Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın!

Akrostiş şiir belirlenmiş bir kelimenin baş harflerini, şiir dizelerinin başına yerleştirerek yazılan, sıcacık ve ince düşünülmüş kelimeler senfonisidir. Bu kelime bazen sevdiğimiz bir kişinin ismi, bazen yaşadığımız şehir, bazen de hayata dair kavramlar ve sözcükler olabilir. Akrostiş şiir yazma zor mu yoksa herkes yazabilir mi, bence herkes yazabilir, yeter ki kalemi eline alsın.

Yazılan şiire ilk bakıldığında baş harfleri dikkatimizi çeker, o şiirin özetidir aslında ve biz şiirin dizelerini, anlamını ikinci plana bırakırız. Ama dizelerde de baş harflerle uyum yakalanmışsa o senfoniyi dinlemek çok daha keyifli olacaktır.

Akrostiş şiir yazarken istediğiniz kelimeyi seçebilirsiniz. Böylece bu kelime ön plana çıkar.  Bunun için akrostiş kuralına uymak yeterli. Peki bu söylemekte bile zorlandığımız akrostiş ne demek ona bir bakalım.

Akrostiş Nedir?

Bir şiirin dizelerinin ilk harfleri yukarıdan aşağı doğru okunduğunda anlamlı bir kelime oluşuyorsa, şiirin bu şekilde yazılmasına akrostiş denir. Şiir dizelerinin ilk harfinin anlam oluşturması, baş harflerden şiir yazma diyebiliriz.

Akrostiş, şairlerin zaman zaman kullandığı bir edebi sanattır ayrıca. Aslen bu kelime Fransızca kökenli olup  “acrostiche” kelimesinden çevrilmiştir. Türkçe anlamı, ilk harflerle yapıldığı anlamı veren “ilkleme” olarak TDK’da geçse de ne yazık ki çok yaygınlaşmamış ve hala bu şiir türü, akrostiş şiir olarak tanınmakta.

Eski dilde ve divan edebiyatımızda “teşvih”, “muvahhaş” veya “istihrac” diye geçen akrostiş kelimesi, bulmacalarda da “dizelerin ilk  harfine bakınca ortaya bir kelime çıkacak şekilde yazılan manzume, koşuk” şeklinde geçmektedir.

akrostiş şiir ile sevdiklerinize jest yapın
akrostiş şiiri herkes yazabilir

Herkes Akrostiş Şiir Yazabilir mi?

Evet yazabilir herkes, akrostiş şiir yazma o kadar da zor değil. Ayrıca bunun için şair olmak şartı da yok. Akrostiş şiir nasıl yazalım dersek, şöyle. Kelimeni seç, baş harfleri yerleştir, sonra da içinden geldiği gibi yaz.  Hele şiirin kafiyeli olursa ve seçtiğin kelimeyle uyumlu cümleler kurabilirsen zaten harika bir şiir ortaya çıkacaktır. Meşhur akrostiş şiirimiz;

Seviyorum ama kimi,

En tatlı birisini,

Nasıl anlatsam sana,

İlk harflerine baksana…”

diye devam eden bu şiir gibi hepimiz bir şeyler karalayabiliriz aslında.

Hani bazen küçük çocuklar baş harfleri ile şiir yazar, her dizenin birbirinden bağımsız olduğu, o bile bizim hoşumuza gider, sırf baş harflerindeki kelimenin hatırına…“Canım Babam” yazmıştır baş harflerine aşağıdaki görseldeki gibi. Böylece o şiir artık ulaşacağı yere ulaşmış, kalpleri fethetmiştir çoktan.

akrostiş şiir ile sevdiklerinize jest yapınBir öğrenci “Öğretmenim” kelimesine göre bir akrostiş şiir yazmışsa, öğretmeni onun dizelerinde uyumsuzluk olsa bile onu görmezden gelir. Çünkü baş harfler anlatmıştır öğretmenini ne kadar sevdiğini. Baş harflerinde “Atatürk” yazan bir akrostiş şiirinde, kafiye en son aranan şeydir herhalde. Burada önemli olan düşünüp yazması, sevgisini şiir diliyle sunması, kendi cümleleriyle samimi bir şiir ortaya koyması.

Sevgiliye akrostiş şiir yazarken biraz daha özen göstermek gerek, çünkü o daha derin dizeler duymayı hak ediyordur. Şiirde O’nu anlatan, kendini özel hissettirecek, kafiyeli ve içten yazılmış dizeler…

Şiirin ilk harflerinden isim yazmak çok özeldir. Önemli günlerdeki akrostiş şiirler çok pahalı hediyeleri geride bırakır bazen. Bazen de hediyenin veya çiçeğin yanına koyduğun bir akrostis şiir hediyenin değerini daha da katlayacak güçte olur.

Akrostiş Şiir ile Jest Yapmak

İlk harflerinin kişiyi sınırlaması, özgür ruhlu bazı şairlerin bu şiire mesafeli durmasına sebep olsa da, şair olmayıp şiire gönül vermiş kişilerin ise gözdesi olmuş bir şiir türüdür akrostiş şiirler.

Şiir yazma yeteneği olmasa da sırf sevdiklerine jest olsun diye bir şeyler karalamaya çalışmak, ne kadar içten ve samimi bir etkinliktir. Yeter ki niyetlenin, kendinize güvenin ve başlayın yazmaya.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Özgüvenli Olmak için Neler Yapılabilir?

Akrostiş şiir denince akla aşıklar gelir ve aşk üzerine yazılanlar…Sevdiğinin ismini insan bir yerlere kazımak, işlemek, nakşetmek ister. Akrostiş şiirin dizelerinin başındaki vurgulamayla, “Benim hayatımdaki yerin ilk sırada” demek ister.

Bazı kişilerin bu şiiri sevme sebebi; sevgilisinin yüzüne söyleyemediğini bu şekilde ifade etmesi olabilir. Belki de bir hoşluk ve jest olsun düşüncesi. Farketmez, her ne sebeple olursa olsun, bence kalemi eline al ve bir akrostiş şiir yaz sen de…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Doğa için yazdığım “Umutlar Yeşersin Geleceğe Doğayla Birlikte” yazıma da bakabilirsiniz.

İşte benim kalemimden Sevgililer günü özel “SEVGİLİM” akrostiş şiiri:


Sevgilim sen benim her şeyimsin

En güzel günüm yarınımsın

Vedalar geride kaldı umudumsun

Güzel gözlüm ay yüzlümsün

İçten gülüşün hayatla bağım

Lale çiçekleriyle en güzel çağım

İstemem artık sensiz geçsin yaşamım

Mutluluğa giden can yoldaşım.


Akrostiş bir aşk şarkısı da var. LOVE kelimesinin baş harflerinden oluşan şiiri besteleyip bize okuyan “Nat King Cole” klibini buradan izleyebilirsiniz. Çok eski ama ilgi çekici.

akrostiş şiir ile sevdiklerinize jest yapın
akrostiş şiir ile sevdiklerinize jest yapın!

Akrostiş Şiir Örnekleri

Hangi konularda akrostiş çalışmaları yapabilirim derseniz, birkaç ipucu verebilirim. Bunları daha da arttıralım. Okullarda; Atatürk, Türkiye, Çanakkale, İstanbul, vatanım, bayrağım, okulum, öğretmenim şiirleri olabilir. OKULUM ile ilgili örnek bir şiir paylaşayım:

Okuldur benim evim

Kendimi iyi hissettiğim

Ufuk, hedef verir bana

Lazım olan her şeyi ruhuma

Umut sevgi saygı

Mutluluk katar hayatıma

********************************

Babalar günü için güzel bir BABAM akrostiş şiirine ne dersiniz?

Bizlere örnek olursun,

Ailemizi korursun,

Benim kahramanım,

Annemin ise şövalyesisin,

Mutluyuz sayende, iyi ki varsın.

 

Bu şiir de anneler günü özelinde annelerimiz için gelsin…

 

Annem benim bir tanem

Ne güzelsin gözümün nuru

Nasıl da severim kokunu

Elimi hiç bırakma olur mu

Mutluluğumun haklı gururu

**********************************

Öğretmenler günü için akrostiş şiir örneği de paylaşmak istiyorum:

Öğretmenim canım benim

Gayretlerin hep bizim için

Ruhumuza can katarsın

Eğitirsin bizi güzel öğretmenim.

Tebessümün altın değerinde

Melek kadar güzel öğretmenim

Elin hep elimizde olsun

Ne olur hiç bırakma bizi

İyiliğin güzelliğin

Merhametin timsali öğretmenim.

************************************

Bunların dışında mevsim ve ay isimleri

Canım ailem, annem, babam, oğlum, kızım…

Aşkım, bir tanem, biriciğim, hayatım, sevgilim…

ve en yaygın olanı da sevdiğimiz kişi isimleridir.

Yakında doğum günü olan çok sevdiğim ÖMER ADİL için yazdığım akrostiş şiiri hem sizinle paylaşayım hem de ona “İyi ki Doğdun.” diyeyim:)

Ömer, zor zamanların adamı…

Medeni cesaretin zirvesi…

Enerjisiyle, güven veren duruşuyla

Rahatlatır her zaman bizleri.

Adildir, gözetir herkesi.

Dokunur insanlara insanlığıyla,

İçtenliği, samimiyeti bir başka güzel

Layıktır bu sözlere çünkü O çok özel.

Herkes Yazabilir…

Siz de içinizden geldiği geldiği gibi yazabilirsiniz. Gerçi internete girip sevdiğiniz kişinin ismini yazıp arattırsanız, o isme yazılmış bir akrostiş şiir bulursunuz mutlaka. Peki o şiirin kelimelerinin ruhu seni yansıtabilecek mi?

Her şiir, şairinin ruhunu yansıtır, onun iç dünyasının bir aynasıdır. Başkasının yazdığı şiirin, senin sevdiğin kişinin kalbine dokunması oldukça zordur. En güzeli, şiiri samimi ve içinden geldiği gibi senin yazman, çünkü onu en iyi tanıyan SENsin. O zaman beni en iyi tanıyan BEN olarak, kendimle ilgili de bir akrostiş şiir yazarak yazımı sonlandırayım…

Duo diyet bloğumun sayfalarına

Uğra hemen ve farkı yaşa

Olacaksın müdavimi bundan sonra…

*****

Diyet üzerine güzel fikirler

İnce dokunuşlar, farklı görüşler

Yazılmış ve yazılacak zihnimdekiler

Eşsiz yazılar, harika içerikler

Tam yerini bulur, gelince ziyaretime sizler:)

Son dizede bir tebessüm belirdi sanırım yüzünüzde;) İşte akrostiş şiir yazma böyle hoşluklar için de çok güzel.

Sevdiklerinizle güzel günlere…

Şiir ve edebiyat demişken kitaptan bahsetmemek olmaz. “Kitap Okumanın Faydaları, Sınavlara Etkisi” adlı yazımı da mutlaka okuyun.

Written  by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Akrostiş Şiir ile Sevdiklerinize Jest Yapın!” üzerine 44 yorum
 1. aynı duyguları paylaşmak güzel oldu bugün 🙂 ortak konumuz ve senin yazına da bayıldım. bu da benden size 🙂

  d edim ya
  u mut vardır
  o lsun dediler

  d edim ya
  i nsan vardır
  y azık dediler
  e napalım dedim
  t anrı seni korusun dediler

  Yanıtla
 2. Akrostiş hakkında oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Şiir okumayı sevdiğim kadar yazmayı da sevseydim, şuraya güzel bir akrostiş eklerdim 🙁
  Bu arada bu gün 21 Mart-Bahar Bayramı 🙂 Herkese mutlu bayramlar, nice güzel baharlar dilerim 🙂

  Yanıtla
  • Şiir yazmak maharet istiyor, evet doğru. Bizim yazma çalışmalarımız karalamalardan ibaret. Bugün bahar başladı resmen, nice güzel baharlar görün siz de, teşekkürler.

   Yanıtla
 3. Akrostiş şiirler güzel oluyor bazen eğlenceli ve komik ?
  Seninki çok güzel olmuş eee artık elin alışmışken bir tanede bizim için yazarsın ?

  Yanıtla
  • Evet, akrostiş şiirler bazen duygusal,bazen eğlenceli bazen de komik olabiliyor. Hele çocukların yazdıkları bir alem:) Ya size yazarım ama, yanlışlama bir de güzel yazarım falan, sonra herkes ister, işin altından kalkamayız:))

   Yanıtla
 4. Dunya şiir gününde bu akrostiş şiirler çok Anlamlı ve guzel olmuş bende kendime bir akrostiş şiir isterdim mesela MOONLİGHT adına super olurdu inşallah bir gün böyle bir şiir edinirim. Kolay gelsin

  Yanıtla
  • Evet, yazmanın yaşı yok, her zaman yazılabilir. Müdavim olman için elimden gelen her şeyi yapmaya gayret ediyorum. Senin de blog konusunda desteklerinle…Teşekkürler.

   Yanıtla
 5. Akrostiş şiir çocukken yazmaya çalışırdık. Çok eğlenceli olurdu. Çocukların böyle şeylerle uğraşması, gelişimlerine olumlu etki ediyor. Ama tabii yalnızca çocuklar değil, yetişkinler de yazabilir. Bu arada Duo Diyet akrostişine bayıldım. Çok eğlenceli bir paylaşım olmuş bu. Keyifle okudum. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ben teşekkür ederim, beğenmenize sevindim çünkü pek şiir yazamam. Güzel yazanlara da hayran olmuşumdur hep. Akrostiş şiir başka ama, zevkli bir yanı var.

   Yanıtla
 6. Ay ne güzeel. Şiir deyince akla :))) Ben tam da Duo Diyet baş harfleriyle bir akrostiş yazayım derken bir kardeşimiz yapmış. İsmini bilsem ben ona yazardım. Ne güzel bir konu bu… Bir dahaki gelişimde akrostişle geleceğim. Sevgilerimle 🙂

  Yanıtla
  • Sizin kaleminizden akrostiş şiir okumayı çok isterim. Bana yazan arkadaşımın adı AHU,BİRİKTİRDİKLERİM bloğunun sahibesi, yazın bence o da çok sevinir ben de sevinirim.

   Yanıtla
 7. Akrostiş şiirle ilgili çok kapsamlı çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, tebrik ederim. Yoğunluk sebebiyle Pek İade-i ziyarette bulunamadım. Daha sonra bu güzel çalışmanıza bir akrostiş ile katkıda bulunmayı düşünüyorum.

  Yanıtla
  • Aslında senin adını merak etmiştim, yanlış ifade kullandığımı hissettim ama yorumu göndermiş oldum :)) Ahu’yu da tebrik ediyorum. Hemen yazılmıyor… Düşünmem lazım 🙂

   Yanıtla
 8. Bu yazıdan dolayı size borçluyum dou diyet, daha önceden güzel bir akrostiş şiir yazarak size jest yapmak istemiştim. Ancak blogger arkadaşların temposuna ayak uyduramıyorum maalesef. Bu da bende mahcubiyet duygusu oluşturuyor.

  Yanıtla
 9. Bloglar arasında kısa bir gezinti yaparken yolum bu sayfaya düştü. Akrostiş şiir, eğlenceli olduğu kadar sıkıcı bir şiir türüdür de. Çocukların yazdıkları eğlencelidir. Ama koca koca adamların akrostiş diye yazdığı çocukça şiirleri görünce insan akrostişten değil şiirden bile soğuyor.
  Bunları kim söylüyor, kendisi de akrostiş yazan biri yani ben. ? Blogda ‘adın şiir olsun’ kategorisinde karaladığım üç beş akrostişi bulabilirsin. İnsan ne yazdığını kendisi bilemiyor. Onu en iyi okuyucu değerlendiriyor. Takdirlerinize sunarım. ?

  Yanıtla
  • Güzel bir bakış farklı bir yorum, çok teşekkürler. Akrostiş şiir her yaşta eğlenceli bir tür bence, çünkü edebi olmasından ziyade insanlar baş harflerine odaklanıyor ve içeriğindeki güzel bazı kelimeler yetiyor. Normal şiirlerde ise kafiyeler ve anlam bütünlüğü daha ön planda.
   Siteni gezdim, uzun zamandır yazıyormuşsun, bu çok güzel. Bazı şiirlere de göz attım, serbest yazıyorsun çok beğendim. Akrostiş şiirlere ayrıca isim vermeni de sevdim, bundan sonra ben de öyle yaparım.

   Yanıtla
   • Beğenin için teşekkür ederim.
    Aslında sadece serbest şiir yazmıyorum. Sayfamdaki akrostişlerin tamamı hece ile yazılmıştır. Ayrıca akrostiş dışında da hece ölçüsü ile yazılmış epey şiirim var. Onları da ‘hecelerken’ başlığında toplamıştım. Aslına bakarsanız hece ile şiir yazmak daha kolaydır. Şiirin özünü yakalayamasanız bile ölçü ve uyak sizin açıklarınızı kapatır. Oysa serbest şiir başlı başına bir uzmanlık işidir. ?

    Yanıtla
Yorum yapın