Üçlü Sınır (Triple Frontier) Film Analizi

Üçlü Sınır filmi 13 Mart 2019 tarihinde Netflix sayesinde bizlere ulaştı. Filmin Amerika’daki vizyon tarihi 1 Mart 2019 tarihindeydi çünkü… Netflix filmleri tanıtımında filmin ismi dikkatimi çekmiş ve hemen oyuncu kadrosuna, ardından da konusuna bakmıştım. Triple Frontier filmi kadrosunda Ben Affleck ve “Game of Thrones” dizisindeki Pedro Pascal’ı görünce film güzeldir dedim. Konusunu okuyunca biraz sıradan gibi geldi ama fragmanı izleyince izlemeye karar verdim. Aksiyonun yanında psikolojik gerilim de seviyorsanız, siz de bu filmi izleyebilirsiniz.

Üçlü Sınır filmi, yaklaşık 14 dakika süren güzel bir giriş ile bizi karşılıyor. Filmin adı olan Triple Frontier ta 14. dakikada ekranda yazıyor, sanki “Film asıl şimdi başlıyor” gibisinden. Bu ilk dakikalardaki harika aksiyona, iyi bir metallica müziği de eklenmiş, görülmeye değer. Sonrasında konunun hikaye örgüsü veriliyor. O kısmı biraz durağan olsa da, filmin özellikle yarısından sonra yaşanan aksiyon ve gerilim, psikolojik olarak seyirciyi etki altına almayı başarıyor ve filmin içindeymiş hissi verdiriyor.

Filmin içinde olsun, son yarım saatinde olsun, bir çok yerinde çok şaşırtıcı olaylar oluyor, inanılmaz. Senaryo bilindik ve klişe ama bu şaşırtmacalar yüzünden film güzelleşmiş. Filmin sonunda da güzel bir vefa örneği var ve biterken gösterilen son sahne de sanki filmin devamı olabilir izlenimi verdi, bakalım sizde de aynı düşünce olacak mı?

Üçlü Sınır Filmi Konusu

Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırları, üçlü sınır olarak kabul edilmiş ve filme ismini vermiş. Bu sınırdaki az nüfuslu bir bölgede, acımasız ve çocukları kullanan bir uyuşturucu karteli vardır. Kartelin başındaki Lorea, ailesiyle ormanın içinde korunaklı bir evde yaşamakta ve tüm parasını evde gizlemektedir. Birbirleri ile arkadaş, 5 eski özel kuvvetler askeri, burayı ele geçirmek, soymak, yakıp yıkmak için bir araya gelirler. Şu anki zor hayat şartlarını düzeltebilmek için bu parayı alma hayalleriyle detaylı bir soygun planı yaparlar.

Soygun planı yolunda gider fakat kaçış esnasında hiç beklenmeyen olaylar yüzünden soygun kaosa dönüşür ve hem hayatlarını kurtarma, hem parayı kurtarmaya çalışırlarken, kendi aralarında yaşadıkları psikolojik gelgitler bu eski arkadaşları bir sınavdan geçirecektir. Film; “Para ve zor hayat şartları insanın karakterini etkiler mi?” sorusunun cevabını, seyircinin vermesini istiyor.

üçlü sınır (triple frontier) film analizi

Üçlü Sınır Oyuncuları

Triple Frontier 2019 ABD yapımı, aksiyon-macera-gerilim filmleri kategorisinde ve 125 dakika süren bir Netflix filmi.  IMDB puanı 6.7 olan Üçlü Sınır filmi, “Oyunun Sonu” filminden tanıdığımız J.C. Chandor tarafından yönetilmiş.

Üçlü Sınır oyuncuları gerçekten çok kaliteli ve ödüllü oyuncular. “BATMAN” filminden tanıdığımız ve bu filmin izlenmesinin en büyük nedenlerinden biri olan Ben Affleck,

Filmin ana karakteri, ekibi toparlayan Altın Küre ödüllü Oscar Isaac ve onun muhbiri rolünde ona eşlik eden güzel oyuncu Adria Arjona,

“Kral Arthur: Kılıç Efsanesi” filminden hatırladığımız Charlie Hunnam,

“Savaştan Sonra” filmiyle hafızalarda yer alan Garrett Hedlund,

“Game of Thrones” ile adını duyuran Pedro Pascal filmin kaliteli olma sebeplerinden.

üçlü sınır (triple frontier) film analizi

Üçlü Sınır Film Analizi

 • Bir ekip toplayıp soygun yapma konusu yönüyle Oceans serisine kısmen benziyor.
 • Özel kuvvetler askerlerinin başrolde oluşu, savaş filmi severlerin de dikkatini çekecektir. Oyuncuların silahlarla olan ilişkisi hiç sırıtmıyor, rollere güzel hazırlanılmış.
 • Oyuncu ve yönetmen kalitesi, sinematografi, efektler, müzik seçimleri, mekan değişimleri ve manzaralar çok iyi, keşke senaryo da biraz iyi olsaydı…
 • Netflix dizi ve filmlerinde aksiyon ve gerilim kısmı çok iyi olmasına rağmen, senaryoları belli bir vasatı aşamıyor nedense…
 • Filmin üç yerinde kullanılan müzikler cuk oturmuş. Girişte ve sonda Metallica var, ortasında da Pantera.
 • Soygun anını ve kartel baronunun ele geçirilmesi kısmını daha havalı yapabilirlerdi. Ama dediğim gibi film parayı aldıktan sonraki kaçış kısmına odaklanmış. Zaten daha çok, o kısımdan sonra psikolojik olarak gerilmeye başlıyorsun.
 • Paranın insanı nasıl değiştirdiğini ve psikolojik değişimleri tahlil adına da güzel bir film.
 • Filmde aklımda kalan sahneler: Girişteki aksiyon, parayı görünce gösterilen tepkiler ve para hırsı, And Dağları’nın ve ormanların güzelliği, uçurum kenarından geçerken eşeklerle çekilen sahneler, filmin bitmesine daha yarım saat varken yaşanan şok olay…
 • Filmde doyacağınız şeyler: Aksiyon-macera-operasyon-gerilim-heyecan-psikolojik gelgitler ve inanılmaz doğa manzaraları…

Evet Üçlü Sınır filmi güzel zaman geçireceğiniz 2 saat vadediyor. Filmde hata aramadan, senaryonun bilindik oluşuna bakmadan, filmin akışına kendinizi bırakarak izlemenizi tavsiye ederim. Üçlü sınır Türkçe dublaj olarak buradan izleyebilirsiniz.

Yine güzel bir Netflix filmi olan “Close-2019 Filmi” hakkındaki yorumuma da bakabilirsiniz.

Keyifli Seyirler…

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Üçlü Sınır (Triple Frontier) Film Analizi” üzerine 25 yorum
 1. Senaryo bilindik görünüyor. Ama kadroda sevdiğim oyuncular var. Kadrodaki Oscar Isaac’i en son yine bir Netflix filmi olan Annihilation Yok Oluş filminde izlemiştim. Triple Frontier’i Oscar Isaac için izlerim, yanında manzara ve müzikte var daha ne olsun 🙂

  Yanıtla
  • Filmde Oscar Isaac, Ben Affleck’i gölgede bırakmış, iyiydi gerçekten. Senaryoya takılmadan, filmin heyecanına bırakırsanız kendinizi, daha çok keyif alabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Film tanıtım yazıları çok faydalı oluyor, ben çok fazla bu anlamda yazı hazırlayamasam da bilgilendirme yapan arkadaşların yazılarından çok istifade etmekteyim.

  Yanıtla
  • Başka yerlerden de izleyebilirsin filmi. Yapman gereken, ayarlar kısmından 360p yada 480p seç, böylece donma olmaz. 720p veya 1080p olunca donma olabiliyor. Tablet veya pc lerde bu kadar yüksek kaliteye gerek yok çünkü.

   Yanıtla
 3. Üçlü Sınır filmini muazzam yorumlamışsınız. Açıkçası sevdiğim bir tür değil ama fragman videosundan daha etkili ve izlemek için ikna edici bir tanıtım olmuş 🙂 Mutlaka izleyeceğim.

  Yanıtla
 4. Aslında ben fragmanın değil, sizin yazınızın daha etkili ve izlemem için daha ikna edici olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Yalnız devrik bir cümle kurmuşum sanırım 😀 😀

  Yanıtla
 5. ben tekrar tekrar izledim ve beğendim, bir tek helikopter iki tur yaparak parayı güvenle okyanusa taşıyabilirdi oraya takıldım, ve koruma grubunun tamamını yok ettikleri halde parayı neden geride
  evi yakarak yok ettiler yada çatışma hissi mi verdiler anlamadım lakin dağda kalan para içi devam filmini bekliyorum bir 19 yıl beklemeyiz umarım,
  güzel film 2 3 seri gider

  Yanıtla
  • Evet, filmde senaryo olarak bazı boşluklar vardı dediğin gibi. Film tutulursa diye hep böyle filmin sonunda açık kapı bırakıyorlar. Bence sevildi ve devam filmini çok beklemeyiz gibi geliyor.

   Yanıtla
 6. Biz halen netflix’e geçemeyenlerdeniz ama bu filmler bizi ufak ufak çekemeye başladı film bana uygun gibi üçlü sınır filimi tanıtımı çok güzel olmuş teşekkür ederiz.

  Yanıtla
Yorum yapın