Bedensel Diyet

Aristo Diyeti ile Hem Yenilenin Hem Zayıflayın

Aristo Diyeti ile Hem Yenilenin Hem Zayıflayın

Dünyaca ünlü felsefeci Aristo öğretilerinden yola çıkarak oluşturulmuş hem felsefik, hem de vücudun alması gereken gerçek besinlerin neler olduğunu ve nasıl beslenme olacağını anlatan bir diyet Aristo diyeti. Evet, aristo diyeti diyetin sadece bedende değil zihin ve bilinçaltında da değişikler oluşturmasıdır.

Aristo diyeti zihinsel ve bedensel bir rahatlama sağlar, böylece kilo verme sürecindeki mental yorgunluk, umudunu kaybetme, açlık duygusuna yenilme gibi olumsuzluklar minimuma iner. Zamanla beslenme kültürü değişir, sağlığınız iyileşir ve yaşamınızda bir yenilenme hissedersiniz. Siz de aristo detoksu uygulayarak, ruhsal ve fiziksel bir detoks yaşayın, hem yenilenin hem zayıflayın.

Aristo diyeti nedir derseniz; 21 gün uygulanan bir yaşam diyeti. 3 hafta boyunca, çiğ sebzeler, çiğ kuruyemişler ve meyve ağırlıklı bir beslenmeyle hormonları düzenleyerek vücudu dinlendirecek, acıkma yaşamadan, moral bozmadan hedefinizdeki kiloya düşeceksiniz. Proteinli gıdalar bu diyetin sadece yüzde 20’sini içermektedir, yüzde 80 çiğ sebze, kuruyemiş ve meyvedir. Glutenli gıdalardan, karbonhidratlardan, vücudu yoran şekerli besinlerden uzak durmak bu sürece destek olacaktır. 

Aristo Diyetinin Felsefesi

Aristo diyeti deyince aklınıza sadece “Şunları ne kadar yiyelim, şunları ne kadar yemeyelim.” şeklinde kısır bir düşünce gelmesin. Bunun dışında aristo diyeti neleri nasıl yemeli ve bunun yanında kilo vermeyi hızlandıran özellikle de yürüme, spor, egzersiz gibi diğer yardımcı öğeler diyete nasıl adapte edilmeli gibi konuları da içine alır. Aynı zamanda zihinde bir türlü çözülemeyen “Ya kilo veremezsem!” umutsuzluğunu, sonuca ulaşamadığında oluşan moral bozukluğunu gideren, kısaca zihnin bilinçaltı sıçramalarının nasıl kontrol edilmesi gerektiğini öğreten bir diyet.

Bu konuda harika bir kitap hazırlayan Dr. Gönül Ateşsaçan, kitabında bu felsefeyi çok iyi açıklıyor. Güzelliğin ancak 4 boyuttan oluşabileceğine vurgu yapan 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Dr. Gönül Ateşsaçan, bu 4 boyutun beden, zihin, ruh ve duygulardan meydana geldiğini anlatıyor ve Aristo diyeti felsefesini bunun üzerine bina ediyor. Bu dördü arasında denge olduğunda ancak, maddi manevi güzelliği bir arada yaşayabiliriz diyor.

Aristo diyeti felsefesi ile duo diyet felsefesini çok yakın buluyorum. Ben de “Duo Diyet Felsefesi Üzerine Merak Edilenler” adlı yazımda demiştim ki “Sadece bedenin değil ruhun da diyete ve arınmaya ihtiyacı var.” Bu yüzden Aristo diyetini de kendime yakın hissettim.

Aristo Diyeti kitabını buradan inceleyebilirsiniz.

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Özellikle aristo diyeti yapanlar ve bu diyetle zayıflayanlar incelendiğinde yapılacaklar ve yapılmayacaklar daha net ortaya çıkıyor. İşte Aristo diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı:

 1. Aristo diyeti 21 gün boyunca uygulanır. Bu süreçte kilo verip vermemek sizi etkilemesin, sonuna kadar devam edin. Böylece 21 günün sonunda epifiz bezi tertemiz olur. Hormonlar dengesini bulur ve karaciğer rahatlar.
 2. Yemeği yavaş yemek tokluk hissi açısından önemli. Yemek yeme süresi ortalama 13-15 dakika olmalı.
 3. Gece uykusu çok önemli. Gece en geç 00.00’da yatacak ve sabah da en geç 08.00’de kalkacak şekilde kendimizi ayarlamalıyız.
 4. Yürüme, spor egzersiz yaşamımızın bir parçası olmalıdır. Bu vücudu fit ve zinde yapacağı gibi, kilo vermeyi de hızlandıracaktır. 7000 ila 10000 adım hedefiniz olsun veya en azından minimum yarım saat yürüme yapın.
 5. Mevsim sebzelerinin pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi, özellikle de bol miktarda meyve yenmelidir.
 6. Sebze yemekleri, salatalar, meyveler ön planda olmalı. Ispanak, semizotu, kereviz, pırasa, lahana, börülce, marul, salatalığı sıkça tüketin.
 7. Çeşitli detoks suları, limon suyu veya normal içme suyu (en az 2 litre) tüketimi çok önemli. Aralarda da sarı kantaron çayı, anason çayı, yeşil çay, rezene çayı tüketin.
 8. Glutenli gıdalar yasak; ekmek, hamur işleri, makarna, pilav, şekerli besinler, hazır ürünler ve özellikle de şekerli içeceklerden uzak durun. Protein alımı çok sınırlı olmalı, yüzde 20 ideal olanı. Kahvaltı yaparken yumurta, peynir, süt; yemeklerde de beyaz et ve yoğurt gibi proteinleri tercih edin.

İLGİLİ YAZI: Karpuz Diyeti Yapanlar 1 Haftada Kaç Kilo Veriyor?

Kolaylık olsun diye Aristo diyeti listesi hazırladım, listede sabah kahvaltısı için domates, salatalık yanında peynir ve yumurta olabilir. Öğle yemeğinde et balık veya tavuk yanında yeşillikler olsun. Akşam öğününde ise mevsim sebzesi yemeği, salata. Aralarda kuruyemiş atıştırıp, mevsiminde hangi meyve varsa meyveden bolca tüketin. Gün içinde detoks suyu ve kahvaltı öncesi limonlu su da çok iyi gidiyor.

Aşağıdaki listeyi kopyalayıp ona göre güzel yemek listesi ve menüler hazırlayabilirsiniz.

Aristo Diyeti ile Hem Yenilenin Hem Zayıflayın

Aristo Diyeti Yemek Listesi ve Zayıflama

Hayvansal gıdadan ziyade bitkisel gıdalarla beslenmeyi ön planda tutan Aristo diyetiyle zayıflamak mümkün. Bunun için harika bir aristo diyeti yemek listesi yapın ve 21 gün boyunca benzer menüler oluşturarak zayıflama hedefinizi yakalayın. Yemek listesini yukarıdaki aristo diyeti yenilecekler listesinden zevkinize göre hazırlayın. Ben sizin için aşağıda güzel bir menü hazırladım. Bu menüyü baz alarak siz de harika menüler ortaya çıkartın.

Aristo diyeti uygulayanlar tam olarak kurallara uyduğunda 21 günün sonunda 2 beden inceldiğini, bir ay sonunda da kilosunun yüzde 10’unu kaybettiğini belirtiyorlar. Bu programı düzenli takip edenler, Aristo diyetinin özellikle zihin ve bedeni rahatlattığı konusunda hemfikirler. Her bünye farklı olduğu için Aristo diyetini uygularken sorunla karşılaşmamak için doktorunuza danışmanız önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Nasıl 14 Kilo Verdim?

Aristo Diyeti Menüsü

Kahvaltıdan önce: 1 bardak limonlu su için.

Kahvaltı: Protein olarak peynir veya yumurta, bitkisel besin olarak domates, salatalık ve maydanoz türü yeşillikleri açık bir çay eşliğinde tüketin

Ara Öğün: Yeşil çay, rezene çayı gibi bir bitki çayı veya detoks suyu.

Öğle yemeği: Tavuk eti ve mevsim salata.

Ara Öğün: Badem vb. çiğ kuruyemiş çeşitleri.

Akşam yemeği: Sebze yemeği, yoğurt veya ayran

Gece Ara öğün: Meyve

Not 1- Ara öğünler yemeklerden 2 saat sonra olmalıdır.

Not 2- En az 2 litre su için.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır?

Not 3- Her gün 15 dakika güneşlenip, en az yarım saat da yürüyüş yapın.

Bu programları Aristo diyetine uygun şekilde çoğaltıp, çeşitlendirebilirsiniz. Daha önce detaylıca anlattığım “Duo Diyet Özel Detoks Suyu Tarifi ve Yapılışı” adlı yazıma da mutlaka göz atmanızı isterim.

Sağlıklı ve fit günlere…

Written by Duo

4 yorum “Aristo Diyeti ile Hem Yenilenin Hem Zayıflayın

 1. Hürpost dedi ki:

  Sanırım psikolojik ve bilinç altı ön planda olan bir diyet tabi gıdaya da dikkat çekiyor. Aslında bir çoğunun temeli belli şartlar ama dikkat etmezsek kilo alıyoruz. Aristo diyetine bir çaba gösterelim bakalım en azından bilinç altımıza yerleştirelim teşekkür ederiz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet Aristo diyeti çok yönlü bir diyet. Sadece gıda anlamında değil gece uykusundan temiz hava ve güneşlenmeye kadar birçok konuya eğilen bir yaşam diyeti. Ben teşekkür ederim yorum için.

 2. Hayat gemisi dedi ki:

  Aristo diyeti hakkında verdiğiniz bilgileri dikkatlice okudum. Faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık teşekkür ederiz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, hayatın için bir diyet Aristo diyeti ve herkes kolaylıkla uygulayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir