Eğitim - Home, Genel

Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın

Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın

Akrostiş şiir, belirlenmiş bir kelimenin baş harflerini, şiir dizelerinin başına yerleştirerek yazılan, sıcacık ve ince düşünülmüş kelimeler senfonisi… Bu kelime bazen sevdiğimiz bir kişinin ismi, bazen yaşadığımız şehir, bazen de hayata dair kavramlar ve sözcükler olabilir.

Yazılan şiire ilk bakıldığında baş harfleri dikkatimizi çeker, o şiirin özetidir aslında ve biz şiirin dizelerini, anlamını ikinci plana bırakırız. Ama dizelerde de baş harflerle uyum yakalanmışsa o senfoniyi dinlemek çok daha keyifli olacaktır.

Akrostiş şiir yazarken istediğimiz kelimeyi seçebilir ve bu kelimeye ön plana çıkaran bir şiir yazabiliriz yeter ki akrostiş kuralına uyalım. Peki bu söylemekte bile zorlandığımız akrostiş ne demek ona bir bakalım.

Akrostiş Nedir

Bir şiirin dizelerinin ilk harfleri yukarıdan aşağı doğru okunduğunda anlamlı bir kelime oluşuyorsa, şiirin bu şekilde yazılmasına akrostiş denir. Şiir dizelerinin ilk harfinin anlam oluşturması, baş harflerden şiir yazma diyebiliriz.

Akrostiş, şairlerin zaman zaman kullandığı bir edebi sanattır ayrıca. Aslen bu kelime Fransızca kökenli olup  “acrostiche” kelimesinden çevrilmiştir. Türkçe anlamı, ilk harflerle yapıldığı anlamı veren “ilkleme” olarak TDK’da geçse de ne yazık ki çok yaygınlaşmamış ve hala bu şiir türü, akrostiş şiir olarak tanınmakta.

Eski dilde ve divan edebiyatımızda “teşvih”, “muvahhaş” veya “istihrac” diye geçen akrostiş kelimesi, bulmacalarda da “dizelerin ilk  harfine bakınca ortaya bir kelime çıkacak şekilde yazılan manzume, koşuk” şeklinde geçmektedir.

Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın

Herkes Akrostiş Şiir Yazabilir mi

Evet yazabilir herkes… Bunun için şair olmak şartı yok çünkü. Kelimeni seç, baş harfleri yerleştir, sonra da içinden geldiği gibi yaz.  Hele şiirin kafiyeli olursa ve seçtiğin kelimeyle uyumlu cümleler kurabilirsen zaten harika bir şiir ortaya çıkacaktır. Meşhur akrostiş şiirimiz;

Seviyorum ama kimi,

En tatlı birisini,

Nasıl anlatsam sana,

İlk harflerine baksana…”

diye devam eden bu şiir gibi hepimiz bir şeyler karalayabiliriz aslında.

Hani bazen küçük çocuklar baş harfleri ile şiir yazar, her dizenin birbirinden bağımsız olduğu, o bile bizim hoşumuza gider, sırf baş harflerindeki kelimenin hatırına…“Canım Babam” yazmıştır baş harflerine aşağıdaki görseldeki gibi ve o şiir artık ulaşacağı yere ulaşmış, kalpleri fethetmiştir çoktan.

Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest YapınBir öğrenci “Öğretmenim” kelimesine göre bir akrostiş şiir yazmışsa, öğretmeni onun dizelerinde uyumsuzluk olsa bile onu görmezden gelir. Çünkü baş harfler anlatmıştır öğretmenini ne kadar sevdiğini. Baş harflerinde “Atatürk” yazan bir akrostiş şiirinde, kafiye en son aranan şeydir herhalde. Önemli olan düşünüp yazması, sevgisini şiir diliyle sunması, kendi cümleleriyle samimi bir şiir ortaya koyması.

Sevgiliye akrostiş şiir yazarken biraz daha özen gösterilir, çünkü o daha derin dizeler duymayı hak ediyordur. Şiirde O’nu anlatan, kendini özel hissettirecek, kafiyeli ve içten yazılmış dizeler…

Şiirin ilk harflerinden isim yazmak çok özeldir. Önemli günlerde yazılmış akrostiş şiirler çok pahalı hediyeleri geride bırakır bazen. Bazen de hediyenin veya çiçeğin yanına iliştirilmiş bir akrostis şiir, hediyenin değerini daha da katlayacak güçte olur.

Akrostiş Şiir ile Jest Yapmak

İlk harflerinin kişiyi sınırlaması, özgür ruhlu bazı şairlerin bu şiire mesafeli durmasına sebep olsa da, şair olmayıp şiire gönül vermiş kişilerin ise gözdesi olmuş bir şiir türüdür akrostiş şiirler. Şiir yazma yeteneği olmasa da sırf sevdiklerine jest olsun diye bir şeyler karalamaya çalışmak, ne kadar içten ve samimi bir etkinliktir.

Akrostiş şiir denince akla aşıklar gelir ve aşk üzerine yazılanlar…Sevdiğinin ismini insan bir yerlere kazımak, işlemek, nakşetmek ister. Akrostiş şiirin dizelerinin başındaki vurgulamayla, “Benim hayatımdaki yerin ilk sırada” demek ister. Bazı kişilerin bu şiiri sevme sebebi; sevdiğinin yüzüne söyleyemediğini bu şekilde ifade etmesi olabilir. Belki de bir hoşluk ve jest olsun düşüncesi. Farketmez, her ne sebeple olursa olsun, bence sen de kalemi eline al ve bir akrostiş şiir yaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Doğa için yazdığım “Umutlar Yeşersin Geleceğe Doğayla Birlikte” yazıma da bakabilirsiniz.

İşte benim kalemimden “SEVGİLİM” akrostiş şiiri:


Sevgilim sen benim her şeyimsin

En güzel günüm yarınımsın

Vedalar geride kaldı umudumsun

Güzel gözlüm ay yüzlümsün

İçten gülüşün hayatla bağım

Lale çiçekleriyle en güzel çağım

İstemem artık sensiz geçsin yaşamım

Mutluluğa giden can yoldaşım.


Akrostiş kullanılarak yapılmış bir aşk şarkısı da var. LOVE kelimesinin baş harflerinden oluşan şiiri besteleyip bize okuyan “Nat King Cole” klibini buradan izleyebilirsiniz. Çok eski ama ilgi çekici.

Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın

Akrostiş Şiir Örnekleri

Hangi konularda akrostiş çalışmaları yapabilirim derseniz, birkaç ipucu verebilirim. Bunlar genişletilip çoğaltılabilir. Okullarda; Atatürk,Türkiye, Çanakkale, İstanbul, vatanım, bayrağım, okulum, öğretmenim şiirleri çokça kullanılır. OKULUM ile ilgili örnek bir şiir paylaşayım:

Okuldur benim evim

Kendimi iyi hissettiğim

Ufuk, hedef verir bana

Lazım olan her şeyi ruhuma

Umut sevgi saygı

Mutluluk katar hayatıma

********************************

BABALAR GÜNÜ geldi bile, güzel bir BABAM akrostiş şiirine ne dersiniz?

Bizlere örnek olursun,

Ailemizi korursun,

Benim kahramanım,

Annemin ise şövalyesisin,

Mutluyuz sayende, iyi ki varsın.

Tabi canım annemizi de unutmak olmaz:)

Annem benim bir tanem

Ne güzelsin gözümün nuru

Nasıl unuturum kokunu

Elimi hiç bırakma olur mu

Mutluluğumun haklı gururu

**********************************

Bunların dışında mevsim ve ay isimleri

Canım ailem, annem, babam, çocuğum…

Aşkım, birtanem, biriciğim, hayatım, sevgilim…

ve en yaygın olanını da sevdiğimiz kişi isimleri olabilir.

Aslında internete girip sevdiğiniz kişinin ismini yazıp arattırsanız, o isme yazılmış bir akrostiş şiir bulursunuz mutlaka. Peki o şiirin kelimelerinin ruhu seni yansıtabilecek mi?

Her şiir, şairinin ruhunu yansıtır, onun iç dünyasının bir aynasıdır. Başkasının yazdığı şiirin, senin sevdiğin kişinin kalbine dokunması oldukça zordur. En güzeli, şiiri samimi ve içinden geldiği gibi senin yazman, çünkü onu en iyi tanıyan SENsin. O zaman beni en iyi tanıyan BEN olarak, kendimle ilgili de bir akrostiş şiir yazarak yazımı sonlandırayım…

Duo diyet bloğumun sayfalarına

Uğra hemen ve farkı yaşa

Olacaksın müdavimi bundan sonra…

*****

Diyet üzerine güzel fikirler

İnce dokunuşlar, farklı görüşler

Yazılmış ve yazılacak zihnimdekiler

Eşsiz yazılar, harika içerikler

Tam yerini bulur, gelince ziyaretime sizler:)

Son dizede bir tebessüm belirdi sanırım yüzünüzde;) İşte akrostiş şiir, böyle hoşluklar için de çok güzel.

Sevdiklerinizle güzel günlere…

Şiir ve edebiyat demişken kitaptan bahsetmemek olmaz. “Kitap Okumanın Faydaları, Sınavlara Etkisi” adlı yazımı da mutlaka okuyun.

Written  by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

37 yorum “Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın

 1. Oğlum şiiri ve akrostis çok seviyor ve yazıyor 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok zevk alıyor çocuklar gerçekten. Bazen çok komik şiirler de çıkıyor ama dizelerden samimiyet akıyor. Bize de o lazım zaten.

 2. biriktirdiklerim dedi ki:

  aynı duyguları paylaşmak güzel oldu bugün 🙂 ortak konumuz ve senin yazına da bayıldım. bu da benden size 🙂

  d edim ya
  u mut vardır
  o lsun dediler

  d edim ya
  i nsan vardır
  y azık dediler
  e napalım dedim
  t anrı seni korusun dediler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Dünya şiir gününde şiir üzerine yazdık ikimiz de, bu hoş oldu. Bu şiir ise bana vallahi jest oldu:)

 3. ”Duo Diyet” akrostiş şiir oldukça başarılı ve tebessüm ettiriyor insana :)))

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, umarım sevdiklerinizden YEŞİM akrostiş şiiri alırsınız tez zamanda, bu da benim temennim olsun:)

 4. Deniz dedi ki:

  Akrostiş hakkında oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Şiir okumayı sevdiğim kadar yazmayı da sevseydim, şuraya güzel bir akrostiş eklerdim 🙁
  Bu arada bu gün 21 Mart-Bahar Bayramı 🙂 Herkese mutlu bayramlar, nice güzel baharlar dilerim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Şiir yazmak maharet istiyor, evet doğru. Bizim yazma çalışmalarımız karalamalardan ibaret. Bugün bahar başladı resmen, nice güzel baharlar görün siz de, teşekkürler.

 5. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Umarım ben de yakında kendi adımda (Sevil) bir akrostiş şiir alırım ?
  Duo Diyet şiiri de çok hoş olmuş bu arada?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, isme yazılmış akrostiş şiirler insana kendini özel hissettiriyor, umarım alırsınız…

 6. Tigris dedi ki:

  Hehehe keyifli bşr yazı olmuş.
  Akroştişli şiirler bir ara ne modaydı

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Akrostişli şiirler modasını hortlattım galiba:)) Teşekkür ederim.

 7. Bipudra dedi ki:

  Akrostiş şiirler güzel oluyor bazen eğlenceli ve komik ?
  Seninki çok güzel olmuş eee artık elin alışmışken bir tanede bizim için yazarsın ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, akrostiş şiirler bazen duygusal,bazen eğlenceli bazen de komik olabiliyor. Hele çocukların yazdıkları bir alem:) Ya size yazarım ama, yanlışlama bir de güzel yazarım falan, sonra herkes ister, işin altından kalkamayız:))

 8. Gezginsezer dedi ki:

  Dunya şiir gününde bu akrostiş şiirler çok Anlamlı ve guzel olmuş bende kendime bir akrostiş şiir isterdim mesela MOONLİGHT adına super olurdu inşallah bir gün böyle bir şiir edinirim. Kolay gelsin

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler, akrostiş şiir için isim biraz uzun ama yazan biri çıkarsa uzun falan dinlemez:)

 9. Blogsavar dedi ki:

  Geçmişte çok yazdım. Her zaman yazılabilir 🙂 Duodiyet’in müdavimleri arasına girebilir miyiz acaba? 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, yazmanın yaşı yok, her zaman yazılabilir. Müdavim olman için elimden gelen her şeyi yapmaya gayret ediyorum. Senin de blog konusunda desteklerinle…Teşekkürler.

 10. Cem Kazan dedi ki:

  Şiir yazabilsem İnan akrostişine falan bakmam Duo ? Şiir yazmak ayrı bir duygu işi.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Hayatın akışına dair duygusal yazıları olan kişinin duyguyla arası iyidir bence:) Ama şiir maharet istiyor o da bir gerçek.

 11. Dert Anası dedi ki:

  Akrostiş şiir çocukken yazmaya çalışırdık. Çok eğlenceli olurdu. Çocukların böyle şeylerle uğraşması, gelişimlerine olumlu etki ediyor. Ama tabii yalnızca çocuklar değil, yetişkinler de yazabilir. Bu arada Duo Diyet akrostişine bayıldım. Çok eğlenceli bir paylaşım olmuş bu. Keyifle okudum. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, beğenmenize sevindim çünkü pek şiir yazamam. Güzel yazanlara da hayran olmuşumdur hep. Akrostiş şiir başka ama, zevkli bir yanı var.

 12. EceEvren dedi ki:

  Ay ne güzeel. Şiir deyince akla :))) Ben tam da Duo Diyet baş harfleriyle bir akrostiş yazayım derken bir kardeşimiz yapmış. İsmini bilsem ben ona yazardım. Ne güzel bir konu bu… Bir dahaki gelişimde akrostişle geleceğim. Sevgilerimle 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sizin kaleminizden akrostiş şiir okumayı çok isterim. Bana yazan arkadaşımın adı AHU,BİRİKTİRDİKLERİM bloğunun sahibesi, yazın bence o da çok sevinir ben de sevinirim.

 13. fatih pınar dedi ki:

  Akrostiş şiirle ilgili çok kapsamlı çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, tebrik ederim. Yoğunluk sebebiyle Pek İade-i ziyarette bulunamadım. Daha sonra bu güzel çalışmanıza bir akrostiş ile katkıda bulunmayı düşünüyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok sevinirim, zaten epeydir şiir yazmıyordun, çok güzel bir akrostiş şiir yazacağından eminim, merakla bekliyoruz.

  2. Ece Evren dedi ki:

   Aslında senin adını merak etmiştim, yanlış ifade kullandığımı hissettim ama yorumu göndermiş oldum :)) Ahu’yu da tebrik ediyorum. Hemen yazılmıyor… Düşünmem lazım 🙂

 14. Duo Diyet akrostişi çok güzel olmuş…:) Eskiden yazardım ben de çokça.. Ama yıllar var artık bir akrostiş yazmayalı..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, belki de şiir yazmak için bir vesile olmalı. Beğenmenize sevindim, çok teşekkürler.

 15. sessiz kaldım dedi ki:

  çok uzun zaman oldu akrostiş şiir yazmıyalı ? eskiden çok yazardım keyifli oluyor du ? akrostiş şiirin çok güzel olmuş ? sevgiler?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bence yine yazın, hala keyifli:) Aslında benim şiirle pek aram yok ama akrostiş şiirimi beğenmenize sevindim. Sevgiler…

 16. Derya dedi ki:

  Gencken eglence olsun diye yazardik ama hediye olarak almak istemezdim ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Güzel bir hediyenin yanında yazılsın isterdin bence:)

 17. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Bu yazıdan dolayı size borçluyum dou diyet, daha önceden güzel bir akrostiş şiir yazarak size jest yapmak istemiştim. Ancak blogger arkadaşların temposuna ayak uyduramıyorum maalesef. Bu da bende mahcubiyet duygusu oluşturuyor.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Estağfirullah, bunu yazmanız mutlu etti beni. Bir gün yazarsan güzel bir jest olur ama ona şüphe yok.

 18. Paylaşımınız eminim benim gibi bir çok kişiyi ilkokul yıllarına götürmüştür.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet neler neler yazardık eskiden, annemize babamıza öğretmenimize…Gerçi şimdi de yazabiliriz, çok güzel jest oluyor:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir