Weight Watchers Diyeti Nasıl Yapılır? İşte Puan Tablosu

Weight Watchers diyeti ne demek puan tablosu hesaplama nasıl olur bu diyeti yapanlar nasıl besleniyor merak konusu. Weight Watchers diyeti diğer adıyla WW Diyeti ilk olarak 1963 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Jean Nidetch tarafından oluşturulan bu diyet programı, yıllar içerisinde büyük bir gelişme göstermiştir.

Bu noktada pek çok kişi Weight Watcher diyetini denemeye başlamış ve bazı ünlü isimler de bu diyet programı sayesinde kilo vermeyi başarmıştır. Weight Watchers Türkiye dahil birçok ülkede en iyi diyet listelerinde, en sağlıklı diyetler arasında yerini almıştır.

Weight Watchers Diyeti Nasıl Yapılır?

Weight Watchers diyeti nasıl yapılır günümüzde en çok merak edilen popüler sorular arasında yerini almaktadır. Sağlıklı bir şekilde insanların kilo vermesine olanak sağlayan bu diyet programında, herhangi bir besinin yenmesi yasak değildir. Bu kulağa çok hoş geliyor değil mi? Evet yasakları olmayan diyet istiyorsanız bu diyeti çok iyi inceleyin.

Weight Watchers diyeti genel anlamda, diyet süresi içinde katı kurallara uymaksızın, sağlıklı bir şekilde beslenme şartıyla, kilo vermeyi sağlar. Çeşitli üye seçenekleri ile bu programa üye olunarak, uyum sağlanabilir.

Weight Watchers diyeti programı akıllı puan sistemi ile çalışmaktadır, bu yüzden adına puan diyeti de dendiği olur. Peki bu puanlı beslenme nedir  evet  bu akıllı puan sistemine göre, bazı faktörlere bağlı olarak besinler farklı değerler almaktadır. Bu noktada yağ, şeker, protein ve kalori gibi faktörler göz önünde bulundurulup, tüketilen besinlere puanlar atanır. Ayrıca puan sistemine göre, 0 puana sahip besinlerde yer alır. (1)

İLGİLİ YAZI: Fodmap Diyeti Nedir? 3 Adımda Fodmap Diyeti

WW Diyetinde 0 Puanlı Besinler Nelerdir?

Weight Watchers diyeti puan tablosu hesaplama yapılırken içerisinde bulunan 0 puanlı besinlerin neler olduğu, sıklıkla araştırılmaktadır. 0 puanlı Weight Watchers liste içinde derisi bulunmayan tavuk eti, taze sebze, az yağlı yoğurt ve yumurta gibi gıdalar vardır.

Bu diyet programına üye olan kişilere, akıllı puanlama sistemi sayesinde doymuş yağlardan, şekerden veya ilaveler eklenmiş ve fazla kalori alımına neden olan gıdalardan uzak bir diyet listesi sunulur. Bu şekilde sağlıksız beslenmenin önüne geçilir. Bununla birlikte üyeler, yağsız protein besinleri ve sebzeler içeren bir diyet programıyla diyete başlamaktadırlar.

Weight Watchers diyeti yaparken önemli noktalar içerisinde kişilere sunulan günlük puanlar bulunmaktadır. Günlük puanlar, kişiden kişiye değişmekte olup, bu puanlar bazı kriterlere göre belirlenmektedir. Açıklanacak olursa;

 • Boy
 • Kilo
 • Cinsiyet
 • Fiziksel aktivite
 • Kilo verme hedefleri

Belirtilen kriterlere göre günlük puanlar belirlenmektedir. Üye olan kişilere sunulan günlük puanların aşılmaması hâlinde kilo verme olanağı sağlanabilir. Ayrıca programa üye olan kişilerin, mor, mavi ve yeşil şeklinde tanımlanan beslenme planlarına yönlendirilmesi de mümkündür.

İLGİLİ YAZI: Karpuz Diyeti

Weight Watchers Diet Plan

Weight Watchers diyet planı 3 farklı renk üzerinden planlanır.

 1. Mor plan: 300’ü aşkın 0 puanlı besinin içerisinde bulunduğu ve puan limitinin ise en düşük olduğu beslenme şeklidir.
 2. Yeşil plan: 100’ü aşkın 0 puanlı besinin içerisinde bulunduğu ve puan limitinin ise en yüksek olduğu beslenme şeklidir.
 3. Mavi plan: 200’ü aşkın 0 puanı besinin içerisinde bulunduğu ve puan limitinin ise yeşil plana göre daha az olduğu beslenme şeklidir.
weight watchers diyeti nasıl yapılır? i̇şte puan tablosuPin
weight watchers diyeti

Weight Watchers Diyetinin Artıları

Weight Watchers diyeti faydaları çok sayıda olduğu için bu diyet dikkat çekmektedir. Diyette hiçbir ürünün yasak olmaması, uzun süre yapılabilmesine olanak sağlar. Bu diyetin yararları arasında daha sağlıklı bir şekilde fiziksel aktivitelerin yapılması yer almaktadır. Weight watchers diyeti üye olan kişilere günlük olarak fiziksel aktivite örnekleri sunmaktadır.

İLGİLİ YAZI: DASH Diyeti

Bu diyeti sadece diyet yapmak için değil, sağlıklı bir şekilde beslenmek ve daha uzun bir ömre sahip olmak için alışkanlık hâline getiren kişiler uygulamaktadır. Ayrıca diyetin uygulanma alanları arasında bazı restoranlar bulunur ve sağlıklı menüler hazırlarlar. Genellikle yurtdışında bu tarz restoranlara rastlamak mümkündür.

Weight Watchers diyeti ile zayıflayanlar çoğunlukla bu diyette tok tutan besinlerin tüketilmesine dikkat etmişlerdir. Zaten diyetin amacı, bu besinlerin tüketilmesini teşvik etmektedir. Diyet yapan kişiler, bu süreçte hiç aç hissetmediklerini ifade ederler.

İLGİLİ YAZI: Gece Acıkınca Ne Yenir?

Weight Watcher Diyetinin Eksileri

Weight Watchers diyeti dikkat edilecekler araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu diyet uygulanırken, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Aksi durumda olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Bu noktalardan bahsedilecek olursa;

 • Diyette mutlaka alınan besinlerin kaydedilmesi gerekmektedir. Her öğünde alınan kalori miktarının hesaplanması, akıllı puan hakkının geçilmemesi için gereklidir. Programa zaman ayıramayacak olan kişiler için bu diyet programı uygun olmayabilir.
 • Bu diyet biraz maliyet içeren bir diyet olduğu için maddi yönden yetersiz olan kişiler için uygun olmayabilir. Her kesimden insana uygun paketler sunsa da, diyet paketleri belli bir ücret karşılığı uygulanmaktadır.
 • Akıllı puan sistemi ile çalışan diyet, puan sisteminin aşılmadığı müddetçe besin seçimini üyelerine tanımaktadır. Ancak bazı üyeler tüm akıllı puanlarını yüksek yağ ve şeker içeren ürünlere kullandıklarında, diyetin amacı dışına çıkıldığı için sağlıksız ve dengesiz bir beslenme sistemi ortaya çıkacaktır. Bu diyet iradesine sahip olamayan üyeler için doğru bir seçenek değildir.

Ben bir listeye göre diyet yapmak istiyorum diyorsanız işte keto diyetinin 7 günlük ketojenik diyet listesi sizlerle. Keyifli okumalar…

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın

3