Film İzle-yorum

Escape from Pretoria 2020 Gerilim Dolu Kaçış Hikayesi

Escape from Pretoria 2020 Gerilim Dolu Kaçış Hikayesi

Escape from Pretoria 2020 yılının en iyi gerilim filmi olmaya aday, gerçek bir hapishaneden kaçış hikayesi. Detaylara geçmeden önce şu iki konuyu açıklığa kavuşturmalıyım. Birincisi; bilindik hapishane hikayeleriyle bir tutulmamalı, hapishanede geçen filmler gibi değil tamamen kaçışa odaklanmış bir film. İkincisi ise, tipik korku filmlerindeki gerilimle karıştırmayın, korkuyla alakası olmadığı halde filmi izlerken gerim gerim gerilecek, nefesinizi tutacak hatta bazı sahnelerde sessiz olmanız gerektiğini düşünüp öksürmeye bile çekineceksiniz:)

Escape from Pretoria filmi Tim Jenkin’in 2003’de yayımlanan Inside Out: Escape from Pretoria Prison adlı kitabından uyarlanmış. Olay 1970 yılında Güney Afrika’daki Pretoria Hapishanesi’nde gerçekleşiyor. Hapisten kaçış şeklini izlediğinizde, “Bu olaylar hayal ürünüdür, olmaz böyle şey!” diyeceksiniz ama öyle değil işte, yaşanmış bir olay. Hayal etmek ve istemek başarmanın yarısıdır, bu filmde olduğu gibi de bazen daha fazlasıdır…

Türkçe adıyla Pretoria’dan Kaçış filmi geçtiğimiz günlerden mart ayının 6’sında vizyona girdi. Seyirciyi kaçış hikâyesinin içine almayı başardığı için yorumlar çoğunlukla olumluydu ve ben genelde fragman gösterimine çok önem versem de bazen okuduğum yorumlar da filmi izlememde etkili oluyor. Bu filmi de fragmandan ziyade yorumları baz alarak izledim ve iyi ki de izlemişim, nefes almadan izlediğim bu filmi size de tavsiye ediyorum.

Escape from Pretoria 2020 Filmi Hakkında

Escape from Pretoria 2020 yılı mart ayında gösterime girmiş, İngiltere-Avustralya yapımı bir gerilim filmi. 1 saat 46 dakika süren filmin yönetmen koltuğunda Francis Annan var ve senaryosunu da kendisi yazmış. Film Oyuncuları Daniel Radcliffe, Daniel Webber, Ian Hart.

Başrol oyuncumuz Daniel Radcliffe nam-ı diğer Harry Potter, büyüdü ve harika yapımlarda rol alıyor. Bu filmde de kendisini aşmış; filmdeki gerilimin bu kadar iyi hissedilmesinin yegane sebebi denebilir.

Pretoria’dan Kaçış Filminin Konusu

1970’li yıllarda Güney Afrika’da, beyazların siyahlara karşı yaptığı zulümleri protesto etmek için, ilginç bir yöntemle bildiri dağıtırken yakalanan başroldeki 2 oyuncu, ideolojik suç işlediği için tutuklanır ve 12 yıl ceza alıp hapse atılırlar. Ölüm hapishanesi olarak bilinen Pretoria Hapishanesinden kaçmak hiç kolay değildir.

Kaçma planlarını paylaştığı başka mahkumlar olsa da bu ikiliye sadece 1 kişi daha inanır ve bu 3 kişi akıllara durgunluk veren bir plan hazırlarlar. Gerçek olaydan esinlenen filmin sonu mutlu bittiği için yaşanan gerilimin de hakkı verilmiş oluyor.

Filmin başında konusu ile ilgili kısa bir bilgilendirme var, orada zaten konuya hakim olabilirsiniz. Filmin sonunda da oyuncularla gerçek karakterler yan yana getiriliyor ve hikayenin kaçıştan sonraki kısmı da kısaca anlatılıyor.

Escape from Pretoria 2020 Gerilim Dolu Kaçış Hikayesi

Escape from Pretoria Filmi Düşüncelerim

 • Filmin sembolü kilit ve anahtardı. Ben bunu şöyle okudum: “Özgürlüğe kilit vurulmaz, imkanız diye bir şey yoktur ve her kapı mutlaka açılır, yeter ki anahtarını bulalım.”
 • Filmin gerçek bir hikaye oluşu, başlı başına izlenilir kılıyor. İnsanın azim, kararlılık, cesaret, zeka ve becerisi ile her şeyi başarabileceğini, bunun sadece hayallerde olmayacağını anlıyorsunuz.
 • Empati yoksunluğunun sonucu olan ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık ve zulmün yaşandığı bir dönemi ve mücadelesinden vazgeçmeyen insanları iyi yansıtmış bir film. Sonunda bu dönemin bitişine dair kısa bir bilgilendirme oluşu rahatlatıcıydı.
 • Oyuncular gerilimi çok güzel yansıtmışlar. Başrol oyuncumuz inanılmaz başarılı, gerilim sahnelerindeki nefes alışverişi izlemeye değer, siz de onunla beraber nefes almakta zorlanacaksınız.
 • Filmin güzel olmasında yönetmenin de rolünü unutmamak gerek çünkü heyecanı ve gerilimi çok iyi vermiş, kapı gıcırtıları bile etkileyiciydi.
 • Bu filmde heyecan, gerilim, yakalanma korkusu, üzüntü, sevinç gibi birçok duyguyu iç içe yaşayacaksınız. Kendinizi sanki siz kaçıyormuş gibi hissedeceksiniz.
 • Hapishane ve kaçış temalı The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli ) ve Papillon (Kelebek) filmleriyle aynı kalitede. Bu film, en iyi hapishane filmleri arasına girebileceği gibi, 2020 en iyi gerilim filmleri arasında da yerini alacaktır.

 

Tek oturuşta ve bir solukta bitireceğiniz bu filmi beğeneceğinizi umuyorum. Gerilimi ve heyecanı severim ama korku  filmi sevmem diyenler için de çok iyi bir tercih olacağına inanıyorum. Filmi buradaki adresten izle ve filmin keyfini çıkar

Gerilim dışında farklı türlerde de filmler izlemek isterseniz şu ana kadar birçok filmi yorumladığım “Film İzle-yorum” kategorimdeki filmleri de incelemenizi isterim.

Written by Duo

19 yorum “Escape from Pretoria 2020 Gerilim Dolu Kaçış Hikayesi

 1. Escape from Pretoria henüz izlemedim ve duymadım da hatta. Martta gösterime girdiği için henüz yeni olduğundan dikkatimi çekmemiş sanırım. Hapisten kaçış konusu denince aklıma hemen Prison Break gelir. Ne efsane diziydi ama… Şu karantina günlerinde izlenecekler listem bir hayli uzadı. Bunu da ekliyorum. Siz tavsiye ettiyseniz güzeldir. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet film daha çok yeni. Prison Break dizisi filme yapılacak iyi bir benzetme aslında. Bence listeye ekle.

 2. Deniz dedi ki:

  İzledim ve çok beğendim. Bence Escape from Pretoria 2020’nin en iyi filmi olmaya aday. Kaçış süreci inanılmaz heyecanlıydı. Sonrasında yarattığı o özgürlük hissi ise insanın tüm hücrelerine işleyen, adeta o anı yaşatan bir türden. Yönetmen de oyuncular da şahane bir performans sergilemişler. Kaliteli film izlemek istiyorum diyenler vakit kaybetmeden izlesinler bu filmi…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Filmin son kısımlarına doğru plan aşamasından kaçış kısmına geçince filmde gerilim tavan yapıyor. Sondaki özgürlük sevinci de görülmeye değer.Senin de beğenmene sevindim.

 3. Hayat gemisi dedi ki:

  Escape from Pretoria duymadığım bir flimdi, gerilim türü flimleri severim. Tavsiye flim için teşekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Film daha yeni sayılır, Mart ayında vizyondaydı, beğeneceğinizi umuyorum.

 4. İlk cümledeki film tanıtımını filmi yapanlar bile yapamamıştır. Devamını okumaya ne hâcet! Çocuğu yatırabilirsek izleriz bir gün. 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ne yazmışım bi daha bakayım ilk cümleye:) Sanatçı bir eser ortaya koyduğunda bunu kendisi anlatmaz, onu görenler anlatır, ben de anlatmaya çalıştım işte filmi. Filmin verdiği mesajlar da çok iyi, izle mutlaka.

 5. Sevil Çeirgen dedi ki:

  Yaşanmış bir hikaye olması filmi daha da ilginç yapıyor , izlemediğim bir film..
  Mutlaka izlemek isterim teşekkürler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Film de iyi, verdiği mesajlar da, izle bence de.

 6. Cem Kazan dedi ki:

  Bizim Harry büyümüşte hapishanelerden kaçarmış 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet Harry Potter büyüdü çok iyi projelerde yer alıyor, bundan önceki filmleri de iyi.

 7. Hürpost dedi ki:

  Escape from Pretoria 2020 Gerilim Dolu Kaçış Hikayesi olan bu filmi izlemedim ama heycanlı bir filme benziyor. prison break den sonra ne kadar heyecan verir oda ayrı ama izlemeye çalışıcam teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Prison Break uzun metrajlı, bu film ise tek oturuş tek nefeste bitiyor. O yüzden filmi açmadan önce çaydanlığı yanına al, yoksa çay doldurmaya hiç kalkamayacakın:)

   1. Hürpost dedi ki:

    Hım o derece diyorsunuz bak ya merak tavan yaptı 🙂 bak not filan almıyorum direk filmi açıyorum çok teşekkür ederim ama geri geleceğim izledikten sonra fikirlerimi paylaşmak isterim tabi izniniz olursa 🙂

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Tamamdır, beklentiyi yükselttik ama bakalım filmi beğenecek misin?

     1. Hürpost dedi ki:

      Tam olarak istenileni veriyor mu bence tam değil kısıtlı tutmuş konuyu biraz daha genişletebilirlerdi ama izlenmez mi izlenir. Demek herşeyin bir bedeli var özgürlükler için mahkumlukların ferah içi cefanın teşekkür ederim. Heyecan iyidi hakkını yememek lazım 10 üzerinden 6.7 kolay gelsin

 8. lerzankara dedi ki:

  Escape from Pretoria filmini henüz izlemedim ama konusu dikkatimi çekti. Not alıyorum mutlaka izleyeceğim

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Filmin konusu, verdiği insanlık ve özgürlük mesajları da yerinde. Seyirlik olarak zaten çok güzel, çocuklarla da izlenebilir, zaten bizim Harry Potter oynuyor dersen hemen izlemek isteyeceklerdir;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir