Yenen Balık Çeşitleri Faydaları ve Diyette Balık

Yenen Balık Çeşitleri Faydaları ve Diyette Balık

Yenen balık çeşitleri dememin sebebi, balık familyasının bütün çeşidini ele almayacağıma dikkat çekmek içindi. Sadece balık çeşitleri yazsam içine akvaryum süs balıkları, okyanuslardaki büyük balıklar ne bileyim daha bir çok tür işin içine girer ki zaten o konunun uzmanı değiliz. Ama yenen balık deyince gurmelik seviyesindeyim desem abartmış olmam.

Nerede bir balık tezgahı görsem, önünde durur bir müddet izlerim, ta ki “Buyurun ne verelim?” deninceye kadar. Aslında her zaman almak için bakmam ama izlemek, yeni neler gelmiş görmek isterim. Yaz aylarında biraz azalsa da, balıkla ilişkim her zaman bu şekilde yoğun.

Bu macera çok eskiye dayanıyor, ilk zamanlar inanın tanımadığım tüm balık türlerinin tadına sırayla bakmıştım. Soruyorum: “Bu balığın adı ne? -İzmarit. Ver bakalım 1 kilo.” Deniyorum, beğenmedim tekrar gidiyorum: “Bu balık ne? -Karagöz.” Alıp deniyorum yok bu da iyi değil. Bazen çok iyi tat yakaladığım oluyor ve o balığı tüketmeye devam ediyorum. Size de sevdiğiniz balıkları taze olarak ve haftada 2 gün tüketmenizi tavsiye ederim. Balık kızartmanın zahmetli oluşu ve kokusundan dolayı haftada 1 gün de olabilir ama mutlaka hayatınızda olsun.

Her balığın lezzetli olduğu ay vardır, daha bir yağlandığı ve lezzetinin zirve yaptığı bu ayları takip edip tüketmek balığa olan bağlılığınızı arttıracaktır.

Ben bu yazımda hem lezzetli, hem fiyatı uygun, hem de sürekli bulabileceğimiz yenen balık çeşitleri ve bu balıkların sağlık ve diyet anlamında bize etkilerini anlatacağım.

Yenen Balık Çeşitleri İlk Akla Gelenler

Hamsi, istavrit, mezgit, sardalya, tekir, barbunya, çinekop gibi küçük balıklar ile;

levrek, çupra, palamut, uskumru, sarıkanat, lüfer, kefal, dil, kalkan, somon gibi iri balıklar ilk aklımıza gelenler diyebiliriz. Bunlar tabi deniz balıkları.

Bir de tatlı suda yaşayan yenen balık çeşitleri var: Alabalık, aynalı sazan, yayın balığı, pisi balığı, kaya balığı, turna balığı en önde gelenleri. Herkes deniz kenarında yaşamadığından dolayı, tatlı su balıkları da ülkemizde severek tüketilmektedir.

Özellikle alabalık ve aynalı sazan; balıksever herkesin tercihlerinin başında gelir. Tatlı su balıkları deniz balıklarına göre daha kılçıklı olsa da farklı bir lezzet olduğundan özellikle de tercih edenler olacaktır.

Aylara Göre Yenen Balık Çeşitleri

Yazın sıcak olduğu için biraz gözden düşse de, balık normalde her zaman yenir. Yani hangi ayda hangi balık yenir sorusunun cevabı aslında “her zaman”dır ama bu sorunun sorulma amacı hangi balık hangi ayda daha lezzetli olduğuyla ilgilidir.

Şu an Mayıs- Haziran ayında olduğumuz için bu ayda yenen balıkları söyleyelim: Mayısta dil balığı, levrek, barbunya ve tekir lezzetlidir. Haziran ayında yasaklar başladığı için taze balık bulmak zor.

Hangi balık hangi ayda yenir tüm ayları buradan inceleyebilirsiniz.

Yenen Balık Çeşitleri Faydaları ve Diyette Balık

Balığın Faydaları ve Diyete Etkileri

Balığın faydaları saymakla bitmez, özellikle de Omega 3 zengini olduğunu da herkes biliyor. Sağlık için bol bol tüketirken, “diyette balık tüketiminde nelere dikkat edilir?” kısmına da eğilmek istiyorum bu başlık altında. Önce faydalarına bir göz atalım:

 • Protein ve omega 3 yağı içermesi sebebiyle damar sertliğini, kalp hastalıklarını ve felci önler.
 • Balık kolesterol ve tansiyonu dengeler.
 • Depresyonu önler, ruhsal yönden rahatlatır.
 • Sadece yetişkinlerin değil, çocukların da zeka ve zihin gelişimine, boy uzamasına, dikkat dağınıklığını gidermesine katkı sağlar.
 • Cildin rengini düzenleyip saçı da canlandırır.
 • Hamilelikte ve kemik erimesinde faydalıdır. Küçük balıkların kılçığıyla yenmesi kalsiyum oranını arttırarak faydasını ikiye katlar.

Yenen Balık Çeşitleri Faydaları ve Diyette Balık
Balık Fileto

Diyette Balık Tüketimi

Diyet yaparken yağ ve su kaybı dışında kas kaybı da oluşabilir. Kas kaybını önlemek için soframızda balığa yer açmalıyız. Bu sayede verdiğimiz kiloyu, kaslarımızdan değil yağdan vermiş oluruz. Soğuk havalarda az hareket edildiğinden metabolizma da yavaşlar ve direncimiz azalır, balık bize bu direnci verir. 

Balıkların vücudumuzdaki yağ asitlerinin depolanmasını azaltıcı bir özelliği var. Ayrıca kolay sindirildiğinden metabolizmayı hiç yormaz. Yeşil salata ile ve buğday ekmeği gibi birkaç dilim ekmekle çok uzun süre tok tutar. Tokluk hissi fazla yemeyi engelleyerek yaptığımız diyete destek olur.

Balık kilo aldırmaz, pişirilme şekli ve kullanılan yağ, sos kilo aldırır. Özellikle bol yağ ile tavada kızartılmış balıklar kilo aldırır. Yapılacak şey; tavada ise az yağlı pişirmek yada kızartma değil de ızgara veya buğulama yöntemlerini kullanmak olmalıdır.. Pişirirken dilimlenmiş limonlar, biraz zeytinyağı, soğan ve yeşillikler kullanılması lezzeti ve doyuruculuğu arttırır.

Kısacası yenen balık çeşitleri içinde hangi balık türünü seçerseniz seçin, pişirme yöntemine dikkat edildiğinde balık tam bir diyet besinidir diyebiliriz.

En Sevdiğim Yenen Balık Çeşitleri 

Yediğimiz balıklarla ilgili yazdığım bu yazıyı Sev-en 7 kategorimle de bağlantılandırarak en sevdiğim 7 şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. En sevdiğim 7 balığı sıralarken tabi ki  en sevdiğim 1 numarada olacak.

Balığı çok sevdiğim için 7 taneyle sınırlandırmak kolay olmadı. Sevdiklerim bunlarla sınırlı değil ama seçim yaparken her zaman bulabileceğim ve satın alabileceğim balıkları seçtim. Örneğin kalkan balığı seversin ama pahalı, lüfer seversin ama lüferi de her zaman bulamazsın…

Yenen Balık Çeşitleri Faydaları ve Diyette Balık

1-İstavrit:

Her zaman bulabildiğim bir balık olması ve hamsiye göre daha bir etli oluşu yüzünden bu lezzeti 1 numaram yaptım.

2-Hamsi:

Hamsiyi özellikle kar düştükten sonra tüketmeyi ve kılçığıyla yemeyi seviyorum.

3-Çinekop:

Gümüş gibi parıltısıyla ve yassı yapısıyla dikkatimi çeken, çok lezzetli bir balık.

4-Çupra:

Deniz çuprası daha lezzetli olsa da her zaman bulunabilen çiftlik yetiştirmesi çupralar da gayet güzel.

5-Levrek:

Çupra ile hemen hemen aynı derecede seviyorum ama tatları farklı, özellikle fırında levrek çok iyi.

6-Palamut:

Ekim, Kasım, Aralık aylarında daha bir lezzetli olan bu balık yılın diğer zamanlarında biraz lezzetini kaybediyor.

7-Somon:

Pahalı olmasa daha sık tüketecek kadar çok seviyorum, özellikle de başına yakın olarak kesilmiş kısımlarını.

7 tane ile sınırlandırmayacak olsam daha ekleyeceklerim olurdu. Sizlerin de sevdiği ama listede olamayan varsa ekleyebilirsiniz. Bir de tava mı, ızgara mı, fırın mı tercih ettiğinizi yorumlarınızda belirtirseniz sevinirim.

Afiyet olsun.

Balıkla birlikte iyi bir ikili oluşturan salatalarla ilgili yazdığım, “Az Kalorili Salatalar” yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo.

Yazar Hakkında
Toplam 153 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (26 yorum)
Deryaninsporgunlugu
Deryaninsporgunlugu Cevapla
- 22:56

Ben pek etci degilim. Balik en sevdigim. Cok güzel bir yazi olmus balik yiyesim geldi gece gece 😆

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 06:49

  Teşekkürler, kırmızıyı değil beyazı severim diyorsunuz yani:)

Renkli blog sayfam
Renkli blog sayfam Cevapla
- 08:53

Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş 👏🏻
Ben tam bir balık severim
Özellikle benim listem 1- Hamsi 2-Palamut 3-Uskumru 4-Gopez bu 4 balık benim enlerim arasında 🙈
Yanına da güzel bir salata ile haftada bazen 2 çoğu zaman 1 gün soframıza sağlık lezzet katar .

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:43

  Sağolun, kupa balığını listede görünce balıksever olduğunuzu anladım. Kupes balığına kupa da derler gopez de derler ve bu balık hem yakışıklı hem lezzetli:) Ama genellikle Ege ve Ç.kale boğaz civarlarında bilinir, İstanbul ve Karadeniz tarafına geçmeyen bir balık.

fatih pınar
fatih pınar Cevapla
- 19:58

Faydalı yazılar için çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 20:08

  Rica ederim.

Renkli Blog Sayfam
Renkli Blog Sayfam Cevapla
- 19:58

Balık bizim vazgeçilmezimiz
Evet gelelim diger mevzuya sevgili Duodiyet blogger geleneginde ben tarafından MİMLENDİNİZZZZ
sevgili Dert anası tarafından mimlenerek tamamladığım görevi sizi mimleyerek bitirmiş ve size devretmiş bulunuyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 20:14

  İlkler güzeldir, ben de hiç mim yazmadım. Günlük hayatta mimlemek nedir bildiğimden tahmin ediyorum ama yine de ilk olduğundan bir heyecan basmadı değil:)

yusuf
yusuf Cevapla
- 08:50

İstvarit, hamsi ve çinekop en sevdiğim balıklar

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:21

  Evet, hem her zaman bulabiliyoruz hem de çok lezzetli.

Deniz
Deniz Cevapla
- 11:50

Yenen balık çeşitleri başlığı gerçekten ilgi çekici olmuş, hemen tıklamaya teşvik etti 🙂 Haftanın en az 1 günü mutlaka balık tüketiriz. Kışın hamsi ama genel olarak kesinlikle fırında levrek ilk sırada benim için…
Leziz bir yazı olmuş, kaleminize sağlık… Sevgiler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 13:43

  Evet, balık haftada en az 1 gün sofralarımıza misafir olmalı. Bu arada “Leziz bir yazı” tabirini de literatüre eklemiş oldunuz:) Ben de teşekkür ederim bu leziz yorum için.

kelebeketkisi39
kelebeketkisi39 Cevapla
- 10:10

Ne yazık ki balık çok sevmiyor çok ender tüketiyoruz balık yağlarıyla bu açığı kapatmaya çalışıyorum.Bu arada blog takip butonunuzu bulamadım takip etmeyi çok isterdim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:21

  Bi şekilde omega-3 girmeli vücuda evet. Sitemi yavaşlatmasın diye takip eklentisini eklemedim, ara ara gelseniz de ben çok mutlu olurum.

konuloji
konuloji Cevapla
- 17:13

somon ve palamut favorim…. ^_^ ❤️

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:28

  Somon iyi tercih, çok lezzetli ve yararlı ama biraz pahalı. Palamuta da doyduk artık yavaş yavaş lezzetini kaybediyor şubat ayında.

Ayşe
Ayşe Cevapla
- 15:55

Levrek, çupra, istavrit ve çok bulunmasada orkinos benim favorilerim 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 17:06

  Orkinos zamanı yaklaşıyor:) Teşekkürler.

Yurdagül ÇELİK
Yurdagül ÇELİK Cevapla
- 12:22

En sevdiğim et türüdür balık.Hatta denizden ne çıksa yerim 🙂 Ahtapot yemişliğim de var yurt dışında 🙂
Teşekkürler bu bilgilendirici paylaşım için 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 14:23

  Evet balık hafif ve çok sağlıklı…Ama ahtapota gelince bi düşüneyim:))

Beyda'nın Kitaplığı
Beyda'nın Kitaplığı Cevapla
- 08:28

Balık 7/24 yiyebilirim. Kahvaltı dahil. O kadar seviyorum 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:04

  Ben de aynısı. Hatta bilmiyorum sen de soğuk balık yer misin, o derece abartırım:) Hani pişirirsin de sonraya kalır az bişey. Onları hiç ısıtmadan böyle, oooh, mis:))

Öğrenelim Portal
Öğrenelim Portal Cevapla
- 08:25

Genellikle hamsiyi tercih ediyorum. Sizinde söylediğiniz gibi ekim-kasım-aralık aylarında palamut gerçekten lezzetli oluyor. Ayrıca balık omega3 vitamini ihtiyacının karşılanması için büyük besin kaynağı. teşekkürler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 08:35

  Balığın ve balık yağının vücut için değeri çok büyük. o açıdan düzenli tüketmek gerek. Ben teşekkür ederim.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 13:05

Balığın sağlığa faydaları çok fazla tabii. Ama bir de ben yiyebilsem ne iyi olurdu. Maalesef pek hoşlanmıyorum. Üstelik son birkaç yıldır et yiyemiyorum. Sebze bakliyat ve yoğurt gibi ürünleri saha çok sevmeye başladım. Çok değerli bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 13:49

  Belki zamanla değişir balık ve et yememe alışkanlığınız. Ben de patlıcan yemezdim, meyvelerden üzüm yemezdim ama şimdi ohooo:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara