Ayurveda Nedir? Ayurvedik Beslenme Nasıl Olur?

Ayurveda nedir ve ayurvedik yaşam nasıl olur soruları, merak edilen popüler sorular arasında yerini almaktadır. Ayurveda beden tipleri nelerdir, buna bakarak kendinizi test edin. Ayurveda vata pitta kapha beden tipinizi belirledikten sonra daha doğru bir ayurvedik beslenme planı yapılabilir.

Ayurveda Nedir?

Hindistan’a dayanan bir beslenme şekli olan Ayurveda, 5000 yıl öncesine varan bir geçmişe sahiptir. Bu beslenme şeklinin amacı genel anlamda açıklanacak olursa, sağlıklı bir yaşamı sağlayabilmek ve karşılaşılan hastalıklara bitkisel yollarla çözüm bulabilmektir.

Ayurveda özellikleri içerisinde, insanların bedenini ve zihnini bütün olarak ele almak vardır. Bu noktada ayurveda nedir ne işe yarar dersek, zihin, beden ve bilinç bir arada çalışması sayesinde, insan vücudunun dengede kalmasını sağlama çalışmalarıdır. Bu da sağlıklı ve huzurlu bir yaşama adım atmak demektir.

Ayurvedik Beslenme Nasıl Olur? Ayurveda Beden Tipleri

Ayurveda beslenme şekli kapsamında doğada bulunan 5 element, insan vücudunda bir araya gelerek beden tiplerini meydana getirmektedir. Bu noktada su, ateş, toprak ve boşluk (ether) elementleri birleşimiyle ayurveda beden tipleri ortaya çıkmaktadır. Ayurveda nedir ve kaç tip beden tipi vardır, evet ayurvedada 3 farklı beden tipi bulunur. Açıklanacak olursa;

 1. Vata ether ve ateş elementlerinin birleşimi ile meydana gelmekte olup, hareketi temsil etmektedir.
 2. Pitta ateş ve su elementlerinin birleşimi ile meydana gelmekte olup, metabolizmayı temsil etmektedir.
 3. Kapha toprak ve su elementlerinin birleşimi ile meydana gelmekte olup, hem bedensel yapıyı hem de bağışıklık sistemini temsil eder.

Belirtilen üç farklı beden tipi, genel anlamda dosha olarak ifade edilir. Bu beslenme şekline göre vata, pitta ve kapha insan vücudunda dengesiz bir hâlde bulunmaktadır. Yani biri diğerlerinden daha baskındır ya da ikisi baskın olup diğeri olmamaktadır.

İLGİLİ YAZI: Sirkadiyen Beslenme

Bütün bu bilgiler ışığında ayurvedik beslenme nedir insan vücudunda bu beden tiplerinin dengede olmasını hedefleyen bir beslenme şeklidir.

ayurveda nedir? ayurvedik beslenme nasıl olur?
ayurveda nedir

Ayurvedik Beslenme Listesi

Ayurveda nedir ve ayurveda beslenme listesi nasıl ürünlerden oluşur. Evet bu liste 3 farklı beden tipine göre farklılık göstermektedir. Bu beslenme listesinde bulunan ayurvedik ürünler nelerdir açıklanacak olursa;

 • Vataların tüketmesi gereken besinler içerisinde meyve olarak kivi, avokado, Hindistan cevizi, şeftali ve portakal tüketilebilmektedir. Sebze olarak ise, salatalık, ıspanak, sarımsak, yeşil fasulye, kabak yenebilir. Ayrıca keçi peyniri, inek sütü, buğday ekmeği, pirinç, balık, tavuk, yumurta, sığır eti tüketilen gıdalar arasında yer almaktadır.
 • Pittaların tüketmesi gereken besinler, meyve olarak kavun, tatlı elma, erik ve portakal, Hindistan cevizi, çilek tüketilebilir. Sebze olarak ise, brokoli, salatalık, maydanoz, mantar ve yeşil fasulye yenebilir. Bununla birlikte tavuk, karides, tavşan, tatlı sularda yetişen balıklar, yoğurt, keçi sütü ve peyniri, buğday, pirinç gibi gıdalarda yenebilmektedir.
 • Kaphaların tüketmesi gereken besinler, meyve olarak üzüm, kızılcık, kayısı, çilek, limon, elma ve şeftali tüketilebilir. Sebze olarak ise, mısır, patlıcan, soğan, brokoli, bezelye, sarımsak, maydanoz, Brüksel lahanası, domates tüketilmektedir. Ayrıca tavşan eti, tavuk, tatlı sularda yetişen balıklar, yumurta, çavdar, buğday kepeği, granola, darı, pirinç, arpa, kuskus, süzme peynir, yayık ayranı, sulandırılmış yoğurt, taze ve tuzu olmayan keçi peynirinin tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

İnsanlarda vata dengeli ise, yaratıcılık ve esneklik ortaya çıkabilmektedir. Pittanın dengeli olduğu durumlarda, sağlıklı ve zinde bir cilde sahip olunabilir. Kaphanın dengede olması durumunda, insanlar soğukkanlı, sakin ve istikrarlı bir yapıda olur.

İLGİLİ YAZI: Sarımsak Kokusuz Olarak Nasıl Tüketilir?

Ayurvedik Beslenme Eğitimi Nedir?

Ayurveda beslenme eğitimi sayesinde, bu beslenme şekli ile ilgili bütün ayrıntılar öğrenilebilmektedir. Ayrıca insanlar kendi bünyesiyle ilgili detaylara hâkim olabilmekte ve bünyesine uygun ayurvedik beslenme şekline karar verebilmektedirler.

Ayurveda nedir ne işe yarar evet hayatları boyunca uygulanabilen bu ayurvedik beslenme şekli ile vücudun fiziksel ve ruhsal arınma sağlanır. Ayurvedik beslenme eğitimi, online olarak alınabilmektedir. Ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyen kişiler, bu eğitime katılarak bilgi sahibi olabilirler. Ayurvedik beslenme eğitimi kapsamında verilebilen bilgiler şu şekildedir;

 • Ayurveda ile ilgili genel bilgiler
 • Beslenme şekillerini meydana getiren elementler ve doshalar
 • Besin özellikleri
 • Sindirim ya da sindirim ateşi
 • Ayurvedik beslenme için yemek tarifleri
 • Süper gıdalar
 • Doshaların üzerinde baharatların etkisi
 • Yer, mevsim ya da doshalara göre beslenme
 • Besinlerin mental özellikleri
 • Toksin oluşumu ve gıda eşleştirmeleri
ayurveda nedir? ayurvedik beslenme nasıl olur?
ayurveda nedir? ayurveda masajı

Ayurveda Masajı Nedir?

Ayurveda nedir açıkladık peki ayurveda masajı nedir ve ayurveda masajında hangi yağlar var var merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu masaj ılık bitkisel yağlar ile yapılmaktadır. İnsanlarda bozulan iç denginin düzenlenebilmesi için, ayurveda masajı gerçekleştirilir.

Eski dönemlerde kral ve kraliçelere uygulanan bu masaj, savaş önceleri direnç kazanabilmek için yapılmaktaydı. Ayurveda masajında kullanılan ayurvedik yağlar açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir;

 • Hardal yağı
 • Susam yağı
 • Zeytinyağı
 • Aromatik bazı yağlar

Belirtiler yağlar ılık bir şekilde insan vücuduna uygulanarak, ağrıların ve tutulmaların yok olmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca lenf sistemini güçlendirme açısından oldukça faydalı olabilmektedir. Stresin azaltılması, ruhsal anlamda rahatlaması, cildin taze bir şekilde kalması ve yaşam gücünü artırabilmek için ayurveda masaj yapılmaktadır.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Ayurveda Nedir? Ayurvedik Beslenme Nasıl Olur?” üzerine 4 yorum
  • Evet ayurveda ismi değişik çünkü Hindistan menşeili bir beslenme türü. Kişi beden ve ruhsal durumuna göre beslenmelidir diyor. Her besinin insana farklı bir etkisi olduğunu ve doğru besinleri tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

   Yanıtla
Yorum yapın