Oğuz Atay Tutunamayanlar Sözleri ve Kitap Alıntıları

Oğuz Atay Tutunamayanlar kitap alıntıları ve kitaptaki en güzel Oğuza Atay sözleri hepimizin defterlerinin bir yerlerinde yazıyordur mutlaka. Herkes bu kitabı okurken içinde kendine ait bir şey buluyor.

Tutunamayanlar kitabını altını çizmeden okuyan yok gibidir desem abartmış olmam, ben de birçok yerini çizmekten kendimi alamadım. Kitabı okuduktan sonra kitap yorumlarına baktığımda birçok kişiyle aynı şeyleri hissettiğimi anladım.

Kitap uzun ama doyurucu bir etkisi var, özellikle de kalbe, ruha ve zihne olan etkileri inanılmaz. Oğuz Atay Tutunamayanlar sözleri ve kitap alıntıları birçok kişinin not defterlerinin baş köşesini süslemektedir.

Oğuz Atay Türk edebiyatının ilk akla gelen yazarları arasındadır ve yazdığı sıra dışı eserleri yıllar geçse de hep çarpıcı ve güncelliğini koruyor. Evet Oğuz Atay gibi kalem ve söz üstatlarının değerini bilmek, “Tutunamayanlar” gibi kitapları didik didik ederek eserlerinden maksimum faydayı sağlamak gerek.

Oğuz Atay kimdir kısaca bahsedersek, 1934 yılında Kastamonu’da dünyaya gelen Oğuz Atay hikaye roman, şiir türlerinde birçok esere imza atmıştır. Tutunamayanlar kitabı Oğuz Atay’ın ilk roman kitabıdır. “Tutunamayanlar” gibi “Tehlikeli Oyunlar” ve “Korkuyu Beklerken” adlı kitapları da oldukça popülerdir. Bu eserin içindeki güzel sözleri, aşk ve sevgi sözlerini, hayata dair detayları çok iyi süzdüğü alıntıları her yerde kullanmak isteyeceksiniz.

Tutunamayanlar sözleri Olric diyalogları da enfes tespitlerden oluşmaktadır.  Sosyal medyada da en fazla paylaşılan sözler arasında Oğuz Atay Tutunamayanlar kitap alıntıları ve onun enfes sözlerini görebilirsiniz.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Sözleri Top 20

Tutunamayanlar sözleri bazen kısacık bir cümleyle çok şey anlatıyor. Kısa, derin ve bir o kadar da yoğun anlamı olan Oğuz Atay Tutunamayanlar alıntı ve sözleri sizlerle:

 1. “Bazı günler konuşamazdı insan.” (sayfa-45)
 2. “Hayır, dostum. Ben en acıklı anda bile güldürücü sözler bulabilen bir insanım. Kendime acımam yoktur.” (sayfa-61)
 3. “Hayata dayanamadığımız için espri yapıyoruz.” (sayfa-80)
 4. “Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim.” (sayfa-113)
 5. “İnsan, hareketlerine engel olabilirdi; fakat düşüncelerini nasıl durdurabilirdi?” (sayfa-153)
 6. “Ben, seni görür görmez anlamıştım. Bu kaygısız görünüşünün altında; duygulu, içine kapanık bir insan olduğunu.” (sayfa-259)
 7. “Zaman baş döndürücü bir hızla dönüyor , ayakta durmasını bilmeyenleri yıkıyordu.” (sayfa-331)
 8. “Bütün hayatımızı yersiz çekingenliklerle mi geçireceğiz Olric? Cesareti yalnız kafamızda mı yaşayacağız?” (sayfa- 357)
 9. “Söylenen sözlerin, yaşanan olaylardan önemli olduğunu Selim’de gördüm.” (sayfa-359)
 10. “Olur ya, belki bir gün tam senin gibi hissederim, senin heyecanların benim heyecanlarım olur: o zaman seni bütünüyle yaşarım, kim bilir?” (sayfa-375)
 11. “Önüne gelen nimetleri değerlendirmesini bilmeyen, seni, senden başka türlü bir insan yapmak isteyenlerin arasına düşmüşsün.” (sayfa-387)
 12. “Bir anlam aramamalı. Anlam kadar insanın hayatını zehir eden bir kavram yoktur.” (sayfa-403)
 13. “Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok.” (sayfa-425)
 14. “Yalnız kalmaktan da kalmamaktan da korkuyordu.” (sayfa-448)
 15. “Korkuyoruz. Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz. İnsan olmaktan korkuyoruz.” (sayfa-453)
 16. “Herkes ne istediğini daha iyi bilsin: ne istediğini bilmemek yüzünden kimse bana başvurmasın. Evde yokum.” (sayfa-455)
 17. “Yaşamak her gün girilen bir imtihan olursa buna kimse dayanamaz.” (sayfa-473)
 18. “Yaşamak aynı zamanda yaşamış olduklarını hatırlamak demektir hatırladıkça bunalıyorum” (sayfa-519)
 19. “Kimsenin yaşantısını beğenmedim: kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.” (sayfa-666)
 20. En önemli sözü en sonda yazacağımı sanıyorsan aldanıyorsun, hiçbir zaman benden bekleneni vermeyi becerememişimdir bekleyenleri utandırmışımdır.” (sayfa-535)
oğuz atay tutunamayanlar sözleri ve kitap alıntıları
oğuz atay tutunamayanlar – “sıkılırken dinlendiğimi anlamıyorum”

Tutunamayanlar Olric Konuşmaları Top 3

Kitaptaki Olric diyaloglarına bayılacaksınız, Oğuz Atay kelimelerle resmen dans ediyor. Tutunamayanlar Olric sözleri içinden seçtiğim en iyiler sizlerle…

1-

-Hep geçer diyorlar ya Olric! Sence geçer mi?

-Geçer elbet efendim;

bazısı teğet geçer,

bazısı deler geçer,

bazısı deşer geçer,

bazısı parçalar geçer.

Ama mutlaka geçer.

2-

-En tehlikeli kelime nedir Olric ?

-“Ama”dır efendim bana göre.

-Neden Olric ?

-Önceden söylenen her cümleyi öldürür! Mesela, ‘seni seviyorum ama…” gibi.

3-

-Kolundaki yaralar efendim.

-Tutunurken oldu Olric.

-Ya yüreğindeki yaralar efendim.

-Tutulurken oldu Olric!

-Peki ya gözlerindeki suskunluk; ne efendim?

-Hiç dokunma, sus Olric!

-Hadi gidelim Olric.

-Nereye efendimiz?

-Ona Olric.

-O artık başkasıyla efendimiz.

-Olsun onun mutlu olduğunu uzaktan izlemek de yeter bize Olric.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Kitabı – Yorum

Tutunamayanlar sayfa sayısı oldukça fazla bir kitap, tam 724 sayfadır. Bu yüzden hızlıca bitirebileceğiniz bir kitap değil. Özellikle de bazı derin cümleleri anlamak için bir daha okuyacak, aynı cümleyi tekrar tekrar okuyup altını çizmekle zaman kaybedeceksiniz.

Evet bu kalınlıkta kitabı bitirmek benim için oldukça zordu. Kitaba başladığım an kendimi olaylar fırtınasının içinde buldum, o kadar kompleks ve girift ilerliyordu ki, daha iyi anlamak için bazı yerleri tekrar tekrar okumak zorunda kalıyordum. Şuradan bir örnek vereyim Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabı.

Bu kitap ilk zamanlar o kadar sarıyor ki gerçekten insana okuma zevkini tattırıyor ama çok zaman geçmeden tam tersi o kadar da bunaltıcı olabiliyor. Bu sefer de insana kitap kapağını açmaktan soğutuyor. Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabı da bu yönüyle aynı diyebilirim. Bu durum karşısında kitabı bırakıp bırakmamak arasında gidip geliyordum, en sonunda ara vermenin en iyi seçenek olduğuna karar verdim.

Sonra kitabı tekrar elime aldım ve kısa bir süre içerisinde bitirdim. Kitabın sonuna geldiğimde gözlerimde birkaç damla yaş vardı ve ellerim kitabın kapağını kapatırken titriyordu. Bazen yaptığın yanlış seçimler yüzünden gerçekten pişmanlık hissi çöker ya insana, içimi bir anlık böyle bir pişmanlık kapladı. Yalnız kısa bir pişmanlıktı bu, sonrasında yerini hüzünlü bir mutluluğa bıraktı.

Küçük kütüphanemdeki koskocaman Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabına tekrar baktığımda aklıma yüzlerce üstünde çizdiğim güzel Oğuz Atay sözleri kitabın üstüne aldığım notlar geliyor ve çok hoş duygularla doluyordum. Sonunda ben de bu acıyla birlikte verdiği tatlı manevi rahatlığı tadabildiğim için kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Size de bu hissi yaşamayı tavsiye ederim.

Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabında öyle bir tat var ki, teşbihte hata olmasın çiğköfte gibi bir yandan acısı var bir yandan da tadı ve lezzeti… Tadı ağzında yavaş yavaş ve çok sonra hissedilmeye başlıyor. Sadece bu acı tada odaklanan bazı okuyucular maalesef kitaba devam edemiyorlar ama ben onlara buradan ipucunu vereyim; bu kitabı okudukça lezzet artarak devam ediyor ve son kısımlarda zirve yapıyor.

Evet Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabı aynı zamanda konusu ve olaylarıyla sonunu da çok merak ettiriyor. Kitabı sonuna kadar okuyun zira gerçek tadı en sonunda diyebilirim. Keyifli okumalar…

Daha önce yazmış olduğum “Güzel sözler ve Aforizmalar” adlı yazımda da çok harika sözler bulacağınıza eminim, mutlaka göz atın.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Oğuz Atay Tutunamayanlar Sözleri ve Kitap Alıntıları” üzerine 2 yorum
Yorum yapın