Blogger Mimi – Blogger Olmaya Adım Adım

Değerli blogger arkadaşım İnciden Notlar tarafından başlatılan “Blogger Mimi”, blog ve blogculuk üzerine çok güzel sorulardan oluşuyor. Kendisi önce bu mimi yaptıktan sonra sağolsun beni de mimlemiş, çok teşekkür ediyorum bu daveti için. Onun Blogger Mimi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Blogger mimi soruları, bizi bloğu açtığımız o ilk günlere götürüyor, çok güzel hayali bir seyahat yapmamızı sağlıyor. Geçmişten geleceğe adım adım ilerlediğimiz blogger olma serüvenimizi anlatmamızı istiyor bir nevi. Ben soruları cevaplarken çok keyif aldım umarım siz de okurken aynı şeyleri hissedersiniz.

Özellikle 6. sorudaki “En faydalı bulduğunuz yazıları” paylaşmamızı istemesi bu mimin en büyük artısı. Çünkü bu mimi benden önce yapan birçok arkadaşımı gezdiğimde, onu tanıma adına bu sorunun cevaplarından çok istifade ettiğimi söyleyebilirim.

Neyse daha fazla uzatmadan mim sorularına geçelim.

Blogger Mimi Sorular ve Cevaplar

1- Blog dünyasına nasıl adım attın? Hadi anlat bize.

Blog dünyasını, web sitesi ile blog farkını araştırırken keşfettim. Konu hakkında sadece bilgi vermek mi yoksa o konudaki deneyimlerini ve düşüncelerini de yazıya eklemek mi konusunu irdeledim.

Sadece web sitesi bana soğuk geldi, bilgiyi verip geçiyordu. Bloglarda ise herkes kendi dünyasını paylaşıyor, deneyimlerini anlatıyor ve tecrübelerini ben diliyle sunuyordu. Ben de iyi olduğum, deneyimlediğim konularda yazmak ve yazarken de etkileşimde olmayı hayal ederek blog dünyasına adım atmış oldum.

2- Bloğunu kısaca tanıt desem, neler söylemek istersin?

Bloğuma domain adını alırken asıl odaklanacağım noktayı düşündüm ve hem bedensel hem ruhsal anlamda diyet nasıl olur konusunu bloğumun merkezine aldım. Blogda sadece bedensel diyet, sağlıklı beslenme üzerine değil de ruha iyi gelen ruhsal rahatlama sağlayan konularda da yazmak istedim.

Gezmek, film izlemek kitap okumak da ruhumuza iyi geldiğinden bu konularda da deneyimlerimi ve fikirlerimi yazıyorum. Kısacası bloğuma ziyarete gelen madden ve manen doysun istiyorum.

3- Yazarken olmazsa olmazların nelerdir?

Önce konuyu belirlerim, sonra bu konu Google’da nasıl aranmış, bu konuda ne merak edilmiş, hangi kelimeler konunun içeriğinde önemliymiş, onları not ederim. Sonra seo’ya uygun başlık ararım, genelde başlığı yazıdan önce atarım ama sonradan değiştirdiğim de oluyor.

Bu araştırmaları istediğim zaman yapabilirim ama yazmaya başlamak için sessiz bir ortam ararım kendime. İşte benim uzun yazılarım bu sessiz ortamda yazılıyor. Yazı bitince görselleri ayarlarım ve yazıyı fırına veririm:)

4- Ne sıklıkta yayın giriyorsun?

Bloğumun açıldığı ilk 28 gün her güne 1 yazı girmiştim, bloğum hareketli olsun, gelişsin diye. Şu an haftada 2 yazı, yani 3-4 günde bir yazı girmeye gayret ediyorum.

5- Değistirebilme imkanın olsaydı Blogger da neyi değiştirirdin?

Tabi ben bu soruyu wordpress’te neyi değiştirirdin diye sorulduğunu varsayıyorum. Ben bloğu açarken bu konuyu araştırdım, çoğunluk wordpress önerdi, yoksa blogger ile farkını çok da anlamıyordum. Zamanla anladım ve memnunum, değiştirecek bir şey aklıma gelmiyor şimdilik.

6- Yazıların içinde en fayda sağlayan yazın ya da yazıların nelerdir?

Öncelikle kategori olarak en çok fayda sağlayan, severek ve etkili yazdığımı düşündüğüm ruhsal diyet kategorisindeki tüm yazılarımı seviyorum. Bu kategoriye girin, en az 5 yazıyı okumadan bırakamazsınız:) Yazmanın faydaları, motivasyon, olumlama, özgüvenli olmak, ruhsal detoks gibi birçok güzel konular var.

Ne var ki ekonomik anlamda en çok fayda sağladığım ise Bedensel Diyet kategorisi. Hem organik trafik anlamında hem de adsense ve reklam anlamında en etkili kategorim diyebilirim.

Yazı olarak en faydalı ve özel olduğunu düşündüklerim ise şunlar:

*Hayatın her alanında ihtiyacımız olan Motivasyon; Başarının Anahtarı adlı yazım, (Yazıda anlattığım bizzat yaşadığım bir motivasyon hikayesini beğeneceğinizi umuyorum.)

*İlk  yazılarımdan olan ve özellikle ilk günlerimi unutmamam için özellikle güncellemediğim en kısa yazım “En Sevdiğim 7 Meyve”

7- Senin sevdiğin blog türleri hangileri?

Aslında şu tip blogları seviyorumdan ziyade ilgimi çeken yazıları seviyorum. İyi bir başlık beni bloğa çeker. Bloğunun ismi ve kim olduğunu önemsemem, okurum.

Bir de iyi bir blogger beni çeker, yazının içeriğinin durumuna çok bakmam. Yani bir blogger, yazısıyla samimiyetiyle yorumlara yazdığı yanıtlarıyla bana kendini sevdirmişse her yazısına göz atmaya çalışırım, ne demiş ne yazmış diye.

Keşke daha fazla diyet ve sağlık üzerine yazan blog olsa diyorum ama şu an çevremde fazla yok. Duo Diyet kategorilerime benzer konularda yazan her bloğu takip etmeyi severim.

8- Bloğunla ilgili içine sinmeyen ya da değiştirmek istediğin bir şeyler var mı?

Bilmem ki, yok galiba. Belki mobil hızımın biraz artmasını istiyorum diyebilirim. PC hızım çok iyi çıkıyor, 1 saniyenin altı ama mobil 3-4 saniye civarı. Mobil uyumdan bahsetmiyorum, Google Search Console herhangi bir hata yok diyor zaten ama mobil hızının artması için bir şeyler yapılabilir mi, bilen varsa ve yazarsa sevinirim.

9- Bloğunla ilgili hedefin nedir?

Öncelikle belli bir rutinde yazmak, yazarken gelişmek ve sonrasında da Duo Diyet isminin otorite siteler tarafından bilinmesini sağlamak.

Ben davete icabet ettim, hadi bakalım davet etme sırası şimdi bende. Daha önce mimlemediklerimden seçeyim. Benim mimlediklerim:

*Sanat Penceresi

*Hürpost

*Adresin Burası

Blog yaza yaza 2018 yılından 2023 yılına geldik. Şimdi 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirme zamanı. Bu konuda yazdığım “2023 Yılı Hedefleri ve Hayalleri” adlı yazıma da göz atmanızı isterim. 

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Blogger Mimi – Blogger Olmaya Adım Adım” üzerine 41 yorum
 1. Ben de blogları web sitelerinden daha çok seviyorum. Girdigim blog yazanin ruhunu taşımalı. Kopyala yapıştır ruhsuz yazılarla dolu gibi geliyor bana nötr web siteleri. Kişisel bir dilde yazılmış blogları okumak da tabii daha keyifli .

  Yanıtla
  • Aynı düşünüyoruz, birçok yazının ruhu yok web sitelerinde. Yazının altında yorum yok, etkileşim de sıfır gibi bişey. Gerçi onların öyle bir amacı da yoktur. Biz böyle iyiyiz:)

   Yanıtla
 2. Benim gözümde Duo Diyet en otoriter sitelerle yarışır kıvamda neredeyse. Emin ol görüyorlar Duo’yu 🙂 Zira bir mim yazısını bile son derece profesyonel bir biçimde ele alabiliyorsun. Kalemine sağlık 🙂
  Mobil hız sorunu maalesef bir çoğumuzun genel sorunu. Yeterince optimize ettiğini düşünüyorsan ve hala yavaşsa, bunun için AMP eklentisi kullanabilirsin. Siteyi mükemmel bir hıza ulaştırıyor. Fakat ne yazık ki istediğin tasarımı uygulayamıyorsun (ücretli sürümü daha fazla özellik sunuyor olabilir.) Google da mobil hız için AMP öneriyor. Ben kullanmadım ama kullananlar genel olarak memnun. Denemekte fayda var.

  Yanıtla
   • Öncelikle kabul edip yaptığın için teşekkür ederim.Bu mimleri seviyorum.Dedigin gibi geçmişe gidiyoruz.Yazi yazmadan önce sıkı bir araştırma yapman çok güzel. Verimli bloglardan birisin??Bence bloğun bir site gibi.Hem düzenli hemde çok amaclı bilgileri içleriyor?

    Yanıtla
    • İyi ki hazırlamışsın blogger mimini, hem bloğun ilk günlerini hem de şu anki ve geleceğe yönelik hayallerimizi paylaştık, aslında birazcık da bu vesileyle içimizi dökmüş olduk, tekrar çok teşekkürler.

     Yanıtla
 3. İyi ki, blog alemine adım atmışsınız sevgili Duo, gerçekten de yazılarınız çok kapsamlı ve doyurucu. Blog alemi ile tanıştım tanışalı bir çok blogun yazılarını beğeniyorum ancak sizin ve xhayat’ın yazıları ayrı bir yere koyuyorum. blogger mimi de çok güzel düşünülmüş bence blogger arkadaşlarımızın iç dünyalarını bir parça olsun tanımak çok keyifli oluyor. Yazınızı çok keyif alarak okudum, ben de bu konundaki birikimlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ne güzel bir yorumdu, çok mutlu oldum, teşekkürler. Dediğin gibi böyle mimler blogger arkadaşlarımızın iç dünyalarını yansıtmaları, hayallerini ortaya koymaları açısından çok iyi oluyor. Bu konudaki birikimlerinizi bu mim aracılığıyla anlattığınız yazınızı bekliyor olacağım.

   Yanıtla
  • Ne kadar zarifsiniz Fatih Bey. Böyle düşünmeniz beni çok mutlu etti ? Sizin gibi yüreği güzel, yüreği kocaman insanların olduğunu bilmek inanın o kadar rahatlatıcı ki, bazı şeyleri daha katlanılır hale getiriyor… Bunun benim için önemini tahmin bile edemezsiniz. İyi ki varsınız ?
   Benim blogger olmak konusunda büyük beklentilerim yok ama Duo Diyet kesinlikle yılmadan devam etmeli. Çünkü en iyi blogger ünvanını hak eden sayılı blog yazarlarından biri. Umarım her şey gönlüne göre olur ve umarım her şey gönlümüze göre olur. Sevgi ve saygılarımla…

   Yanıtla
   • Bence sadece duo diyet değil, Siz de güzel yazılarımıza devam etmelisiniz. Çok teşekkür ederim. Sevgilerle.:)

    Yanıtla
 4. Alexa’ya göre Türkiye’nin 4636. sitesi olmak nasıl bir duygu efendim?

  Başarılarınızın devamını dilerim.

  Yazının sonunda “çek, senet” işlerine girdiğinizi ifade etmişsiniz. Uzak durun o işlerden bence. O hatadan dönmelisiniz bir an önce. 🙂

  Yanıtla
  • Alexa manipüle edilebiliyor, ona çok fazla takılma;) Artık onu 1. derecede bir ölçüt kabul etmiyorlar ama yine de bi gösterge tabi, teşekkür ediyorum. 4 binin altına inmiyo yalnız onu söyleyeyim, aylardır 4-5 bin bandında gezip duruyor. Yazının sonundaki check kelimesini bi update edeyim bari:)

   Yanıtla
 5. Blogger mimleri ne güzel değil mi insanlar birbirileri ilgili daha fazla bilgi sahibi oluyor.Güzel içten bir mim olmuş.Bloglarımız artık bir evlat gibi oldu bizler için ama bizlerde iyi ebevynler oluyoruz ilgileniyoruz yazıyoruz. Zaman ayırıyoruz, ki bu konuda en iyi ebeveynlerden bir tanesi siz oluyorsunuz tabi… Beni mimlemişsiniz çok teşekkür ederim. Ama bir süpriz yapayım dedim yazınızı okudum yorum yapmadan yazıyı hazırlayıp öyle yorum yapayım dedim. Mim şuan hazır ama yayınlamayacağım bugün yazı yayınladım çünkü sizin miminizi geri çeviremezdim ve boş anımdayken yazayım istedim çok teşekkürler duo diyet.

  Yanıtla
  • Bloglar bizim evlatlarımız biz de ebeveynleriyiz, çok güzel bir teşbih, ben de böyle düşünüyorum. ve aynı zaman da sizin de duyarlı bir ebeveyn olduğunuzu tabi. Sizin blogger miminde de çok güzel detaylar olacağını kestirebiliyorum, bekleyelim görelim bakalım.

   Yanıtla
 6. Çok değerli bilgiler yer alıyor blogunuzda bu tarzda paylaşımlar yaptığınız için ve insanları bilgilendirdiginiz için teşekkür ederiz. Bu arada blogunuzda bir problem yok, herhangi bir gecikme yaşamadım ben.

  Yanıtla
 7. Yazılarınızı takip ediyorum ve okuyorum. Bu yazınız da oldukça eğlenceli içten samimi olmuş
  içeriğinizi ayrı seviyorum. İçerikten daha çok sevdiğim kısım var
  oda Duo diyet alan adınız gerçekten sevimli ve çok güzel düşünülmüş bir isim
  içeriklerde iyi olunca markalaşmaması mümkün değil, başarılarınızın devamını diliyorum. <3

  Yanıtla
 8. Sessiz ortam şart gerçekten .Bende çoluk çocuk ses yazmakta bazen zorlanıyorum.
  Güzel bir mim olmuş.
  Severek takip ettiğim okuduğum DUODİYET e başarılarının devamını dilerim.

  Yanıtla
 9. En çok ta merak ettiğim nasıl uzun yazı yazdığındı öğrenmiş oldum. :))

  Sen bir tanesin çok teşekkür ederim, bloggerda unutulduğum bu günlerde beni hatıra getirdiniz . Çok teşekkür ederim.

  En yakında cevaplayacam.

  Yanıtla
 10. Çok güzel bir mim olmuş. Pek çoğumuz gece herkes yatsın da rahat rahat yazayım istiyoruz sanırım :)) gece yazıp sabaha kelime ya da harf hataları bulduğumda çok oluyor. Yazılarını severek takip ettiğim blogger arkadaşlarımdansınız ve kısa sürede çok güzel yerlere geldiniz. Yolunuz açık olsun. Bloglar bebeklerimiz ve çocuklarımızı birlikte büyütüyoruz gibi geliyor bazen. Hani ergenlik sorunlarını tartışır gibi sorunlarımızı paylaşıp çözümler arıyoruz.

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim, evet gece yazmanın da o handikapı olabiliyor, yazım hataları yapılıyor. Yayımladıktan sonra birkaç kez daha değiştirdiğim oluyor bu imlalar yüzünden. Dediğiniz gibi, çocuklarla beraber ebeveynler de büyür, biz de zaman ilerledikçe yaşadığımız tecrübelerle gelişip büyüyeceğiz galiba.

   Yanıtla
 11. Blogunuzla yeni tanıştım. Çok bilinçli, profesyonel bir Bloger olduğunuzu düşündüm okurken. Araştırarak yazmanız, kendi istatistikleirinizi takip etmeniz, ilk yazılarınızla şimdiyi kıyaslamanız… Titiz bir eğitimci olduğunuz anlaşılıyor 🙂 Bahsettiğiniz diğer yazıları yeni sekmelerde açtım. Yorumu yazıp onlara da bakacağım 🙂

  Yanıtla
 12. Çok kaliteli, emek sarfedilerek hazırlandığı çok belli, düzeyli bir bloga ev sahipliği yapmaktasınız. Yaptığınız işe ve okuyunca duyduğunuz saygının birer göstergesi bunlar kuşkusuz. Kutlarım gerçekten. Devamını dilerim??????

  Yanıtla
 13. Bu kadar zengin bir blog tanımıyorum Duo. Önerdiğin yazıların birkaç tanesine yorum bırakmışım zaten. Bir aksilik çıkmadan mimini ne kadar beğendiğimi önceden yazayım da. Sonra önerdiğin diğer paylaşımlarını da okuyacağım. Çok zengin bilgilerle dolu bir bloğun var ve bu alemde çok değerlisin. Bunu takdirle söylüyorum. Nice seneler yazman dileğimle 🙂

  Yanıtla
  • Bloğun zenginliğini, sizin gibi tecrübeli bir blogcudan duymak beni çok onore etti. Ben de sizin gibi uzun yıllar yazarım inş. Yorumların bana hep güç veriyor, çok teşekkürler.

   Yanıtla
 14. Çok güzel araştırarak blog yazmaya başlamış olmanız, hedefinize ve daha fazlasına ulaşırsınız umarım. Teşekkürler güzeldi.

  Yanıtla
Yorum yapın