Zerdeçalın Faydaları ve Kanseri Önleyen Mucize Zerdeçal Karışımı

Zerdeçalın Faydaları ve Kanseri Önleyen Mucize Zerdeçal Karışımı

Zerdeçal dikkat çekici rengiyle mutfaklarımızda yerini almış inanılmaz faydaları olan bir bitki. Tadı rengi kadar güzel değil ama özellikle son yıllarda zerdeçalın faydaları arasında gösterilen kanser ve tümör oluşumlarını engellemesi ona olan ilgimizi arttırıyor.

Zerdeçalın faydaları çok fazla ve sadece kanseri önlemekle sınırlı değil, damar sertliğine, kronik iltihaplanmalara, hafıza bozukluklarına kısaca biz hasta eden ve yaşlandıran her şeye iyi geliyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde birçok faydası madde madde yazılacak, zerdeçal nerelerde ve nasıl kullanılır detaylı açıklanacak ama şimdi önce zerdeçal nedir zerdeçal bitkisi ülkemizde yetişir mi kısaca anlatalım.

Zerdeçal, zencefil ailesinden gelen sarı çiçekleri, büyük yaprakları olan bir bitki ama bizim kullandığımız kısım ise bitkinin yumrulu kökü. Tropikal iklimi seven zerdeçal Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Çin’de yetişir, ülkemizde yetişmez. Özellikle Hindistan’ın doğusunda çok kullanıldığı için Hint Safranı da denir. Ayrıca Turmeric, Kurkuma veya içindeki curcumin maddesinden dolayı Curcuma Longa diye de adlandırılıyor.

Zerdeçal kök olarak kullanıldığında kaynatılarak zerdeçal çayı yapılıyor. Eski zamanlarda hastalıkları tedavide genelde çay olarak kullanımı yaygınmış. İçindeki vitaminler ve özellikle demir, potasyum gibi mineraller, vücudun direncini yükseltiyormuş.

Sonraları kurutularak toz baharat ya da zerdeçal ekstraktı şeklinde de kullanılmaya başlanmış. Şu an market ya da aktarda hem o parmak şeklindeki taze kökünü, hem de toz halini bulabilirsiniz ama tozu daha yaygın ve makbul.

Zerdaçalın Kullanıldığı Yerler

Özellikle çorba ve yemeklerde kullanılır. Safranın kullanıldığı her çorba ve yemekte kullanabilirsiniz. Sarı renginden dolayı pirinç pilavı gibi rengini bozacağını düşündüğünüz yemeklere atmayabilirsiniz ama bulgur pilavına yakışıyor. Yumurtalı yemeklerde, omlette güzel duruyor. Tereyağda veya zeytinyağında zerdeçallı sos yapıp makarna ve patatesin üstüne dökebilirsiniz.

Bazı keklerde de kullanılabiliyor, renk vermek için çok uygun. Turşu ve fümelerde de kullanılıyor. Hem koyu renk vermesi hem de tadının keskin olması, zerdeçal tüketim şekli ve miktarına dikkat edilmesini gerektiriyor. Uzmanlar ise zerdeçalın antikanserojen özelliğinden faydalanılmak isteniyorsa günde toplamda 2 çay kaşığı tüketmenin uygun olduğunu söylüyorlar. Bu 2 çay kaşığını az miktarda çeşitli gıdalara katarak paylaştırabilirsiniz.

Aktarlarda, baharatçı veya marketlerde bulabileceğiniz zerdeçal fiyat olarak çok pahalı değil ama kalitesine göre değişmektedir. 100 gram zerdeçalın fiyatı 10 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Kış çayı içine atılmak için veya kaynatmak için kök olarak satın alınabilir ama genel olarak evde kullanımı için çekilmiş toz baharat şeklinde almakta fayda var.

Zerdeçalın Faydaları ve Kanseri Önleyen Mucize Zerdeçal Karışımı
Zerdeçal karabiber zeytinyağı

Mucize Karışım: Zerdeçal Karabiber Zeytinyağı

Karışımlar bazen her iki besinin toplamından daha fazla ve daha farklı sonuç veriyor. Daha önce 7 zeytin 1 incir karışımından bahsetmiştim, Japon bilimadamları zeytin ile incirin aynı anda yenildiğinde vücudun farklı tepki verdiğini ve hücrelerin yenilendiğini keşfetmişlerdi.

Burada da zerdeçal karabiber kürü zeytinyağıyla birleşince, zerdeçalın içindeki etken madde olan kurkumin (curcumin) daha fazla emilerek antikanserojen etkisi oluşturuyor. Bunu ilk keşfeden de 2000 yıl önce Doğu Hindistanlılar. Batıda ise bilim adamlarının bunu araştırıp sonuçlandırması daha çok yeni.

Kansere Olan Etkisi Nasıl Keşfedildi

Bu konuda Amerika’da Houston Kanser Merkezi’nde araştırma yapan 2 isim olan Amerikalı Doktor Carolyn Anderson ve Profesör Bharat Aggarwal birlikte çalışarak zerdeçalın içindeki maddenin kanserle mücadelede çok etkin bir madde olduğunu keşfettiler. Zerdeçalı deneme sebepleri, en az kanser vakasının Hindistan’ın doğusunda görülmesinden kaynaklandı.

Yapılan araştırmalarda özellikle kolon kanseri, göğüs ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinde, kanserli hücrelerin büyümesi engellediği görüldü. Beyinde tümör oluşumuna izin vermediği, var olan tümörün büyümediği gözlemlendi.

Zerdeçalın içindeki maddenin emiliminin yavaş olduğunu gözlemleyince bunu arttırmak için toz karabiber ile karıştırdılar. Böylece etken maddenin bağırsaklardaki emilimi 2 katına çıktı. Sonra, zeytinyağı eklendiğinde tam bir mucize etki olduğunu gördüler ve böylece bu karışım ortaya çıktı. Sadece zerdeçalın faydası 1 ise, karabiberle beraber 2, zeytinyağı da eklenince 4 kat etki ediyor. O zaman biz de bu mucizeye tanıklık etmek için, zerdeçal karabiber zeytinyağı karışımı ölçülerine, tarifine ve nasıl kullanılacağına geçebiliriz.

Zerdeçalın Faydaları ve Kanseri Önleyen Mucize Zerdeçal Karışımı

Zerdeçal Tarifi ve Tüketim Şekli

Zerdeçal: Çeyrek çay kaşığı (Çay kaşığının ucuyla)

Karabiber: Çeyrek çay kaşığı (Çay kaşığının ucuyla)

Zeytinyağı: Yarım çay kaşığı

Toz baharat halindeki zerdeçal ve karabiber küçük bir kaba konulur, üzerine zeytinyağı eklenerek karıştırılır.

Bu şekilde yemeklere katabilirsiniz, direkt olarak tüketebilirsiniz, ekmekle tüketebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi bir kaşık pilavın içine koyarak tek hamlede tüketebilirsiniz.

Ölçülerin bu kadar az olması sebebi, zerdeçalın verdiği renkle yemeğin görüntüsünü bozmaması, tadını değiştirmemesi için. Az miktarda da olsa yemeklerde ve salatalarda kullanarak tüm aileyi hastalıklardan ve kanserden koruyabiliriz.

Bulgur veya çorba gibi uygun yemek türü olduğunda bu oranları eşit miktarda arttırabilirsiniz. Örneğin bulgur pilavına yarım çay kaşığı da koysanız tadı rengi çok değişmiyor. Zerdeçalın faydaları tam olarak görülebilmesi için bu karışımı sıcak çorba veya yemeklere, pişmeye yakın ekleyiniz.

Uzun ve kaliteli bir yaşam için, kanser risklerinin ortadan kalkması için bu mucize karışımı günde 3 kez tüketmek gerek. Hedefimiz ise günlük 2 çay kaşığı zerdeçalın bu karışımla beraber vücuda girmesi. Bunu sadece Dr. Anderson söylemiyor, Türkiye’de de İbrahim Saraçoğlu ve kanser uzmanı Erkan Topuz söylüyor. Hatta Erkan Topuz’un alternatif bir tarifi var. Aşağıda vereceğim bu tarif, karışımı hiç yemeğe falan atmakla uğraşmadan direkt olarak günlük tüketimi tek seferde yapmak isteyenler için.

Alternatif Tarif: 2 çay kaşığı zerdeçal, 2 çay kaşığı karabiber ve 1 yemek kaşığı zeytinyağına, biraz kekik, biraz da pul biber eklenir. Üstüne de biraz limon sıkıp ekmekle banarak afiyetle yenir.

Ayrıca zerdeçal hapı da var, aşağıdaki görseldeki gibi tek doz olarak kapsülün içine yerleştirilmiş olarak satılıyor. Doğal tüketim varken hapına gerek olmadığını düşünüyorum ama yine de kolaylık için alanlar, tercih edenler olabiliyor.

Zerdeçalın Faydaları ve Kanseri Önleyen Mucize Zerdeçal Karışımı

Zerdeçalın Faydaları

 1. Soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları ve astımda zencefil bal karışımı çok faydalıdır.
 2. Karaciğeri güçlendirir, toksik maddelerin atılmasını sağlar, sarılık ve veremden korur.
 3. Zerdeçalın mideye faydası vardır, mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür.
 4. İltihap giderici olduğundan nekahet döneminde çok destek olur.
 5. Kolesterolü ve tansiyonu dengeler, kalp damar sağlığını pozitif etkiler.
 6. Safra kesesi rahatsızlıklarına olumlu etkisi vardır.
 7. Zayıflatır mı derseniz vücuttaki ödemi toksinleri ve iltihabı dışarı atması yönüyle zayıflamaya yardımcı olur. Depresyonu engellediği için stresten kaynaklı fazla yemenin önüne geçer, obeziteyi engeller.
 8. İçindeki C ve E vitaminleri çok güçlüdür ve bu antioksidan etkisi sayesinde hücre yenilenmesine katkı yapar, yaşlanmayı geciktirir.
 9. Akciğer kanseri cilt ve kolon kanseri için çok faydalıdır, içindeki etken madde kanserden korur, kötü huylu kanser hücrelerini yok eder, tümör hücrelerinin çoğalmasına ve kist oluşumuna izin vermez.
 10. Kahvaltıya sadece bir gram zerdeçal eklenmesi diyabetin çok erken evrelerinde ve bilişsel bozulma riski altında olan kişilerin hafızalarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. (10. maddenin kaynağı: Monash Üniversitesi, 18 Kasım 2014 tarihli araştırmadan, buradaki adresten detayları okuyabilirsiniz.)

Zerdeçal çay kaşığının ucu kadar minicik dokunuşuyla sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Zerdeçalın faydaları arasında mutlaka dikkatinizi çeken olmuştur, hiç olmazsa bile kanserli hücre oluşumuna izin vermemesi bile günümüzde çok önem arzediyor. Bu yüzden mutfakta ona özel bir yer açmalı ve gereken değeri vermeliyiz.

Afiyet ve şifa dileklerimle…

Zerdeçal zencefil bal limon katarak yapılacak bir bitki çayı çok faydalı olabilir. Bitki çaylarını anlattığım “Bitki Çayı Tüketimi ve Faydaları” adlı yazımı da incelemenizi öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 157 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (30 yorum)
EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 10:31

Zerdeçalın faydalarını biliyordum. Ailece kullanmaya çalışıyorduk; ancak zerdeçal, karabiber ve zeytinyağı karışımını sizin bu yazınızda öğrenmiş oldum. Bu faydalı paylaşım için çok teşekkür ediyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:16

  Zerdeçal, Zencefil ile beraber tanınan bir baharat ama kullanımı pek yaygın değil. Faydaları ve çok etkili zerdeçal karışımlarından bahsederek dikkati çekmek istedim. Bu karışımı mutlaka deneyin derim.

   EĞİTİM PINARI
   EĞİTİM PINARI Cevapla
   - 20:27

   Tabii ki, bu karışımı denemeye çalışacağım. Çok teşekkürler.

Inci
Inci Cevapla
- 11:58

Zerdacali yeni keşfettim.Faydali oldugunu biliyordum. Ama bu kadar çok faydası olduğunu yeni öğrendim. Ben yumurta ile tuketiyorum.
Emeklerinize sağlık

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:19

  Zerdeçal karabiber ve zeytinyağını küçük bir ölçek de olsa aynı anda yumurtaya ekleyebilirsin. Çok teşekkür ederim.

Recep Güler
Recep Güler Cevapla
- 13:51

Zerdeçal olsun zencefil olsun bunlar bal ile karıştırılıp meyve suyuna sıcak suya karıştırılıp tüketilir
önemli olan tüketmek çünkü inanılmaz faydaları var balgam olsun soğuk algınlığı olsun kanser önler vücudu direnç tutar. Hazımsızlığı giderir bu yazı da her şey net ve güzel bir şekilde anlatılmış
böyle özen verilmiş bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:02

  Ben de teşekkür ederim, çok güzel karışımlar bunlar, zerdeçalı sütle meyve suyuyla karıştırılarak de içmek iyi fikir.

Recep Hilmi TUFAN
Recep Hilmi TUFAN Cevapla
- 19:26

Zerdeçalı biliyorduk ama bu kadar detaylı bilmiyorduk. Kök fotoğrafını da yeni gördüm açıkçası. Zerdeçalın faydalarını öğrenmek iyi oldu. Teşekkürler…

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 19:59

  Taze kökü bulmak zor çünkü taa Hindistan’dan geliyor:) Kökün kurtulmuşunu bulabiliriz aktarlarda, örneğin kış çayına kök olarak atıp kaynatabiliyoruz. Ben teşekkür ederim.

sanat penceresi
sanat penceresi Cevapla
- 20:20

selam duodiyet ilk defa bilgisayardan bloğunu ziyaret ediyorum . mobil den çok farklı görünüyor :))
ama tema çok güzel .

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 20:25

  Teşekkür ederim, temamı seviyorum, hiç değiştirmedim.

  KİTAPLARA KAÇANLAR
  KİTAPLARA KAÇANLAR Cevapla
  - 20:59

  Son günlerde Zerdacal bir hayli dikkatimi çekiyordu. Bu yazı olumlu anlamda son noktayı koydu.

   Duo Diyet
   Duo Diyet Cevapla
   - 21:09

   Çok teşekkürler. Evet aslında olay detaylarda gizli. Zerdeçal faydalı deyip geçiyoruz ama nasıl ve tüketilmeli, ne ölçüde tüketilmeli bunlar da çok önemli.

    Yıldız
    Yıldız Cevapla
    - 21:21

    Çokkkkk istifade ettim. Teşekkür ederim 🙏😊🤚

sibel
sibel Cevapla
- 17:46

Soğuklar başlayacak..Evlerde muhakkak zerdeçal olmalı
“zerdeçal yararları” okumam iyi oldu..Bilmediklerim varmış
Teşeküürler editör

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 18:04

  Evet mevsim geçişlerinde, soğuklarda zerdeçalın da içinde bulunduğu karışımlar çok faydalı. Ben de teşekkür ederim.

Derya
Derya Cevapla
- 07:06

Zerdeçalın faydalarına rağmen tadını sevmeyenlerdenim. Gıda olarak tüketemeyince çayını denedim, biraz balla çekilir hale geldi ☺️

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:51

  Evet tadı pek güzel değil, ondan zaten ölçüleri çay kaşığının ucuyla:) Azıcık fazla koy, yemeğin tadını falan değiştiriyor. En güzeli karışım halinde tüketmek.

Deniz
Deniz Cevapla
- 13:39

Tüketilebilecek en faydalı bitki (baharat) zerdeçal. Tam bir bağışıklık güçlendirici süper gıda. Tadına rağmen onca faydası göz önünde bulundurularak mutlaka tüketilmeli. Ayrıca cilt problemleri olanlar (leke, sivilce gibi) zerdeçal maskesi denesinler. İnanılmaz etkili. Benim favori baharatlarımdan biridir “altın baharat zerzeçal” 🙂
Detaylı paylaşım için teşekkürler Duo.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:03

  Bağışıklık güçlendiren zerdeçal, altın değerinde gerçekten de. Ben zerdeçal tüketimi üzerine yoğunlaştım yazıda ama dediğin gibi zerdeçal maskesi de çok popüler. Katkın için çok teşekkürler.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 14:56

Zerdeçalı mutfağımda az kullandığımı farkettiğimden beri eksik etmiyor. Tam bir mucize..Sağlığa faydaları o kadar çok ki.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:05

  Aynen, bazen baharatların yanında öksüz gibi kalıyor tadından dolayı. Sizin değerini farketmenize sevindim, gerçekten herkes bu mucize baharatı hayatına almalı.

kelebeketkisi39
kelebeketkisi39 Cevapla
- 18:43

Zerdeçalı zeytinyağıyla karıştırıp bir kaşık yutuyorum alerjime çok iyi geliyor.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 21:08

  Zerdeçal zeytinyağı kürü seninki, çok faydalı, afiyet şifa olsun. Mucize zerdeçal karışımında ise bu ikisine azıcık da karabiber ekliyorsun, oldu bitti:)

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 09:31

Çok severim ve hemen hemen tüm yiyeceklerime eklerim. Özellikle yoğurtla çok güzel gidiyor:)

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:51

  Çok güzelmiş, zerdeçalın renginin yemeğin rengini bozmayacak şekilde olmasına dikkat etmek gerek. Evet, yoğurtla kür şeklinde her gün tüketenler var.

Nadire K.
Nadire K. Cevapla
- 16:55

2 yild once zerdecal hayatimiza girdi.kardesimin kanserle olan mucadelesinde tanistik bu baharatla nereye gitsek hep karsimiza cikti ee rabbim hic birseyi bosa yaratmamis suphesiz.sizlerlede paylasmak istedim tarifi bir corba kasigi zerdecal yarimdan az corba kasigi karabiber 2 corba kasigi zetinyag.once zeytinyagi kizdiriyoruz oyle icine malzemeleri atip karistirip macun kivamina gelecek sekilde su koyuyoruz karistirp kapatiyoruz.sabah aksam bir bardak sute bir cay kasigi koyup iciyoruz

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 18:37

  Zerdeçal kanserle mücadele çok etkili gerçekten de. Dediğiniz tarif de çok kolay ve uygulanabilir bence, çok teşekkürler.

Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 17:05

Bugün itibariyle verdiğiniz zerdeçal tarifini tüm yemeklere dahil ediyorum (tabi renk olarak uygun olanlara) böyle mucize bir baharatı kullanmaktan geri kalmamalıyız.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:13

  Zerdeçal gerçekten mucize ve herkes tarafından da ilgi görüyor. Tek sıkıntısı tadı ve kesif rengi. Az miktarda zerdeçal da etkili olduğundan lezzet kısmı çok sorun olmuyor. Rengini de dediğin gibi uygun yemekler seçerek halledebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara