Bedensel Diyet

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çiğ ya da kavrulmuş kabak çekirdeklerinin çerez olarak kullanımı oldukça yaygındır. Her zaman kabak çekirdeği tüketmek zor olacağından doğal kabak çekirdeği yağı düzenli tüketim açısından kolaylık sağlar. Bal kabağının taze çekirdeklerinden soğuk sıkım yöntemiyle doğal olarak elde edilen kabak çekirdeği yağı faydaları saymakla bitmez. Bu yazıda kabak çekirdeği yağının besin değerleri, vücut, saç ve cilt sağlığına olan faydaları ve nasıl kullanılacağına dair detayları bulabileceksiniz.

Kabak çekirdeği yağının içinde vitamin olarak A, B1, C ve E vitaminleri, mineral olarak potasyum, kalsiyum, çinko ve demir gibi çok faydalı elementler bulunmaktadır. (1) Kabak çekirdeği yağında bulunan esansiyel yağ asitleri hem damarları hem dokuları korur. Bu yüzden kabak çekirdeği yağı kullananların yorumları incelendiğinde hem sağlık hem de güzellik açısından faydaları olduğunu vurgulamaları dikkati çekmektedir.

Kabak çekirdeği faydaları denince ilk akla gelenler bağırsaklardaki parazitleri düşürmesi, prostata iyi gelmesi denebilir. Ayrıca kabak çekirdeği yağı faydaları arasında cilde ve saça olan olumlu etkileri de göze çarpmaktadır. Güzellik anlamında göz çevresindeki kaz ayaklarını gidermesi, ciltteki kararmayı önlemesi, saç dökülmesini durdurması ve uzatması da en popüler özellikleri olarak ön plandadır. Bu yüzden her gün ya bir avuç çiğ kabak çekirdeği ya da bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketin. Kabak çekirdeği kilo aldırır mı diyorlar evet aldırabilir çünkü kalorili bir besindir. Bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı kalorisi ise 60 kcal’dir. Sağlıklı yağları tüketmekten çekinmeyin, sadece fazlası zarardır ona göre kontrollü olmak gerekir.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

  1. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Kabızlıkta bir tatlı kaşığı tüketilmesi hızlı etki oluşturur. Bağırsaklardaki kıl kurdunu döker mi, evet; özellikle çocuklarda daha sık görülen bu rahatsızlık için birebir.
  2. Kabak çekirdeği yağı idrar yollarını temizleyerek idrar yapmakta zorluk çekenlere yardımcı olur. Mesane iltihabı için de çok faydalıdır.
  3. Prostat büyümesini ve prostat kanseri oluşumunu engellemesi kabak çekirdeği yağı faydaları arasında en önemlilerinden biridir.
  4. Cambridge Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre sinirleri rahatlatır, stres ve depresyona iyi gelir.
  5. İçindeki faydalı yağ, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür, kalp sağlığına destek verir.(Düşük tansiyon varsa kullanmayın.)
  6. Kabak çekirdeği yağı sperm arttırıcı olması yönüyle ürologlar tarafından da önerilmektedir.
  7. Hormonal düzensizliklerde iyi bir dengeleyicidir, kısırlık sorununun çözümünde destek olur.
  8. Saç dökülmesini önler, %30 oranında saçın daha fazla uzamasını sağlar.
  9. Göz çevresinde kırışıklıklara ve cilt lekelerine iyi gelir, masaj yaparak cilde uygulayın.
  10. Kemik erimesini azaltması da kabak çekirdeği yağı faydaları arasındadır. İçindeki fosfor ve kalsiyum kemikleri güçlendirir böylece kemik erimesi de azalır.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı faydaları hem tüketildiğinde hem de cilde haricen uygulandığında görülmektedir. Uzmanlar dahili ve harici olarak kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır sorusunun detaylarını şu şekilde vermektedirler:

Dahili olarak; günde 1 tatlı kaşığı yani 5 ml tüketilmesi uygun. Bu şekilde günlük düzenli olarak tüketilirse kabak çekirdeği yağı faydaları daha etkili olacaktır. Salataların içine zeytinyağıyla karıştırarak atın, çorbaya katıp tüketin. Ilık bir suyun içine de karıştırıp içebilirsiniz, sıcak su ile karıştırmayın. Özellikle bağırsak paraziti dökmek isteyenler aç karna tüketsinler. Yemek ve tatlı yapımında özellikle dondurma yaparken kabak çekirdeği yağı çok kullanılmaktadır.

Harici olarak kullanımı; genellikle cilt üzerinde olmaktadır. Göz çevresindeki kaz ayakları ve kırışıklıklar için kabak çekirdeği yağını parmağınıza damlatarak masaj yapar gibi cilt üzerine yayın. Yüze sürüldüğünde de cildi yumuşacık yapar.

Kabak çekirdeği yağını serin bir yerde ve direkt güneş ışığıyla temastan uzak tutun.

Soğuk sıkım kabak çekirdeği yağını aktarlardan, eczanelerden, online marketlerden alabilirsiniz. Fiyat olarak çok yüksek değil. Besin değeri yüksek ve çok faydalı bu kabak çekirdeği yağına mutlaka bir şans verin.

DOĞAL KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI İNCELE

Afiyet ve şifa ile…

Written by Duo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir