Ruhsal Diyet

Olumlama Nasıl Yapılır En Etkili 15 Olumlama Cümlesi

Olumlama Nasıl Yapılır Etkili Olumlama Cümleleri Nelerdir?

Olumlama dendiğinde,” olumlu” kelimesinden türediğini az çok tahmin edersiniz ve herkesin zihninde bir şeyler canlanır hemen. Olumlama kelimesine hayat veren iki sözcük düşünce ve sözdür. Düşünce soyut, söz de onun somut halidir. Sesin evrende kaybolmadığını düşünürsek, konuştuğumuz her sözün de bir değeri olduğunu kabul edebiliriz. Bu yazıda olumlama nedir, olumlama nasıl yapılır olumlamanın önemli noktaları nelerdir soruları cevap bulacak ve özellikle en etkili 15 olumlama cümlesi örnekleri sizlerle olacaktır.

Kendimizle sessizce konuşmaktan ziyade sesli düşündüğümüzde daha çok motive oluruz. İşte o zaman olumlama nedir sorusun cevabı da ortaya çıkar, olumlama kısaca olumlu cümlelerle kendini motive etme yoludur.

Olumlu kelimesini çoğu zaman pozitif diye de kullanırız. Olumlama neyle ilgilidir derseniz, pozitif şeyler düşünmekle ilgilidir diyebiliriz. Hayatımızın içinde bizi bekleyen her türlü olumsuz durumu, olumlu hale dönüştürmeye çalışmalıyız. Bu şekilde yaşamın negatifliklerinden uzaklaşmış oluruz.

Mutsuz görünen insanların birçoğunun konuşurken olumsuz cümleler kurduğunu fark edersiniz. Olumsuzluk, hayatının odak noktası olduğundan bu kişiler başına gelen olayları da sağlıklı değerlendiremez ve dert,sıkıntı onları hiç bırakmaz. Bu tip insanlara yakın olursanız size de olumsuzluğun sıçrayacağını tahmin edersiniz.

Olumlama Nedir Nasıl Yapılır?

Tüm kalbinle inanarak, iyi niyetini olumlu cümlelerle belli bir tonda seslendirmeye “olumlama” denir. İnandığın şeyi söylemeyi dilek, hacet ve dua ile karıştırmayalım. Dua ve isteklerde “O güzel şeyin olmasını istiyorum.” derken, olumlamada “O güzel şey bende zaten var ve bunu kendime itiraf ediyorum.” deriz. Örneğin, “İşimde başarılı olmak istiyorum.” değil “Ben işimde başarılıyım.” demek olumlamadır.

Olumlama nasıl yapılır ne zaman yapılır? Kişi nasıl inanırsa kendini de öyle hisseder. Düşünceler hayatın akışını olumlu veya olumsuz etkiler. “Bugün şanssız günümdeyim galiba” hissi geldiyse negatifliğin etkisi altındasın demektir ve senin olumlamaya ihtiyacın vardır. O olumsuz söz yerine “Ben şanslı biriyim.” cümlesini kendine telkin ederek bunu dillendirirsen olumlama yapmış olursun.

Olumlamayı belli bir süre ve belli bir tonda sürekli tekrar edince zihin bunu kabul edecek ve pozitif enerjiyle dolacaksın. Tekrar etme süresinin 21 gün olarak belirlenmesinde bilinçaltımızın kabullenme süresi düşünülmüş. Bazı yerlede 40 ve 41 sayısı da bilinci etkileyen süre olarak geçiyor. 40 kere söylersen olur. 41 kere maşallah cümlelerinden hatırlayabiliriz.

Size bir kitap tavsiye etmiştim “Ferrari’yi Çalan Fil” adında. Kitaba ismini veren olayda çocuğa sürekli olumsuz isnatta buluna buluna çocuk da o kötü özelliği kendine elbise yapıyor ve kötü karakterimiz ortaya çıkıyor. Bunun adına da olumsuzlama dense yeridir.

Bazen de senin yaşadığın bir olaydan değil de, çevrendeki negatif düşünceli insanlar enerjini aşağı çekerler. Böyle durumlarda da öncelikle bu kişilerden uzaklaşma yolunu tercih edin, olmuyorsa olumlama yaparak bu negatif etkilerden kendinizi koruyun.

Olumlama Nasıl Yapılır Etkili Olumlama Cümleleri Nelerdir?

Olumlama Nasıl Yapılır Ne Zaman Daha Uygundur?

Olumlama nedir cevabı net ama olumlama nasıl yapılır cevabı net değil. Yani şu şekil yapılır diye bir kalıba sokamayız olumlamayı. Kalp ve dil uyum içinde hareket ederse yani kalbinden geçeni inanarak söyleyebiliyorsan zaten olumlama yaptın demektir. Bunun için yer ve zaman belirlemeye de gerek yok, her an ve her yerde olumlama yapabilirsin.

Ama en iyi olumlama yapma zamanı ne zaman derseniz, gece yatarken gecenin sessiz ve dinginliğinde bilinçaltımızı temizlemek için ve sabah uyanınca güne iyi başlamak için yapılması daha uygundur. Ama günün herhangi vaktinde yapsanız da olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Özgüvenli Olmak için Neler Yapılabilir? 

Mesela sabah kalktın işe gideceksin. “Bugün çok mutluyum.” dedin sürekli. O gün içinde de bu cümleyi destekleyici neşeli oldun ve gülücükler saçtın diyelim. Böylece bu motivasyonla gün içindeki olumsuz bir çok konunun üstesinden geldiğini hayretle fark edeceksin.

Olumlama Nasıl Yapılır Etkili Olumlama Cümleleri Nelerdir?

Olumlama Teknikleri Nelerdir?

Olumlama nedir sorusunun bir cevabı da “bir düşünme tekniğidir”. Olumlamayı rastgele değil, bir taktik ve tekniğe göre yapmak gerekir. Peki nelerdir bunlar:

1- En önemlisi olumlu bir cümle kurmak:

“Başıma kötü bir şey gelmesin.” cümlesi her ne kadar anlam olarak olumlu olsa da cümlenin yapısı olumsuzdur ve kötü bir kelime zihne kötü çağrışımlar yaptığından bu cümle bizi motive edemez.

Onun yerine “Bugün her şey yolunda.” tarzında olumlu bir cümle ile olumlama yapmalısınız.

2-Olumlama cümlesinde net ifade kullanmak:

Genel geçer ve muğlak ifadeler seni motive etmez, yaşamına ait kendi cümleni kurarken niyetini daha detaylı bir şekilde söyle. “Güzel bir hayatım var.” demek çok geneldir. Güzel ama nasıl, bunu detaylandırarak söyle.

3-Geçmişe takılmayıp, olumsuzlukları unutmak:

Geçmişteki olumsuzluklar zihnimizde takılı kalırsa biz negatif etkiler. Özellikle geçmişi sürekli kurcalamak evlilik sorunları arasında gösteriliyor ve bundan uzak durmak gerek. Bu düşüncelerden sıyrılırsak daha iyi olumlama yapabiliriz. “Yaşadıklarım beni daha da olgunlaştırdı”olumlaması ile geçmişimizi avantaja çevirebiliriz.

4-Gelecek zaman eki ve dilek şart kipi ekleri olan se-sa kullanmadan cümleyi kurmak:

Şöyle olursa şu olur, şu gelirse bu olurum gibi şartlar koşarsan hep bağımlı olursun, kendin olamazsın. Bir de ilerde yapacağım, şu gün çözeceğim dersen, ertelediğin için kendine inancını kaybedersin.

5-“İstiyorum” kelimesinin yerine “Ben böyleyim.” demek:

İstiyorum denince zihin “Bende olmadığı için istiyorum.” der. Örneğin, “Huzurlu olmak istiyorum” değil, “huzurluyum” demelisin.

En Etkili 15 Olumlama Cümlesi

Bu olumlama cümlelerinin gücüne inanın ve öyle söyleyin ki etkili olsun.

 1. Bugün içim huzur dolu.
 2. Kendimi fit ve zinde hissediyorum.
 3. Bugünkü diyet planımda her şey yolunda gidiyor.
 4. Kendimi güvende hissediyorum.
 5. İşimi iyi yapıyorum, işimde başarılıyım.
 6. İşimi seviyorum, işimi yaparken zevk alıyorum.
 7. İnanılmaz bir albenim var.
 8. Çevremde iyi insanlarla beraberim.
 9. Bütün güzellikleri hak edecek biriyim.
 10. Kim olursan ol, affediyorum.
 11. Her özelliğiyle benliğimi ve tüm canlıları seviyorum.
 12. Doğru seçim yapmak karakterimde var.
 13. Hayallerime ulaşacak güçteyim.
 14. Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklıyım.
 15. Hayatımda yaşadığım her şey bana bir şeyler katıyor.

Bu olumlama cümleleri fikir verme açısından birer örnektir, önemli olan o cümleyi inanarak ve kendi kuracağın şekilde söylemen. Bir de tavsiye: Güzel bulduğun olumlama cümlelerini  telefonuna sesli olarak kaydet ve 21 gün dinle. Farkı farkedeceksin:) Buradaki yazıdan çok daha fazla olumlama cümlesine ulaşabilirsin.

Yazımı şu olumlama cümlesiyle bitireyim: Blog yazısı yazma işinde gayet başarılıyım:)

Olumlamalar ruhsal diyetin en önemli parçasıdır, “Ruhsal Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?” yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

8 yorum “Olumlama Nasıl Yapılır En Etkili 15 Olumlama Cümlesi

 1. Zeynep dedi ki:

  Deneyeceğim 🙂 Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Olumlama yapmak hiç zor değil, denemek gerek…

 2. Arivehayat dedi ki:

  Olumlu düşünmek psikolojik acıdan da insanı rahatlatıyor. Olumsuz düşünen insanların yanındada durmamak gerek ümit bükücü gibiler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Olumsuz düşünen negatif insanlar niçin ümit bükücü tabiri çok iyiydi:) Zaten adı üstünde negatif, normal bile olamazsın, eksiye düşersin, ümidini büsbütün kaybedersin. O yüzden hem kendi kendimize olumlama yapmak hem de pozitif insanlarla birada olmak bize daha iyi gelecektir.

 3. Dert Anası dedi ki:

  Olumlamalar hakkında birçok şey duyuyorum son zamanlarda. Aslında çok doğru, bilinçaltına olumlu sinyaller göndermek gerekli. Zaman zaman bunu yaptığım oluyor. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Güzel demişsin, bilinçaltına olumlu sinyaller göndermek ve bir şeye önce kendimizin inanmasının sağlamak çok önemli. Kendimize uygun olumlama cümleleriyle bunu yapmak mümkün.

 4. Enes Talha dedi ki:

  Meditasyon ile içli dışlı biri olarak, olumlama çalışmalarını her gün yapıyorum. Daha iyi bir yaşam sürebilmek ve negatif, kötü enerjilerden uzak kalabilmek için olumlama yapmak şart. Bunlar bazılarına safsata gibi geliyor, böyle düşünenler de genelde negatif enerjiyle dolu insanlar oluyor. Olumlama hakkında yazdığınız yazı için teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kötü enerji veren her şeyden, her kişiden uzak olmak, bunu da olumlama yaparak desteklemek yaşam kalitesini iyileştirecektir kesinlikle. Teşekkür ediyorum ben de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir