Yazılı ve Deneme Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Yazılı ve Deneme Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Okulda yapılan yazılı sınavları ile deneme sınavları birçok yönden benzediği için başarılı olmanın yolları da birçok noktada birbiriyle kesişiyor. O yüzden, hem yazılı hem de deneme sınavlarını aynı yazıda ele aldım. Yazılı sınavlar ve denemeler, ilkokul 4. sınıftan itibaren resmi olarak hayatımıza giriyor ve okul hayatı bittiğinde dahi hayatımızda olmaya devam ediyor.

Deneme sınavı derken sadece evimizde, okulda, dershanede çözülen denemeleri kastetmiyorum. Hayatımızın dönüm noktalarındaki sınavlar da bu deneme sınavlarının içinde ele alıyor. Çünkü 8. Sınıf ve 12. Sınıf sonunda veya daha sonraki meslek sınavlarında hep deneme sınavlarının test modeli kullanılıyor. Bu yüzden sınavlarda nasıl başarılı olunur konusu küçük büyük herkesi ilgilendiriyor.

Ayrıca bu yazıda; yazılı ve deneme sınavında başarılı olmanın yolları nelerdir okul birincisi olmak için hangi yöntem ve teknikler uygulanmalı test sorularının çözümünde nelere dikkat edilmelidir gibi soruları kısa ve somut örneklerle cevaplayacağım.

Yazılı Sınavlara Nasıl Çalışılır

Yazılı sınavlardan korkmayın, olması gerektiği için yapılıyor. Alınan eğitimlerin ne kadarının kazanıma dönüştüğünü sınavlar belirliyor. “Ben bu kazanımları edindim.” diyorsanız, girin sınava ve kanıtlayın kendinizi.

Sınavda başarılı olmak için ne yapılmalı sorusu aklımızda hep. Başarı eşittir yüksek not almak mıdır?  Buna evet diyemeyiz ama bu bir göstergedir. O zaman yazılılardan nasıl yüksek not alınır onu da açıklayalım. Bu anlatacağım yönergeleri not alarak uygulayın. Başarılı olmanın yolları bu teknik ve taktiklerden geçiyor çünkü.

Bu çalışmalar 2 aşamadır:

 • Sınav öncesi yapılacaklar
 • Sınav anında yapılacaklar

Yazılı ve Deneme Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Sınav Öncesi Yapılacaklar

 • Başarılı olmanın yolları deyince ilk akla gelen şey plan ve programdır. Yazılı konularına çalışırken planlı ve programlı olun, çalıştığınız bölümü tamamen anlayıp bitirmeden yeni konuya geçmeyin.
 • Ders çalışma süresini belirle. Yavaş veya hızlıca ders çalışmak verimsizdir.
 • Ders çalışırken yanınızda hiçbir elektronik alet olmamalı çünkü dikkat dağıtırlar. Dikkat dağınıklığı yaşamadan çalışılan konular daha iyi akla girer, çözdüğünüz sorularda da hata payı azalır.
 • Yazılı konularıyla ilgili sorulardan oluşan test ve denemelerle kendinizi deneyin, hataları irdeleyin. Deneme yapmak da yazılıya çalışma metotlarından biridir.
 • Evde test veya soru çözerken bir soruda fazlaca zorlandığınızda, soruyu yuvarlak içine al veya yıldız koy. Sonra tekrar dönmek üzere hemen o soruyu atla. Bir soruya gereğinden fazla zaman ayırmak motivasyonunuzu bozar, bu alışkanlığı ders çalışırken kazanın ki, yazılı veya deneme sınavında da aynısını yapıp zamanı iyi kullanabilesiniz.
 • Sınav öncesi mutlaka vücut ve kafa olarak dinlenmiş olmalısın. Yorgun ve uykusuz olmak başarıyı negatif etkiler.
 • Ailenin de sınav günü moral verici davranış ve sözleri başarıyı olumlu etkiler.
 • Yazılı veya denemeye materyal açısından hazır olmalısın. Sınav için kalem, silgi gibi materyaller hazır edilmelidir.
 • Sınav kaygısı biraz zorlar ama ona kafanı takmamalısın. Sınava odaklanıp soğukkanlı bir şekilde yazılıya girmeli. Bunu başarmak için kendini motive edecek olumlu cümleler kurmalısın. “İyi çalıştım, başarmamam için bir sebep yok” tarzında cümlelerle sınav kaygısı sıfıra indirilmelidir.

Yazılı ve Deneme Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Sınav Anında Yapılacaklar

 • Yazılı süresini verimli kullanmak için kendi saatiniz olsun. Dakikalar çok önemlidir.
 • Soruları iyice okuyup, ne istendiğini anladıktan sonra çözün.
 • Bazı sorular şekilli ve uzun göründüğü için zor sanılıyor. Karışık görünmesi zor olduğu anlamına gelmez. Özellikle son yıllarda soruları uzun soruyorlar, bakalım öğrenci hemen pes ediyor mu diye. Halbuki cevabı gayet kolay.
 • Sınavda süre biraz ilerleyince beyin yoruluyor haliyle. Az bir süre dinlenip derin nefes alıp rahatlatın kendinizi. 15 saniye civarı dinlenme yeterli olacaktır.
 • Soruda işlem gerekiyorsa hızlıca yapayım düşüncesiyle zihinden yaparsanız hatalı sonuç bulabilirsiniz. Kalemle sonucu bulmak daha garantidir her zaman. Yazdıkların da okunaklı olmalı.
 • Sınav esnasında ikide bir süreye bakma, sadece kontrol amaçlı arada bir bak.
 • Her soruya ayrı yoğunlaşmalısın. Aklın eski soruda kaldıysa yeni geçtiğin soruyu da yapamazsın. Her soru ayrıdır, ayrı ilgi ister.
 • Tüm sorular bittiğinde, cevapları bir daha kontrol et. Sınav kağıdını erken vermenin bir getirisi olmaz.
 • Yazılıda test soruları gelmişse deneme sınavları için aşağıda vereceğim taktikleri uygulamasın.

Sınavlara Mental Hazırlık

Yazılı veya deneme için hem bedenen hem ruhen hem de zihnen hazır olmalısın. Bedenin dinç, motivasyonun yüksek, başaracağına inancın tam olmalı. Sınav akşamı veya sınavdan hemen önce yapılan sınav duası kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Peki bu konuda hangi sınav dualarını yapabiliriz:

 • Rabbi zidnî ılmen ve fehmen. (Taha-114)
 • Rabbişrahlî sadrî ve yessirlî. (Taha-25)
 • Hasbünallahü ve niğmel vekîl. (Ali İmran-173)
 • Hasbiyallahü la ilahe illâ hû. (Tevbe-129)
 • La havle velâ kuvvete illâ billâh. (Kehf-39)
 • İnnâ fetahnâ leke fethan mübînâ. (Fetih-1)
 • Vemâ tevfîkı illâ billâhi aleyhi tevekkeltü ve ileyhi ünîb. (Hud-88)

Deneme Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Deneme sınavı kelimelerini en yoğun 8. sınıfta veya 12. sınıfta hissedersiniz. Yani deneme deyince sadece yazılıya hazırlanma aşamasında çözülen test soruları olarak düşünülmemeli. 8. Sınıf sonundaki LGS veya 12. Sınıf sonundaki TYT – AYT ya da mesleki tüm sınavlara hazırlık denemeleri olarak da düşünebilirsiniz. 8. sınıfta nasıl başarılı olunur veya üniversite sınavlarında nasıl başarılı olabilirim diye düşünüyorsanız bu maddeleri tek tek uygulamanızı öneririm.

İşte sınavlarda başarılı olmanın yolları

 1. Kendini iyi hissettiğin ders hangisiyse ondan başla. Bu başlangıçtaki heyecan ve stresi azaltır.
 2. Elemek istediğiniz şıkları çizin, bu eleminasyon doğruyu bulmayı kolaylaştırır.
 3. Kaydırma olamaması için cevabı hemen optik forma taşırmadan ve belirgin olarak işaretleyin.
 4. Zamandan kazanmak için zorlanılan soruları geçin, garanti sorularla moral bulun.
 5. Bir sınavda her tip soru olduğundan, bazı kolay sorulara da çok fazla anlam yüklemeyin. Her soru sizi zorlamak için değildir yani.
 6. Bazı sorularda tahminde bulunman gerekirse, ilk aklına geleni işaretle çünkü ilk tahminlerin daha doğru olduğu deneylerle ispatlanmış. Tam hakim olmadığın bir konuda fazla düşününce hata yapılıyor.
 7. Zincir şıklara dikkat. Aynı şıkkın ardarda geldiğinde şüphelenmen gerekir. Aynı şık 4’ten fazla ardarda geldiyse kontrol et.

Yazılı ve Deneme Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Yazılı veya Deneme Sınavı Başarısızlık Nedenleri

Bir konunun başarısızlık nedenlerini bilinirse, bunları ortadan kaldırdığında başarılı olmanın yolları kendiliğinden açılmış olur. Peki nedir bu başarısızlık nedenleri?

1- Konu hakimiyeti olmaması.

Bol tekrar ve soru çözümüyle konulara hakim olabilirsin. Bunun için çok çeşitli kaynakları kullan.

2- Zamanı yetiştiremem kaygısıyla soruların hızlı çözülmesi.

Çok deneme sınavı yaparak bu sorunu aşabilirsin.

 3- Sınav stresi ve başaramayacağım korkusu.

Sınava gereğinden fazla anlam yüklememeli ve kendine güvenerek başaracağına inanmalısın.

4- Çevre ve fiziksel şartların etkisiyle dikkatin dağılması.

Sağa sola bakma, gürültüye, tıkırtılara kulak verme sadece sınavına konsantre ol.

5- Psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların olması.

Dikkat dağınıklığı veya motivasyon eksikliği gibi psikolojik; baş ağrısı ve karın ağrısı gibi fizyolojik sorunlar  sınavı olumsuz sonuçlandırabilir. Olumlama cümleleri kurarak kendinini sınava hazır hissedebiliriz.

6- Sınavla ilgili şu yanlış düşüncelerin bizi olumsuz etkilemesi.

 • Stresten soruları görünce her şeyi unutmuşum hissine kapılıyorum.
 • Çözemediğim bir soru olunca moralim bozuluyor, bir daha kendimi toparlayamıyorum.
 • Zaman çok hızlı akıyor, soruları yetiştiremeyeceğim galiba düşüncesi hep aklımda.
 • Zaman kaybı olmaması için ilk gördüğüm cevap şıkkını hemen işaretlerim şeklindeki yanlış düşünce.
 • “Ya sorular zorsa ve yapamazsam” düşüncesi.
 • Sorulardaki altı çizili kelimeye veya olumlu-olumsuz vurgusuna dikkat etmediğimden soruyu kaçırıyorum.

Bu düşünceler istem dışı zihni meşgul eder ama olumsuzluklara karşı yapılacak en önemli şey o düşüncelere değer vermemektir.

Umarım buradaki yazılı ve deneme sınavında başarılı olma yolları herkese faydalı olur.

Sınavlarda ve derslerde başarılı olmanın yolları konusunu destekleyen “Başarıyı Getiren 15 Ders Çalışma Tekniği” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 144 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (10 yorum)
biriktirdiklerim
biriktirdiklerim Cevapla
- 5:15 pm

bir eğitimci olarak çok hoşuma gitti yazınız.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:43 pm

  Eğitimci gözüyle değerlendirmenizi çok anlamlı ve özel buluyorum. Ben de çok sevindim, teşekkürler.

Hilal
Hilal Cevapla
- 11:11 am

Daha istekli ve kolay bir şekilde yazabileceğim konu ne ise ondan başlayayım. Yazarken sağa sola takılmayayım, yazının içinde geçen bir kelimenin peşine düşmeyeyim, “Hadi biraz da sosyal medyada çalışayım” deyip yazıdan kopmayayım. Evet, yazılı ve deneme sınavlarında başarılı olmanın bazı yolları içerik editörlerinin de işine yarayabilir. = )

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:44 am

  Aynen önemli olan dikkatin dağılmaması değil mi? Hangi işi yapıyorsan yap, odaklanma şart. Teşekkür ediyorum yorumunla katkıda bulunduğun için.

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 1:07 am

Sınavlara hazirlikta en önemli şey plan ve program. Düzenli çalışma her zaman başarıyı getirir. Motivasyon da çok önemli. Teşekkürler Duo bu emek dolu yazı için ☺

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:58 am

  Güzel özetlemişsin,teşekkürler. Plan-program dahilinde, yüksek motivasyonla düzenli çalışmak, başarıyı getirecektir.

Aysel
Aysel Cevapla
- 5:35 pm

Cidden çok hoşuma gitti… Diyecek söz yok motivasyonum yerinde.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 6:55 pm

  Teşekkürler, umarım hiç kaybetmezsin motivasyonunu.

......
...... Cevapla
- 7:12 am

Yarın denemem var lütfen dua edin bu denememin çok güzel geçmesine İnşallah inşallah inşallah

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 5:54 pm

  Çalışmak da duadır. Her şeyi yaptıktan sonra dua etmek de moral ve motivasyon anlamında çok katkı sağlar. Dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara