Aralıklı Oruç Diyet Listesi ve 1 Günlük Örnek Menü

Aralıklı oruç diyet listesi sıkı takip edildiğinde, 5/2 veya 16 8 gibi saatleri dikkate alınarak yapıldığında çok güzel sonuçlar alınıyor. Bu diyetin özelliklerini anlatıp sonra da diyet listemize ve menümüze geçelim. 

Aralıklı oruç diyeti nedir, nasıl yapılır, özellikle de zayıflayanlar hangi diyet listesi ile kilo veriyor en çok merak edilenler bu yazıyla son bulacak. Aralıklı oruç diyeti aynı zamanda if diyeti intermittent fasting olarak bilinmektedir. Aralıklı oruç diyeti, alınan besinlerin zaman aralığının kontrol edilmesini ve kalori bazıyla beslenme düzeninin oluşturulmasını kapsamaktadır.

Diyetten ziyade sağlıklı yaşamak ve fit kalmak isteyen kişilerin tercih ettiği beslenme düzenidir. Diyet saatlerine uyulduğunda ve belirtilen zaman dilimine uyulduğunda, olumlu sonuçlar vermektedir. Bu diyet 8 saat aç kalmayı benimsemektedir.

Diyet yapan kişiler sağlıklı besinler seçerek, metabolizmayı hızlandırmalı ve bu şekilde kilo vermeye çalışmalıdır. Bir diyetisyenden yardım almak doğru bir karar olacaktır.

İLGİLİ YAZI: Yürüyüş Yapmak Zayıflamada Ne Kadar Etkili?

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç nedir kavramının yanında bu diyetin nasıl yapıldığı konusu da merak edilenler arasındadır. Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır kısaca bahsedilecek olursak; bu diyette en önemli konu karbonhidrat tüketmekten kaçınmaktır. Yüksek proteine sahip gıdaların da tüketilmesi gerekmektedir. Tüm bunları aralıklı oruç diyet listesi içinden bakabilirsiniz.

aralıklı oruç diyeti nedir nasıl yapılır, faydaları nelerdir?
aralıklı oruç diyeti nedir nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Aralıklı oruç diyet listesi içinde su çok önemli bir yer tutar. Su ya da bolca sıvı besinler tüketmekten bahsediyoruz. 8 saatlik oruç süresi içinde sıvı tüketilmesi gerekir. Özellikle su tüketimine hem oruç zamanında hem de normal diyet süresinde dikkat edilmelidir.

İLGİLİ YAZI: OMAD Diyeti nedir, Nasıl Yapılır?

Her diyette olduğu gibi aralıklı oruç diyetinde de işlenmiş gıdaları yemekten kaçınmak gerekir.

Aralıklı oruçta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lifli gıdalardır. Lifli gıdalar diyette tokluk hissi yaratır ve kolay sindirilebilir olması açısından daha çok tüketilmelidir.

Aralıklı Oruç Diyetinde Uzak Durulması Gereken Besinler Nelerdir?

Bu diyette uzak durulması gereken besinler arasında alkollü ve gazlı içecekler, şekerli gıdalar, hazır meyve suları, makarna, margarin, işlenmiş gıdalar, hamur işi, Hindistan cevizi yağı gibi tüketildiği takdirde kilo alımına neden olan besinlerden uzak durulmalıdır. Bu besinlerden uzak durmak, diyetin daha doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Türleri Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti saatleri türlerine göre belirlenmektedir. Diyette birçok farklı uygulama bulunmaktadır. En çok kullanılan veya tercih edilen aralıklı oruç plan ve uygulamalarından bahsedilecek olursa;

 • En çok kullanılan uygulamalardan olan 16/8 aralıklı oruç diyeti 8 saat yemek yemeyi ve 16 saat kalori içermeyen besinleri tüketmeyi benimsemektedir. Aralıklı oruç diyet listesi ve menüsü bu saatlere göre dizayn edilir. 16 saatlik aç kalma süresinde, bitki çayı, şekersiz kahve, şekersiz çay ve su tüketilmesi serbesttir. 8 saatlik yemek yemenin serbest olduğu zaman diliminde ise düşük kalorili besinlerin tüketilmesi gerekir.
 • Aralıklı oruç saatleri uygulamaları arasında kullanılan bir diğer yöntem ise 5/2 aralıklı oruç diyetidir. Bu uygulamada, kişi haftanın 5 günü normal ve sağlıklı bir şekilde beslenerek, geri kalan 2 gün ise tıpkı 16/8 aralıklı oruç diyetinde olduğu gibi kalori bazlı beslenmelidir. İki günde günlük olarak alınacak kalori civarı 500 olmalıdır.

İLGİLİ YAZI: Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

Aralıklı Oruç Diyet Listesi Örnek Menü

Aşağıdaki aralıklı oruç diyet listesi örnek olarak tüketilecek besin yelpazesini gösteriyor. Siz de bu listeye bakarak günlük menülerinizi oluşturabilirsiniz.

Kahvaltı Saati (11.00):

 • 1 bardak su ya da detoks suyu ile açılış
 • 1 haşlanma yumurta
 • 1 kibrit kutusu az yağlı peynir
 • 2 parça maydanoz, nane, marul gibi yeşillikler
 • 1 domates, biber
 • 7 Zeytin 1 incir
 • Tam buğday ekmeği

Ara Öğün:

 • 1 tane salatalık veya bir dilim karpuz
 • 1 bardak ayran veya süt
 • Yulaflı ya da keten tohumlu yoğurt
 • Çiğ kuruyemiş çeşitleri

Akşam Yemeği (19.00):

 • 1 porsiyon az yağlı beyaz et veya kırmızı et
 • 8 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemekleri
 • 1 tabak mevsim salatası
 • 1 kase yoğurt veya cacık
 • 1 kase çorba
 • 4 kaşık bulgur veya pirin pilavı
 • Tam buğday ekmeği

NOT: Aralıklı oruç ara öğün atlamamayı, sağlıklı beslenmeyi ve kalori hesaplama ile hızlı kilo vermeyi benimsemektedir.

İLGİLİ YAZI: 70 Kiloya Göre Diyet Listesi

Aralık Oruç Diyeti Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç faydaları bakımından birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sağladığı faydaların çok sayıda olması nedeniyle ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırdığı için popüler olan diyetler arasında yer almaktadır. Aralıklı oruç diyet listesi doğru uygulandığında sağladığı faydalarından bahsedilecek olursa;

 1. Diğer diyet türlerine göre daha esnek bir yapıda olması, kolay uygulanabilmesini sağlamaktadır.
 2. Diyet yapan kişiler kalorileri baz alarak beslendikleri için, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamakta ve etkili bir şekilde kilo verdirmektedir.
 3. Tiroid ve şeker hastalığı olan kişilerin İf diyeti uygulamaya başladıklarında, tiroidi olan hastaların değerleri düşmekte olup, şeker hastalığı olan hastalarda ise kan şekeri kontrol altına alınmıştır. Bu nedenle hastaların doktor kontrolünde bu diyeti yapmaları herhangi bir soruna neden olmamaktadır.
 4. Kişinin uyku kalitesini artırarak rahat bir uyku çekmesini sağlar.
 5. İf diyeti uygulayan kişilerin daha sağlıklı olmalarını sağlanmaktadır. Bu sayede yaşlanmanın önüne geçerek, vücutta oluşabilecek ağrıları veya iltihaplanmaları önler.

İLGİLİ YAZI: İntermitten Fasting Diyeti ile Vücudunu Yenile!

5/5 - (1 vote)

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Aralıklı Oruç Diyet Listesi ve 1 Günlük Örnek Menü” üzerine bir yorum
 1. Yazıda bahsedilen Aralıklı Oruç Diyeti yöntemleri oldukça ilginç. Özellikle 16/8 aralıklı oruç diyeti benim için yeni bir konsept. Uygulayanların gerçekten olumlu sonuçlar aldığını duymak motive edici. Güzel bir paylaşım, teşekkürler!

  Yanıtla
Yorum yapın