Kekreyemiş Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir Kullanım Şekilleri

Kekreyemiş Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir Kullanım Şekilleri

Kekreyemiş meyvesi Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinde yetişen, kızılcık tadında kiraz görünümünde kırmızı bir meyve. Yaban mersini veya ayıüzümü ile aynı aileden olup, çalı şeklinde ağaç olması yönüyle de fundagillerdendir. Vitamin ve antioksidan yönünden zengin bir meyve olan kekreyemişin en önemli özelliği yağ yaktırıcı etkisinin olmasıdır. Zayıflamaya etkisi dışında kalbe, beyne, böbreklere ve bağırsaklara da çok faydası vardır.

Kekreyemişin diğer adı nedir diye soruluyor ama kekreyemiş, ismi çok duyulan yaban mersini veya ayı üzümü değil, aynı aileden sadece. Kekreyemişe İsveç Kiraz’ı da diyorlar, orijinal adı ise lingonberry olarak geçiyor. Türkiye’de nerede yetişir derseniz Karadeniz Bölgesinde ormanlık alanlarda yabani formlarda değişik türlerine rastlanmaktadır ama tüketilecek ve pazarlanacak kadar değil. Bu yüzden kekreyemişi taze olarak tüketmek zor, dondurulmuş olarak bulunabiliyor.

Kekreyemişin en kolay kullanım şekli toz halidir. Kekreyemiş tozu kullanım ve saklama açısından daha rahat. Ülkemizde dondurulmuş halinden ziyade toz halinin kullanımı yaygındır. Kekreyemiş meyvesi lif bakımından zengin, kalori açısından düşük ve tam bir E vitamini deposu. Antioksidan ve antimikrobiyal etkileri bulunduğundan virüslere karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır. (1)

Kekreyemiş Meyvesi Faydaları

Kekreyemiş meyvesi içinde bulunan flavanoid maddesi yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden kan dolaşımını düzenler, böylece vücuttaki oksijen oranı artar ve fazlalık yağlardan verilmiş olur. Bu yağ yakımı kekreyemişe olan ilgiyi artırıyor çünkü sağlıklı olmak hepimizin ortak düşüncesi, zayıflamak ise çoğumuzun hayali. Kekreyemiş meyvesi yağ yakımı dışında ne gibi faydaları var onları da kısaca yazalım:

 1. Lifli oluşu ve içinde bulunan polifenol, karbonhidrat alımını ve tatlı yeme isteğini azaltır. Bu da kan şekerini dengeler.
 2. C ve E vitamini açısından zengin oluşu, mineral olarak da bol miktarda manganez barındırması vücudu güçlü tutar, virüs ve mikroplardan korur.
 3. Bağırsak hareketliliği sağlayarak sindirim sorunlarını, bağırsaklardaki iltihaplanmayı ve kabızlığı önler.
 4. Kolesterolü düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçer.
 5. Beyin sağlığına özellikle de zeka ve hafızaya olumlu etkileri vardır.
 6. Günlük olarak kekreyemiş tüketimi kilo alımını önler.
 7. Göze çok faydalıdır, retinayı güçlendirir, gece körlüğüne, diyabetin neden olduğu göz rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı

Kekreyemiş tozu nedir nerede bulunur nasıl kullanılır zayıflatır mı bu tozu tüketenler bu konuda ne gibi yorumlar yapıyor merak ediliyor. Yazının başında demiştik, kekreyemiş meyvesi bulmak zor ama meyvenin ekstraktı kullanılabiliyor, kutularda da rahatlıkla saklanabiliyor.

Kekreyemiş tozu da 100 gramlık kutularda Migros gibi büyük marketlerde veya online satış mağazalarında bulunabiliyor, fiyatları da 30 lira civarında. Burada önemli olan güvenilir yerlerden alışveriş yaparak orijinal kekreyemiş tozuna ulaşmak. Kekreyemiş tozu kullananların yorumları incelendiğinde genellikle 2 hafta içinde etkisini gösterdiğinden bahsediliyor hatta 2 haftada 8 kilo verdiğini yazanlar da var. Bazı yorumlar ise olumsuz çünkü orijinal ürün olmadığı için memnun olmadığını ifade ediyorlar. Tabi herkesin metabolizması da aynı değil, aynı sonucu alması zor ama zayıflamak isteyenlere destek olacağı düşünülebilir.

Kekremiş meyvesi ve zayıflama üzerine yapılan deney bu konuda fikir verici. 2014 yılında İsveç Lund Üniversitesi’nin hem insan grupları hem de fareler üzerinde yaptığı iki farklı deneyde de kekreyemişin yağ yakımına dair veriler elde edildi. İnsanlarla yapılan deney sonucunda karaciğerde yağlanmanın azaldığı, vücut yağ kitlesinde de gerilemeler olduğu görüldü. Deney fareleri de iki gruba ayrıldı, iki gruptaki farelere de yağlı yiyecekler verilerek kilo alıp almayacaklarına bakıldı. Grubun birine ayrıca kekreyemiş verilerek fark olup olmayacağı gözlendi. Kekreyemiş meyvesi yiyen farelerin kilo almadığı diğer gruptakilerin kilo aldıkları görüldü. Bu deneyin istatistik verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Televizyonda beslenme uzmanları da kekreyemişin faydalarından bahsediyor, Dr. Mehmet Öz de programında bu konuyu işledi ve yukarıda saydığımız faydalarından bahsettiler. Doğru ürüne ulaşabilirseniz vücuda olan etkilerini görebilirsiniz.

Kekreyemiş Nasıl Tüketilir

Kekreyemişin dondurulmuş meyve haline ulaşabilirseniz pastalarda kullanabilir, suyunu içebilir, smoothie yapabilirsiniz. Kekreyemiş tozu şeklinde tüketecekseniz bir bardak suya bir tatlı kaşığı atarak tüketebilirsiniz. Günde bir kez tüketilmesi yeterlidir.

En çok uygulanan tüketim şekilleri şunlardır:

 • Genellikle tercih edilen yoğurdun içine katılması şeklindedir.
 • Smoothie ve bazı protein karışımlarına eklenebilir.
 • Yulaf ezmesi veya soğuk tahılların içine karıştırılabilir.
 • Keklerin, çöreklerin vb. unlu mamullerin içine katılabilir.
 • Sıcak veya soğuk çaya katılabilir.

Kekreyemiş meyvesi çok özel ve pek bulunmayan bir meyve ama faydaları ve sağlığımıza olan etkileri çok fazla. Lezzet ve tat olarak da birçok kişi tarafından beğeniliyor, sizler de tüketebilirsiniz. Afiyet ve şifa ile…

Kekreyemiş meyvesi gibi, yine ismi çok değişik ama faydaları saymakla bitmeyen amarant bitkisi ve tohumu üzerine yazdığım “Amarant Tohumu Ne İşe Yarar, Nasıl Tüketilir” adlı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 156 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (21 yorum)
Hayat gemisi
Hayat gemisi Cevapla
- 17:42

Ne güzel faydaları varmış. Kekreyemiş meyvesinin tadı nasıl acaba ekşimi, tatlımı:) faydalı bir makale olmuş kaleminize sağlık teşekkür ederiz.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:57

  Kekreyemiş meyvesi kızılcık tadında, ekşi tatlı karışımı. Tozu da yoğurda karıştırılıp tüketilebiliyor.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 01:07

Hiç duymadığım bir meyveydi. Bilgi dağarcığıma yeni bir şey kattığınız için çok teşekkür ederim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 01:57

  Rica ederim, sağlıklı ve değişik tatlar denemek lazım zaman zaman.

Müfred
Müfred Cevapla
- 04:32

İlk defa görüyorum. 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 16:18

  Sizi yeni meyvelerle tanıştırmaya devam o zaman:)

   Yıldız
   Yıldız Cevapla
   - 14:38

   Ekşimsi şeyleri pek sevememekle birlikte bu denli faydalı bir şeyi ilaç niyetine tüketmem gerekir diye düşündüm. Çokkkkk teşekkür ederim bu değerli bilgiler için Duo😊🤚

    Duo Diyet
    Duo Diyet Cevapla
    - 15:26

    Ekşimsi şeyleri böyle yoğurt gibi besinlerin içine katınca güzel bir aroma oluyor, o şekilde de tüketilebilir. Teşekkür ediyorum yorum için ve ayrıca da yeni çıkardığın öykü kitabı için tebrik ederim.

    müfred
    müfred Cevapla
    - 21:19

    Kızılcık bulabilirsem meyve suyu yapıyorum. Derin dondurucuda da duruyor. Bundan da olabilir mi acaba? Gerçi nerede bulacağım? 🙂

     Duo Diyet
     Duo Diyet
     - 15:07

     Büyük alışveriş merkezlerinde bulunabiliyor da daha çok kekreyemiş tozu haline getirilmiş her daim kullanılması için.

Anonim
Anonim Cevapla
- 10:08

Kırmızı meyveler antioksidan yönünden epey zengin. Kekreyemiş de o faydalı yemişlerden biriymiş. Toz halinden ziyade tazesini tüketmeyi tercih ederdim ama madem tazesine kolay kolay ulaşılamıyor toz hali de denenebilir.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 16:40

  Kekreyemiş meyvesinin tazesine ulaşmak zor ama toz haline getirmişler, doğal olanı bulunduğunda denenebilir.

Sibel
Sibel Cevapla
- 22:24

Lifli besinleri onemsiyorum
Paket hazir lif almak yerine bu tur dogal ürünleri azar tuketerek bu konuda daha iyi yarar saglayabiliriz vucudumuza…
Rabbim ne guzel yiyecekler yaratmis..
Hepsi birbirinden sifali..
Editore tesekkurler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 15:22

  Aynen, kekreyemiş lif yönünden çok zengin. Doğal olarak tüketilecek çok fazla yiyecek varken hazır gıdalara yönelmeye gerek yok aslında.

Hürpost
Hürpost Cevapla
- 21:06

Mesleğim gayri menkul danışmanlı ve daha çok arsa ve arazi üzerine çalışıyorum dağlarda Kekreyemiş meyvesini çok görüyordum önceleri tanımadığım için pek yanaşmıyordum sonradan öğrendim tüketilebiliyormuş şimdi de detaylı şekilde bilgi sahibi oldum çok teşekkürler antioksidan özelliği olması da müthiş.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 15:06

  Kekreyemiş gibi daha bilmediğimiz ne meyveler var, her birinin de sağlığımız için yeri ayrı. Bu meyve de bol lifli ve antioksidan yönünden çok zengin.

   Hürpost
   Hürpost Cevapla
   - 18:59

   Teşekkürler duo

Recep Hilmi
Recep Hilmi Cevapla
- 22:13

Görsem kızılcık der geçerim. İlk defa duyuyorum kekreyemişi. İsmi bulan iyi bulmuş ama…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 15:08

  Kızılcığın şekli biraz oval kalır kekreyemişin yanında ama tat olarak yakın. İsmi güzel ama demi:)

Sanatlı Pencerem
Sanatlı Pencerem Cevapla
- 06:32

Tilki üzümü dediğimiz şeye benziyor

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 15:10

  Evet taneli oluşu benziyor ama kekreyemiş biraz daha iri diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara