Yolcu Filmi (The Commuter) Yorum

Yolcu filmi (The Commuter) ile ilk karşılaştığımda açıkçası uçakta geçen bir film sanmış ve pek umursamamıştım. Çünkü “Bilmem kaç numaralı uçak yolcusunun  başına gelenler” klişesi artık heyecanlandırmıyor beni.

Konusuna baktığımda ise tren yolcusu olduğunu anladım ve nasıl bir film olabilir düşünceleri içinde fragmanı izledim. Belki siz de yazıdan önce fragmana bakmışsınızdır, nasıl ama? Fragman, bir film için en iyi referanslardan biridir ama siz yine de yazıma bir göz atın.

Hepimizin hayatında aile 1. sıradadır ve onlar için her şeyi yaparız. Soru şu: “Aileni kurtarmak için masum birini öldürmek zorunda olduğunu söyleseler bunu yapar mısın?” Filmde bu ikilemin hem cevabı var, hem de o psikolojiyi sana yaşatıyor.

Yolcu (The Commuter) Filmi Hakkında

Yolcu filmi 2018 yılına ait en iyi gerilim-aksiyon türü filmlerinden biri. 1 saat 44 dakika süren ABD yapımı The Commuter filmi 13+ uyarısıyla seyirciyle buluşmuştu.

Yolcu 2018 oyuncular; Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson ve Clara Lago gibi çok tanınmış oyuncular. Başrol oyuncusu Liam Neeson zaten Taken-Unknown ve Non-stop filmleriyle zirvedeydi. 65 yaşında böyle bir aksiyona imza atması da çok özel bir başarı. Filmin yönetmeni ise; Liam Neeson ile daha önce de bir çok projede beraber olan Collet-Serra.

yolcu filmi
yolcu filmi

Yolcu Filmi Konusu

Sigorta işiyle ilgilenen iyi bir aile babası Michael (Liam Neeson), her gün iş yerine giderken banliyö trenini kullanmaktadır. Trende genelde hep aynı kişilerle yolculuk edip sohbet ederken, bir gün trende hiç görmediği gizemli ve güzel bir kadın olan Joanna (Vera Farmiga) ile tanışır. Aslında kadın gelip onu bulmuştur ve ona çok değişik bir teklif sunar. Yapmasını istediği şey onu sırlı ve tehlikeli bir açmazın içine sokar. “Bu trene her gün bindiğin için, devamlı binen yolcuları tanıyorsun. Bu trene ait olmayan biri var, onu bul ve karşılığında tuvalete saklanmış olan 75 bin doları al.”

Bir anda kendini komplonun içinde bulunca, çıkış arar ama ne yazık ki, her yönden eli kolu bağlanmıştır. Eski polis olmanın verdiği tecrübeleri devreye sokarak, hem kendisini, hem ailesini hem de trendeki tüm yolcuları kurtarması gerekmektedir. Yolcu filmi 2018 konusu kısaca bu şekilde ama filmin içindeki gizem sonuna kadar devam ediyor.

İlginizi Çekebilir: Enola Holmes Filmi – Gizemli, Eğlenceli, Sürükleyici

Yolcu Filmi Yorum

*Filmin başındaki aile arası konuşmalar çok güzel. Aile babası olarak, eşi ve çocuklarının derdiyle tek tek ilgileniyor. Bu aile babası rolü Liam Neeson’un belki de her filminde var ve çok yakışıyor.

*Filmin başında olayların örgülenmesi aksiyon ne zaman başlayacak sabırsızlığı yaratsa da, hareket başladıktan sonra gerilim her geçen dakika ivmeleniyor ve final sahnesine kadar zirveye ulaşıyor.

*Trendeki herkesin birbirini tanıması, muhabbetler ve kondüktörün şakalaşmaları çok güzel. Bu arada bilet kesen kondüktör çok güldürüyor, gerilimin içinde nefes aldırıyor. Yukarıdaki resmi koyayım bari dedim:)

*Filmin içinde dendiği gibi: “Polisler artık sadece polis değil, her türlü entrikanın içinde.” Bu konuyla ilgili çok iyi ters köşeler var. Ayrıca filmin bir çok yerinde de şaşırtmacalar ve çok iyi hareketler var.

*Gerilim, gizem ve aksiyona doyacaksınız çünkü hem başrolün performansı hem de senaryonun şimdi ne olacak acaba dedirtmesi gayet başarılı. Liam Neeson 65 yaşında ama 45 yaşında performansı gösteriyor.

*Filmin son bölümleri insanlık ve dayanışma üzerine çok güzel doneler veriyor.

*Her filmde olduğu gibi filmin eksi yanları da yok muydu, tabi ki vardı. Abartılı tren kazası, bazı mantık hataları ve kadın oyuncunun gizeminin tam olarak çözülememesi gibi. Ama görsel efektlerin güzelliği, aksiyonun sürekliliği ve gerilimin seyirciye iyi verilmiş olması bu eksileri kapatıyor.

Filmi genel olarak beğendiğim için sizlere de tavsiye ederim, aksiyon, gizem ve gerilim seviyorsanız kaçırmayın.

İyi seyirler.

Daha önce yorumladığım 2019 filmlerinden “Üçlü Sınır (Triple Frontier)” film analizime de bakmanızı tavsiye ederim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Yolcu Filmi (The Commuter) Yorum” üzerine 31 yorum
 1. Çok kapsamlı ve güzel bir bilgilendirme olmuş. Güzel bir filme benziyor. Çok teşekkürler.

 2. Liam Neeson harika bir aktör ve bu rolün de hakkını vermiş. Filmi ben çok beğendim, sonuna kadar merakla ve heyecanla izlettiren bir film.

 3. Liam Neeson filmleri güzel oluyor ama bazen de insan hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

 4. Hiç bir yemişçide olmayan yemiş yabani dag fıstıgı konusundaki bilgiler için teşekkürler

 5. Bu filmin adını sıkça duymaya başladım sizden de gördükten sonra bugün izlemenin vakti geldi diye düşünüyorum.

 6. Filmi izledim o parayı almayacaktın adamım 🙂 gerçi ona da sahip çıkmadın. Bol aksiyonlu farklı kurguya sahip bir filmdi teşekkürler.

 7. Yolcu filmini izlemedim henüz. Ayrıca sizin bu paylaşımlarınızı ben kaçırmışım. Filmler hakkında paylaşım yaptığınıza hiç denk gelmemiştim. Ben gelip bu yazılarınızı özel olarak inceleyeyim en iyisi. Teşekkürler. 🙂

  • Kategori fazla olunca hepsine az az sıra geliyor. Sevdiğim filmleri paylaşıyorum, yolcu filmini de çok sevdim, harika bir gizem-aksiyon filmi.

 8. Aileni kurtarmak için birini öldürebilirmisin diye sorulsa offf Rabbim öyle bir sınav vermesin

  • Demi ama, zor bir soru, zor bir tercih. Hayat bir sınav ama bu sorular biraz zor olanlarından. Gerçi başrol oyuncumuz filmde iyi bir çıkış buluyor.

Yorumlar kapalı.