Extraction 1 (2020) Netflix Aksiyon Filmi Yorum

Extraction 1 filmi Netflix’in 2020 yılına damga vuracak en iyi aksiyon filmlerinden biri. Filmin IMDb puanı çok yüksek, sinemalar ve beyazperde sitelerindeki okuyucu beğeni puanları da aynı şekilde. Filmdeki aksiyonu görünce “Keşke sinemalar açık olsaydı da buradaki aksiyonun tadını tam hissetseydik.” diyorsunuz. Bu arada yazının başlığına Extraction 2020 şeklinde yazarak, yılına vurgu yapmak istedim çünkü aynı isimde 2016 yılında vizyona girmiş Bruce Willis filmi de var, onunla karışmasın.

Extraction kelime anlamı olarak çekip çıkarma, alma, kurtarma anlamına geliyor bu yüzden filmin Türkçe adı Kurtarıcı şeklinde geçiyor ama film daha çok yeni olduğu için “Kurtarıcı” filmi dediğinizde önceki yıllardaki filmler çıkıyor. Şimdilik orijinal adını kullanmakta fayda var. Film Ciudad adlı çizgi romandan uyarlama ve filmde de buradaki isimler kullanılıyor.

Filmin en önemli iki özelliğinden birisi; durmaksızın bir aksiyon ve gerçekliğe çok yakın sahneleri, diğeri ise bilindik kurtarma hikayelerindeki gibi, kurtarırken yaşanan zorluklar değil kurtardıktan sonra yaşananlar konu edilmiş ve bu da filme çok daha farklı bir hava vermiş. Filmin başrolündeki isim meşhur Thor efsanesinin oyuncusu Chris Hemswort ve inanılmaz bir performans sergiliyor.

Kurtarıcı (Extraction) Filmi Hakkında Bilgiler

24 Nisan 2020 tarihinde Netflix platformunda gösterime giren Extraction filmi, 65 milyon dolarlık Amerikan yapımı ve 117 dakika süren aksiyon gerilim filmidir. Yönetmenlik koltuğunda Sam Hargrave var, senarist ise Marvel karakterlerine hayat veren Joe Russo.

Extraction 1 oyuncuları arasında Marvel’in Thor karakterini canlandıran Chris Hemswort ve Stranger Things dizisinden David Harbour var. Hintli aktör Randeep Hooda, genç oyuncu Rudhraksh Jaiswal ve İranlı güzel oyuncu Golshifteh Farahani de filmin diğer oyuncuları arasında. Filmin imdb puanın da 8,1 olması da filmin kalitesine dair iyi bir ipucu.

Extraction 1 Konusu

Hindistan’ın uyuşturucu baronu hapisteyken, liseye giden oğlu kaçırılır. Kaçıran kişi ise eski husumeti olduğu Bangladeş’in en büyük uyuşturucu baronudur. Oğlunun kurtarılması için korkusuz ve çok yetenekli paralı asker Tyler Rake ve ekibiyle anlaşılır, operasyon başlar. Teknik imkanları kullanarak Dakka’da rehin tutulan çocuğu bulup kurtarması çok uzun sürmez fakat Dakka’dan çıkmak çok zor olacaktır. Devletin güvenlik birimlerini de ele geçirmiş olan Bangladeş’teki uyuşturucu baronu Asif, tüm imkanları seferber ederek ordu kadar insanla üzerine saldırır ve çocuğun Hindistan’a geri götürülmesini engellemeye çalışır.

Kaçış süresince Tyler Rake ile kurtardığı çocuk Ovi arasındaki bağ da gittikçe güçlenir çünkü Tyler, yıllar önce kaybettiği oğlunu düşünerek empati yapar ve bu da filmin gidişatını etkiler. Filmin sonunda ise sürprizlere hazır olun.

extraction 2020 netflix aksiyon filmi yorum
extraction 1

Extraction 2020 Film Yorumu

 • Hiç sıkılmadan, nefes nefese izleyeceğiniz bir aksiyon, gerilim ve macera filmi.
 • Görsel efektleri, sahneler arası geçişler ve gerçekçi aksiyon sahneleriyle keşke sinemada da izleyebilseydim diyeceğiniz bir film. Yakın çekimlere bayıldım.
 • Hindistan ve özellikle Bangladeş başkenti Dakka’daki yaşama ait görüntüler çok orijinaldi. Sokaktaki doğal yaşam, arka plandaki ezan sesi, araçlardaki süslemeler dikkatimi çekti.
 • Kaçarken evlerin içine saklandıklarında yaşanan 10 dakikalık gerilim ve aksiyon dolu bölüm son yıllarda gördüğüm en iyi çekimlere sahipti. O evden o eve geçerken evlerdeki halkın durumu, dinledikleri müzikler de çok hoş bir ayrıntıydı.
 • Filmin başrolünün performansını izleyince hayran kalmamak imkansız, çok uygun bir oyuncu seçilmiş.
 • Filmde yakın plan dövüş ve silah kullanımları John Wick, macera kısmı Görevimiz Tehlike, kurtardıktan sonra başlayan tehlikeli kaçış yönüyle Üçlü Sınır filmi, görsel efektleri yönüyle de Mad Max modunda bir film. Bu yüzden kalitesinin üst düzey olduğunu söyleyebilirim.
 • Hikaye olarak çok çetrefilli ve gizemli bir konu değil aksiyon odaklı bir film. Filmin sonu ise değişik ve güzel bitirilmiş.

Bu harika aksiyon dolu filmi Netflix platformundan  izleyebilirsiniz. Extraction 2 çıktı, o da harika bir film olmuş.

İyi seyirler.

Yine güzel bir Netflix filmi olan ve gerçek bir öykü Togo – 2019 hakkındaki yorumuma da bakmanızı isterim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Extraction 1 (2020) Netflix Aksiyon Filmi Yorum” üzerine 10 yorum
  • Bangladeşin başkenti Dakka’ya ait sokak ve ev içi görüntüleri çok doğaldı, onları beğenmişsindir belki, güzel çekim açıları vardı.

   • Yok aslında beğenmedim. O ülkeler bana çok pis ve dağınık geliyor ???. Ama tabii film çekim teknikleri gelişiyor git gide ona diyecek bir şey yok .

    • Farklı bir kültür var tabi, ülkelerdeki yaşama ait detayların perdeye iyi yansıtıldığını, bu detaylara ait güzel çekim açıları olduğunu vurgulamaya çalıştım.

 1. “Extraction ne filmdi ama” demek isterdim, fakat ne yazık ki daha filmin yarısına gelmeden sıkıldım ve kapattım. Sen film hakkında güzel şeyler yazmışsın. Belki de benim o anki halet-i ruhiyemden kaynaklıydı sıkılmam, emin olamadım şimdi. İlerleyen günlerde tekrar izlemeyi deneyeyim, belki bu sefer hoşuma gider 🙂

  • Evet bende de oluyor bazen. Mesela “Gun” diye bir film vardı, fragmanında epey aksiyon görünüyordu ama filmi izlemeye başlayınca sürüklemedi, senin gibi yarıda bıraktım;)

 2. Extraction filmi erkeklere bir tık daha hitap ediyor gibi ben yeni duydum gerçi ben son bir senedir film ve dizi işini bıraktım biraz yan izleme işini 🙂 denk gelirsem bir göz atayım Extraction filmi tanıtımı ve yorumları için teşekkürler.

Yorumlar kapalı.