Portakal Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Portakal kabuğunun faydaları da çok fazla, özellikle de cilde saça göze ve dişlere faydaları dillere destan olmuş durumda. Kış ayının vazgeçilmez meyvesi portakalı yedikten sonra kabuklarını atmayın. Zira zayıflama ve kilo kaybına etkileri de pek çok kişi tarafından dile getirilmektedir.

Peki portakal kabuğu nasıl kurutulur ve nasıl değerlendirilir işte bu yazıda kullanım detaylarını okuduğunuzda kabuklarını atmaya kıyamayacaksınız. Taze portakal kabuğu tüketiminden kuru portakal kabuğu tüketimine kadar birçok tarif sizi bekliyor.

Havaların soğuduğu şu günlerde C vitamini ihtiyacımızı karşılayan portakal her eve giriyor. Portakaldan en verimli şekilde faydalanmaya bakmalıyız. Portakalı tükettiğinizde ise kabuklarını sakın atmayın. Kabuğun dış kısmı ve etli iç kısımdaki beyaz tabaka lif açısından zengindir. Altın değerinde olan portakal kabuğunun faydaları için dediğimiz tekniklerle saklayın ve dilediğiniz zaman tüketin.

Sadece bizlere değil portakal kabuğunun toprağa faydası bile var, bu sayede bitkilere faydası artıyor ve coşuyor, keyifleniyorlar. Portakal kabuğunun kimyasal yapısı içinde bulunan maddelerden hem insan bedeni hem de bitkiler çok istifade etmektedir.

Portakal Kabuğunun Faydaları

İçinde C vitamini olduğu herkesçe bilinen portakalın kabuğunda ayrıca A vitamini de bulunur. İşte potasyum ve kalsiyum zengini portakal kabuğunun faydaları içinde en önemli 8 faydası:

 1. Portakal kabuğu içindeki flavanoid ve fitokimyasallar kötü kolesterolü engeller. Damar sertliğinden korur, kalp krizi riskini azaltır.
 2. Kalsiyum fazla olduğundan portakal kabuğunun dişlere faydaları da çok fazladır. Kabukların beyaz kısımları dişe sürüldüğünden tortu ve plak oluşumunu engeller, beyazlatır. Yaklaşık 1 dakika sürün. Ayrıca ağız kokusuna da iyi gelir.
 3. Metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecini destekler. Portakal kabuğu ile zayıflayanlar bunun için portakal kabuğu çayı ve portakal kabuğunun da içinde bulunduğu detoks suyu içtiklerini belirtiyorlar.
 4. Sindirim sitemini çalıştırarak kabızlık sorununa çözüm bulması da portakal kabuğunun faydaları arasındadır.
 5. Birçok kozmetik ürünün içinde portakal kabuğu tozu bulunuyor çünkü portakal kabuğunun içeriğindeki antioksidan maddeler cilt için çok faydalıdır. Portakal kabuğu maskesi yaptığınızda ciltteki yağlanmayı temizler, sivilceleri kurutur. Portakal kabuğunun cilde faydaları arasında lekelenmeyi önlemesi siyah noktaları engellemesi de bulunmaktadır.
 6. Portakal kabuğu tüketimi serbest radikalleri temizlediği için hücreleri hem korur, hem de yeniler. Bu da kanser gibi hastalıklara karşı bir koruma kalkanıdır.
 7. Portakal kabuğunun göze faydaları da vardır çünkü içinde göz için çok faydalı A vitamini bulunur. Yaşlılıkla birlikte gelişen bulanık görmeye karşı A vitamini almak çok önemlidir.
 8. Portakal kabuklarından yapılan portakal yağı saç kırıkları ve saçın dolgun görünümü için kullanılmaktadır. Kısaca saçı güçlendirmesi de portakal kabuğunun faydaları arasındadır.

Portakal Kabuğu ile Zayıflayanlar

Portakal kabuğunun faydaları zayıflama üzerinde de kendisini gösterir. Portakal kabuğunun metabolizmanızı hızlandırma ve yağ yakma gibi birçok faydası vardır. Besin değerini artırmak için yoğurda da katabilir, salataların üzerine serpebilirsiniz.

Kabuk ayrıca toz haline getirilebilir ve smoothie’lere ve milkshake’lere eklenebilir. Kabuk ayrıca pişmiş ürünlere lezzet katmanın harika bir yoludur. Yazının ilerleyen bölümlerinde, kullanımları daha detaylı anlatıldı.

Araştırmalar, portakal kabuğu yemenin metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kilo kaybı için bu yöntemin etkinliği kanıtlanmamış olsa da, portakal kabuğu ile zayıflayanlar bu konuda başarılı sonuçlar aldıklarını yorumlarda bildirmiştir.

Kabukların kalorisi düşük ve lif oranı yüksektir. Portakal kabuklarının kilo verme faydalarına ek olarak, sindirimi ve düzenliliği de desteklerler.

Kilo verme sürecine yardımcı olan vitaminler, lif ve flavonoidlerle yüklüdür. Meyvenin lif içeriği, kişinin tok hissetmesine yardımcı olur, bu da onların çok fazla yemesini engeller. Aynı zamanda düşük kalorili olduğu için kilo kaybı için iyi bir seçimdir.

Portakal kabuğu, kilo kaybı için iyi bir doğal çözümdür. Sağlığa pek çok faydası vardır ve portakalın kabuğu güçlü bir yağ yakıcı nobiletin içerir. İçerik laboratuvarlarda incelenmiştir ve obezitenin zararlı yan etkilerini tersine çevirdiği kanıtlanmıştır.

Portakal Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Portakal kabuğu taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Ayrıca kurutulduktan sonra rondodan geçirerek portakal kabuğu tozu olarak da kullanabilirsiniz. Portakal kabuğunun yağı da çok faydalıdır.

Evde portakal kabuğu yağı yapmak zor ama doğal soğuk sıkım portakal yağı olarak da kullanmak mümkündür. Bir de ister tazesinden ister kurusundan portakal kabuğu çayı yapıp tüketebilirsiniz.

Şimdi detaylara geçelim, önce çok merak edilen portakal kabuğu fırında nasıl kurutulur kaç derecede kurutulur nasıl kullanılır sorularına cevap verelim. Zaten kurutulmuş portakal kabuğu neye iyi gelir faydaları nelerdir yukarıda bahsetmiştim şimdi kullanım ve tarif zamanı. Portakal kabuğunun faydaları için bu kullanımlara dikkat edelim.

Portakal Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Portakal kabuklarını soyduktan sonra istediğiniz zaman kullanmak üzere kurutma işlemi yapmak gerekir. Bunun için iki yol vardır, birincisi doğal gün ışığında kurutma, diğeri de fırında kurutma. Kışın kuruma süresi uzun süreceği için fırında kurutma daha çok tercih ediliyor.

Öncelikle portakalları yıkayıp kabuklarını soyun. Dilediğiniz kalınlıkta dilim dilim kesin. Dilerseniz rendeleyebilirsiniz. Fırın tepsisinin altına yağlı kağıt koyun ve üzerine kabukları çok bitişik olmayacak şekilde yayın. Fırın ısısı çok yüksek olmamalı yoksa yanar, 140 derece yeterlidir. Ara ara kontrol edin, iyice kuruduktan sonra fırından alın ve soğumasını bekleyin.

Kuru portakal kabuğu nasıl saklanır, ağzı hava almayan kavanozda veya poşette saklanabilir. Bu haliyle buzlukta da kalabilir. Kurutulan kabukları rondodan getirerek portakal kabuğu tozu elde edip onu da aynı şekilde saklamanız mümkün.

Portakal Kabuğunun 4 Farklı Kullanım Şekli

Evet, portakal kabuğunun faydaları için şu 4 farklı haliyle tüketmeye çalışalım:

 1. Taze portakal kabukları
 2. Kuru portakal kabukları
 3. Portakal kabuğunun tozu
 4. Portakal kabuğu yağı

Taze Portakal Kabuklarının Kullanımı

Portakalı yedikten sonra beklettiğiniz taze kabukları da çay ya da detoks suyu içinde değerlendirebilirsiniz. Taze portakal kabuğu çayı nasıl yapılır öncelikle suyu ve kabukları tencereye koyun. Portakal kabuğu nasıl kaynatılır derseniz bu şekilde tencerede suyun içinde 5 dakika kadar kaynatılır. Aroma ve lezzet için suyuna tarçın çubuğu da atabilirsiniz. Sonrasında kabuklarını süzerek bir bardağa alıp tüketin. Afiyet olsun.

Şayet sıcak değil de soğuk tüketmek isterseniz detoks suyunuzun içine portakal kabuğunu dilimleyerek atabilirsiniz.

Sadece pasta kurabiyelere rendelemekle yetinmeyin. Portakal kabuklarını rendeleyip maske yapıp cildinizi de aydınlatabilirsiniz. Bu maske kırışıklıklar için de birebirdir. Portakal kabuğu maskesi tarifi de verelim. Yaklaşık 2 yemek kaşığı olacak kadar portakalı rendeleyin. İçine 1 çay kaşığı karbonat biraz da gül suyu ilave edip karıştırın.

Gül suyunu sürülecek kıvama gelene kadar ilave etmeniz gerekir. Bu mucize karışımı cildinize yüzünüze uygulayın. Yarım saat tuttuktan sonra da durulayın. Haftada 1 yaparsanız çok faydasını görürsünüz.

portakal kabuğunun faydaları ve kullanım şekilleriPin
portakal kabuğunun faydaları

Kuru Portakal Kabuklarının Kullanımı

Kurutulmuş portakal kabukları çok kullanışlıdır hemen hemen her şeyde kullanmanız mümkündür. Portakal kabuğu kurusu nasıl kullanılır öncelikle tüm bitki çaylarının içine biraz portakal kabuğu kurusu atabilirsiniz. Özellikle içimi zor olan çaylara atılırsa rahatlatır. Ayrıca portakal kabuğu çayı için sadece taze değil kuru kabuklar da kullanılmaktadır.

Kuru portakal kabuğu çayı nasıl yapılır önce bir bardak suyu cezve gibi bir kapta kaynatın, sonra üzerine kuru portakal kabuklarında 1 yemek kaşığı koyun ve demlemeye bırakın. Yaklaşık 10 dakika sonra çayınız hazır. Portakal kabuğunun faydaları için bu çaya bal da katarak için.

Güzel koku vermesi de portakal kabuğunun faydaları arasındadır. Kurutulmuş portakal kabukları harika bir oda kokusu oluyor, odanızın havası değişsin istiyorsanız bir kase içinde belli noktalarına yerleştirebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Tozu Kullanımı

Kuru portakal kabuğunu rondodan geçirerek tozunu elde ettiğimizi söylemiştik. Bunu da hava almayan cam kaplarda saklayabiliriz her daim. Bu tozu pasta kek ve kurabiyelerde, aşure gibi tatlılara ekleyebilirsiniz.

Portakal kabuğu tozu ile de çay yapılabiliyor, bunun için sıcak suya 1 tatlı kaşığı toz yeterli olacaktır. Direkt su ile de karıştırıp içebilirsiniz, özellikle de sabahları bir bardak suya 1 çay kaşığı tozundan atıp içerseniz bağırsak parazitlerini temizliyor.

Yukarıda rendelenmiş halinden maske yapıldığını belirtmiştik, tozuyla da peeling hazırlamak çok kolay. Cilt temizliğinde portakal kabuğu tozu kullanabilirsiniz.

Portakal Kabuğu Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağı diye geçen soğuk sıkım yağlar portakal kabuğunun zeytinyağının içinde bekletilmesiyle elde edilir. Peki bu portakal kabuğu yağı nasıl kullanılır? Portakal kabuğunun faydaları için dahili olarak tüketebilirsiniz.

Bir bardak suya 2-3 damla damlattıktan sonra için. Bu metabolizmayı ve sindirim sistemini daha iyi çalıştıracaktır. Bunun yanında cildinize peeling yapar gibi istediğiniz yere sürebilirsiniz. Portakal kabuğunun yağının faydaları çatlak, selülit, kırışıklık oluşan bölgeler için kullanıldığında etkisini kısa sürede gösterecektir. Portakal Özlü Krem de var, cilt için çok faydalı, içindeki portakal yağı, cilt dışında kemik ve kas ağrıları için de kullanılmaktadır.

Bu yazıda portakal kabuğunun faydaları nelerdir, nasıl kurutulur ve nasıl kullanılır detaylıca anlatıldı. Şayet portakal kabuğu reçeli nasıl yapılır tarifi ve portakal çayı ve tarifi gibi konuları da merak ediyorsanız yorumlara yazarsanız, o konuda da detaylı bir yazıyı sizler için hazırlayacağız.

İLGİLİ YAZI: Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımı

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Portakal Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekilleri” üzerine bir yorum
Yorum yapın

4