuyor. Ben her yaz alır kuruturum. Yağını kullanmadım ama anlattığınız kadarıyla her derde devaymış. Teşekkürler güzel bilgiler için.

  Yanıtla
  • Normal kekiği beslenmede kullanırız, çok faydalı. Kekik yağı cilde de kullanılabiliyor ve cilt üzerinde olumlu etkileri var gerçekten de..

   Yanıtla
 11. Kekik yağını daha önce kullanmadım ama kekik çok fazla tüketirim. Kekik yağı faydaları anlattığınıza göre çok faydalı ve kullanmak gerekiyor. Kimyasallar yerine böyle doğal şeyleri kullanmayı her zaman tercih ediyorum

  Yanıtla
  • Kekik baharat olarak tüketiliyor genelde ama yağını da denemelisin. Kimyasallar fayda sağlarken bir taraftan da zarar verebiliyor bazen, doğal şeyler tercih etmek en güzeli.

   Yanıtla
 12. Kekik yagini ben her alanda tavsiye ederim. Özellikle koronali günlerde diş ağrısı için dişçiye gidemeyenler lavanta yağı ile birlikte kullanabilirler. Ben öyle yaptım:)

  Yanıtla
 13. Merhaba. Kekik yağını yüzümüzdeki sivilcelere zeytinyağı ile kullanırsak gerçekten faydası olur mu. Dizlerdeki sıvı azalmasına bağlı durumlar için kekik yağını masaj olarak mıntıkada içilerek mi tavsiye edilir. Kekik yapı aç karna mı tok karna mı içilirse daha iyi olur. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Cilt için zeytinyağıyla inceleterek kullanın, sonuç alıp almamak cilt yapısına göre değişebilir. Dizler için masaj yoluyla kullanmak daha iyi. Kekik yağı dahili olarak alırken aç veya tok olarak tüketilebilir.

   Yanıtla
Yorum yapın

31