Az Kalorili Sütlü Tatlılar ve Tatlı Çeşitleri

Tatlı çeşitleri deyince hemen akla şerbetli ve sütlü tatlılar gelir, peki az kalorili tatlılar hangileri? Bu yazıdaki konumuz kalorisi az tatlı çeşitleri özelinde az kalorili sütlü tatlılar olacak. Diyet tatlılar da kalorisi az tatlılar olmalıdır ki, bir yandan tatlı ihtiyacı karşılanırken, bir yandan da vücuda fazla kalori girmesi engellenmelidir.

Sütlü tatlılar olsun veya şerbetli tatlılar olsun, isterse de çikolata veya şekerleme olsun, insan bazen tatlı krizleri yaşıyor ve canımız şekerli bir şeyler tüketmek istiyor. Evet vücut istiyor çünkü enerjiye ihtiyacı var. Böyle anlarda aklımıza ilk olarak az kalorili sütlü tatlılar gelmeli.

Kendimizi fazla şımartmadan, sağlığımıza zarar vermeden, fit görüntümüzü bozmadan, diyetteysek diyetimizi bozmayacak şekilde tatlı ihtiyacı giderilebilir. Özellikle burada önemli olan, en az kalorili en doğal en sağlıklı tatlıların tercih edilmesi ve abartılmadan belli ölçüde tüketilmesi.

Tabi tatlı krizi aniden bastırınca her zaman elinin altında sütlü tatlılar bulunmayabilir. Böyle durumlar için hazırda buzdolabında bekleyen diyet sütlü tatlılar bulundurulmalı ya da tatlı krizi için önerilen alternatif menüler devreye sokulmalıdır.

Az Kalorili Sütlü Tatlılar Neden Tercih Edilmeli?

Sütlü tatlıların içeriğinde sütten başka kalsiyum, potasyum gibi vücuda yararlı mineraller, vitaminler ve protein vardır Bu nedenle de çok sağlıklı tatlı alternatifidir. Diyet yaparken hangi tatlılar yenmeli özellikle hafif tatlılar tercih edilmelidir. Şerbetli tatlılara göre hafif tatlılar kategorisine girer ve sütlü tatlı kalori olarak yarı yarıya düşüktür. Sütlü tatlı çeşitleri ortalama 100 gramında 100 ila 150 kalori bulunurken şerbetli tatlılarda bu iki katına çıkıyor. Hangi tatlı az kalorili derseniz 110 kaloriyle en az kalorili tatlı sütlaçtır.

Her yeni yazımda  “Sev-en 7” kategorimizde en sevdiğim 7 şeyi paylaşıyorum. Bu yazımda; tatlıları genellemeden az kalorili sütlü tatlılar olarak “En Sevdiğim 7 Sütlü Tatlı” hangisi, onları bir cümleyle anlatacağım. Her zaman olduğu gibi en sevdiğim 1. sırada. Diğerlerini de, en sevdiğime göre sıraladım. Benim 1 numaram sütlaç. Harika bir sütlaç tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Sizin sevdiğiniz sütlü tatlılar hangileri? Bir cümleyle yazının sonunda siz de yorumunuzu yazın. Şayet en sevdiğiniz bu listede yoksa eklemeyi unutmayın.

Az Kalorili Sütlü Tatlılar Top 7

Mutfaklarımızda rahatça yaptığımız pratik sütlü tatlılar içinde az kalorili olanları seçtik. Kilo aldırmayan tatlılar nelerdir sorusunun cevabı tatlıların kalorilerinde gizlidir. Tatlıların kalorileri 100 grama veya porsiyonuna göre yazılmaktadır. Diyet sütlü tatlılar nelerdir sorusunun cevabı aşağıdaki listededir. Listede yazdıklarım hepsi de denenmiş sütlü tatlılar ve bir porsiyondaki yani yaklaşık 200 gram civarındaki bir kase tatlının kalorisi yazılmıştır.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

1- Sütlaç: 222 Kalori

Üzerine ceviz veya fındık serpilmiş olan fırın sütlaç az kalorili sütlü tatlılar içinde 1 numaralı tercihim.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

2- Trileçe: 302 Kalori

Bol sütlü özellikle de üzeri karamelli olan trileçeyi daha çok seviyorum.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

3- Sütlü Nuriye: 383 Kalori

Sütlü nuriyenin baklava modunda ve ayrıca hafif oluşu beni cezbeden yanı.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

4- Sütlü Muhallebi: 341 Kalori

Bana çocukluğumu hatırlatan bu tatlı; çok hafif ama bir yandan da doyurucu.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

5- Puding: 268 Kalori

Kakaolu veya muzlu puding az kalorili sütlü tatlılar içinde vazgeçilmezlerimden.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

6- Kazandibi: 202 Kalori

O üzerindeki koyu ve pıtırtılı kısmın tadına bayılıyorum.

az kalorili sütlü tatlılar ve tatlı çeşitleriPin

7- Tavuk Göğsü: 166 Kalori

Tarçınla süslendiğinde tadına doyum olmuyor.

Sevdiğim sütlü tatlılara göre değil de kalorisi az olana göre fit tatlılar neler sıralayacak olursak;

  1. Tavuk Göğsü 166 kalori
  2. Kazandibi 202 kalori
  3. Sütlaç 222 kalori
  4. Puding 268 kalori
  5. Trileçe 302 kalori
  6. Sütlü muhallebi 341 kalori
  7. Sütlü Nuriye 383 kalori

Diyette tatlı yenir mi sorusu hep soruluyor. Bu konuyu detaylıca ele aldığım “Diyette Tatlı Yenir mi, Tatlıya Yaklaşım Nasıl Olmalı?” yazımı da okumanızı isterim. Az kalorili, çok leziz tatlarda buluşmak üzere…

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Az Kalorili Sütlü Tatlılar ve Tatlı Çeşitleri” üzerine 4 yorum
  1. En güzel, en hafif tatlılar listelenmiş. Hepsi de birbirinden leziz ama benim favorim tavuk göğsü 🙂 Tadı damakta kalan bir lezzet…

    Cevapla
Yorum yapın