Kitap Önerisi Düşündüğün Gibi Değil – Serhat Yabancı

Kitap önerisi olarak sizlere sunmak istediğim bu kitap, uzun zamandır kitaplığımda duruyor. Başucu kitabı gibi kullandığımdan sürekli elimin altında ve çok faydalandığım bu kitabı sizlere kitap önerisi olarak sunmayı uygun gördüm. Anlatılmak isteneni kısa ve özlü bir şekilde verdiği için açıp da bakılabilecek,  not alınabilecek hatta güzel sözleri sosyal medyada paylaşabilecek bir kitap.

Yazarı Serhat Yabancı’nın 4 kitabından biri. Bütün Aşklar Tatlı Başlar – İyi Düşün – Düşündüğün Gibi Değil – Unutmak mı Affetmek mi? Bu kitapları da kitap önerisi olarak belki başka yazılarda sizlere sunabilirim.

Düşündüğün Gibi Değil kitabı 2016 yılı sonlarında bizlerle buluşsa da hala çok taze. Çünkü anlattıkları hayatın içinde sürekli karşılaştığımız olaylar. Hayat devam ettiği sürece insanlığın dertleri hep aynı ve değişmediğinden bu kitap da tazeliğini hep koruyacaktır. Hatta öyle olacak ki 2019 yılında yepyeni bir kapakla tekrar basıldı, tazelendi.

Yazar Serhat Yabancı yalın ve samimi anlatımıyla, okuyucuya “yaşadıklarını sunuyor” hissini verip, okuyucusuyla iyi bir empati kuruyor. Olaylara bakışı ve yorumlayış şekli ile okuyucuyu ikna etmeyi başarıyor. Bu da sonuçta fikirlerimizi, bakış açılarımızı kısacası kendimizi olumlu anlamda değiştirmek demek oluyor. Serhat Yabancı, sıkılmadan, altını çize çize okuyabileceğiniz bir kitap ortaya çıkarmış gerçekten.

Kişisel gelişim,  psikolojik tahlil ve insan davranışları üzerine kitaplar okumayı sevenler için biçilmiş kaftan. Bizlere, her olayı kötüye yormayı, yaşananlardan negatif etkilenmeyi bırakmamızı ve “olaylar düşündüğünüz gibi değil” diyerek, “önyargılarınıza savaş açın!” telkininde bulunuyor.

Düşündüğün Gibi Değil Kitabı Konusu 

Düşündüğün Gibi Değil konusu itibariyle kişilik gelişimimize yardımcı olacak hemen hemen her konuya değinmiş bir kitap ama madde madde yazmak istersek önce şu soruyu soralım: “Düşündüğün Gibi Değil” nasıl bir kitap?

 • Kişisel gelişim kitabından öte bir kitap
 • Psikolojik tahlillerini açık ve sade bir dille sunmayı başarabilmiş bir kitap
 • Gerçek hayattan kesitler bulabileceğiniz bir kitap
 • İçinde açıklayıcı ve güzel minik öykülerle anlaşılırlığı yüksek bir kitap
 • Okurken “Bunları aynen ben de yaşıyorum” diyebileceğiniz, kendinizden çok şey bulabileceğiniz bir kitap
 • Kendinizi suçlamaktan vazgeçip, kendinle barışmanı sağlayacak bir kitap
 • İçinde çok güzel olumlama ve telkinler olan bir kitap
 • Kendiniz keşfetmenizi sağlayıp farkındalık oluşturan bir kitap
 • Hayatınıza yön vermenize yardımcı olacak önerileri ve uygulamaları olan bir kitap
 • Sizi karamsarlıktan kurtarıp, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir kitap
 • Okurken doğru ve yanlışlarınızın farkına varıp, notlar alarak kendinizi yeniden dizayn etmenize yardımcı olacak bir kitap
 • Olumlu veya olumsuz hangi duyguyu yaşarsak yaşayalım, onu kabul ederek içselleştirmeyi ve her şekilde mutlu olunabileceğini bize öğreten bir kitap
 • Kendinizi bulma yolunda yol haritası çizen rehber bir kitap

Kitap Önerisi Olarak Neden Bu Kitap?

 1. Neyi, nasıl uygulamamız gerektiğini kolayca aktararak güzel çözümler ürettiği için bu kitap.
 2. Başucu kitabı olduğundan içinden işaretlediğin güzel ve etkili sözlere hayatın her aşamasında ihtiyacın olabileceği için bu kitap.
 3. Özgüven eksikse yerine gelmesini sağlıyor, varsa da özgüvenine zirve yaptırıyor.
 4. Benliğimizi tanımamıza yardımcı olup ufkumuzu geliştirerek kendinizi daha çok sevmenize yardımcı oluyor.
 5. Fikirlerinizi değiştirip olaylara farklı pencerelerden bakmanı, analiz yapmanı sağlıyor.
 6. Mutluluğun şifrelerini vererek ruhunu okşuyor ve  kendini bulmanı sağlıyor.
 7. Bazı durumlarda “hayır” diyemiyorsan ve çevre baskısına direnemiyorsan bu kitapta sana göre çok şey var.

Bir Tavsiye, Bir Not:

Tavsiye: Kitabı yalnızken ve ara ara okuyun. Yani bir kerede okuyup bitirme değil de not alarak, altını çizerek ve yorumlayarak okuyun.

Not: Kitabın içinde ruhumuza hitap eden çok güzel özlü sözler var. Örneğin; “Ertelemeci özelliğinle savaş!” cümlesinin bana tesirini anlatayım. Herkes ertelemenin iyi bir şey olmadığını bilir, bir çok kitapta da bununla ilgili şeyler okumuştur. Ben de okudum ama erteleme hastalığı yine de bağışıklık kazanmış virüs gibi benimle yaşamaya devam ediyordu.

Serhat Yabancı farkı ise şu: Cümleyi savaş kelimesiyle bitirerek beni inanılmaz motive etti ve artık hayatımdan erteleme kalkmış durumda. Neden? Çünkü her ertelemek istediğimde “Savaşmalıyım!” diyerek kendimi motive ediyorum ve savaşı kazanan ben oluyorum. Bu sadece bir örnekti. Bunun gibi bir çok sözünü ajandama not aldığımı belirtmeliyim. Sizler de not almayı unutmayın.

Keyifli okumalar…

Yine çok güzel bir kişisel gelişim kitabı olan “Aşkım Kapışmak, Elma Dersem Çık Kitabı” yorumuma da mutlaka bakmalısın.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kitap Önerisi Düşündüğün Gibi Değil – Serhat Yabancı” üzerine 6 yorum
 1. Kişisel gelişim kitaplarını çok seven bir insan olarak bu tanıtımı çok beğendim. Gerçekten de hayat düşündüğümüz gibi değil. Hayatı doğru algılayamadığımız için boşu boşuna ziyan etmekteyiz. Çok teşekkürler tanıtım için.

  Yanıtla
 2. Düşündüğün gibi değil 2. defa okudum bana çok şey kattı . Mutlaka herkesin okuması gereken yol gösten bir kitaptır. 2. defa okuduğum kitapları bağışladım . Kitaplarınızı bitirdikten sonra mutlaka ihtiyacı olan birilerine verin . Başka insanların da faydalanmasını sağlayın

  Yanıtla
  • Çok güzel bir düşünce, evet yapılabilir. Gerçi Serhat Yabancı’nın bu kitabını başucu kitabı olarak kullanıyorum, o dursun şimdilik:)

   Yanıtla
Yorum yapın