Enola Holmes Filmi Yorum – Eğlenceli, Sürükleyici, Heyecanlı

Enola Holmes filmi Netflix Türkiye’de ilk çıktığında günlerce 1 numara kaldı. Filmin ismindeki Holmes, tabi ki bu ilginin en büyük sebeplerinden biri ama şunu söylemek gerekir ki Enola Holmes filminin Sherlock Holmes’un asıl mimarı Sir Arthur Conan Doyle’un eserleriyle bir ilgisi yok.

Yazar Nancy Springer’ın Türkçeye de çevrilen The Case of the Missing Marquess (Kayıp Markiz Vakası) adlı kitabından uyarlandı. Kitabın devam serisi olduğu için Enola Holmes filminin devamının gelecek olması da kuvvetli bir ihtimal, Enola Holmes 2 yakında netflixte bizlerle buluşacak ama vizyon tarihi verilmedi.

Enola Holmes 1 filmini ailecek izledik ve tavsiye etmeni nedeni de zaten filmi yediden yetmişe evde herkesin çok beğenmiş olması. Filmin içindeki muziplikler, eğlenceli diyaloglar küçük yaştakileri, filmdeki gizem ve aksiyon, kostümler ve dönem filmi oluşu, kadın haklarıyla ilgili olaylara değinmesi genç ve yetişkinleri etkilemeyi başarıyor.

Filmde Sherlock Holmes var diye salt ve ciddi bir polisiye macera beklemezseniz filmden memnun kalacağınızı, sıkılmadan izleyeceğinizi söyleyebilirim. “Sherlock Holmes ve kardeşi Enola Holmes kafa kafaya verip gizemli olayları çözerler.” şeklinde bir beklentiniz olmasın, hikaye tamamen farklı ilerliyor, aşağıda konusunu kısaca anlatacağım.

Filmde kadın kahramanımız Enola Holmes’ün seyirciyle konuşuyor olması da ayrı güzellik ve samimiyet katıyor filme. Enola karakterinin seyirciyle konuşması filmi ve Enola’yı çok enerjik gösteriyor, film bu yönüyle de akıcı, hep bir hareket var.

Enola Holmes Filmi Hakkında Bilgiler

Enola Holmes filmi 23 Eylül 2020 tarihinde Netflix’te yayınlandı. Enola Holmes kaç yaş için uygun 13+ yaş sınırı konan film küçük büyük herkese hitap ediyor. Enola Holmes fimi nerde çekildi İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri yapımı bir filmdir. Filmin yazarı Jack Thorne, yönetmeni ise Emmy ödüllü Harry Bradbeer’dır.

Nancy Springer’ın “The Case of the Missing Marquess” adlı kitabından uyarlanan filmin imdb puanı 6,8 olarak görünüyor. 123 dakika süren Enola Holmes türü nedir gizem aksiyon, dönem filmleri, kitaplardan uyarlanan filmler ve aile temalı filmler kategorilerinde değerlendiriliyor.

Enola Holmes Filmi Oyuncuları ise; Stranger Things dizisinde Eleven karakteriyle tanıdığımız Millie Bobby Brown ana karakter Enola Holmes’ü canlandırıyor. O diziden çok daha renkli ve neşeli bir karaktere büründüğü için bu filmde daha çok seveceksiniz.

Enola’nın 2 abisinden biri olan Sherlock Holmes karakterine ise Süperman Henry Cavill hayat verirken, büyük abisi rolünde ise Sam Claflin var. Enola Holmes’ün annesi ise yine ünlü bir isim Helena Bonham Carter. Kayıp lordu canlandıran Louis Partridge de Enola ile uyum içinde ve rolünün hakkını veriyor, çekilirse devam filminde de beraber olma ihtimali var.

enola holmes filmi yorum – eğlenceli, sürükleyici, heyecanlıPin
enola holmes

Enola Holmes Konusu

İngiltere’de erkeklerin egemen ve ön planda olduğu, kadın haklarının da olmadığı bir dönemde annesi tarafından kendi ayakları üstünde durabilecek şekilde yetiştirilen Enola Holmes’ün o dönemde yaşadıkları anlatılıyor. Kendisini en iyi şekilde yetiştirdikten sonra ortadan aniden kaybolan annesini bulmak için, ağabeyleri Sherlock ile Mycroft’u arar. Buluştuklarında onlar da Enola’yı tanımakta zorlanır, çünkü büyümüş ve kendini her yönden geliştirmiştir.

Sherlock iyi davransa da diğer büyük ağabeyi onu zorla yetiştirme okuluna yatılı olarak verir. Enola annesini bulmak için oradan kaçar ve yolda karşılaştığı kayıp lord ile arkadaş olur. Zeki, hareketli, girişimci, özgüvenli ve özgür bir kadın olan Enola hem lordu korumalı, bir yandan da annesini bulmalıdır.

Film Hakkında Düşünceler

  • Enola Holmes Filmi her yaştan izleyiciye hitap eden, çok eğlenceli zaman geçireceğiniz bir aile filmi
  • Enola Holmes’ün seyirciyle samimi konuşmaları, şirinlikler yapması filme hoş bir hava katmış.
  • Annesinin kızını devrin şartlarının zorluğuna rağmen istediği şekilde yetiştirmesi, her yönden gelişimini takip etmesi güzel.
  • Harflerle ilgili yapılan şifreli yazışmalar ve zeka oyunlarıyla gizemi çözme çalışmaları heyecan vericiydi.
  • İngiltere Londra sokaklarının mistik yapısı, o döneme ait kostümler orijinaldi.
  • Erkek egemen toplumunda kadının belli dar kalıpları içinde bırakılması durumuna karşı verilen tepki ve mesajlar yerindeydi.
  • Sherlock Holmes karakterini biraz duygusal sunmuşlar, biz onu daha cool, kibirli, biraz da itici oluşunu seviyorduk, filmdeki duygusal sahnelerine pek alışamadık açıkçası.
  • Annesinin rolünü biraz daha dolu dolu yapabilirlerdi, rolü az gibiydi.
  • Netflix devam filmlerini seviyor, zaten bu kitap da bir seri kitap. O yüzden filmin devamı gelecek gibi duruyor. Gelsin bakalım, belki de her seferinde çıta biraz daha yükselir.

Enola Holmes Filmi rahatlıkla evdeki herkesle beraber izlenebilir. Netflix üyeliğiniz varsa Türkçe dublaj olarak seyredebilirsiniz. İyi seyirler…

Daha önce yine böyle ailecek izleyip büyük keyif aldığımız bir film olan Togo Filmi hakkındaki incelememi de görmenizi isterim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Enola Holmes Filmi Yorum – Eğlenceli, Sürükleyici, Heyecanlı” üzerine 2 yorum
  1. izlenebilir bir filme benziyor teşekkür ederiz. Müsait bir zamanda izlemeye çalışacağım enola holmes filmini bu arada yeni girişiminizi destekliyor hayırlı olmasını diliyorum.

Yorumlar kapalı.

8