Film İzle-yorum

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler

I Am Mother filmi 7 Haziran’da Netflix izleyicisiyle buluştu. Şimdiden 2019 bilim kurgu filmleri arasında güzel bir yer edindi bile. Bunu izleyici yorumlarından IMDb(6,8), sinemalar(6,9) gibi önde gelen platformların inceleme ve yorumlarından anlayabiliyorsunuz.

Her zaman dediğim gibi bir filmi izlemeden önce fragmanı izler, sonra da spoiler olmayan yorumlara bir göz atarım. Kendime yakın hissedersem filmi izlerim. Genelde aksiyon, macera, gerilim, gizem olan filmler tercihimdir. Bu film bir aksiyon filmi değil ama gerilim ve gizemi olan, güzel sorgulamalar yaptıran, yorumlamaya açık bir bilim kurgu filmi.

Ben bilim kurgu filmlerini, bir resim sergisindeki soyut resimlere benzetiyorum. Herkes resme baktığında ayrı şeyler hisseder, ayrı çıkarımlar yapar. Im a mother filmi de size değişik duygular yaşatacak, belki de herkesten farklı çıkarımlarda bulunacaksınız. Zaten bu yüzden ım mother filmini çok sevdim ve size de tavsiye ediyorum.

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Hakkında

Film Netflix’e gelmeden önce 25 Ocak 2019 tarihinde ABD, Avustralya gibi birçok ülkede vizyona girdi. İm mother filmi Netflix takipçileriyle ise 7 Haziran 2019 tarihinde buluştu.

Bilim kurgu-gerilim kategorisinde sayabileceğimiz i’m mother filmi, 1 saat 55 dakika sürüyor. Filmin birkaç kanlı sahnesinden dolayı mıdır yoksa filmin mantalitesini kavrayacak yaşta olsun düşüncesinden midir nedir, 13+ uyarısı var.

I Am Mother Oyuncuları

Aslında filmde oyuncu sayısı az ama  I Am Mother filmi oyuncuları arasında iki Oscar ödülü almış Hilary Swank olunca iş değişiyor. Hilary Swank ismi film için ayrı bir cazibe merkezi olsa da filmin asıl kız oyuncusu Clara Rugaard’ın performansına hayran kalacaksınız. Anne robotu seslendiren de x-men serisinin ünlü oyuncusu Rose Byrne.

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler
ım a mother oyuncuları

I Am Mother Konusu

Netflix, filmin konusunu kısaca “İnsanlık soyunun sona erdiği bir zamanda, mükemmel bir annelik formuyla donatılmış bir robot tarafından tek başına büyütülen kız, yaşayan bir insanla tanışır ve hayatı altüst olur.” diye bir cümleyle özetlemiş ama bence I Am Mother konusu daha çok sorgulama ve tercihler üzerine şekillenmiş. Filmin konusu gerçekten çok güzel ve farklı.

Daha detaylıca anlatacak olursam, ım a mother konusu; mükemmel bir yapay zeka ile donatılmış bir robot(droid) tarafından büyütülen bir kızın hikayesini ele alıyor. Dünyada büyük bir yıkım sonucu yaşam son bulmuş, insanların hepsi ölmüş. İnsanları çok daha iyi bir formda canlandırmak için iyi izole edilmiş tesislerde on binlerce embriyo saklanmış. “Anne” adındaki robot tarafından bu embriyolar tek tek büyütülerek mükemmel bir insan soyu oluşturulması planlanıyor. Filmde, ilk kız çocuğu ile anne robot arasındaki ilişkiler çok iyi giderken tesise bir insan yaralı olarak gelir ve kıza dış dünyadan şeyler anlatarak kafasını karıştırır. Kız şimdi tanıdığı anne robota mı yoksa kendine benzeyen ama tanımadığı bir insana mı güvenecektir?

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler

I’m Mother Film Yorumu

*Filmin beni en çok etkileyen yanı, filmin her sahnesinden sonra “şimdi ne olacak acaba” dedirtmesi. Sürprizlerle şaşırtması da bonusu.

*Film gerilim ve gizem dolu dedik ya, gerçekten de hep bir belirsizliğin olması cidden geriyor. Filmin içinde sürekli taraf değiştiriyor olmanız da filmin başarısı bence.

*Filmin adı güzel seçilmiş, I Am Mother Annelik içgüdüsünü kız robot anne ve kadın olmak üzere 3 farklı karakterle sorgulatıyor.

*I Am Mother filminin görsel efekt ve müziklerini başarılı buldum. Oyunculuk olarak ise kız oyuncu(Clara Ruguard) çok harika. Senaryo güzel ama sonunu senarist dahil kimse bağlayamıyor, ucu açık.

*Filmde insanın ürettiği yapay zekanın bizimle nasıl yarışacağına güzel örnekler var.

*Fimdeki diyaloglar, sorgulamalar verdiği mesajlar çok değerli bence.

*Filmde içi boş yapay bir sevgi ile insanın güvenilmezliği arasında gidip geliyorsun. Ben de size sorayım: “Güvenilmeyen insanlarla mı olmak istersin, güvendiğin yapay günümüzün teknolojik oyuncaklarıyla mı? Sizce insanların teknolojik araçlarla bu kadar haşır neşir olma sebebi, insanların güvenilmezliğinden uzaklaşmak için mi?”

*Filmin finalini bilerek mi böyle bitirdiler tam anlam veremedim. Sanki devam filmine kapı aralamışlar gibi geldi. I Am Mother – 2 evet, bence devamı gelsin, hatta Netflix dizisi yapılsın.

I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler

Bu filmi araştırırken Barış Özcan videosuna da denk geldim. Bence onu da izleyin, videonun giriş ve son kısmında filme ait bazı sorgulamalara değinmiş o da. Felsefe seven varsa zaten filmden hem çok zevk alır, hem de güzel çıkarımlarda bulunur.

Hadi filmden bir sorgulamayla sizi başbaşa bırakayım ve yazımı sonlandırayım: Anne robot(Droid) kıza bir görsel açıp soruyor. “Bir hastanede 5 hasta var, 4 tanesinin acilen organ nakline ihtiyaç var, hemen bulunmazsa bu 4’ü ölecek. Kalan 1 hasta ise acilen ameliyata alınacak yoksa ölecek. Sen doktor olsan, bu hastayı güzelce ameliyat eder 1 kişiyi hayatta tutar diğerlerini ölüme mi terkederdin. Yoksa bu hasta ölsün organlarını diğer 4 kişiye naklederek 4 kişi yaşasın mı derdin?” Buna benzer soru tipleri var zaten, başka yerlerde de duymuşsunuzdur. Kızın cevabını filmde duyabilirsiniz. I Am Mother filmi, üyeliğiniz varsa Netflix’ten izlenebilir ya da buradan Türkçe dublajlı izleyebilirsiniz.

Keyifli seyirler dilerim.

Yine çok güzel bir bilimkurgu filmi olan “Ay’ın GölgesindeIn the Shadow of the Moon” filmi hakkında yazdığım yorumu da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

27 yorum “I Am Mother (Ben Anneyim) Filmi Üzerine Düşünceler

 1. Tahsin Duman dedi ki:

  Merhaba, farklı bir konusu var, netflix listeme ekledim en kısa zamanda izleyeceğim. Bu arada; “Ben bilim kurgu filmlerini, bir resim sergisindeki soyut resimlere benzetiyorum. Herkes resme baktığında ayrı şeyler hisseder, ayrı çıkarımlar yapar” tespitinize de bayıldım. Film Tavsiyesi için teşekkürler…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Evet konusu farklı ve merak ettiriyor. Gizem ve gerilimi gayet dozajında bir film ım mother filmi, umarım beğenirsiniz.

 2. Deniz dedi ki:

  Distopik bir bilim kurgu filmi… I am mother konusu da işlenişi de hoşuma gitti, izlerken çok keyif aldım. Zaten Hilary Swank çok beğendiğim oyunculardan, performansı harika. Yalnız film yarım kalmışlık hissi yarattı! Kesinlikle devamı gelir diye düşünüyorum. Tabii devam filminde Swank olur mu olmaz mı sorusu da filmin sonu itibariyle belirsiz kaldı.
  Güzel bir tanıtım hazırlamışsın Duo. İzlemeyenler bu tanıtımdan sonra mutlaka izlemek isteyeceklerdir 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkür ederim, oyunculuk ve konusu bakımından güzel bir bilim kurgu filmi. Distopik film deyince dün akşam Tom Cruise’un oynadığı “Oblivion” vardı, o da çok güzeldi, bi daha izledim. Gerçi im mother filmi aksiyon filmi değil ama gerilim ve dramı iyi yoğurulmuş bir film. Filmin devamı gelirse, Hilary Swank’ın olacağını düşünmüyorum iki sebepten. Birincisi; her ne kadar belirsiz olsa da filmin sonundaki durum, ikincisi de bu filmde eski performanslarının bir tık altında oluşu.

 3. Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

  “I am mother” demesi benim de kulağımı tırmalıyor nedense ve arada hep “a” olması gerektiğini düşünüyorum. Aynı durum sizde de var sanırım ki bazı yerlerde “I am a mother” yazmışsınız. 🙂

  Bu arada daha önce de yazdım film insanı değilim ancak denk gelirsem izlerim. Tavsiye için teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aslında şöyle; google kullanıcı aramalarında birçok kişi ım a mother diye de arattıkları için öyle yazdım. Aklın yolu bir, “it is a pencil” diyerek yetiştiğimiz için a eki ağza daha hoş geliyor. Teşekkür ediyorum bu güzel yaklaşımınız için.

   1. Ey SEO sen nelere kâdirsin! 🙂

 4. Cem Kazan dedi ki:

  Felsefeyi severim Duo ? Barış Özcan’ın o videosunu izlemişim. Videoya bakınca hatırladım.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet son yazılarında dikkat ediyorum derin incelemeler yapıyorsun. Bu filmde de güzel sorgulamalar var, vaktin olunca izle bence.

 5. Ben izlemedim ama son zamanlarda film konuları birbirine benzerlikleri çok fazla burada da oyunculuk ve senaryoyu iyi yönetenlere daha fazla iş düşüyor gibi teşekkür ederiz. Merak uyandır dı bu ara bloglardan çok zaman kalmıyor ama izlemeye çalışacağım teşekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Vakit bulduğunda iyi bir tercih olacağına inanıyorum bu filmin. Ben teşekkür ederim.

 6. Çok merak ettiriniz bana filmi. Netflix zaten trendleri ve dünya gündemini çok iyi yansıtıyor.
  Demek I am mother filmi ile böyle çetrefilli sorgulamalara girisecegiz; ben varım. Son 25 yıldır dünya sineması bu yaşamın bir afetle sonlanması sonrasında yeni insan türlerinin, yaşam biçimlerinin olusturulmasi temasını çokça işliyor. Bill Gates de bir videosunda 8 milyar nüfus çok fazla, biz bunu 500.000 düzeyine indirmek istiyoruz demişti. Ustun özellikli, humanoid (insansi) süper sağlıklı, varlıklı, uzay seyahatleri yapacak bir tür yaratılması fikri gündemden düşmüyor. Bu filmde demek bir de robot aile olgusu irdelenmiş. Bunu merak ederim mesela. Cumartesi sinema günü yapayım bizimkilere, pizzaları söyleyip oturalim bu filmin basina? Hem bilgi verici hem de izleme isteği uyandirabilen şekilde şahane yazmışsınız bu yazıyı. I am mother filmi bakalım bana neler dusundurecek; izledikten sonra okurlarınıza fazla spoiler vermeden yorumumu paylaşırım. Kapsamlı inceleme ve bilgiler için teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, yorumun güzel moral oldu. Evet son zamanlarda bilim kurgu filmlerinin konusu insan soyunun üzerine… Bu filmde de yapay zeka, insanı nasıl en iyi yetiştirebilirim derdinde. izleyin bence de; film de, pizzalar da mutluluk verecektir:) Ne diyor Şeyma Subaşı: Herkesi mutlu edemezsin, çünkü pizza değilsin:))

 7. Arivehayat dedi ki:

  I am mother filmi fragmanını izlediğimde netflix kalitesinde muhteşem ve mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu olduğunu gördüm.bilgilendirme için tesekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Filmin fragmanı çok etkili gerçekten. Fragmanı izlediğin için de filmi izlerken, o sahne ne zaman gelecek, şimdi ne olacak diye hep merak ettiriyor. Ben teşekkür ederim.

 8. I Am Mother hoşuma gitti bu tavsiyeyi dikkate alacağım:) yorum çok iyiydi tam da şurada kitlediniz beni “Güvenilmeyen insanlarla mı olmak istersin, güvendiğin yapay günümüzün teknolojik oyuncaklarıyla mı? Düşün bakalım ahu cevabın ne olur ? 🙂 hadi bakalim şimdi izlemeden durulur mu durulmaz 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tabi filmi izleyince bu soruların cevabını belki de bulamayacaksın. Hatta daha başka sorular da üreteceksin. Ama olsun sorgulamak iyidir:) Umarım filmi beğenirsin.

 9. Profesör dedi ki:

  Her zaman ki gibi ” ne olacak ” sorusu artık netflix ile bağdaştı diyebilirim. Her filminde ucu açık sorular bırakıyor veya bir gizem havasıyla filmi bitiriyor. Evde netflix var ama daha izlemedim açıkçası. Bu incelemeden sonra ilk haftasonu izleme kararı aldım. Bende bir inceleme yazısı yazarım artık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bu filmde sonu öyle gizemli ki, film bitti mi, devamı mı gelecek tam kestiremiyorsun. Bakalım sen izleyince ne gibi çıkarımlar yapacaksın, inceleme yazını bekliyoruz.

   1. Profesör dedi ki:

    Evet filmi haftaiçi eşimle izlemiş bulunkatayım. Film kıyamet sonrası bir hikayeyi anlatıyor. Bana biraz terminatör filmini anımsattı, özellikle elinde o makinalı robotları görünce. İnsanlık nasıl bu robotlara yenilmiş anlam veremedim. Sebebi robotlar çok uyduruk, sağlam bir iskelete sahip değil. Tek 2 kurşunla büyük zararlar aldı hatta bir tanesi 2 cm kaysa komple ölecekti. Buna rağmen dünyayı ele geçirmişler. Filmin en güzel yanı görsel efektlerdi, onlarda zaten çok kullanılmamış filmde 🙂

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Teşekkürler inceleme yorumun için. Zaman ilerledikçe insanlar da etkili kurşunlar üretmiş olabilir, ondan dolayı robota zarar verebiliyordu belki de. Filmde konu, sorgulamalar ve içine gizlediği sırlar daha ön plandaydı sanki.

 10. Derya dedi ki:

  I am mother sevebilecegim tarzda bir film. Yazın fazla tv izleyemiyorum ama sonbaharda mutlaka izlemek isterim ☺️

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bence de seversin filmi ama denk gelirse de sonbaharı bekleme:)

 11. Thesaglams dedi ki:

  Spoiler yemeyeyim diye hızla geçtim vallahi ?Benimde merak ettiklerim arasında bu film.İzleyemedim bir türlü zaman bulamayıp içime dert oldu.??

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yaz tatili tabi, filme zaman ayırmak biraz zor ama bu film iyi, bi yolunu bul mutlaka izlemek için:)

 12. film sitesi dedi ki:

  Filmin içeriğini sitenizden okudum ve yorumlara da baktım. Ben bu filmi mutlaka izlemeliyim. 🙂 Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Film çok iyi bence, I am mother filmini sitene koyabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir