Motivasyon: Başarının En Önemli Adımı

Motivasyon Başarının En Önemli Adımı

Motivasyon çok kolay kaybedildiği gibi, çok da zor kazanılıyor. Zaten hayatta bir şey kolayca kaybedilip zor kazanılıyorsa o değerlidir, kıymetlidir. Hep elden kayıp gidiverme korkusudur onu değerli kılan… Para da öyle, zaman da öyle hatta spor müsabakaları da… Dikkat etmezsen elinden kayıp gider, kaybedersin.

Motivasyonda en önemli şey başaracağına inanmaktır. Belirlediğin bir konuda hedefine ulaşmak için yapılacakları belirle, planlarını bir zaman zarfına yerleştir ve her gün emin adımlarla yavaş da olsa durmadan ilerle. Hedefine ulaşınca kendine vereceğin ödülleri de belirle ki motivasyonun hep yüksekte seyretsin.

Burada bize düşen, önce bizi ne motive eder bunları bilip ilgilendiğimiz konuyla ilgili motivasyonu sağlamaktır. Sonrasında da onu kaybetmemek için dikkatli olmaktır.

Motivasyonumuzu neler kaybettirir bilirsek de onu daha iyi koruruz. Bu yazıda motivasyonu düşüren ve motivasyon kazandıran konular üzerine eğileceğim. Motivasyon ve başarı arasındaki doğru orantıya dikkat çekmeye çalışacağım.

Motivasyon: Başarının En Önemli Adımı

Motivasyon ve Başarı

Motivasyonu birer kelimeyle açıkla  deseler BAŞLA-ÇALIŞ-SONLANDIR derim. Hedefini planla ve BAŞLA; zorlanacaksın ama emek ver, ÇALIŞ; asla başaramayacağını düşünme, pes etme ve çalışmanı başarıyla SONLANDIR.

Buradaki her aşamada da motivasyona ihtiyaç vardır. Bütün aşamalarda motivasyonunu korursan başarı kesinlikle gelecektir, buna inanın. Motivasyon başarının en önemli adımı dedik, peki başarının en büyük düşmanı ne? Başarının en büyük düşmanları tam olarak kendine inanmama ve acelecilik.  Evet, ya başaramazsam düşüncesi ve acelecilik, büyük motivasyon kaybına sebep olur ve başarıya ket vurur.

Örneğin; yabancı dili çabucak öğrenemezsin, olmuyor diye vazgeçme, her gün belli kelime ve kuralları öğrenerek devam et, sonunda mutlaka başaracaksın. Diyet yapıyorsan hemen kilo veremezsin, az az vererek sonuca ulaşacaksın. Bir hafta vücut çalışmakla kaslı bir vücuda sahip olamazsın. Her gün planlı olarak çalışarak, başaracağını düşünerek istediğini elde edebilirsin.

Motivasyonunu Kaybetmek

Neler motivasyon kaybına sebep olur, bunu bilirsek sonrasında motivasyonumuzu toplamak daha kolay olur. İşte en çok motivasyon kaybı yaşanan durumlar:

1-Tatiller, Geziler, Bayramlar, Eğlence Ortamları:

Motivasyonun en fazla kaybolduğu zamanlar, genelde tatiller, gezmeler, eğlence ortamları, bayramlar ilk akla gelenlerden. İnsan bu günlerde zihnen ve ruhen rahatlamakla birlikte, hedeflerinde biraz kaymalar yaşar. Bu ortamlardan uzak durarak motivasyonu korumaya çalışmak değildir önemli olan; önemli olan böyle ortamdayken dahi planlarına, hedeflerine sadık kalabilmektir.

Örneğin bir öğrenci bir haftalık geziye gittiğinde, bayram tatilinde, kar tatilinde soru çözmeyi bırakmamalı, eğlenceye dalıp derslerini aksatmamalıdır.  Özellikle de tatil sonraları motivasyon eksikliği kendini iyice hissettirir ve tekrar motive olmak oldukça güçtür. Planlar ve hedefler yeniden gözden geçirilip hemen telafi yapılmalı yola devam edilmelidir.

Başka bir örnek verecek olursak; diyet yapan birisi, bazı önemli gün ve gecelerde diyet programını altüst ederse veya 3 günlük geziye çıktığında bir şey olmaz deyip her şeyi yerse, bayram seyran derken yediklerine dikkat etmez, egzersizlerini aksatırsa motivasyonunu kaybeder, hedeflerine ve hayallerine ulaşamaz, başarısız olur. Tekrar başlamak ister ama bu kez de motive olmakta zorlanır. Burada en önemli şey, her türlü şartlar altında diyet programını bozmamak, canının çektiği yiyeceklerden az miktar alarak bu durumların üstesinden gelmeyi bilmektir. Motivasyonunu tekrar sağlamak içinse, planlarını ve hedeflerini tekrar güncelleyerek  hatalardan ders çıkarıp yoluna devam etmelidir.

2-Duygusal Yoğunluklar:

Motivasyonun kaybolduğu bir diğer konu duygusal yoğunluklar diyebiliriz. İstenmeyen olaylar yaşayıp çok üzüldüğümüzde her şeyi bırakırız, bir müddet yaşama küseriz ve tüm motivasyonumuzu kaybederiz. Bunun tam tersi aşırı mutlu olduğumuzda da, o sevinçle planladığımız bazı davranışlarımızı bırakırız, anın tadını çıkarayım derken ipin ucunu kaçırırız. İşi fazla uzatır ve hedeflerimizden uzaklaşırız. Üzüntü de sevinç de bizler için ve hayatın içinde var olan şeylerdir. Bunun bilincinde olup abartmadan orta yolu takip ederek motivasyonumuzu bozmamalıyız.

Örneğin bir öğrenci kötü not aldığında, öğretmeni veya ailesi tarafından azarlandığında motivasyonunu kaybedip ders çalışmayı bırakabilir. Diyet yapan birisi böyle duygusal yoğunluk yaşadığı durumlarda, kendini abur cubura vererek diyet programını delebilir ama hayat bize hangi yüzünü gösterirse göstersin, hedefimizden sapmamalıyız.

3- Hedefsiz Kalma, Hayallerden Vazgeçme:

Hedefsiz kaldığımızda, düşünüp kafa yormayı bıraktığımızda ve hayallerimizden vazgeçtiğimizde de motivasyon kaybolur. Bir iş bittiğinde boşluğa düşmeden kendimize yeni hedefler koymalı, yeni hayaller peşinde olmalıyız. Bu sadece başarıyı değil mutluluğu da beraberinde getirecektir.

4- Başkalarıyla Kıyas Yapıp, Kendini Küçük Görme:

Bu olumsuz düşünceler, insanın gardını düşürür ve motivasyonunu bozar. Her insan özeldir ve şahsına münhasırdır. Kendinizle barışık olup, iyi ve kötü hallerinizle kendinize değer verip iç motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Dış etkenlerden ne kadar az etkilenirsen o kadar güçlü olursun ve yönetilen değil kendini yönetebilen kendi kararlarının arkasında duran birisi olursun.

Motivasyon: Başarının En Önemli Adımı

Motivasyonu Tekrar Kazanma Yolları

Motivasyon kaybını tekrar geri kazanmak sizin elinizde. Dış etkiler ne kadar etkilese de, kendi düşünce ve inançlarınızın gücü bu dış etkenlerin üstesinden gelecektir. Peki neler yapalım ki motivasyonumuz yerine gelsin ve tam bir motivasyona sahip olalım:

 1. Hayatın her şeye gebe olduğunu, inişleri çıkışları olabileceğini kabul edin. Üzüntüler de var, sevinçler de ve bunlar gelip geçici. Her zaman mutlu olamadığım gibi her zaman başarılı da olamam. Bunun bilincinde olmak olayları sakin karşılamamızı sağlar, stres yaşamadan hedeflerinize emin adımlarla ilerlersiniz.
 2. Hata yaptığınızda demoralize olmayın, hatadan ders çıkararak olayı lehinize çevirin. Bu şekilde öğrenmeye açık olmak, gelişim için de kendine fırsat oluşturmaktır.
 3. Gerçekçi olan, zorlayıcı ama ulaşılabilir hedefler seçin. Olmayacak veya zayıf ihtimaller motivasyonun çabuk kaybolmasına yol açar. Hedef belirlemek, sadece istemekten daha fazlasıdır, detay çalışarak planlama yapmaktır. Reel hedefler, motive olmamızı ve motivasyonu sürdürmemizi sağlar.
 4. Kişiyi en iyi kendisi motive etse de, seni çok iyi tanıyan insanların da sana iyi geleceğini bil. Kendini iyi hissetmediğin durumlarda, sana yakın birinin seni anlayıp yol gösterebileceğini unutma.
 5. Olumsuz düşünce ve duygular bizim yaşam enerjimizi düşürür, yaptığımız işlere odaklanmayı da engeller. Çevrenizde dönen negatif konuşmalara katılmayın, bunlar dedikodu deyin. Negatif enerji veren insanlardan uzak durun. Onun yerine olumlama yapın, pozitif olun. “Bunun çözümü var, hallederiz, bunu yaparım.” gibi olumlu cümlelerle tekrar motivasyonunuzu yükseltin.

Motivasyon: Başarının En Önemli Adımı

Motivasyonun Arttırılması

 1. Özgüvenli ve cesaretli olun, kendi gücünüze inanın. “Mükemmel değilim, güçlü ve zayıf yönlerimi biliyorum ve ona göre hareket ediyorum. Kararlıyım, azimliyim, pes etmek yok, yapacağıma inanıyorum, ben bunu başarabilecek güçteyim.” gibi cümlelerle motivasyonunuzu arttırın.
 2. Başarma hikayeleri okuyun ve sonra kendi hikayenizi yazmaya başlayın. O hikayenin kahramanı sizsiniz ve sonu mutlu sonla bitecektir. Benim de aklıma bir hikaye geldi, hikaye derken aslında bizzat yaşadığım bir olay: “Arkadaşım sigara içiyor ama bırakmak istemesine rağmen bırakamıyordu bir türlü. Bir gün onun doğum günüydü, yalnız kaldığımız bir anda ona: “Bugün sigarayı bırakırsan çok güzel bir hikayesi olur. İlerde bu günü anlatırken; “22 yaşından beri içmiyorum, bu kararı doğum günümde almıştım, sigarasız bir yaşama doğdum, dersin.” dedim. Bu fikir hoşuna gitti, önce bu gece hiç içme bakalım, dedim. Zaten beraberdik, içmedi. Sonraki gün hafta sonu tatiliydi, birlikteydik ve bugün de içmezsen muhtemelen iyi bir başlangıç olacak dedim. Derken ben de hep takip ettim ve o da irade koyarak sigarayı bıraktı. Şimdi ayrı bir ilde, arada görüşüyoruz ve hala sigara içmiyor. Buradaki motivasyon şekli, iyi bir hikayesinin olması bence.”
 3. Sosyal medyada, televizyonda, çevremizde bazı insanların nasıl başarılı olduğuna bakarak “Başkalarının yapabildiğini ben de yapabilirim.” düşüncesi sizi daha çok motive edecektir.
 4. Belirlediğiniz hedeflerin başlama ve bitiş tarihi net olmalı. Başlama tarihi, erteleme hastalığına karşı iyi bir çözüm, bitiş tarihi de düzenli çalışma planı yapmanız için sizi güdülemiş olur. Bu sayede zamanında başlayıp, tam bir motivasyonla hedefe varılacaktır.

Hayallerinize ulaştıracak motivasyonuzu hiç kaybetmemeniz dileğiyle…

Çok önemli bir motivasyon kaynağı olan olumlama ile ilgili “Olumlama Nedir, Hayatımıza Katkıları Nelerdir? yazımı da okumanızı öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 152 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (34 yorum)
yusuf
yusuf Cevapla
- 07:11

Belli bir süreden sonra motivasyonu kaybediyor insan

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:54

  Evet, motivasyonu korumak zor. Motivasyon kaybolduğunda silkelenip tekrar başlayabilmek çok önemli.

   yusuf
   yusuf Cevapla
   - 12:56

   Silkelenmek için de hadi sen yaparsın diyen birinin olması lazım.

Cem Kazan
Cem Kazan Cevapla
- 08:21

Arkadaşını ne güzel motive etmişsin 😉

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:56

  Teşekkürler, herkesin sağlam hikayeleri olmalı hayatta onu motive eden…

Deniz
Deniz Cevapla
- 10:17

Motivasyon başarının anahtarıdır. İç motivasyonumuzun her daim yüksek olması dışsal etkenlerle başa çıkmayı da kolaylaştırır. Çaresizseniz, çare sizsiniz! Ne güzel bir motivasyon sözüdür, değil mi?

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:00

  Aynen, katılıyorum. Zihin ve ruhun güçlü olması iç motivasyonun yüksek olmasını sağlıyor. Ama yine de çevremizde kendimizi iyi hissetmediğimizde bizi motive edecek dostların da bulunması artı bir güçtür.

Deryaninsporgunlugu
Deryaninsporgunlugu Cevapla
- 10:32

Motivasyon her konuda gerekli. Cok aciklayici bir yazi olmus 😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:01

  Teşekkürler, motive olduğumda uzun yazıyorum:)

jdsezer
jdsezer Cevapla
- 14:19

Çok etkileyici bir içerik olmuş başarılı olmak için güzel yöntemler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:19

  Teşekkürler, başarı için motivasyonu hep canlı tutmak lazım.

yeşimlehertelden
yeşimlehertelden Cevapla
- 12:23

Motivasyon ve başarı arasında doğru orantı var bence..Çok detaylı ve açıklayıcı bir yazı..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 16:54

  Aynen, teşekkür ediyorum.

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 01:29

Sizin de belirttiğiniz gibi başarısızlığın en büyük düşmanı motivasyondur. Hayatın her alanında ihtiyacımız var. Teşekkürler bu güzel içerik için ☺

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 11:59

O tatil dönüşleri yok mu? İnsanın yaşam enerjisini düşürüyor maalesef 🙁

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 15:40

  İşte yine geliyor bir tatil, bakalım ne yapacağız:)

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 19:15

Hedefsiz kalmak = Başarısızlık
Ve boşa geçmiş bir ömür..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:10

  Kısa metrajlı da olsa mutlaka hedeflerimiz olmalı, yoksa hem başarısız hem mutsuz oluruz.

tolum
tolum Cevapla
- 21:11

İnsan hayatında yaptıgı işlerde başarılı olmanın birinci şartı bence motivasyon
Motive olmak için insanlar olumlu düşünmeli pozitif enerji le başlamalı yapacagı işe ekip arkadaşlarına pozitif enerji vermeli sonunda başarı kendi kendine gelir.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:09

  Pozitif enerjiyle dolu olmak, olumlama yapmak motivasyonu arttırır. Güzel tespitlerin için teşekkürler.

fatih pınar
fatih pınar Cevapla
- 21:18

Çok harika bir yazı olmuş, motivasyon ve başarı yazıları benim de çok dikkatimi çeker. Faydalı paylaşım için çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:03

  Motivasyon yazısı bile motivasyonumuzu arttırıyor, moral veriyor. Saygılar…

sessiz haykırış
sessiz haykırış Cevapla
- 10:43

ister istemez kaybolur önemli olan yeniden odaklanmak ve koyduğun hedefe karar ve azimle yürümek saygılar emeğinize sağlık

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:02

  Yere düşsek de kalkmayı bilmek gerek. Dediğiniz gibi düşmek, sürçmek insanın doğasında var.

Samet
Samet Cevapla
- 11:39

Özellikle instagram’a girince kendimi başkalarıyla kıyasladığımı motivasyonumun düştüğünü hissediyorum .Sosyal medya kullanmını bırakmam gerek..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:01

  Sosyal medya takibi tam bırakılmasa da azaltılabilir.

biriktirdiklerim
biriktirdiklerim Cevapla
- 20:57

harika harika harika motivasyon iyi geldi . arada çeki düzen vermek gerekiyor kendimize 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 09:19

  Bu yorum da beni iyi motive etti:) Dediğiniz gibi, bazen kendimize çeki düzen vermek lazım, biraz rötuş gerekiyor bazı davranışlarımıza.

biriktirdiklerim
biriktirdiklerim Cevapla
- 13:33

Motivasyonla ilgili makaleniz çok başarılı olmuş. Emeğinize sağlık. Motivasyonun düşmesinde en büyük etkenlerden biri de başkalarıyla kendini kıyaslamak. kendiyle yarış içinde olduğunda her şey yoluna giriyor. Dünümüzden iyiysek sorun yok. öğrencilerimle de paylaşacağım yazınızı.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 14:13

  Evet kıyas yapmak, enerji kaybına sebep oluyor, moral motivasyonu aşağılara çekiyor. Dediğiniz gibi, her geçen gün iyileşen bir grafiğim varsa, başkalarının benden çok daha başarılı olmasına takılmamam lazım. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

Hilal
Hilal Cevapla
- 16:49

Bitiş tarihi hiç de belirli olmayan – biraz da belirlenemeyecek olan bir hedefim var. İstesem “Şu gün, şu saatte bunun için çaba göstermeyi bırakacağım” diyebilirim tabii ama şimdilik düşünmüyorum. Bu konuda daha çok “Varamasam bile yolunda öldüm ya” kafasındayım sanırım. = )

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:36

  Hedeflere ulaşmak için gerekli olan motivasyon bazen kaybolabiliyor çeşitli etkenlerle ama devam etmek lazım. Dediğin gibi; varamasak da yolunda ölürüz:)

Ece Evren
Ece Evren Cevapla
- 09:23

“İstenmeyen olaylar yaşayıp çok üzüldüğümüzde her şeyi bırakırız, bir müddet yaşama küseriz ve tüm motivasyonumuzu kaybederiz.”
Mimden bu yazına geldim. Ve ben tam da üstteki haldeyim. Tavsiyelerini uygulayacağım. Sevgilerimle 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 13:14

  Oradaki “bir müddet” kelimesine vurgu yapmak isterim, bu sürenin uzun olmaması için dikkat dağıtıcı etkinlikler yapabilirsin. Örneğin bu blog yazıları sayesinde güzel bir etkileşim başladı, yeniden bir can geldi, birçok grupta paylaşımlarını gördüm, işte bunlar tekrar motivasyonunu kazandığının işaretleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara