Wonder Woman 1984 Filmi Yorum

Wonder Woman 1984 filminden önce eski versiyonlarına bir göz atalım. WW ilk serisinde aksiyonuyla, kostümleriyle ve senaryosuyla oldukça ilgi çekmiş, yediden yetmişe her yaştan birçok kişiyi etkilemeyi başarmıştı. Bu başarının rüzgarıyla hemen Wonder Women 2 çekimlerine başlanmıştı.

Çekimlerin bitmesi pandemi dönemine denk geldiği için sinemalarda gösterim şansı zora girdiğinden dijital platformlarda yayınlanması düşünülüyordu ve Wonder Woman 1984 filmi hbo max dijital platformunda geçtiğimiz aylarda yayına girdi. Dijitalde yayınlanmasına ve bu zor şartlara rağmen, sinema salonlarından yine de iyi bir hasılat getirmeyi başardı.

Wonder Woman Gal Gadot oyunculuğu yanında, yine güzelliğiyle ve kostümleriyle büyülerken, kötü karakterlerden özellikle Pedro Pascal da rolünün hakkını vermiş. Filmin ilk serisindeki sondan sonra, fragmanlarda görülen Steve (Chris Pine) karakterinin nasıl tekrar geri döneceği merak konusuydu ve gerçekten iyi bir dönüş oldu çünkü bu ikili birbirine yakışan uyumlu bir ikiliydi.

Filmin adında geçen 1984 bize gerçekten güzel bir 80’ler resitali sunuyor. Hatta o yılları bilmeyenlerin bile beğeneceği kostüm, aksesuar ve mekanlar filme renk katıyor. Kostüm deyince filmin başındaki amazonların kostümlerine değinmesek olmaz. Bu filmde yine Diana’nın (Wonder Women) küçüklüğüne gidiliyor, ilk hikayeyle bağlanıyor ve sonrasında 1984 yılında yaşananları anlatarak güzel bir ders veriyor.

Aşağıdaki altyazılı fragman biraz fikir verecektir.

Wonder Woman 1984 Filmi Hakkında

Warner Bros imzalı ABD yapımı bu DC filmi, 25 Aralık 2020 tarihinde başta Amerika olmak üzere dünyadaki bazı ülkelerdeki açık sinema salonlarında ve aynı anda HBO Max dijital platformunda vizyona girdi. Türkiye’de gösterime ne zaman çıkacak merak ediliyor. Sinemaların açılacağı tahmin edilen 15 Ocak 2021 tarihi denilmişti ama şimdilik Türkiye vizyon tarihi belirsizliğini koruyor. 2 saat 31 dakika süren bu film, aksiyon macera fantastik kategorisinde değerlendirilebilir ve her yaşa hitap ediyor.

Yönetmen koltuğunda Patty Jenkins otururken Wonder Woman 1984 filmi oyuncuları ise Gal Gadot, Chris Pine, Kristen Wiig, Pedro Pascal gibi oyunculardan oluşuyor. 2017 yılında çıkan ilk Wonder Woman filminin devamı niteliğinde ve bu filmden sonra da serinin 3. Wonder Woman filmi çekilerek hikayeyi nihayete erdirilmesi planlanmaktadır.

wonder woman 1984 filmi yorum
wonder woman 1984 filmi oyuncuları

Wonder Woman 1984 Filmi Konusu

Wonder Woman süper kahraman karakteri Diana Prince (Gal Gadot), yine çizgi romanlarda adını duyduğumuz kötü karakter Cheetah’a (Kristen Wiig) ve varlıklı iş adamı Max Lord (Pedro Pascal) ile olan amansız mücadelesine şahit oluyoruz.

Filmin konusunun merkezinde bir dilek taşı var ve bu dilek taşından ne dilersen oluyor fakat dilediğin şey gerçekleştiğinde bazı kaybedeceğin şeyler oluyor. Film; “Kaybedeceklerini göze alarak, yine de dileğinin gerçekleşmesini ister misin?” sorgulaması yaptırıyor.

Film Hakkında Düşünceler

  • Film iki saati aşkın süresiyle uzun gibi görünmesine rağmen sürükleyici ve eğlenceli.
  • İlk filmde ölen Chris Pine’ın Steve Trevor olarak kadroda oluşu ilk filmi izleyenleri epey meraklandırdı ve filme olan ilgiyi artırdı.
  • Filmin girişinde izlediğimiz tanrıların kralı Zeus tarafından hediye edilmiş gizli Themyscira adasının tek çocuğu Diana’nın hikayesini sevdik, bu sahnelerde kullanılan kostümler olsun, filmin genelindeki kostümler olsun inanılmaz…
  • Adı üstünde Wonder Woman 1984 filminin seksenli yıllara ait düşünülmüş tüm detayları çok hoştu.
  • Filmin belalı taşı olarak nitelendirebileceğimiz dilek taşı (Dreamstone) üzerine güzel bir kurgu var. “Güç herkesin sindirebileceği bir olgu değil!”, bunu daha önce analizini yaptığım Project Power filminde de yazmıştım, bu filmde de bunu görmek mümkün.
  • İlk film Birinci Dünya Savaşı ortamında geçiyordu, birtakım politik, siyasi, toplumsal çıkarımlarda bulunuyordu, Wonder Woman 1984 filminde ise daha çok kişisel anlamda bazı çıkarımların ve duyguların ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak şu müjdeyi vererek bitirelim: Warner Bros, Wonder Woman 1984’un vizyona girmesinin hemen ardından üçüncü filmin hazırlıklarının başladığını duyurdu. İlk iki filme imza atan yönetmen Patty Jenkins, üçüncü filmde de yönetmen koltuğunda olacak. Bakalım Wonder Woman Part 3 nasıl olacak, bekleyelim görelim.

Daha önce izlediğim ve analizini yaptığım tüm filmlere “Film İzle-yorum” kategorimden ulaşabilir, yazıların sonundaki linklerden Türkçe Dublajlı olarak filmleri izleyebilirsiniz.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Wonder Woman 1984 Filmi Yorum” üzerine 2 yorum
  1. Wonder woman 1984 serisi ilk bölümü 1. Dünya savaşını anlatan çok heyecanlı bir serüvendi. Keyifle izlemiştim gerçekten. Bu bölümü de kaliteli oyuncu kadrosuyla kuşkusuz güzeldir

    Yanıtla
Yorum yapın