Bedensel Diyet

Gilaburu Meyvesi ve Gilaburu Suyu Faydaları

Gilaburu Meyvesi ve Gilaburu Suyu Faydaları

Gilaburu bitkisi Kayseri Bünyan civarlarında yetiştiği için artık adı Kayseri ile özdeşleşmiş durumdadır. Gilaburu nedir kısaca bahsedersek, eylül – ekim aylarında olgunlaşan, nohuttan biraz daha küçük minik minik kırmızı meyveleri olan bir ağaçtır. Sonbaharda gilaburu meyvesi olgunlaşınca, meyveleri dallarıyla beraber ağaçlardan toplanır, bidonlarda veya şişelerde salamuraya yatırılır, iyice olgunlaştırılır. Direkt olarak yerseniz, acımsı buruk bir tadı vardır ama meyve suyu veya çayı gayet güzel.

Gilaburu meyvesi halk arasında değişik isimlerle de anılmaktadır, diğer isimleri gilabolu , gilaboru , girabolu ya da giraboru şeklinde söylenebiliyor. Latince ismi Vibirnum Opulus diye geçiyor. Frenk üzümü de demeyin çünkü nüans farkı vardır. Frenk üzümü siyah, beyaz ve kırmızı olurken gilaburu sadece kırmızı olur. Ayrıca Frenk üzümünün Latince adı da farklıdır ve gilaburudan da küçüktür.

Gilaburu meyvesi böbrek taşı düşürmek için şifalı bitkiler içinde başı çekmektedir. Eskiden Anadolu’da çokça kullanılan gilaburu şurubu ve şerbeti özellikle böbrek ağrıları gibi ağrılarda ağrı kesici olarak tüketilirmiş. Böbreklerdeki kumu ve taşı düşürerek ağrılara son verdiği dillere destan olmuştur. Gilaburu meyvesi tüketince inanılmaz su içme ihtiyacı doğar ve su içtikçe de idrar yoluyla böbrekler tertemiz olur.

İlginizi Çekebilir : Kekreyemiş Meyvesi Nedir, Nasıl Tüketilir ve Faydaları

Ankara Üniversitesi de yaptığı araştırmayla gilaburunun böbrek taşı ve tansiyon üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini tescil etmiştir. İçeriğinde A, B6, C ve K vitamini ve bol miktarda magnezyum ve potasyum bulundurur. Kalori olarak da 100 gramında 46 kalori vardır. Bu konuda yurtiçinden başka üniversitelerin de araştırmaları olmuştur, buradaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Gilaburu suyu dünyada Amerika’da ve Avrupa’da genellikle meyve suyu olarak tüketiliyor. Böbrek rahatsızlıkları, tansiyon ve kanseri önlemesi yönüyle gilaburu Amerika’da bitkisel tablet şeklinde hapı da tüketilmektedir.

Gilaburu Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Gilaburu bitkisinin meyvesi dallarıyla beraber kesilerek toplandıktan sonra öylece bidon veya şişelere konularak salamura suyuna yatırılır. 2-3 ay bekleyince tam kıvamını bulur. Aktarlarda veya online alışveriş marketlerinde bu salamura hali de vardır. Satın alıp direkt olarak tanelerini yiyebilirsiniz.

Gilaburu faydaları ve yorumlar incelendiğinde birçok kullanım şekli olduğu görülüyor. Salamura halini satın aldıktan sonra meyvelerinin suyunu sıkıp, biraz da tatlandırıp gilaburu suyu yapıp içenler çoğunlukta. İçine limon ya da portakal ilave edenler de var. Uğraşmak istemeyenler içinse hazır gilaburu suyu tükettiğini söylemekte.

Gilaburu yorumları içinde dikkat çeken bir diğer kullanım şekli de çayı, sıcak olarak içmek için. Gilaburu meyvelerinin önce suyunu sıkıp meyve suyu içeceği yapıp kabuklarından da çay demlemekteler.

Ben evde gilaburu şurubu için şöyle yaptım: Gilaburu meyvelerini kaynattım, kıpkırmızı gilaburu suyu çıktı. Sonra bunu ister çay olarak ister şerbet olarak ister meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz. 1 litre civarına gilaburu suyu çıktı ve bir kısmını hemen, bir kısmını da buzdolabına koyup sonra tükettim. Fakat çabucak bitiyor. Daha sonra işin kolayına kaçtım, doğal gilaburu suyu nektarı alıp, çoğaltarak tükettim. 

Gilaburu marmelatı yapan da var, gilaburu sirkesi yapan da. Zaten şimdi faydalarını okuyunca siz de bu meyvenin suyunu çıkarmak isteyeceksiniz:)

Gilaburu Meyvesi veya Suyu Nerede Bulunur?

İç Anadolu’da Kayseri ve civar illerde gilaburu bulmak ve taze gilaburuya ulaşmak kolay. Onun dışında aktarlarda veya online alışveriş mağazalarında da vardır.

Gilaburu suyu ise aktarlar dışında eczanelerde bile var. Organik gilaburu suyu olanlarından almak lazım, çoğaltarak bol bol içebilirsiniz.

Son zamanlarda herkesin içeceği şekilde olsun diye, katkı maddeli, şeker ilaveli, normal meyve suyu modunda gilaburu suyu da çok görüyoruz.

5 litrelik olunca nasıl saklanır diyeceksiniz.  Buzdolabında tutabilirsiniz, çabuk bozulmuyor.

İLGİLİ YAZI: Kekreyemiş Meyvesinin ve Tozunun  Faydaları ve Tüketimi

Gilaburu Nasıl İçilir Dikkat Edilecekler

Gilaburu suyu veya çayı içenler sabah ve akşam 1 bardak içmelidirler. 21 gün devam edip 1 hafta ara verilmelidir. Bu şekilde tüketildiğinde çok şifalı çok faydalıdır. Gilaburunun faydaları yanında zararları var mı derseniz, tüketim şekline dikkat edilmezse zarar verebilir.

İçeriği kuvvetli olduğundan, ne çok fazla için ne de direkt meyve olarak fazla yiyin. İçindeki yararlı asitler mide rahatsızlığı olanlar için de sıkıntı oluşturur. Doktorunuz böbrek taşının oynamaması gerektiğini söylemişse gilaburu tüketilmemelidir.

Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

 1. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar, tembelliğini giderir, üre gibi zararlı maddelerden arındırır. Böbreklerde sorun yoksa da, taş oluşumunu engeller, böbrek taşı veya safra taşı olanların da ağrısını giderir, taştan kurtulmaya yardımcı olur. (Kaynak)
 2. Gilaburu meyvesi kas gevşetici özelliği sayesinde romatizma ve eklem rahatsızlıkları için çok faydalıdır. Ayrıca gut hastalığı olanlar da tüketebilirler.
 3. Antiseptik özelliği sayesinde idrar yollarında oluşan iltihabı temizler, idrar çıkarma sorunlarını giderir.
 4. İçindeki potasyum ve sodyum sayesinde kalbin düzenli çalışmasına yardımcı olarak tansiyonu dengeler. Kalp basıncını ayarlar, kasları gevşeterek rahatlatır.
 5. Kramp ve kasılmaları engeller, kas ağrılarını geçirir.
 6. Kadın hastalıklarında çok etkilidir, adet sancılarını giderir. Hamilelikte düşük olmasını engeller.
 7. Gilaburu bitkisi kabızlığa engel olur basur oluşumuna fırsat vermez. Boşaltımdaki kolaylık sayesinde hemoroid olanları da rahatlatır.
 8. İçindeki etken maddeler stres ve gerginliği azaltır, uyku bozukluğunu giderir. Sinirsel hastalıklara, sara nöbetlerine engel olur.
 9. Prostat için birebirdir, idrarı tek seferde atılmasına destek olur. Gilaburu sayesinde prostattaki daralma zamanla normale dönecektir.
 10. Gilaburu zayıflama için de kullanılır çünkü içindeki maddeler metabolizmayı hızlandırır, idrar söktürür, ödem attırır. Çok su içilmesine sebep olması kilo verme sürecini destekler. 

Gilaburu meyvesi bu kadar faydasıyla mutlaka mutfaklarımızda yerini almalı. İster meyve olarak, isterseniz meyve suyu olarak. Afiyet ve şifa ile… Bitkisel Ürünler Mağazamızda bulunan tüm Gilaburu ürünlerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

28 yorum “Gilaburu Meyvesi ve Gilaburu Suyu Faydaları

 1. Recep Güler dedi ki:

  Faydaları saymakla bitmeyen Kayseri ilinin muhteşem ürünü gilaburu
  böbrek taşlarını eritiyor. Böbrek hastalıkları için birebir aktar da görev alırken gerçekten insanlara kesin faydası oldu böbrek taşını tamamen düşüren bir bitkidir. Ekşi bir meyvedir gilaburu

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tadı biraz ekşi acı arası ama meyve suyu hali fena değil. Zaten böbreklere olan katkısıyla ünlü bir meyve gilaburu. Ayrıca romatizma ve tansiyon sorunlarına olumlu etkileri var. Teşekkürler.

 2. Nilüfer dedi ki:

  İsmini duymuştum ancak hiç görmemiştim. Çok bilgilendirici oldu yazı benim için .

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Gilaburu adı sanki yabancı bir isim gibi ama öz be öz Kayseri yöremizde yetişen bir bir bitki. Teşekkürler.

 3. Esra dedi ki:

  Gilaburu bitkisini televizyonda görmüştüm. Faydalarını öğrenmiş oldum sayenizde.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Gilaburu son zamanlarda medyada da yer alıyor, çok faydalı bir bitki, zamanla daha da değer kazanabilir.

 4. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Gilaburu meyvesini ilk defa böbreklerimde kum oluştuğunda duymuştum. Gerçekten de çok faydalı bir meyve özellikle böbrek taşları için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet böbreklerdeki kum ve taş oluşumlarında oldukça olumlu sonuçlar alınıyor.

 5. Yurdagül Çelik dedi ki:

  Bunun kremleri de var,ben kullanıyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Gilaburunun cilde iyi geldiğini söylüyorlardı, demek ki kremi de varmış, duymamıştım. Teşekkürler.

 6. biriktirdiklerim dedi ki:

  Annem geçen gün gilaburu suyu sayesinde ameliyata gerek kalmadan böbrek taşlarını düşürdü. Bu kadar etkili olduğunu bizzat görmüş oldum bende. Doktora da anlattık durumu ve hastalarına tavsiye edeceğini söyledi

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok geçmiş olsun, hem şifa bulmuş hem de ağrılardan kurtulmuş ne güzel. Gilaburu, böbrek taşları için çok eskilerden beri kullanıldığı için tecrübelerle sabit. Yorumunuzla katkı sağladığınız çok teşekkür ederim.

 7. Derya dedi ki:

  Gilaburu nun bu kadar faydasi oldugunu bilmiyordum. Doğrusu bahçede var ama yendiğini bile bilmiyordum kuşlar yiyor bizim yerimize ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Faydalarını okudun, istersen şöyle yapabilirsin: Ağaçta erebildiğin yerlerden minik dallarıyla beraber keserek topla. Sonra bir kap içine suyla beraber koyup buzdolabında beklet. İyice olgunlaşınca katı meyve sıkacağı ile suyunu sıkıp iç. Kuşlar zaten nasibini yemişlerdir şimdiye kadar:)

 8. Handan dedi ki:

  Hiç bilmediğim bir şeymiş, ne ismini duymuşum ne cismini görmüşüm 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Artık biliyoruz:) Gilaburunun tadı öyle ahım şahım bişey değil, zaten lezzet için değil de şifa için tüketiliyor.

 9. Deniz dedi ki:

  Gilaburunun faydaları pek çok olmasına rağmen ben de o midesi hassaslardan olduğum için pek yanaşmıyorum. Muhtemelen uzak durmaya devam edeceğim ama böyle bir sıkıntısı olmayanlar için oldukça şifalı.. Paylaşım için teşekkürler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   İçinde yararlı asitler var ve bu asitler mide rahatsızlığı olanlara iyi gelmiyor ne yazık ki. Onun dışında gilaburu meyvesini şifa için herkesin kullanmasını önerebiliriz. Ben teşekkür ederim.

 10. Gilaburu bitkisi gerçekten de şifa kaynağı. Gilaburu bitkisi kürü nasıl uygulanır hiç bilmiyordum not ettim. Tadı biraz buruk olduğu için çok severek tüketmesem de ilaç niyetine içiyorum. Gilaburu içerisinde potasyum ve sodyum olduğunu da bilmiyordum. Emeğine sağlık bayağı detaylı bir yazı hazırlamışsın

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, gilaburu tam bir şifa deposu. Evet tadı biraz değişik, içine farklı meyveler de katılarak meyve suyu şeklinde tüketilebilir.

 11. Profesör dedi ki:

  Yolda mikrofon uzatıp size bir soru sorabilirmiyiz diyen youtuberlar var. Eğer yolda bana denk gelip gilaburu nedri dese? Büyük ihtimal suratına boş boş bakar ve rezil olurduk. 🙂 En iyi tahminle tropikal bir ülkenin mevyesi derdim. Meğersem bizimmiş 🙂 sayenizde bir şey öğrendim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   İsmine bakınca tropikal meyve denebilir, çok doğru:) Halbuki öz be öz Anadolunun bağrından kopan bir lezzet.

 12. Barış dedi ki:

  Ben bunu Frenk üzümü olarak biliyordum. Bir şey daha öğrenmiş oldum sayenizde…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Frenk üzümü biraz daha küçük ve kırmızı dışında siyah ve beyaz gibi değişik renklerde de olabiliyor. Gilaburu biraz daha büyük ve sadece kırmızı renkte.

 13. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Gilaburu bitkisini daha önce hiç duymadım. Acımsı ve sert tada sahip yiyecekler özellikle çok faydalı gıdalar oluyor.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Gilaburu biraz acımsı ve buruk gibi. Evet böyle tadı sert olan bitkilerin sağlığımız için çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

 14. Hürpost dedi ki:

  Gilaburu Bitkisini önceden bende tanımıyordum. ama sizin gibi değerli yazarlarımız sayesinde her geçen gün yeni bir bilgiye ulaşıyoruz.Bir çok faydasını okudum yazınızdan özellikle strese iyi geliyorsa özellikle şehirdekiler bol tüketsin.bu kıymetli yazı için teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Stres alan ağrıları azaltan şifalı bir bitki gilaburu. Böbreklere olan olumlu etkileri ise dillere destan zaten. Her zaman tüketilemeyebilir ama sonbahar kış gilaburunun tam zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir