Nasıl 14 kilo verdim?

Nasıl 14 Kilo Verdim?

Kilo vermek zor gibi görünse de aslında hiç zor değil. Yeter ki iyi bir motivasyon yakalayıp kilo verme ile ilgili uygulanacak stratejileri takip et. Ben nasıl kilo verdim, ısrarla planlarımı uygulamaya devam ettim. Azimle ve yılmadan diyet planını uygulayanlar başarıya ulaşmışlardır. Siz de neden bu kişiler arasında olmayasınız.

Benim kilo verme hikayeme gelince… Nasıl kilo verdim, neler yaptım ve hayatımda ne gibi değişmeler oldu?  Blog yazmamın sebebi hayatımdaki olumlu değişmeler… İnsan güzel şeyleri paylaşınca mutluluğu artıyor.

Önce Bedensel Diyetimi nasıl gerçekleştirdiğim bölümü; bir başka yazımda da Ruhsal Diyetin bana kattıklarını paylaşacağım.

Kilo Almadan Önceki Durumum

Yıllar önceye gideyim. O zaman yaş 22 ve vücutta fazladan gram yağ yok. Gayet fit sayılabilecek bir vücuttan bahsediyoruz:)

Bu vücudu ne zamana kadar korudun derseniz cevabı önceden vermiş olayım: “Evleninceye kadar!”

O dönemlerde gençliğin verdiği hareketlilikle o kadar yememe rağmen yediklerimi yakıyor ve hiç kilo almıyordum. İşin sırrı yediğini yakmada mı yoksa, ne dersiniz?

Ayrıca o yaşlarda metabolizma da hızlı çalışıyor, ama yaş ilerledikçe sadece yakmanın önemli olmadığı, başka parametrelere de dikkat edilmesi gerektiğini anlıyorsun.

Evleninceye kadar her şey yolundaydı. Vücudumla barışık bir şekilde hayat devam ediyordu. Ama evlenince dananın kuyruğu koptu ve her yıl ortalama 2 kilo civarı alarak fazladan 14 kiloya kadar ilerledim. Yani çok kiloludan obezite başlangıcına geçişe kadar devam etti bu kilo yükselişi.

Nasıl 14 kilo verdim?

Diyetisyene Gittim mi?

Tabi kilo aldıkça vücudumu beğenmeme olmuyor değil takdir edersiniz ki. Bu yüzden yaz yaklaşırken deniz kenarında kötü görüntü vermeme adına bir diyetisyene uğrardım. 2 ayda ortalama 4 kilo veriyorum ama sonrasında “Bu da yaşamak mı?” diyor ve yeniden verdiğim kiloları geri alıyordum. Üstüne de kilo koymaya devam ediyordum.

Gelelim olumlu değişimlere…

Nasıl Kilo Verdim

Nasıl kilo verdim, başından itibaren anlatayım. Önce vücudumuzda oluşan ödem ve toksinlerden nasıl kurtulurum, bununla ilgili ilgili birçok araştırmalar yaptım. Özellikle düzenli tüketebileceğim sıcak çay veya kürleri araştırdım ve denedim. Yine soğuk tüketilen detoks sularından da denediklerim oldu. En sonunda her gün tüketebileceğim sıcak kür ve soğuk detoks suyumu ekleme çıkarmalar yaparak belirledim.

Sonra daha fazla nasıl kilo verilir sorusunun cevabını aradım ve yürümenin önemini detaylı araştırmalar sonucunda fark ettim. Vücudun yürüyerek kalori yakabilmesi için en az 20 dakika ısınması gerektiğini öğrenince önce yarım saat ile başladım. Sonra 40 dakika ara vermeksizin belli bir tempoyla yürümeyi alışkanlık haline getirdim.

Yürüme için özel yürüme alanlarına gidilebileceği gibi, siz de benim gibi ev veya iş yeri yolu üzerinde kendinize yürüme yolu belirleyebilirsiniz.

Yürüme planımın aksamaması için, kışın evin içinde kendime yürüme parkuru yaptım:) Evin hol kısmı ince uzun, bir de mutfak kapısını açtığımda 15 metrelik yürüme parkuru oluşmuş oldu. Gidiş geliş 30 metre oluyor ve tekrarlarla günlük yürüme limiti tamamlanıyor.

Basen bölümündeki değişimi çok yakın zamanda hissediyorsun. Zaten yürürken elinizi basen bölümünde tutarsanız o bölgenin sürekli hareket ettiğini hissedebilirsiniz.

Yürümenin sadece belli bölgelere hitap ettiğini anladığımda ise spor ve egzersizlere yöneldim. Aslında spor yapıyordum ama düzensiz yapılan hiçbir şeyden sonuç alınmıyor. Sağlıklı kilo verenler genelde spor ve egzersizle diyetini destekleyenlerden oluşuyor.

Ev egzersizleri araştırmamı tamamlayıp, düzenli olarak hayatıma uyguladım. Bunu da özellikle yürüme sonrasına denk getirerek ısınmış vücudu 20 dakika egzersiz hareketleri ile destekledim.

Yürüme; üst karın ve vücudun üst kısmına çok etki etmeyince, evde egzersiz hareketleri  yaparak bu bölgelere ağırlıklı olarak yüklendim.

Vücut hareket edince mutlaka yağ yakıyor ama beslenmene dikkat etmiyorsan zayıflamak hayal. Kilo almasan da veremezsin, yerinde sayarsın. Bazı besinlerden uzak kalmak, bazılarını azaltmak, vücuda yararlı bazı besinleri de hayatımıza sokmak gerektiğini zamanla anlıyorsun.

Duo Diyet ile 14 Kilo Vermek

14 kilo vermek hiç zor değil, yeter ki azimle, sabırla bu 3 maddeyi 4 ay boyunca hayatınızın akışına yerleştirin.

 1. Özel yağ yakıcı sıcak kür ve duo diyet özel detoks suyu  
 2. Tükettiğim ve uzak durduğum besinler
 3. Yürüyüş yapmak ve egzersiz çalışmaları

Bu çalışmalarımla ilgili detaylı yazıları üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kilo Verme Çalışmalarımın Sonucu

Şu an evlendiğim kiloma geri dönmüş durumdayım. Evlendikten sonra alınan 14 kilo, 4 ay içinde yok oldu gitti ve 2 yıldır da kilom zikzak yapmadan yerinde sayıyor. Bu da şu anlama geliyor: OLDU BU İŞ…

Yaptığım ve denediğim şeyde başarılı olmuştum. E şimdi bunu niye paylaşmayayım:)

Dediğim gibi diyet ile kilo verme zor değil, gözünüzde hiç büyümesin, geri sayım süreci başladığında öyle mutlu oluyor ki insan. Hele bir de kilo vermeyi başardığını hissetmek ayrı bir güzellik…

Bu başarımın saman alevi gibi geçici olmaması, eski yaptığım diyetlerden farklı oluşuydu. İnançla, motivasyonla ve yılmadan planımı uyguladım ve başardım.

Nasıl 14 kilo verdim?

Yapılacak iş çok basit ve özeti şu:

 • Her gün 40 dk yürü. (Eskiden, yürüyüşü zaman kaybı olarak görürdüm.)
 • 20 dk egzersizini yap. (Düzenli olarak yapmazdım.)
 • Kendi el yapımı özel detoks suyunu iç. (Devamlı tükettiğim bir şey yoktu eskiden)
 • Bazı yiyecek türleri azalt. (Kendime yasaklar koyardım, halbuki yasaklar olmamalı, azaltma olmalı)

YANİ BU, ŞU DEMEK:

“Yürüyerek kalori yak,

egzersiz ile vücudu sıkılaştır,

kür ve detoks suyla fazla toksinleri at,

yediklerine dikkat ederek bedenini dinlendir.”

İşte bu kadar…

Zayıflamak için kullandığım detoks suları  dışında, sağlığıma katkı yapan ve beni koruyan diğer yiyecek ve içecekleri ayrıca “bedensel diyet” bölümünde konu konu işleyip yayınladım, buradan okuyabilirsiniz. Faydalı olması dileklerimle…

Sevgiyle, fit kalın…

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 133 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (6 yorum)
Kerem
Kerem Cevapla
- 7:38 pm

Yazınız harika

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 8:48 pm

  Teşekkürler Kerem bey.

Ahmet ASLAN
Ahmet ASLAN Cevapla
- 10:02 pm

Herşeyden önemlisi sabır azim ve gayret ve kararlılık. Kilo vermeye başlamadan önce bunlar olucak ayrıca önerilerinizi takip ediyorum çok faydalı ve herkeze öneriyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:13 pm

  Teşekkür ediyorum, kararlı olup motivasyonu hiç kaybetmemek gerek.

Profesör
Profesör Cevapla
- 6:04 pm

Bu konu üzerine bende detaylı bir yazı paylaşmıştım. Orada zayıflamanın tel formülü aldığın kalori verdiğin kaloriden az olacak yoksa kralı gelse zayıflayamaz demiştim. Burada da siz beni teyit etmiş oldunuz. 🙂 Sağlıklı yaşam için az az yemek ve spor başka bir şeye gerek yok.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:03 pm

  Aynen, o yazınızı okudum ve düşüncelerimi paylaşmıştım. Aklın yolu bir sonuçta, zayıflamak istiyorsan az ye, çok yak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara