Eğitim - Home

Ders Çalışma Teknikleri ile Başarıyı Yakalayın

Başarıyı Getiren 15 Ders Çalışma Tekniği

Ders çalışma teknikleri düzenli olarak kullanıldığında başarıyı yakalamak pekala mümkün. En önemlisi de bunun olacağına inanmalı ve bu teknikler azimle, sabırla uygulanmalıdır.

Ailelerin ve öğretmenlerin öğrenciden beklentisi çok çalışıp başarılı olması. Söylenen tek şey ise “Derslerine iyi çalış, yoksa başaramazsın.” Peki ama bu çok çalışmanın ölçüsüyle ilgili ve nasıl ders çalışılacağı üzerine teknik bilgiler de veriliyor mu? Ne yazık ki verilmiyor, veriliyorsa da bazen yetersiz kalabiliyor.

Bu yazıda, derslerde başarılı olmak için hangi stratejiler izlenmeli taktik ve teknik anlamda neler yapılmalı, verimli ders çalışma teknikleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Buradaki ders çalışma teknikleri uygulandığında verim alınacağından eminim.

Başarıyı Getiren 15 Ders Çalışma Tekniği

Ders çalışmaya başlamadan önce zihnen ve fiziken hazır olmak, ders çalışılacak yerin de hazır edilmesi gerekir. O açıdan ders öncesi 3,  ders çalışırken de 12 olmak üzere 15 tekniği sizlere arz ediyorum.

A- Ders Çalışmaya Hazır olma Aşaması

1- Ders çalışmayı zevkli hale getirmek için yapabileceğine inan.

Ders çalışma, TV izlemek, müzik izlemek gibi sıradan bir iş değil, sorumluluktur. Arkadaşınıza söz verdiğinizde onu yapmak için nasıl çaba gösteriyorsanız, ders için de aynı konsantrasyon içinde olmalısınız. O zaman ders yapmayı kendin isteyecek ve yaptıktan sonra görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacaksın.

2- İyi bir çalışma planı hazırla.

Öyle detaylı yıllık planlar yapmaya gerek yok ama yakın zamanlı haftalık ve günlük planlarımız net olmalı. Günlük verilen ders ve ödevler günlük plana, sınav ve proje çalışmalarını haftalık planlara yaymalıdır. Unutma, planlama yaparken kafa yormak, ne yapacağını düşünmek boş oturmak değildir. Bunlar başarıya giden yolun yapıtaşlarıdır.

Günlük planda da saatleri detaylandırmalısınız. Sadece dersleri değil dinlenme zamanlarını da yazın ve duvara asın. Sınav, proje teslim tarihleri planda yer almalı, değişme durumları olursa güncellenmelidir. Bir hafta geçtikten sonra plan uygulanıyorsa devam et, uygulanmıyorsa kendine daha uygun plan yap. Her türlü plan, plansızlıktan iyidir.

3- Ders çalışmaya başlarken ortamı hazır hale getir.

Evde ders çalışmak için yer müsait olsun, herkes sessiz olsun da öyle ders çalışırım diye düşünme. Çünkü belki de ev hiç müsait olmaz. Misafir gelir, ev sessiz de olmayabilir ama sen şartları kendin oluşturman gerekir. Hiçbir zaman ders çalışamıyorum deme, “Her zemin ve şartta ben ders çalışacağım.” de.

Başarıyı Getiren 15 Ders Çalışma Tekniği

B- Ders Çalışma Aşaması

4- Dersleri sonraya bırakmadan vakitlice yap.

Her konuda erteleme hastalığı ile savaşmamız gerektiği gibi ders ve ödevleri de ertelemeye savaş açmalıyız. Bir dersi sonraya attığımızda sonraki günün işleriyle beraber bizi iyice zorlayacak ve aksamalar olacaktır. O yüzden her işi zamanında halletmek başarıyı getirecektir.

5-Ders çalışırken dikkatin dağılmaması için yalnız bir konuya odaklan.

Ders tekrarı mı yapıyorsun, ona ayırdığın vakitte sadece tekrar yap. Matematik testi mi çözüyorsun, onu bitirmeden başka derse geçme. Dikkatin dağınıklığı olamaması için, ders materyallerini derse başlamadan önce hazır bulundur ki sürekli dersin başından kalkıp kalem, silgi, cetvel falan aramayasın. İllaki ders çalışma masası arama, rahat edeceğin her yeri çalışma yapabilecek şekilde ayarlamalısın.

6- Ders çalışırken ödevlerini hızlı hızlı ve geçiştirir gibi yapma.

Yavaş, anlayarak, sindirerek ilerle. Hızlıca ama anlamadan yaptığını sandığın şey, sınav zamanı seni zora sokar ve maalesef sadece kendini kandırmış olduğunu anlarsın.

7- Dersin anlayamadığın kısımları için yardım al.

Bu yardım alacağın kişi evdeki bir büyüğün olabilir, bir arkadaşın olabilir hiç olmadı internetten konuyu dinleyebilirsin. Eba sisteminden veya youtube kanallarında her dersin anlatımı, etkinlik ve konu çözümleri mevcut.

8- Derslerin konularına ayırarak kısım kısım çalış.

Derslerin çok oluşu gözümüzü korkutur  çoğu zaman. Ama küçük parçalar gözümüze kolay görünür ve hemen yapıp bitirmek isteriz. Böylece bitirdikçe ve başardıkça kendini yeniden çalışmak için motive halde bulursun.

Başarıyı Getiren 15 Ders Çalışma Tekniği

9- Ders çalışırken yorgunluk hissi geldiğinde biraz ara ver.

Verdiğin ara hem vücudunu hem kafanı dinlendirecektir. Bu ara çok uzun olmasın çünkü ders çalışma isteği tümüyle kaybolabilir. Ne zaman derse döneceğini bil. Örneğin 20 dakika meyve arası vereyim gibi…

10- Her gün mutlaka belli sayfa kitap oku.

Kitap okumanın sınavlara katkısı artık herkes tarafından kabul ediyor. Matematik dersinde bile uzun metinlerle sorular soruluyor. Bir soruyu tam anlamadan çözmek zor olduğundan anlamamıza katkı yapan kitap okuma etkinliğini her gün yapmaya özen göstermelisiniz.

Hatta 10 dakika bile olsa sesli kitap okursanız diksiyonunuz da güzelleşir ve kendinizi daha iyi ifade etmiş olursunuz. Bu da okulda sözlü sınavlarda veya proje sunumlarında işinize yarayacaktır.

11- Hafızanı kuvvetlendirmek için ezberleme çalışmaları yap.

Sınavlarda gereken formül ve uygulamaları hafızada tutmak için günlük hayattan da ezberleme hedefleri koy kendine. Örneğin kısa bir şiir, sosyal medyada paylaşabileceğin özlü bir söz ezberlemeye gayret göster.

12- Kendi ifadelerinle kısa kısa notlar tut.

Dersi hafızaya almanın en iyi yollarından bir kısa notlar almaktır. İstersen defter veya kitabın üstüne, ama ayrı bir nüshaya önemli gördüğün bilgileri yaz.

Kısa özetler çıkar ve bunlara ara ara göz atarak pekiştir. Önemli gördüğün yerleri fosforlu kalemle çizmek de sınav zamanı işe yarayan bir tekniktir.

13- Ders kitapları dışında çeşitli kaynaklardan da yararlan. 

Böylece çalıştığın dersi daha iyi pekiştirmiş olursun. Okul kitaplarından farklı bir yayından veya internet ortamından sorular çöz. Kendini belli aralıklarla denemeye al ve bildiklerini değil bilmediğin konuları tespite çalış.

14- Eksiklerini bir kağıda not alarak öğretmenlerinle çöz.

Öğretmenle soru için diyaloğa girmek, hem konuyu öğrenmene yarar, hem de öğretmenin gözünde ilgili bir öğrenci statüsüne yükselmiş olursun. Bu da sözlü notlarına olumlu yansıyacaktır.

15- Sınıfta dersleri iyi olan bir arkadaşınla konuları tekrar değerlendir.

Arkadaşın sana tekrar anlattığında daha iyi kavrarsın. Samimane ve farklı dille anlatımlar hep fark yaratır.

Evet, başarıyı getiren bu 15 ders çalışma tekniği uygulandığında başarının bir adım önünde olacak ve başarı peşinden gelecek.

Not: Başarının en önemli adımlarından biri de motivasyon olduğundan, bu konuyla ilgili yazdığım; “Motivasyon, Başarının En Önemli Adımı” yazımı da okumanızı öneririm.

Written by Duo

6 yorum “Ders Çalışma Teknikleri ile Başarıyı Yakalayın

 1. fatih pınar dedi ki:

  Süper bir yazı böyle bir yazıyı yorumsuz bırakmak büyük kayıp olurdu.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Eski yazılarıma da bakman beni onurlandırdı. Teşekkür ediyorum eğitim üzerine daha fazla yazmak istiyorum ama kategori çok. Zamana yayıyorum yazıları.

 2. Biriktirdiklerim dedi ki:

  Emeginize sağlık. Bir eğitimci olarak cok hoşuma gitti oneriler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Detaylı ve uzun uzun yazmayı seviyorum. Konunun hakkını verebildiysem ne mutlu bana. Çok teşekkür ederim.

 3. Öğrencinin kendi ifadeleriyle kısa kısa notlar tutması öğrenme açısından kalıcılık sağlar ve bu kısa notlar öğrenmeyi daha da kolaylaştırır. Eksiklikleri belirleyip bunların üzerine gitmek de oldukça önemli. Teşekkürler Duo, öğrencilerin ve eğitimcilerin yararlanabileceği güzel bir makaleydi☺

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Dediğin gibi kısa notlar hem sözel hem görsel anlamda hafızada kalmış oluyor. Teşekkürler bu ufuk açıcı yorum için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir