Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları – Yüz ve Cilt İçin Kullanımı

Kabak çekirdeği yağı faydaları saymakla bitmiyor özellikle de yüz için, cilt ve saç için inanılmaz etkileri var. Kabak çekirdeği yağı ne işe yarar  ve nasıl kullanılır çok merak ediliyor.

Evet çiğ ya da kavrulmuş kabak çekirdeklerinin çerez olarak kullanımı oldukça yaygındır. Her zaman kabak çekirdeği tüketmek zor olacağından doğal kabak çekirdeği yağı düzenli tüketim açısından kolaylık sağlar.

Bal kabağının taze çekirdeklerinden soğuk sıkım yöntemiyle doğal olarak elde edilen kabak çekirdeği yağı besin değerleri, vücut, saç ve cilt sağlığına olan faydaları ve nasıl kullanılacağına dair detayları yazımızda bulabileceksiniz.

Kabak Çekirdeği Yağı Besin Değerleri

Kabak çekirdeği yağı vitamin bakımından da çok zengindir. Kabak çekirdeği yağındaki vitaminler A, B1, C ve E vitaminleri şeklinde sıralanabilir. Mineral olarak potasyum, kalsiyum, çinko ve demir gibi çok faydalı elementler bulunmaktadır. (1)

Kabak çekirdeği yağında bulunan esansiyel yağ asitleri hem damarları hem dokuları korur. Bu yüzden kabak çekirdeği yağı kullananların yorumları incelendiğinde hem sağlık hem de güzellik açısından faydaları olduğunu vurgulamaları dikkati çekmektedir.

İlgili Yazı: Tatlı Badem Yağı

Kabak çekirdeği yağı faydaları denince ilk akla gelenler bağırsaklardaki parazitleri düşürmesi, prostata iyi gelmesi denebilir. Ayrıca kabak çekirdeği yağı faydaları arasında cilde ve saça olan olumlu etkileri de göze çarpmaktadır. Pek çok cilt sorunları için çözümdür.

Güzellik anlamında göz çevresindeki kaz ayaklarını gidermesi, ciltteki kararmayı önlemesi, saç dökülmesini durdurması ve uzatması da en popüler özellikleri olarak ön plandadır. Bu yüzden her gün ya bir avuç çiğ kabak çekirdeği ya da bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketin.

Kabak çekirdeği yağı faydaları ve zararları için dengeli tüketim önemlidir. Kabak çekirdeği kilo aldırır mı diyorlar evet aldırabilir çünkü kalorili bir besindir. Bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı kalorisi ise 60 kcal’dir. Sağlıklı yağları tüketmekten çekinmeyin, sadece fazlası zarardır ona göre kontrollü olmak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kabak Çeşitleri – En Lezzetli 10 Kabak Çeşidi

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağı faydaları için yeterli ve düzenli takip yapmak gerekiyor. Yeterli şekilde ve düzenli kullanımda kabak çekirdeği yağı hangi hasatlıklara iyi gelir saça ve cilde ne gibi faydaları vardır işte kabak çekirdeği yağının 10 faydası…

 1. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Kabızlıkta bir tatlı kaşığı tüketilmesi hızlı etki oluşturur. Bağırsaklardaki kıl kurdunu döker mi, evet; özellikle çocuklarda daha sık görülen bu rahatsızlık için birebir.
 2. Kabak çekirdeği yağı idrar yollarını temizleyerek idrar yapmakta zorluk çekenlere yardımcı olur. Mesane iltihabı için de çok faydalıdır.
 3. Kabak çekirdeği yağı prostata iyi gelir mi özellikle prostat büyümesini ve prostat kanseri oluşumunu engellemesi kabak çekirdeği yağı faydaları arasında en önemlilerinden biridir.
 4. Cambridge Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre sinirleri rahatlatır, stres ve depresyona iyi gelir.
 5. İçindeki faydalı yağ, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür, kalp sağlığına destek verir.(Düşük tansiyon varsa kullanmayın.)
 6. Kabak çekirdeği yağı sperm arttırıcı olması yönüyle ürologlar tarafından da önerilmektedir.
 7. Hormonal düzensizliklerde iyi bir dengeleyicidir, kısırlık sorununun çözümünde destek olur.
 8. Kabak çekirdeği yağı saça faydaları çok fazladır. Saç dökülmesini önler, %30 oranında saçın daha fazla uzamasını sağlar.
 9. Kabak çekirdeği yağı cilde faydaları özellikle göz çevresinde kırışıklıklara ve cilt lekelerine iyi gelir, masaj yaparak cilde uygulayın.
 10. Kemik erimesini azaltması da kabak çekirdeği yağı faydaları arasındadır. İçindeki fosfor ve kalsiyum kemikleri güçlendirir böylece kemik erimesi de azalır.
kabak çekirdeği yağı faydaları - yüz ve cilt i̇çin kullanımıPin
kabak çekirdeği yağı faydaları

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı faydaları hem tüketildiğinde hem de cilde haricen uygulandığında görülmektedir. Kabak çekirdeği yağı yüze sürülür mü evet cilt için çok faydalıdır. Kabak çekirdeği yağını her gece yüzünüze masaj yaparak sürebilirsiniz, cilt lekeleri için çok iyi bir çözümdür.

Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılmalıdır günde minimum 1 kez maksimum üç kez 1 tatlı kaşığı kadar kullanmak mümkündür. Uzmanlar dahili ve harici olarak kullanımını şu şekilde tavsiye ediyorlar:

Dahili olarak; günde 1 tatlı kaşığı yani 5 ml tüketilmesi uygun. Bu şekilde günlük düzenli olarak tüketilirse kabak çekirdeği yağı faydaları daha etkili olacaktır. Salataların içine zeytinyağıyla karıştırarak atın, çorbaya katıp tüketin. Ilık bir suyun içine de karıştırıp içebilirsiniz, sıcak su ile karıştırmayın.

Özellikle bağırsak paraziti dökmek isteyenler aç karna tüketsinler. Yemek ve tatlı yapımında özellikle dondurma yaparken kabak çekirdeği yağı çok kullanılmaktadır.

İLGİLİ YAZI: Çörek Otu Yağı Kapsülü Faydaları

Harici olarak kullanımı; genellikle cilt üzerinde olmaktadır. Göz çevresindeki kaz ayakları ve kırışıklıklar için kabak çekirdeği yağını parmağınıza damlatarak masaj yapar gibi cilt üzerine yayın. Yüze sürüldüğünde de cildi yumuşacık yapar. Daha fazla detay için aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm.

Kabak çekirdeği yağını serin bir yerde ve direkt güneş ışığıyla temastan uzak tutun.

Kabak çekirdeği yağı faydaları için soğuk sıkım ürün almalısınız. Soğuk sıkım kabak çekirdeği yağını aktarlardan, eczanelerden, online marketlerden alabilirsiniz. Fiyat olarak çok yüksek değil. Besin değeri yüksek ve çok faydalı bu kabak çekirdeği yağına mutlaka bir şans verin. Afiyet ve şifa ile…

İLGİLİ YAZI: Denizli Ayçekirdeği

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları – Yüz ve Cilt İçin Kullanımı” üzerine 2 yorum
 1. Sıklıkla tüketiyoruz ama yağ olarak denememiştim birde öyle deneyelim bakalım çok teşekkürler bilgilendirici bir yazı olmuş.

  Yanıtla
  • Evet kabak çekirdeğini bizzat tüketmek de çok faydalı ama her zaman almak zor olabiliyor. Yağını ise her zaman elimizin altında tutabiliriz. Hem dahili kullanım yapabilir, hem de cilde uygulayabiliyoruz. Yorum için ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
Yorum yapın

3