Kudret Narı Faydaları – 3 Farklı Tüketim Şekli

Kudret narı faydaları özellikle mide sorunlarında ön plana çıkıyor. Peki kudret narı nedir bitkisi ve meyvesi nerede yetişir bir bakalım. Kudret narı kabakgiller familyasından olup kabak – kavun – salatalık karışımı özelliklere sahip, tropik bölgelerde yetişen çok şifalı bir bitkidir.

Olgunlaştıktan sonra yeşil görüntüsü sararıp turuncuya döner. İçindeki çekirdekleri nar gibi olduğu için biz kudret narı demişiz. Latince adı momordica charantia olan kudret narı İngilizce olarak bitter melon (acı kavun) veya bitter gourd (acı kabak) diye isimlendiriliyor. (1)

Kudret narı ne işe yarar ve faydaları nelerdir? Kudret narı faydaları çok fazla, gerek meyve olarak tüketildiğinde, gerekse balla karıştırılarak kudret macunu yapılıp tüketildiğinde birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Ayrıca kudret narı yağı olarak kullanırsanız, cildi güzelleştirip, ciltteki döküntüleri iyileştiriyor, özellikle de derideki kaşıntıları gideriyor.

Kudret narının meyvesi mineral ve vitaminler açısından çok zengin. Kudret narı ne işe yarar içindeki demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri, A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri, meyve olması yönüyle de C vitamini vücudu yeniler ve zinde yapar.

Özellikle de zeytinyağlı kudret narı kullananlar mide rahatsızlıkları için tükettiklerini belirtmişler, birçok tüketici ülser gastrit reflüye iyi geldiği konusunda hemfikirdir.

Pazar tezgahlarında, büyük marketlerin meyve sebze hallerinde turuncu turuncu, üzerinde siğil gibi yumrular bulunan bu meyveyi çok görüyorsunuzdur. Peki bu meyve nasıl kullanılır kudret nasıl yenir kudret narı faydaları nelerdir satın alırken hangi çeşitlerini alalım fiyatı ne kadar gibi birçok sorunun cevabını  bu yazıda bulabileceksiniz.

Kudret Narı Faydaları

Geleneksel tıpta da kullanılan kudret narının faydaları nelerdir özellikle anti-diyabetik, anti-bakteriyel, antiviral ve antikanser oluşu son yıllarda yapılan çalışmalarla bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (2)

Kudret narı faydaları mide rahatsızlıklarına, bağırsak ve sindirim sorunlarına ve karaciğere iyi gelmesi şeklinde sıralanabilir. Bunun yanında içindeki antioksidanlar kanserli hücre oluşumunu engeller.

Kudret narı cilde faydaları özellikle cilt üzerinde de yüzdeki lekeleri giderir ve özellikle de sedefe iyi gelmesi kudret narı faydaları arasında en önemlileridir. Kudret narı neye iyi gelir işte kudret narının 10 faydası :

 1. Kan şekerini düzenler, diyabet hastaları için birebirdir. Diyabetli 24 hasta üzerindeki 3 aylık çalışma olumlu sonuçlar vermiş ve böylece kan şekerini düşürmüştür. (3)
 2. Kudret narı mideye faydaları ile ön plandadır ve reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıkları için olumlu sonuçlar verir.
 3. Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sorunlarda ve hemoroid tedavisinde tüketin.
 4. Kilo verme ve zayıflamaya yardımcı olma da kudret narı faydaları arasındadır. Çünkü 100 gramında 20 kalori vardır, buna nazaran da lif oranı çok yüksektir. Kudret narı yemiş insan ve hayvan deneylerinde karın yağlarını yok etmiştir.(4)
 5. Kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını destekler.
 6. Doğal antibiyotiktir, bakteri ve virüs üremesine engel olur. Midede helikobakteri, bağırsaktaki kötü bakterilerin oluşumunu engeller, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 7. Kadınlarda üreme yollarında oluşan enfeksiyonlar için kullanılabilir. Kadınlarda hamile kalmak için ve kısırlık tedavisinde de kullanılmaktadır.
 8. Zeytinyağlı kudret narı macunu faydaları sorunlu bölgeye sürüldüğünde egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarını hafifletir. Ayrıca kudret narı cinsellik için de tüketilir, macun olarak tüketmek cinsel gücü artırmaktadır.
 9. Kudret narı yağı yüzdeki lekeler için kullanıldığında lekeleri yok eder. Özellikle de kudret narı yağı dahili olarak da alındığında yine egzama ve sedefe iyi gelir.
 10. Kudret narı faydaları arasında kanserle mücadele de vardır. İçeriğindeki likopenler kanserli hücreleri ve tümörü engeller. Yapılan bazı çalışmalar, kolon, mide, akciğer veya meme kanseri hücrelerine karşı kudret narının olumlu etkilerini göstermiştir. (5)
kudret narı faydaları - 3 farklı tüketim şekli
kudret narı faydaları ve tüketimi

Kudret Narı Faydaları için Nasıl Tüketilmeli?

Kudret narı nasıl yapılır nasıl hazırlanır acı olduğundan zeytinyağında bekletilerek acılığı alınır, ayrıca balla karıştırılarak da tüketiliyor. Evde kendiniz yapabileceğiniz gibi aktarlardan, online mağazalardan kudret narı yağı kudret narı macunu kudret narı ekstraktı ve zeytinyağlı kudret narı hazır olarak satın alınabilir.

Kudret narı faydaları için ister macun, ister yağ, ister ekstraktı olsun günde 1 tatlı kaşığı yeterlidir, fazlası bünyeyi yorar.

Kudret narı nasıl tüketilir özellikle diyet ve zayıflama için sabah aç karna bir tatlı kaşığı daha uygundur. Şimdi kudret narı nasıl hazırlanır nasıl kullanılır macunu ve yağı nasıl yapılır kısaca tarif edelim. Kudret narı nasıl yenir? 3 şekilde yenir, meyve olarak, macun olarak ve zeytinyağlı kudret narı şeklinde yenir.

1. Kudret Narının Meyve Olarak Tüketimi

Olgunlaşan meyvenin çekirdeklerini çıkarın. Çatalla veya rondadan geçirip meyveyi parçalayın. Birazcık bal ile karıştırılıp tüketin. Kudret narı nasıl yenir merak ediliyor meyve olarak bu şekilde yenir. Ayrıca çeşitli tariflere de katın.

Kudret narı suyunu çıkarıp başka sebze ve meyve sularıyla karıştırın. Tavada karışık kızartmaların arasına katın. Soğan, sarımsak ve domatesi sote yapın ve içine atın. Daha sonra da yumurtayı çırpın ve içine katın.

2. Kudret Narının Macun Olarak Tüketimi 

Macun olarak tüketmek için önce tarifine bakalım. Kudret narı macunu nasıl yapılır öncelikle olgunlaşmış meyvenin çekirdeklerini çıkarıp bıçak yardımıyla meyveyi minik minik doğrayın. İsterseniz rondodan da geçirebilirsiniz. Cam kavanoza koyup üzerine 1 su bardağı bal koyup kapağını kapatın. 1 ay beklettiğinizde macun kıvamına gelecek.

Hafif suludur ama karıştırarak her gün 1 tatlı kaşığı tüketin, kudret narı faydası bu şekilde görülecektir. Ballı kudret narı macunu faydaları içinde bir diğeri de egzama veya sedef rahatsızlıklarına çözüm bulması vardır. Macunu problemli bölgeye sürün yarım saat kadar bekletip temizleyin.

3. Zeytinyağlı Kudret Narı Olarak Tüketimi

Kudret narı zeytinyağı ile birleşince faydası katlanıyor. Zeytinyağlı Kudret Narını da kudret narı macunu gibi yapımı kolaydır.

Zeytinyağlı kudret narı nasıl yapılır? Öncelikle yine bir tane olgun kudret narının içini temizleyip çok minik parçalara ayırıp cam kavanoza koyun. Bu kez üzerine bal değil de 1 su bardağı doğal zeytinyağı ekleyip karıştırıyorsunuz. Zeytinyağında baldaki gibi 1 ay değil 6 ay kapalı kalmalıdır.

Zeytinyağlı kudret narı nasıl muhafaza edilir? Serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilir. Üzerinde zeytinyağı olduğu için uzun süre bozulmuyor.

Kudret narı faydaları için bu karışımı her gün bir tatlı kaşığı tüketin ve özellikle de düzenli olarak 40 gün devam edin. Buradaki kudret narı yağı cilt lekeleri için de kullanın.

Zeytinyağlı kudret narı kullananlar tadını sert bulduklarını ama şifa niyetine tükettiklerini belirtiyorlar. Zeytinyağlı kudret narı faydaları içine zeytinyağı da girdiği için katlanıyor. Mide rahatsızlıklarına hızlı çözümler getiriyor.

 

kudret narı faydaları ve 3 farklı tüketim şekli
zeytinyağlı kudret narı

Kudret Narı Tüketirken Dikkat Edilecekler

Kudret narı faydaları olduğu kadar dikkat edilmezse zararları da olabilmektedir. Kudret narı kimler kullanamaz burada dikkat edilecek bazı konular var

 • Kudret narı birçok hastalığa destek olmakla birlikte ilaç kullanıyorsanız tüketmeden önce doktorunuza danışın.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde tüketilmesi tavsiye edilmiyor.
 • Adet döneminde ve özellikle de ameliyat sonrası tüketilmesi önerilmiyor.
 • Kudret narı macunu veya yağı günde bir tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Evet kudret narı adı gibi kudretli, vücuda kuvvet veren bir bitki ve kudret narı faydaları sağlığımız için çok fazla. İster meyvesini alıp evde kendiniz yapıp tüketin. İsterseniz de güvendiğiniz yerlerden saf ve doğal kudret narını hazır olarak temin edin. Önemli olan kudret narına mutfağınızda daha doğrusu hayatınızda yer açmanız.

Afiyet ve şifa ile…

Kudret macunu yapmak için kullandığımız balın da hakiki olması çok önemli. Bal ile merak edilen her şeyi anlattığım, hakiki bal nasıl anlaşılır balı nasıl tüketelim hangi karışımlara bal ekleyelim ve balın faydaları üzerine yazdığım “Balın Faydaları, Balı Nasıl Tüketelim? adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kudret Narı Faydaları – 3 Farklı Tüketim Şekli” üzerine 8 yorum
 1. Kaleminize sağlık daha iyi anlatılamazdı. Kudret narı
  Mide gastrit, ülser, reflü bir çok mide hastalıkları için birebir

  Yanıtla
 2. Tadını merak ettiğim ama henüz meyvelerden kudret narı. Henüz tatmış değilim. Epey de faydası varmış. Yalnız çok uğraştıran bir meyve gibi görünüyor. Yine de merakımı gidermek için mutlaka sizin de tarif ettiğiniz biçimde deneyeceğim. Teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Kudret narı da diğer tropikal meyveler kadar uğraştırıyor diyebilirim;) Ama sonuçları ve faydaları için buna değiyor. Buradaki tarife göre deneyebilirsiniz. Kudret macunu ve yağı için bekleniyor olması da tabi bir dezavantaj. Güvenilir yerden hazır yapılmışı da alınabilir.

   Yanıtla
 3. “Evet kudret narı adı gibi kudretli” ? kudret narı hakkında verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler

  Yanıtla
 4. Ben geçen ay bir şişe aldım sanırım zeytin yağlı yapılmış annem için mide rahatsızlıkları vardı. bayağı toparladı iyi geldi sizin kudret narı faydaları adlı yazınız da çok güzel ve detaylı bilgilendirici olmuş. Bakalım ben bahçeye de ektim yetiştirebilecekmiyim.

  Yanıtla
  • Allah şifa versin, inş. tez zamanda mide rahatsızlıkları geçer annenizin. Evet, kudret narı zeytinyağında bekleyince eriyor, yumuşacık oluyor. Yetiştirebilirsen zeytinyağlı kudret narı yapması çok kolay, bi dene bakalım nasıl olacak.

   Yanıtla
Yorum yapın