Eğitim - Home, Kitap Oku-yorum

Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

Kitap okumak deneme sınavlarında, testlerde ve yazılı sınavlarda bir adım önde olmanın yollarından biri. Hangi sınava girerseniz girin, kitap okumak size artı bir değer katarak başarınızın yükselmenize katkıda bulunacaktır. Tabi burada kitap okumak derken düzenli olarak her gün 1 saat civarında kitap okumaktan söz ediyoruz.

Bir sınav sorusunun yapılabilmesi için ilk şart sorunun anlaşılmasıdır. Soruyu tam anlamadan soruyu doğru cevaplayamayız. Kitap okumak soruyu çabuk ve doğru anlamamızı sağlar ve bu sayede hemen çözüm aşamasına geçebiliriz.

Sınavlarda zaman çok önemlidir, bu yüzden soruyu anlamakla geçireceğimiz zamanın minimum olması gerekir. Soruyu anladıktan sonra sıra soru çözme becerisine gelir ki, burada da yine kitap okumak bize katkıda bulunur.

Kitap okumak muhakeme ve çözüm becerisini, doğru karar alma becerisini geliştirdiği için soruyu doğru şekilde cevaplayabiliriz.

Bir çok öğrencinin “Zamanım yetmedi, soruları yetiştiremedim.” sözünün arkasında yeterince kitap okumamaları yatmaktadır. Soruyu anlamak için yavaş okuyan, kelimeler arasında boğulup giden öğrenci, sınavını zamanında tamamlayamaz. Kitap okuyanlar ise kelimeleri değil, cümleleri görerek, hızlı göz sıçramaları sayesinde soruyu çabucak anlar ve hemen çözüme geçer.

Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

Kitap Okumak & Deneme Sınavları

Deneme sınavlarında olsun, 8. Sınıf LGS ve 12. Sınıf TYT – AYT sınavlarında olsun Türkçe ve matematik dersleri başarıyı ve sıralamayı belirleyici dersler. Bu sınavlardaki Türkçe paragraf sorularının uzun ve çok olması öğrencinin zamanı iyi kullanmasını gerektiriyor. Kitap okuyan öğrencilerin bu sorularda, okumayanlara karşı mutlaka avantajları olacaktır.

Çok başarılı, derece beklediğimiz bir öğrenci, her deneme sonrası “Tüm soruları yaptığımdan eminim belki Türkçe testinden bir yanlışım çıkabilir.” diyor her seferinde. Buradan şu çıkarımda bulunuyorum; “Türkçe sorularının bazıları yorum gerektirdiğinden, öğrenci tam emin olamıyor bu sorulardan. Aslında kimse yorum sorularından tam emin olamadığı için gerçek sınavlarda da o tip soruları kaçırmamanın yolu, bol ve düzenli kitap okuyarak yorum gücümüzü geliştirmek olmalıdır.”

Matematik sorularının son sınav sistemine göre uzun metinlerle birlikte soruluyor olması, mantık ve muhakeme gerektiriyor olması, matematik dersi için de kitap okumanın gerekliliğini gözler önüne sermektedir.

Sadece Türkçe ve matematik değil diğer derslerde de okuduğunu anlama çok önemli olduğundan, kitap okumanın tüm derslere etkisi vardır diyebiliriz. Az okuyan öğrenciler, soruyu yanlış anlamaktan kaynaklı en kolay sorularda dahi hata yapabilir, yavaş okuduğu için zamanı yetiştiremeyebiliyor. Çok okuyan öğrenciler ise, hızlı okuyup çabuk anlama, çözüm aşamasında da mantık ve muhakeme gücü sayesinde bilgileri ölçüsünde doğru sonucu bulup başarıya ulaşıyorlar.

Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

Kitap Okumak mı, Soru Çözmek mi?

Her ikisinin de yeri ayrıdır. Sadece birini yaparak başarıyı yakalamak zordur. Her ikisini de yapacak zamanı kendimize oluşturmalı ve zaman planlaması yapmalıyız. Hayatımızın içinde ders çalışma, soru çözme, kitap okuma, medya ve iletişim araçlarıyla zaman geçirme, oyunlar, yeme içme, gezme hepsi olmalı ama hepsinin yeri, zamanı, süresi belli olmalı.

Beynimiz zaten aynı işi sürekli yaptığında yorulduğu için, güzel bir zaman planlaması ile ders-kitap-ders şeklinde geçişler yaparak kafa yorgunluğumuzu atmış oluruz. Düzenli kitap okunduğunda, zamanla kitap okumaktan zevk almaya başlanır ve bu ders aralarındaki kitap okumalar dinlenmemizi sağlar.

Lisede sayısal branş seçenler, üniversite sınavına sayısal ağırlıklı çalışanlar, kitap okumayı sözel bir etkinlik olarak görüp uzak duruyorlar. Bu büyük bir hatadır. Sayısal veya sözel farketmez, herkesin kitap okumayı farklı bir etkinlik olarak görmesi gerekir.

Kitap Okumak ve Sınava Faydaları

 1. Kelimeler arası göz sıçramasını arttırır, uzun paragrafların hızlıca ve anlaşılır olarak okunmasını sağlar.
 2. Uzun metinleri iyi anlamanın yanı sıra dikkati toplamaya katkıda bulunarak yazıdaki detayları kaçırmaz.
 3. Beyni ve hafızayı güçlendirerek, bilgileri tazeler,  ezber gereken konularda da yardımcı olur.
 4. Zamanla okuma hızının artması sonucu, sınavlardaki soru metninin daha çabuk anlaşılmasını sağlar.
 5. Soru metinlerini okurken farklı açılardan bakmayı ve doğru yorumlamayı sağlar.
 6. Mantık ve analiz gerektiren soruları yapabilme becerisini geliştirir.
 7. Anlatım bozukluğu sorularında, cümledeki bozukluğu hemen görmeyi sağlar.
 8. Eleştirel düşünceyi geliştirerek, farklı sorgulamalarla şaşırtmalı sorulara karşı hata yapmayı engeller.
 9. Hikayesi olan uzun matematik sorularında, asıl istenen çözümü çabucak farketmeyi sağlar.
 10. Sorularda neden sonuç ilişkisini iyi kurarak doğru cevaba ulaşır.

Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

Nasıl Kitaplar Okunmalı, Tavsiyelerim

Okuduğumuz kitaplar akıcı bir üslubu olan, hayal gücümüze geliştiren, olayların neden-sonucunu düşünmemizi sağlayacak derecede merak ettiren, ilgi alanıza hitap eden kitaplar olmalı. Öykü, roman, fantastik ve bilimkurgu hikayeleri yani bir akışı olan kitaplar bize çok şey katacaktır.

Hikaye ve romanda geçen olayları irdeleyebilmeli, yazarın düşündüğünün dışında olaylara kendi bakışımızı da katabilmeli, kahramanların yerine kendimizi koyup empati yapabilmeliyiz. Bir kitap “Şimdi ne olacak acaba?” diyerek kitabın sonunu merak ettiriyorsa sana uygundur. Başladın ve bir türlü ilerlemiyorsa bu senin kitabın değildir.

Okuduğumuz kitaplar ne kadar çok ve çeşitliyse,  biz de hayata ve sınavlara o kadar mental olarak hazırız demektir. Çok çeşit yapayım derken bulduğunuz her kitabı da okumayın tabi:) Araştırın, tavsiyeler alın, öyle seçin. Ayrıca, kitabını özelleştir, güzel bir ayraç kullan, özel bir kalemle altlarını çiz bazı cümlelerin. Hatta kısa kısa notlar al kitabın üstüne veya başka bir yere. Bu, kitapla bağını güçlendirecek ve kitaptan maksimum verim elde edeceksin.

Kitap Tavsiyelerim:

“Sırça Köşk”, “Bütün şiirleri” ve “Kürk Mantolu Madonna”- Sabahattin Ali

“Kiralık Konak”  ve “Yaban” Yakup Kadri Karaosmanoğlu

“Fareler ve İnsanlar”- John Steinbeck

“Beyaz Diş”- Jack London

“Hayvan Çiftliği”-George Orwell

“Labirent – Ölümcül Kaçış” serisi – James Dashner

“Dr. Jekyll ile Bay Hyde”- Robert Louis Stevenson

“The 100” serisi-Kass Morgan

“Hush Hush” serisi-Fısıltı-Çığlık-Sessizlik-Final ( Bu 4 kitaplık seriyi, 7. Sınıfa giden bir öğrenci 8 günde bitirmiş ve”İnanılmaz sürükleyiciydi, her 2 günde 1 kitap bitirdim.” demişti.)

Ülkemizde gençlerin kitap okuma oranı şu an yüzde 10, bunu arttırmaya ne dersiniz? Gelin şimdiden başlamak üzere düzenli olarak kitap okuyalım. Çünkü kitap sadece sınavlarda değil yaşamın her anında bize pozitif değer katar.

Keyifli okumalar…

Daha önce de benzer bir konuda yazdığım “Yazılı ve Deneme Sınavlarında Başarılı Olmanın Yolları” adlı yazıma da bakmanızı öneririm.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

Benzer Ürünler

36 yorum “Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

 1. fatih pınar dedi ki:

  Yine çok güzel bir yazı hazırlamışsınız emeğinize sağlık. Kitap okumak deneme sınavlarına ciddi anlamda katkı yapar. Bazı uzmanlar sadece kitap okuyan/derslere çok fazla asılmayan öğrencilerin bile sınavlarda başarılı olacağını savunurlar.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Genelde sözel derslere katkı yapar algısını da kırmaya çalıştım. Son yıllardaki matematik sorularına bakınca uzun uzun sorular öğrencileri zorluyor. Kitap okuma tüm derslere ilaç olabilecek değerde olduğunu vurgulamaya çalıştım. Teşekkürler değerli yorumun için.

   1. EĞİTİM PINARI dedi ki:

    Defalarca okunmaya değer bir yazı. Çok teşekkürler.

 2. yine dolu dolu bir yazı olmuş. özellikle tavsiye kitaplar çok iyi. emeğinize sağlık

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, sizin de eklemek istediğiniz tavsiye kitap olursa yoruma tekrar yazın lütfen.

 3. Kitap okumanın faydaları gerçekten saymakla bitmez.
  Bir insanla 10 dakikalık bir sohbet o kişinin yaklaşık kaç kitap okumuş olduğunu kavramamız için yeterlidir.
  Kelime haznesi genişliği, akıl yürütme, sorgulama, olaylara farklı açılardan bakma, empati yapma gibi çok önemli getirileri var okumanın.

  Ülkemizde ise sadece kitap değil genel olarak “okuma” eylemine yönelik büyük bir direnç var.
  Birisine bir kitabı çok beğenip önerdiğimde “Vakit alır o şimdi, 1-2 seneye filmi yapılırsa izlerim.” diye cevap alıyorum.
  Bloguma gelen bazı kişilerden de e-mailler geldi: Çok uğraşmışsınız, böyle makalelerle seoyla uğraşmak yerine her yazının anafikrini sadece twit atsanız yeter aslında” şeklinde. Daha ne diyebilirim bilemiyorum…

  Kitap önerilerinizin çoğu çok sevdiğim kitaplardan.
  Bir favori kitabımı da paylaşmak isterim: Jose Saramago’dan “Körlük”
  Çok düşündürücü, derinliği olan çok özel bir kitap bence.

  Konuyu detaylıca ele aldığınız için teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aslında aklıma da gelmişti, “sizin de tavsiye edeceğiniz kitaplar olursa yoruma yazın” diyecektim yazının sonunda. Size çok teşekkür ediyorum hem yorum hem de kitap tavsiyesi için. Okuma işi de çevreyle alakalı biraz, çevrende zevkle okuyanlar olduğunda bulaşıcı, yoksa olmuyor. Bu yazıyı okuyanlar kitaba ilgi duyanlar ve okumak isteyenlerdir. Bu yüzden beb kitap tavsiyelerine çok önem veriyorum, kendim de bir çok kitabı, tavsiyeyle okudum. Umarım bu yazı ve öneriler yerine ulaşır…

 4. nuroviç dedi ki:

  Sınava hazırlanan biri olarak söyleyebilirim ki çok faydası oluyor.Öğretmenlerimizin de sık sık tavsiye ettiği bir şey.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sınavlarında başarılar dilerim. Kitap okumak da, blogda yazı yazmak da aslında sana çok şey katıyordur farkında olmasan da…

 5. tolum dedi ki:

  Kitap okumanın sadece sınavlara yönelik yapılması elbette bir çok faydaları getirecek ve ister istemez başarı puanına olumlu şekilde yansıyacaktır ama şahsi kanaatin insan hayatın her anında her karesinde okumalı 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kitap okumanı daha bir çok faydası var dediğin gibi, hayatın her alanında ama ben yazıyı özelleştirdim ve sadece bu kısmını yazdım yazıda. Gelecek yazılarda belki de kitap okumanın başka artılarını yazarım. Teşekkürler değerli yorumun için.

 6. Cem Kazan dedi ki:

  Kitap önerilerin çok iyi Duo ??

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, hayal gücünü geliştiren ve sürükleyici kitapları seçmeye çalıştım. Teşekkürler.

 7. Çocuklarımıza okul çağında kitap okumayı alışkanlık haline getirtebilirsek,bunu yaparken de kitap okuyarak rol model olursak,muhakkak ki eğitim hayatları boyunca bunun çok yararını göreceklerdir..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Temelden kitap okuma alışkanlığının kazanılması çok önemli, bunda yakın çevrenin rolü de çok büyük. Bu alışkanlığı hayatına tam oturtamayanlar için de hiçbir şey geç değil, sevdiğimiz kitaplardan başlayarak bir düzen yakalamaya bakmak lazım.

 8. Ben de girdiğim sınavlara kitap okumanın faydasını görüyorum.Hızlı algılıyor ve kolay çözüyorum 🙂 Teşekkürler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sınavlar hayat boyu devam ediyor ve düzenli kitap okuyanlar bir adım önde okumayanlara göre. Ben teşekkür ederim..

 9. İbrahim Erdoğan dedi ki:

  Türkçe ve matematik dersleri daha çok anlamaya yönelik olduğundan bu derslerin ilacı düzenli olarak kitap okumaktır. Ayrıca kitap okumayan kişi analiz sentez ve yorumlama becerilerinde de oldukça başarısız olurlar. Oldukça emek dolu bir yazı olmuş Duo. Tebrikler ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, özellikle o derslere dikkat çektim yazıda. Dediğin gibi önce sorunun anlaşılması, sonrasında da analiz ve çözümleme için kitap okuma sınavda çok katkı yapacaktır. Teşekkür ederim güzel yorumun için.

 10. Handan dedi ki:

  Matematik sorularına da değinmen çok güzel olmuş. Hoş o soruları hazırlayanlar da azıcık kitap okusalar diye düşündüğüm sorular da yok değil 😀

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Matematik sorularını hazırlarken Türkçe öğretmenlerinden yardım almaları gerek aslında. Gerçekten de bazen 1 cümleyle anlatılacak şeyi 3 cümleyle anlatınca öğrencinin de kafası karışıyo.

 11. Kitap okumak hayatın hem eğitim alanında hem de geri kalanında birçok faydası bulunmakta. Kitap okumak hakkında önemli noktalara değinmişsiniz, emeğinize sağlık. Kitap tavsiyeleriniz için teşekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, kitap okumak eğitimin sağlıklı devam etmesi için çok önemli. Kitap tavsiyelerimi beğenmene sevindim.

 12. Profesör dedi ki:

  Benden de bir ekleme. Kitap olumak stresi azalttığı kanıtlanmış bir yöntem olduğu için, sınava girerken heyecanlanırsanız sadece 10 dk kitap okumanız tüm stresinizi alacaktır.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok güzel bir eklemeydi aynen katılıyorum kitap okumanın rahatlatacağına…Teşekkürler.

 13. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Bence hangi konuda olursa olsun araştırma içerikli kitapların çok faydalı olacağını düşünüyorum. Kurgular yapan, sonuçları düşündüren şeyleri filmlerde de bulabiliyoruz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Farklı bir bakış ile yaklaştığın için teşekkür ediyorum. Okuyucunun ilgi alanına göre güzel araştırma kitapları bulunabilir.

 14. Lezzet Tramvayi dedi ki:

  Kitap kurdu bir anne olarak güzel bir yazı hazırlamışşsınız kızımada ayrıca okuttum bundan
  bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 4 sene önce kızım öğretmen teyzesi ile kitapçıya gidiyor
  teyzesinin kendine kitap aldığını görünce ona ne kadar güzel annem hiç kitap okumuyor
  kafasını lezzet tramvayı ile bozdu diye dert yanıyor .Teyzeside bana bu mesajı iletiyor
  ve ben tam 1 hafta düşünüyorum ve sonra kızım ile kitapçıya gidiyorum ona kitap alırken , kendime 3 tane kitap alıyorum ve kızım çok seviniyor o gün bugundür ben eskiden olduğu gibi ayda 4 veya 5 kitap bitirmeye başladım bu sefer kızım çok mutlu oldu . teşekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok güzel bir anıymış, demek ki ebeveynler çocuklara bir şeyler kazandırdığı gibi çocuklar da ebeveynlere bir şeyler kazandırabiliyormuş. Bu aynı zamanda ailedeki sağlıklı ilişkilerin olduğunun göstergesi. Ailecek kitap okuduğunuz için kutluyorum sizi. Teşekkürler.

 15. Ümit Çakır dedi ki:

  bence de çok faydalı diye düşünüyorum. bazen bildiğimiz soruları tam anlayamadığımız ya da yanlış anladığımız için yapamıyoruz ki oldukça fazla şaşırtmalı var.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, şaşırtmalı sorulara karşı gardımızı en iyi kitap okuyarak alabiliriz. Anlamak soruyu çözmenin yarısıdır.

 16. FATİH PINAR dedi ki:

  Ruhsal arınma yöntemleri başlıklı yazınız hem manen hem de Teknik olarak çok harika olmuş Çok teşekkür ederim Duo diyet.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Her açıdan beğenmenize sevindim, ruhsal anlamda huzurla dopdolu günleriniz olsun.

 17. KİTAPLARA KAÇANLAR dedi ki:

  Tavsiye kitap listenizdeki Labirent – Ölümcül Kaçış serisi, The 100” serisi ve Hush Hush serisini okumadım. Bunlar artık yaşım ve ilgim gereği de muhtemelen de okuyamayacağım kitaplar. Ancak, diğerlerinin hepsini beğenerek okudum, tekrar da okurum ve bende tavsiye ederim.
  Günde bir saat kitap okumayı başarmak için önce üç ekran (tv, telefon-tablet, bilgisayar) bağımlılığından kurtulmak lazım.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bir kitap kurdundan bu yorumu okumak çok değerli, teşekkürler. 3 ekran tespitiniz de harika, onlar bize değil biz onlara hükmedebilirsek zarar değil faydaları olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir