I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler

I Am Mother filmi 7 Haziran’da Netflix izleyicisiyle buluştu. 2019 bilim kurgu filmleri arasında çok da güzel bir yer edindi. Bunu izleyici yorum ve düşüncelerinden, IMDb(6,8), sinemalar(6,9) gibi önde gelen platformların inceleme ve yorumlarından anlayabiliyorsunuz. Bu yazıda i m mother yani ben anneyim filmi konusu oyuncuları ve spoiler olmadan yapılan yorum ve düşünceler sizi bekliyor. 

Her zaman dediğim gibi bir filmi izlemeden önce fragmanı izler, sonra da spoiler olmayan yorumlara bir göz atarım. Kendime yakın hissedersem filmi izlerim. Genelde aksiyon, macera, gerilim, gizem olan filmler tercihimdir. Ben anneyim filmi bir aksiyon filmi değil ama gerilim ve gizemi olan, güzel sorgulamalar yaptıran, yorumlamaya açık bir bilim kurgu filmi.

Ben bilim kurgu filmi kategorisini, bir resim sergisindeki soyut resimlere benzetiyorum. Herkes resme baktığında ayrı şeyler hisseder, ayrı çıkarımlar yapar. Im a mother filmi de size değişik duygular yaşatacak, belki de herkesten farklı çıkarımlarda bulunacaksınız. Zaten bu yüzden ım mother filmini çok sevdim ve size de tavsiye ediyorum.

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Hakkında

Film Netflix’e gelmeden önce 25 Ocak 2019 tarihinde ABD, Avustralya gibi birçok ülkede vizyona girdi. İm mother filmi Netflix takipçileriyle ise 7 Haziran 2019 tarihinde buluştu.

Bilim kurgu-gerilim kategorisinde sayabileceğimiz i’m mother filmi, 1 saat 55 dakika sürüyor. Filmin birkaç kanlı sahnesinden dolayı mıdır yoksa filmin mantalitesini kavrayacak yaşta olsun düşüncesinden midir nedir, 13+ uyarısı var.

I Am Mother Oyuncuları

Aslında filmde oyuncu sayısı az ama ı m mother oyuncuları arasında iki Oscar ödülü almış Hilary Swank olunca iş değişiyor. Hilary Swank ismi film için ayrı bir cazibe merkezi olsa da filmin asıl kız oyuncusu Clara Rugaard’ın performansına hayran kalacaksınız. Anne robotu seslendiren de x-men serisinin ünlü oyuncusu Rose Byrne.

i am mother (ben anneyim) filmi üzerine düşünceler

I Am Mother Konusu

Netflix, filmin konusunu kısaca “İnsanlık soyunun sona erdiği bir zamanda, mükemmel bir annelik formuyla donatılmış bir robot tarafından tek başına büyütülen kız, yaşayan bir insanla tanışır ve hayatı altüst olur.” diye bir cümleyle özetlemiş ama bence I Am Mother konusu daha çok sorgulama ve tercihler üzerine şekillenmiş. Filmin konusu gerçekten çok güzel ve farklı.

Daha detaylıca anlatacak olursam, ı m mother konusu mükemmel bir yapay zeka ile donatılmış bir robot(droid) tarafından büyütülen bir kızın hikayesini ele alıyor. Dünyada büyük bir yıkım sonucu yaşam son bulmuş, insanların hepsi ölmüş. İnsanları çok daha iyi bir formda canlandırmak için iyi izole edilmiş tesislerde on binlerce embriyo saklanmış. “Anne” adındaki robot tarafından bu embriyolar tek tek büyütülerek mükemmel bir insan soyu oluşturulması planlanıyor.

Filmde, ilk kız çocuğu ile anne robot arasındaki ilişkiler çok iyi giderken tesise bir insan yaralı olarak gelir ve kıza dış dünyadan şeyler anlatarak kafasını karıştırır. Kız şimdi tanıdığı anne robota mı yoksa kendine benzeyen ama tanımadığı bir insana mı güvenecektir?

i am mother (ben anneyim) filmi üzerine düşünceler
i am mother (ben anneyim) filmi üzerine düşünceler 4

I m Mother Film Yorum

*Filmin beni en çok etkileyen yanı, filmin her sahnesinden sonra “Şimdi ne olacak acaba” dedirtmesi. Sürprizlerle şaşırtması da bonusu.

*Film gerilim ve gizem dolu dedik ya, gerçekten de hep bir belirsizliğin olması cidden geriyor. Filmin içinde sürekli taraf değiştiriyor olmanız da filmin başarısı bence.

*Filmin adı güzel seçilmiş, I Am Mother Annelik içgüdüsünü kız robot anne ve kadın olmak üzere 3 farklı karakterle sorgulatıyor.

*I Am Mother filmi görsel efekt ve müziklerini başarılı buldum. Oyunculuk olarak ise kız oyuncu(Clara Ruguard) çok harika. Senaryo güzel ama sonunu senarist dahil kimse bağlayamıyor, ucu açık.

*Filmde insanın ürettiği yapay zekanın bizimle nasıl yarışacağına güzel örnekler var.

*Fimdeki diyaloglar, sorgulamalar verdiği mesajlar çok değerli bence.

*Filmde içi boş yapay bir sevgi ile insanın güvenilmezliği arasında gidip geliyorsun. Ben de size sorayım: “Güvenilmeyen insanlarla mı olmak istersin, güvendiğin yapay günümüzün teknolojik oyuncaklarıyla mı? Sizce insanların teknolojik araçlarla bu kadar haşır neşir olma sebebi, insanların güvenilmezliğinden uzaklaşmak için mi?”

*Filmin finalini bilerek mi böyle bitirdiler tam anlam veremedim. Sanki devam filmine kapı aralamışlar gibi geldi. I Am Mother 2 evet, bence devamı gelsin, hatta Netflix dizisi yapılsın.

i am mother (ben anneyim) filmi üzerine düşünceler
i am mother (ben anneyim) filmi üzerine düşünceler 5

Bu filmi araştırırken Barış Özcan videosuna da denk geldim. Bence onu da izleyin, videonun giriş ve son kısmında filme ait bazı sorgulamalara değinmiş o da. Felsefe seven varsa zaten filmden hem çok zevk alır, hem de güzel çıkarımlarda bulunur.

Hadi filmden bir sorgulamayla sizi baş başa bırakayım ve yazımı sonlandırayım: Anne robot(Droid) kıza bir görsel açıp soruyor. “Bir hastanede 5 hasta var, 4 tanesinin acilen organ nakline ihtiyaç var, hemen bulunmazsa bu 4’ü ölecek. Kalan 1 hasta ise acilen ameliyata alınacak yoksa ölecek. Sen doktor olsan, bu hastayı güzelce ameliyat eder 1 kişiyi hayatta tutar diğerlerini ölüme mi terk ederdin. Yoksa bu hasta ölsün organlarını diğer 4 kişiye naklederek 4 kişi yaşasın mı derdin?” Buna benzer soru tipleri var zaten, başka yerlerde de duymuşsunuzdur. Kızın cevabını filmde duyabilirsiniz. I Am Mother filmi, üyeliğiniz varsa Netflix’ten izlenebilir ya da i m mother Türkçe dublaj buradan izle bakalım nasıl bulacaksın. Keyifli seyirler dilerim.

Yine çok güzel bir bilimkurgu filmi olan “Ay’ın GölgesindeIn the Shadow of the Moon” filmi hakkında yazdığım yorumu da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler” üzerine 30 yorum
 1. Merhaba, farklı bir konusu var, netflix listeme ekledim en kısa zamanda izleyeceğim. Bu arada; “Ben bilim kurgu filmlerini, bir resim sergisindeki soyut resimlere benzetiyorum. Herkes resme baktığında ayrı şeyler hisseder, ayrı çıkarımlar yapar” tespitinize de bayıldım. Film Tavsiyesi için teşekkürler…

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Evet konusu farklı ve merak ettiriyor. Gizem ve gerilimi gayet dozajında bir film ım mother filmi, umarım beğenirsiniz.

   Yanıtla
 2. Distopik bir bilim kurgu filmi… I am mother konusu da işlenişi de hoşuma gitti, izlerken çok keyif aldım. Zaten Hilary Swank çok beğendiğim oyunculardan, performansı harika. Yalnız film yarım kalmışlık hissi yarattı! Kesinlikle devamı gelir diye düşünüyorum. Tabii devam filminde Swank olur mu olmaz mı sorusu da filmin sonu itibariyle belirsiz kaldı.
  Güzel bir tanıtım hazırlamışsın Duo. İzlemeyenler bu tanıtımdan sonra mutlaka izlemek isteyeceklerdir 🙂

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim, oyunculuk ve konusu bakımından güzel bir bilim kurgu filmi. Distopik film deyince dün akşam Tom Cruise’un oynadığı “Oblivion” vardı, o da çok güzeldi, bi daha izledim. Gerçi im mother filmi aksiyon filmi değil ama gerilim ve dramı iyi yoğurulmuş bir film. Filmin devamı gelirse, Hilary Swank’ın olacağını düşünmüyorum iki sebepten. Birincisi; her ne kadar belirsiz olsa da filmin sonundaki durum, ikincisi de bu filmde eski performanslarının bir tık altında oluşu.

   Yanıtla
 3. “I am mother” demesi benim de kulağımı tırmalıyor nedense ve arada hep “a” olması gerektiğini düşünüyorum. Aynı durum sizde de var sanırım ki bazı yerlerde “I am a mother” yazmışsınız. 🙂

  Bu arada daha önce de yazdım film insanı değilim ancak denk gelirsem izlerim. Tavsiye için teşekkürler.

  Yanıtla
 4. Ben izlemedim ama son zamanlarda film konuları birbirine benzerlikleri çok fazla burada da oyunculuk ve senaryoyu iyi yönetenlere daha fazla iş düşüyor gibi teşekkür ederiz. Merak uyandır dı bu ara bloglardan çok zaman kalmıyor ama izlemeye çalışacağım teşekkürler

  Yanıtla
 5. Çok merak ettiriniz bana filmi. Netflix zaten trendleri ve dünya gündemini çok iyi yansıtıyor.
  Demek I am mother filmi ile böyle çetrefilli sorgulamalara girisecegiz; ben varım. Son 25 yıldır dünya sineması bu yaşamın bir afetle sonlanması sonrasında yeni insan türlerinin, yaşam biçimlerinin olusturulmasi temasını çokça işliyor. Bill Gates de bir videosunda 8 milyar nüfus çok fazla, biz bunu 500.000 düzeyine indirmek istiyoruz demişti. Ustun özellikli, humanoid (insansi) süper sağlıklı, varlıklı, uzay seyahatleri yapacak bir tür yaratılması fikri gündemden düşmüyor. Bu filmde demek bir de robot aile olgusu irdelenmiş. Bunu merak ederim mesela. Cumartesi sinema günü yapayım bizimkilere, pizzaları söyleyip oturalim bu filmin basina? Hem bilgi verici hem de izleme isteği uyandirabilen şekilde şahane yazmışsınız bu yazıyı. I am mother filmi bakalım bana neler dusundurecek; izledikten sonra okurlarınıza fazla spoiler vermeden yorumumu paylaşırım. Kapsamlı inceleme ve bilgiler için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Çok teşekkürler, yorumun güzel moral oldu. Evet son zamanlarda bilim kurgu filmlerinin konusu insan soyunun üzerine… Bu filmde de yapay zeka, insanı nasıl en iyi yetiştirebilirim derdinde. izleyin bence de; film de, pizzalar da mutluluk verecektir:) Ne diyor Şeyma Subaşı: Herkesi mutlu edemezsin, çünkü pizza değilsin:))

   Yanıtla
 6. I am mother filmi fragmanını izlediğimde netflix kalitesinde muhteşem ve mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu olduğunu gördüm.bilgilendirme için tesekkürler

  Yanıtla
  • Filmin fragmanı çok etkili gerçekten. Fragmanı izlediğin için de filmi izlerken, o sahne ne zaman gelecek, şimdi ne olacak diye hep merak ettiriyor. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 7. I Am Mother hoşuma gitti bu tavsiyeyi dikkate alacağım:) yorum çok iyiydi tam da şurada kitlediniz beni “Güvenilmeyen insanlarla mı olmak istersin, güvendiğin yapay günümüzün teknolojik oyuncaklarıyla mı? Düşün bakalım ahu cevabın ne olur ? 🙂 hadi bakalim şimdi izlemeden durulur mu durulmaz 🙂

  Yanıtla
  • Tabi filmi izleyince bu soruların cevabını belki de bulamayacaksın. Hatta daha başka sorular da üreteceksin. Ama olsun sorgulamak iyidir:) Umarım filmi beğenirsin.

   Yanıtla
 8. Her zaman ki gibi ” ne olacak ” sorusu artık netflix ile bağdaştı diyebilirim. Her filminde ucu açık sorular bırakıyor veya bir gizem havasıyla filmi bitiriyor. Evde netflix var ama daha izlemedim açıkçası. Bu incelemeden sonra ilk haftasonu izleme kararı aldım. Bende bir inceleme yazısı yazarım artık.

  Yanıtla
  • Bu filmde sonu öyle gizemli ki, film bitti mi, devamı mı gelecek tam kestiremiyorsun. Bakalım sen izleyince ne gibi çıkarımlar yapacaksın, inceleme yazını bekliyoruz.

   Yanıtla
   • Evet filmi haftaiçi eşimle izlemiş bulunkatayım. Film kıyamet sonrası bir hikayeyi anlatıyor. Bana biraz terminatör filmini anımsattı, özellikle elinde o makinalı robotları görünce. İnsanlık nasıl bu robotlara yenilmiş anlam veremedim. Sebebi robotlar çok uyduruk, sağlam bir iskelete sahip değil. Tek 2 kurşunla büyük zararlar aldı hatta bir tanesi 2 cm kaysa komple ölecekti. Buna rağmen dünyayı ele geçirmişler. Filmin en güzel yanı görsel efektlerdi, onlarda zaten çok kullanılmamış filmde 🙂

    Yanıtla
    • Teşekkürler inceleme yorumun için. Zaman ilerledikçe insanlar da etkili kurşunlar üretmiş olabilir, ondan dolayı robota zarar verebiliyordu belki de. Filmde konu, sorgulamalar ve içine gizlediği sırlar daha ön plandaydı sanki.

     Yanıtla
 9. I am mother sevebilecegim tarzda bir film. Yazın fazla tv izleyemiyorum ama sonbaharda mutlaka izlemek isterim ☺️

  Yanıtla
 10. Filmin içeriğini sitenizden okudum ve yorumlara da baktım. Ben bu filmi mutlaka izlemeliyim. 🙂 Teşekkürler.

  Yanıtla
 11. Mmm.. sabah 04.22 ve filmi yeni bitirdim. Sonunu böyle beklemiyordum garipsedim bana göre çokta iyi bitmedi. Hem şaşkınlık hemde hayal kırıklığı vardı. Ve aslında bu filmin 2.si gelmez herşey net. Kız robotun yerine geçmiş bir anne olacak ve başarısız olursa robot yine devreye girecek. Cünkü dediği gibi bütün robotlar bana bağlı herşeyi aslında o yönetiyor. O sadece kendini dinlenmeye ve kızın son sınavını başlatmak için geri çekildi hepsi bu kadar 🙂

  Yanıtla
  • Evet sonu şaşkınlık yarattığı için herkes filmin 2.si gelecek mi diye merak etti, siz devamı gelmez diyorsunuz. Filmin son kısmının yorumunun seyirciye bırakılması da ayrı güzel bence. Güzel yorumun için teşekkürler…

   Yanıtla
   • Yorumları böyle güzel yazanın konuşma tarzını gerçekten merak ettim asıl yazma sebebim İkinci bi yorumu atabilmekti aslında 🙂 Harika ve yorumlara güzel bir üslupla cevap veren cok az kişi kaldı. Süpersin.

    Yanıtla
Yorum yapın