Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? İşte Tüm Detaylar…

Göğüs erojen bir bölgedir. Kadınların dış görünüşünde önemli rol oynarlar. Bu sebeple kadınlar göğüslerinin görüntüsüne oldukça önem verirler. Göğüslerini beğenmeyen ve onlardan hoşnut olmayan kadınlar kendilerinde özgüven yetersizliği hissedebilirler. Göğüs büyütme ameliyatı ise küçük göğüslerinden memnun olmayan kadınlar için en uygun yöntemdir.

Göğüs Büyütme Zor Bir Operasyon mu?

Göğüs büyütme ameliyatının hasta açısından herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Yalnızca ameliyattan önce üzerine eğilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Hastanın vücut tipi, deri yapısı, sahip olduğu göğüs dokusu miktarı, göğüs kaslarının yapısı ve güç düzeyi, spor düzenleri gibi etmenler değerlendirildikten sonra kişi için en ideal teknik belirlenir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı için En Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Göğüs büyütme operasyonu için hastaların en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de bu işlem için uygun yaş aralığının kaç olduğudur. Öncelikle göğüslerin gelişme çağını tamamladığı yaş genellikle 18 yaş ve sonrasıdır. Eğer 18 yaşın altında iseniz ve göğüslerinizde asimetri sorunu mevcut ise doktora danışarak 18 yaş altındaki kişiler de göğüs büyütme operasyonu geçirebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Memelerinin küçük olmasından şikayetçi olan kadınlar, memelerinde asimetri bulunan kadınlar, gebelik ve emzirme dönemi sonrasında memeleri küçülmüş ve içi boşalmış kadınlar göğüs büyütme ameliyatı için uygun kimselerdir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Süreç

Göğüs büyütme ameliyatlarında silikon denilen meme protezleri kullanılır. Bu protezler göğüslere 3 farklı bölgeden girecek şekilde konumlandırılır. Göğüslerin alt kısmından kesi uygulanarak açılan kesi sayesinde protez uygun bölgeye yerleştirilir.

Ameliyat süresi ne kadardır merak ediliyor. Göğüs büyütme operasyonu alanında uzman bir cerrah tarafından uygun hastane koşullarında uygulanır. Bu ameliyatta genel anesteziden yararlanılır. Genellikle operasyon 1,5 ila 2 saat arasında sürmektedir.

göğüs büyütme ameliyatı nedir, nasıl yapılır? i̇şte tüm detaylar…Pin
göğüs büyütme ameliyatı

Protezlerin İçeriği, Çeşitleri ve En Uygun Protez Seçimi

Protez çeşitleri iki türden meydana gelir. Bunlar: silikon içerikli jel ve salin içerikli jeldir. Hem Türkiye’de hem de dünyada daha çok silikon jel kullanılır.

Hasta için uygun protez tipini belirlerken birtakım önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Göğüs kafesindeki genişlik, göğüs kafesinin yapısı, göğüs dokusu miktarı, göğüslerin sarkma düzeyi ve göğüs derisinin kalitesi gibi etmenler protez seçerken önemli rol oynarlar.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle göğüs büyütme ameliyatından önce hastalardan mamografi çektirmeleri ve ultrason çektirmeleri beklenir. Ameliyat öncesi yapılan bu tahliller ameliyat sonrasındaki takipler açısından son derece önem teşkil etmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatı olmadan en az üç saat önce sigara tüketimini sonlandırmak gerekir. Son bir hafta içerisinde kan sulandırıcı ilaç kullanımına ara verilmelidir. Yeşil çay, vitamin hapları vs gibi kan sulandırıcı ürünlerden uzak durulmalıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Ameliyattan Sonraki Süreç Nasıldır?

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası bir gün hastanede kalmak gerekir. Ertesi gün herhangi bir sorun olmadığı takdirde taburcu olmak mümkündür. Ameliyat sonrasında yaşananlar genelde şöyledir, ilk üç gün ağrılar daha yoğun hissedilir. İşlemden bir hafta sonra ise genellikle hasta işbaşı yapabilmektedir.

İlk aylar yürüyüş ve koşu gibi hafif egzersizler yapmak tehlike arz etmez. Ancak ağır egzersiz yapmak isteyen kişiler bu süreyi biraz daha uzatmalıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Riskli midir?

Göğüs büyütme ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi anestezi ve cerrahiye bağlı olarak birtakım riskler olduğunu söylemek mümkündür. Doktorlar riski en aza indirmek için her türlü önlemi alsa da yine de bazen beklenmedik komplikasyonlar doğabilir. Kanamalar, yara izi enfeksiyonları ve bazı hastalarda görülen zor iyileşme dönemi problemleri gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Protez ile Göğüs Büyütme Ameliyatlarında Görülen Uzun Dönem Riskler Nelerdir?

Asimetri, estetik problemleri ve kapsül kontraktürü gibi uzun dönem riskler de yaşanabilir. Silikonlarda patlama veya sızma gibi sorunlar artık karşılaşılmayan sorunlardır.

Protezler Süt Bezlerine Olumsuz Etki Eder mi?

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan protezler süt bezlerini ve emzirmeyi etkilememektedir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Bir Sıkıntı Yaşanır mı?

Protez kullanımı annenin veya bebeğin sağlığına zarar vermez. Ancak hamilelik döneminde ve emzirme döneminde göğüslerde sarkıklıklar meydana gelebilir, bu sebeple toparlama operasyonu gerekebilmektedir.

Ameliyatın Başarı Oranı Nedir?

Meme protezi kullanılarak göğüs büyütme ameliyatı yaptıranlar içinde hasta memnuniyet derecesi oldukça fazladır. Bu ameliyatla hasta uzun süredir memnun olmadığı göğüslerinin görüntüsünden kurtulmuş olur ve vücudu daha orantılı ve şekilli bir hal alır. Elbette memnuniyet derecesi ve beklenti düzeyi kişiden kişiye farklılık gösterir. Cerrahın tecrübesi ve başarısı da bu noktada önemli bir etkendir.

Her Mevsim Uygulanabilir mi?

Evet, her mevsim uygulanan bir operasyondur. Ameliyat için önemli olan temel nokta yara izlerinin erken dönemdeyken güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Güneş ışığına maruz kalan yara izlerinin iyileşme süresi uzar ve izler daha belirgin bir hal alır. Göğüs büyütme ameliyatından sonra birinci haftada kişinin işbaşı yapmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ameliyat İz Bırakır mı?

Cerrahi bir işlem olması nedeniyle göğüs büyütme ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak göğüs büyütme operasyonunda oldukça küçük kesiler uygulanır ve memenin alt kısmında kıvrım bölgesinde kesi yapıldığı için bu izler belli olmamaktadır. Kişinin cilt yapısı da izin görünürlük seviyesine etki eden faktörler arasındadır.

göğüs büyütme ameliyatı nedir, nasıl yapılır? i̇şte tüm detaylar…Pin
op. dr. leyla arvas

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2021

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak göğüs büyütme fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…