Beslenme ve Diyet Kitapları (En Çok Satanlar)

Beslenme ve diyet kitapları hemen herkesin ilgi odağı durumunda… Bunu bize satış rakamları söylüyor. Özellikle son yıllarda beslenme ve diyet kitapları satış oranlarında inanılmaz artışlar var. Çok tutulan diyet kitaplarının yeni baskıları geliyor, popüler diyetisyen ve doktorların yeni kitapları ardı ardına yayımlanıyor. Sadece doktor ve diyetisyen değil, ünlülerden birçok kişinin tecrübelerini aktardığı diyet kitapları da mevcut.

Malum yaz aylarına yaklaşıldıkça diyet kitapları için kitapçılarda gezinmeye veya çok bilinen internet sitelerinde en çok satan diyet kitapları aramaları yapmaya başlanır. Ben de, “En popüler beslenme ve diyet kitapları hangileri, hangi diyet kitabına göz atılmalı” konularında bir ön fikir oluşması için bu yazıyı kaleme aldım.

Bu kitaplar sadece diyet değil, aslında sağlıklı beslenme ve buna göre bir yaşam biçimi sunmaya özen gösteriyor. Böylece diyet yapmayı düşünenlerin değil herkesin dikkatini çekiyor ve çok satılıyor. Bu kitaplar arasında değişik diyet türleri var, o yüzden herkes kendine uygun olanı ya da daha önce denemediklerini iyice araştırabilir. Kimi beslenme ve diyet kitabı birçok şeyi yasaklarken, kimisi iyice boş bırakıyor ve olay kafada biter diyor. Kimi protein ağırlıklı beslenme sunarken kimi de sebze ağırlıklı…Seçim sizin.

Beslenme ve Diyet Kitapları – Çok Satanlar Top 7

Duo diyet kategorilerinin en özeli olan Sev-en 7 kategorisinin sırrı, seçtiği konunun her zaman top 7’yi sizlerle buluşturuyor olması. Bu kez en çok satan, en popüler beslenme ve diyet kitapları listesi ile karşınızdayım.

1 numara, bazı kesimlerce eleştirilse de hem dünyada hem ülkemizde en çok satan Dukan Diyeti, onunla başlayalım. Tabi çok tercih edilmesi size uyduğu anlamına gelmeyeceğini bir kez daha hatırlatmış olayım. Ülkemizde Karatay diyeti kitapları çok popüler.

1-Dukan Diyeti

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Dr. Pierre Dukan

Çeviren: Zeynep Kumruluoğlu

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yayın Tarihi: 14-04-2017

Sayfa Sayısı: 320

Ortalama Fiyatı: 100 TL

Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyet ve et, tavuk, balığı bol bol yemenizi öneriyor. Spor desteği vermeseniz de zayıflanabileceğini söylüyor. Kitapta zayıflama önerileri liste ve özet olarak sunulurken, yemek tarifleri ve özel menüler de mevcut. Beslenme ve diyet kitapları içinde en popüleri olan bu kitap ülke olarak da Fransa’da çok popüler. Fransa’da 5 milyon kişi ve birçok ünlü bu diyetle nasıl zayıfladığını anlatmakta.

2-Karatay Diyeti

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Canan Efendigil Karatay

Yayınevi: Hayy Kitap

Yayın Tarihi: 10-01-2013

Sayfa Sayısı: 160

Ortalama Fiyatı: 90 TL

Karatay diyeti bilimsel gerçeklerle diyetin yoğrulduğu, klasik diyet ölçülerinin biraz dışında, bir yaşam biçimi. Çok fazla sınırlar koymayarak, birçok besini serbest bırakarak zorlanılmadan diyet yapılabileceğini söylüyor, zorlama ve stres altında bir diyet olamayacağını savunuyor. Beslenme ve diyet kitapları içinde Türkiye’de en çok konuşulan kitap diyebiliriz.

3-Taş Devri Diyeti

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Prof. Dr. Ahmet Aydın

Yayınevi: Hayy Kitap

Yayın Tarihi: 11-05-2009

Sayfa Sayısı: 200

Ortalama Fiyatı: 120 TL

30 yıllık doktor Prof. Dr. Ahmet Aydın;  Doğru Beslenmenin Başucu Kitabı diyerek sadece zayıflama değil sağlıklı beslenmeye de vurgu yapmış, diyet ve beslenme üzerine birçok soruya söyleşi tadında cevaplar vererek aydınlatmış. Modern hayatın sunduğu yiyecek ve alışkanlıklar bizi hasta ediyor, bu yüzden hakiki ve doğal beslenin diyor. Kitapta, modern hayatın içinde bu diyet nasıl uygulanır, güncel taş devri diyeti uygulamalarını bulabiliyorsunuz.

4- Kan Grubunuza Göre Diyet

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Peter J. D’Adamo

Çevirenler: Ceylan Türk-Dilay Çakıcı

Yayınevi: Yakamoz Yayıncılık

Yayın Tarihi: 04-03-2018

Sayfa Sayısı: 448

Ortalama Fiyatı: 160 tl

Kan grubu diyeti diye ünlü bu diyette, “Birine iyi gelen besin başka birine iyi gelmeyebilir, kişiye göre, kan grubuna göre beslenme olmalıdır” fikri ön planda. Herkes aynı besinleri yememeli, aynı egzersizleri yapmamalıdır. Yazar, binlerce hasta üzerine bunu deneyimlediğini ve olumlu sonuçlar aldığını söylüyor. Beslenme ve diyet kitapları  top 7 listemizdeki bu kitap tam 65 dile çevrilerek “Tüm Zamanların En Etkili Sağlık Kitapları” arasında yerini almış, bunun yanında Dr. Mehmet Öz de bu diyete desteğini belirtmiştir. Daha geniş bilgi için kan grubuna göre beslenme yazımı okumanızı öneririm.

5- Tokuz Ama Açız!

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Dr. Ayşegül Çoruhlu

Yayınevi: Doğan Kitap

Yayın Tarihi: 12-01-2013

Sayfa Sayısı: 208

Ortalama Fiyatı:  120tl

Karnın doyması değil, hücrelerin doyması önemli. Yediğimiz bazı yiyecekler de besin değil…Böyle olunca da biz yedikçe aslında onlar da bizi yiyor içten içe. Beslenme ve diyet kitapları içindeki bu kitapta alkali kelimesi ön planda. Alkali Diyet’in de yazarı olan Dr. Ayşegül Çoruhlu, bu kitabında kilo verme yanında, uzun bir ömür ve yaşlanmayı geciktirmek için nasıl daha sağlıklı oluruz, ayrıca bunu nasıl koruruz konularına eğiliyor. İlk kitabında anlattığı alkali diyeti zenginleştiriyor. Alkali diyet, yiyecekleri asidine göre sınıflıyor, genellikle sebze meyveye ağırlık veriyor. Bu diyette asitli içecekler, kahve ve çay  önerilmiyor.

6- Düz Bir Karın İnce Bir Bel!

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Liz Vaccariello , Cynthia Sass

Çeviren: Aylin Vural

Yayınevi: Prestij Yayınları

Yayın Tarihi: 14-04-2012

Sayfa Sayısı: 303

Ortalama Fiyatı: 150 tl

Karın yağları ne kadar egzersiz yapılsa da aynen yerinde durur çoğu zaman. Kitap, “göbek yağları kaderiniz değildir.” diyor ve 32 günlük bir programla ayda 7 kilo vererek 15 cm incelmeyi vadediyor. Yazarları çok tecrübeli diyetisyenler ve bu kitapta özellikle göbek ve beldeki yağları eritecek bilimsel bir yaklaşım sunduklarını vurguluyorlar. Beslenme ve diyet kitapları içinde bu kitabın özelliği egzersizi ön planda tutması.

7- Gi Diyeti

beslenme ve diyet kitapları en çok satanlar Yazan: Prof.Dr. Metin Özata

Yayınevi: Erko Yayıncılık

Yayın Tarihi: 06-06-2011

Sayfa Sayısı: 192

Ortalama Fiyatı: 80 tl

Gİ (Glisemik İndeks) kandaki şeker oranını baz alan bir beslenme sistemidir. Glisemik indeksi düşük gıdaları önererek, bu tip bir beslenmeye dayanan bir diyettir. Gi diyeti yapması kolay ve devam ettirilebilirliği yüksektir bu yüzden ömür boyu sağlıklı bir yaşam sunar.

Bu beslenme şekline dikkat edildiğinde felç, kalp, tansiyon, kanser ve şeker gibi hastalıklardan da korunmuş olursunuz. Beslenme ve diyet kitapları listemizdeki bu kitap metabolizma uzmanı Prof. Dr. Metin Özata imzalıdır. Kitapta Gi diyetiyle nasıl zayıflanacağının da yol haritasını veriyor.

İLGİLİ YAZI: Polikistik Over Diyeti (PCOS Diyeti)

Siz de vücut metabolizmanıza uygun, sağlığınıza olumsuz etki etmeyecek diyet türünü belirleyip ona göre kitap tercihinizi yapabilirsiniz. Beslenme ve diyet kitapları yazıp yeni çıkan kitapları aratarak, yeni yazılan diyet ve beslenme kitaplarına da ara ara göz atmakta yarar var. Diyette doğru tercüme de çok önemli olduğundan yabancı yazarların çevirilerinin yapıldığı kitap seçimlerinde dikkatli olmakta fayda vardır.

Normalde ülkemizdeki kitap okuma oranı düşük olmasına rağmen, bu kadar çok diyet kitabı satılıyor olması bir mesaj aslında. İnsan demek ki ilgi duyduğu ihtiyaç duyduğu şeyi edinmek ve okumak istiyor. Yazarlarımıza düşen insanımıza hitap eden, ihtiyacına cevap veren, cezbedici isme sahip kitaplar yazmaları. Bu da benim temennim olsun:)

Sağlıklı ve fit günlere…

Prof. Dr. Ender Saraç imzalı Hurma Diyeti üzerine yazdığım “Hurma Diyeti yapılışı ve Alternatif Öneriler” adlı yazıma da bakmanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Beslenme ve Diyet Kitapları (En Çok Satanlar)” üzerine 50 yorum
 1. Çok insanın diyete ihtiyacı var gerçekten. Diyet kitaplarını top 7 liste yapmışsınız. İyi olmuş ??

  Yanıtla
 2. Karatay kitabının çok satması yerinde olmuş aykırı açıklamaları ile tanıyoruz teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Karatay ve Taşdevri kitaplarını okudum diğerlerini ise not aldım
  Değerlendirme ve tavsiye için editöre teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Listede çok değişik diyet türleri var ama tabi hepsi herkese uymaz zaten. İlk olarak dukan diyetine bak derim ben. Editör de size çok teşekkür eder.

   Yanıtla
 4. Her dönem yeni bir diyet programı keşfediliyor ve “Kan grubuna göre diyet” sanırım son zamanların en popüler diyet modeli oldu. Benimde çok dikkatimi çeken ve merak ettiğim bir diyet şekli bu. Bununla ilgili bazı araştırmaları takip ediyordum. Sonuçların gayet sağlıklı ve etkili olduğu düşünülüyor..
  Faydalı bir paylaşım olmuş, çok teşekkürler ??

  Yanıtla
  • Kan grubu diyetinde çok önemli bir tespit var: “Birinin yediği yararlı bir besin bir başkası için zehir olabilir.” diyor. “Kan grubunuza göre diyet” kalın bir kitap olsa da bizi kendi kan grubumuz ilgilendirdiği için daha çok o kısma yoğunlaşırız. Elimizin altında bulunması iyi olur çünkü bu sadece diyetle ilgili bir şey de değil, sağlıklı bir yaşam için de önemli…Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • En doğrusu vücudumuza ve beslenme tarzımıza en uygun olanıdır. Seçenek çok, kendimiz için doğru olanı bulmak zor değil. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 5. Milyonlarca kitap var bu konuda sizin tavsiyeleriniz de dukan haric cok güzel. Sagliga zararlari bircok arastirmada yer almisken hala nasil uygulaniyor anlayamiyorum.

  Yanıtla
 6. Diyet kitapları iyi bir pazar aslında . Benim kitaplığımda hiç diyet kitabı yok, kitaptan önce kilo vermek için az yemek , hareket ve gerekirse bir uzman yardımı en sağlıklısı bana göre.

  Yanıtla
 7. güzel bir yazı olmuş
  diyete karşıyım
  yaşam biçimi yapmalı aslında az yemeyi
  ne yiyeceğin önemli
  karnını değil de beynini doyurmaya çalışıyor insanlar
  yiyerek tatmin olmaya çalışan çok tanıdığım var
  nefsine yenik düşmemek dozunda yemeyi hayat tarzı yapmak önemli değil mi?

  Yanıtla
 8. tam da yaz öncesi çok güzel tespit :)) o kadar çok diyet kitabı alıp okumanın ötesine geçemeyen arkadaşım var ki.

  bu sene online diyetler çıkmış onu yapıyorlar bakalım sonuç alabilecekler mi diye bekliyorum.

  Ben mi hayatımda hiç diyet yapmadım kilom 54 ün üstüne çıkmaya başlarsa yediklerimi azaltıyorum sadece ki o da pek nadir oluyor

  Yanıtla
  • Evet, diyet kitabı okumak diyet yapmak değildir, kitaptan ötesi gerekir. Kitabı teknik bilgi edinme,tecrübelerden istifade ve motivasyonu sağlama aracı olarak görmek lazım. Bundan ötesi inanmak, sabır ve gayret işi…

   Yanıtla
 9. Diyet kitapları arasından Taş Devri Diyeti etkili bulduğum bir kitaptır. O kitap sayesinde birçok kötü yiyecek alışkanlığımdan vazgeçmiştim. Şekeri bırakmam onun sayesinde oldu diyebilirim.

  Yanıtla
 10. İşlenmiş, paketlenmiş gıdalar, besin değeri düşük şeker deposu fast foodlar, sürekli oturarak çalışma, bardak başı 2 şer şekerden günde bir çaydanlık dolusu çay tüketip yanında kısır kaşıklamak, kremalı aromalı kalori deposu kahveler, geceyarısı su içmeye kalkınca hazır gelmişken deyip bir Nutella seansı da yapıvermek, gece 21:00’de soslu mantıdan kalanları tırtıklamak, “Bugün bayram, diyetini pazartesi yap, aaa bak ölümü gör sen geleceksin diye 3 saat uğraşıp yaptım bunları yemeden hayatta bırakmam.” diyenlere hayır diyememek, eh madem çok ısrar ediyorsun seni kırmayayım deyip ikişer porsiyon sarmayı midemize indirivermek gibi şeyler çok oluyor maalesef çevremizde. Ben değil canım, bir arkadaşım:)
  Şu Taş Devri Diyeti kitabını merak ettim. Taş Devrinde kiloydu, selülitti yoktu. O dönemin beslenmesine yönelelim bari yoksa işin sonu yaş:)

  Yanıtla
  • Yorumlarını özlemedim desem yalan olur:) Hem uzun hem eğlenceli hem de bilgilendirici, çok teşekkürler iyi ki varsın. Bu yazdıkların, daha doğrusu arkadaşının söyledikleri:) şeylerin hepsini ayrı bir yazı konusu yapabilirim, tespitler nokta atışı. Taş devri diyeti, günümüz işlenmiş gıdalarına karşı çıkan bir diyet, çok sağlıklı ama sabır gerektiriyor tabi.

   Yanıtla
Yorum yapın