Özgüvenli Olmak İçin Atılacak 10 Adım

Özgüvenli olmak doğuştan gelen bir özellik değildir, herkeste belli bir oranda kendine güven duygusu vardır, önemli olan bunun yeterli seviyeye gelmesini sağlamak, sürekli geliştirmektir. Özgüvenin yüksek olması, hayatta daha başarılı olmaya ve daha iyi bir yaşam sürmeye katkı sağlar. Bu yüzden nasıl daha özgüvenli olunur sorusunun cevabı çok önemlidir.

Özgüven ne demek, özgüven nasıl kazanılır ve gelişir, özgüven eksikliği olduğunda neler olur, özgüven arttırma yada geliştirme yolları nelerdir, özgüvenli nasıl olunur özgüvenli insanlar nasıl davranır, özgüvenli duruş hal, hareket jest ve mimikler nasıl olmalıdır, özgüvenli olmanın faydaları nelerdir gibi soruların cevabı yazının içinde bulabileceksiniz.

Özgüven nedir kendine güvenmek ile aynı mıdır? Evet kısaca özgüven;  kişinin kendisiyle barışık olması, durumunu iyi etüt ederek artıları ve eksileriyle kendini tanıması, her şeye rağmen kendini sevmesi, doğru ya da yanlış kendi kararlarını verebilmesi ve kendine inanarak cesurca adım atabilmesidir.

Özgüvenli olmak kendinden emin bir şekilde adım atması yönüyle bakarsanız kendine güvenmek de denilebilir.

Özgüvenli İnsanları Özellikleri Nelerdir?

Kendine güvenen insan başkalarının olumsuz duygu ve düşüncelerinin kendisini yönlendirmesine imkan tanımaz, izin vermez. Özgüvenli insan kendine karşı pozitif duygular besler, kendini değerli hisseder, kendiyle barışık olduğu için bu çevresine de olumlu yansır, insanlarla daha iyi ilişkiler kurar.

Özgüven sahibi insan neyi yapıp neyi yapamayacağına başkalarının karar vermediği insandır, çünkü o her zaman kendi kararını kendi verir ve bunun da arkasında durur.

Özgüven eksikliği ya da düşüklüğü olan kişiler, rüzgarda nereye savrulduğu belli olmayan bir yaprak gibi hedefsiz olur. Herkes bir yere çektiğinden hedeflerine varamaz ve yolda kalır. Özgüven sorunu bu yüzden, başarının da en büyük düşmanıdır. Peki özgüven problemi nasıl aşılır onu da açıklayalım.

Evet, özgüvenli olmak kendinizi, kişilik aynanızda derinlemesine incelemeli, güçlerinizin farkında olmalı, kendinizle ve yaşamınızla ilgili olumlama yapmalı, gerekirse risk alarak kendi kararlarınızı cesaretle ortaya koymalısınız.

özgüvenli olmak i̇çin yapılacak 10 şeyPin
özgüvenli olmak

Özgüvenli Olmanın Faydaları Nelerdir?

Siz kendinizi nasıl görüyorsanız başkaları da öyle görür, o yüzden kendimize inandığımızı, güvendiğimizi her halimizle ortaya koymalıyız. Özgüven sahibi olduğumuzda çevremize pozitif elektrik veririz, enerjimiz yüksek olur, güven veririz, davranışlarımızla ümit kaynağı oluruz. Mutluluk bulaşıcı olduğundan herkese mutluluk ve huzur kaynağı oluruz.

İlginizi Çekebilir: Enerjinizi ve Modunuzu Yüksek Tutmanın Yolları

Hayata olumlu baktığımız için hedeflerimize ulaşmamız için gerekli olan motivasyonu yakalamış oluruz. Bu motivasyon hayata dair sorunları aşmada bize yardımcı olacak, hedefimizin önündeki engelleri kaldıracak ve bunun sonunda başarı gelecektir. Başardıkça da özgüven artmaya ve gelişmeye devam eder.

Özgüven Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Özgüveni baltalayan, gelişip boy atmasını engelleyen birçok neden olabilir. İlk akla gelen çocuklukta bastırılmış duygular, baskılar ve birtakım ithamlarla özgüvenin gelişmesini engellenmesi. Yaşanılan başarısızlık ve yenilgiler de özgüveni sarsıyor ve insan özgüvenli olmak için yapacağı yeni denemelere kendini kapatıyor. O esnada yaşadığı kötü duyguları tekrar tekrar yaşamamak için kendi dünyasına çekiliyor, açılamıyor.

Yaşanılan çevre de çok etkili, mahalle baskıları da özgüven gelişimini olumsuz etkiliyor. Eskiden başa gelmiş psikolojik rahatsızlıklar, hastalıklar da özgüvensiz olma sebeplerindendir.

Çocukken veya yetişkinken yaşanan terkedilmeler de özgüvenin gelişmesinin önündeki etkenler. Bu etkenler özgüvenin gelişmesini engellemeyi bırakın, tamamen kaybolmasına varacak kadar yaralar bırakır.

Tüm bunlar morali bozmamalı, her şeye rağmen özgüveni geliştirmenin ve arttırmanın yolları bulunmalı, hayatımıza kendimiz yön vermeliyiz. Evet, özgüvenli olmak için yapılacak şey kendimize zaman ayırmak ve birazcık emek vermek.

özgüvenli olmak i̇çin yapılacak 10 şeyPin
özgüvenli olmak i̇çin atılacak 10 adım 4

Özgüvenli Olmak İçin Bu 10 Adımı Atın!

Özgüvenli nasıl olunur ben özgüvenli değilim bir türlü olamıyorum, cool ve özgüvenli olmak istiyorum özgüvenli olmak için neler yapmalıyız diyorsanız işte özgüvenli olmak için yapmanız gerekenler. Bunları uygulayın, bıkmadan usanmadan denemeye devam edin.

İşte özgüvenli olmanın yolları:

 1. Nasıl özgüvenli olunur sorusunun cevabı sende saklı, önce kendini iyi tanımalısın. Özellikle hangi konularda daha iyi olduğunu, maddi ve manevi güçlü özelliklerini, başarılı olduğun konuları tespit et. Başarılı olacağın etkinliklere katıl, başarılı oldukça özgüvenin kendine gelecektir. Zamanla da her konuda adımlar atmaya başlayacaksın.
 2. Kendi kusurlarına tahammül et, “Ben böyleyim, kendimi bu halimle ve her halimle seviyorum” gibi olumlamalar kullan. Şu an mantığın bunu kabul etmek istemese de bunu sürekli vurgula, belli bir süre sonra kendine inanacak ve kendinden emin olacaksın.
 3. Aklını kurcalayan olumsuz düşüncelere değer verme, pozitif şeyler düşün. Pozitif düşüncelerin oranı fazla olursa, bu düşünceler olumsuz durumları baskılar. Tam negatif düşünceler ruhunuzu sarmak üzereyken sizi mutlandıran anları hayalinize getirip o ruh halinden sıyrılın.
 4. Bedeniniz ve ruhunuzla barışık olun. İnsana kendini kötü hissettiren durumlardan en önemlisi fiziki yapısını sevmemesidir. Hiçbir insan mükemmel olmadığı gibi, her insanın da mutlaka güzel bir yanı vardır. Özgüvenli olmak için gerek fiziksel, gerekse davranışsal güzel yanlarınızı ön plana çıkarın.
 5. Kıyas yapma, sen kendine münhasır birisin. Başkası olma kendin ol, her durumda başka kişilerle karşılaştırma yapmak özgüveni sarsar. Sadece “Olmak istediğin sen”e odaklan.
 6. Korkuların ve çekincelerin var, evet herkesin var ama bununla yüzleşebilenler bir adım önde. Sen de korkularına doğru adımlar at, onlarla yüzleş. Sonuç ne olursa olsun, denedim de ve kendinle gurur duy.
 7. Donanımlı ol, kendini yetiştir, bilgi ve tecrübe arttıkça kendine güven de artar. Kitap okuma sayısını biraz arttır, gündemi içinde boğulmayacak şekilde takip et. Kültürlü olduğunda bunu kendin de hissedecek ve böylece özgüvenin de bununla doğru orantılı olarak artacak. Hazır bir şeyler okumaya karar vermişken, geliştirici olması açısından özgüven üzerine kitaplar okuyup, ayrıca bu konuda filmler izleyebilirsin.
 8. Harekete geçmeni engelleyen, o çok önemli adımı atmanı istemeyen negatif iç sesine kulak verme ve aklındakini yap. Sen planlarını bir bir eyleme döktükçe o olumsuz ses de kesilecektir.
 9. Özgüvenli olmak için kararsızlık ve belirsizlik ifade eden cümleler kurmayın. Gerektiğinde hayır demek kendinize olan güvenle alakalıdır.
 10. Çevrenizdeki arkadaş seçimlerini önemseyin. Arkadaşlarınız, sizi her konuda destekleyen, moral veren, ufkunuzu açan, hayata pozitif bakan insanlar olmalı. Bu kişiler sizin kendinize olan inancınızı yükseltir, özgüveninizin yerine gelmesini sağlar.

Nasıl Özgüvenli Olunur? İşte Püf Noktaları

Gerek çocuklardan gerek yetişkinlerden olsun, kadın olsun erkek olsun bazı insanlar nasıl bu kadar özgüvenli görünüyorlar, özgüvenli nasıl olunur bunun bir püf noktası var elbet. Özgüvenli insanların özellikleri duruşu, yürüyüşü, bakışı, gülüşü ve ses tonuyla olumlu yönde fark yaratmasıdır.

 • Özgüvenli duruş en önemlisi çünkü özgüvenli insanların beden dili çok şey anlatır. Duruşunuzda asalet olmalı. Dik durmalı ve asla eğik durumda, omuzlar düşük ve öne eğik başla dolaşmamalısınız.
 • Yürüyüş şekli de bir özgüven göstergesidir. Yürürken hep ileri, hedefe bakarak emin adımlar atmalısınız. İlk zamanlar birazcık yapmacık gibi dursa da bunu deneyin, zamanla sizi nasıl olumlu etkilediğini göreceksiniz. Fiziksel hareketler ruhsal durumunuzun aynası olduğundan, yürüyüşünüzden ne durumda olduğunuz ortaya çıkar. Zira çekingen ve kendinden emin olmayan insanlar tereddütlü adımlar atar.
 • Konuşurken ya da dinlerken özgüvenli olmak ve özgüvenli duruş çok önemlidir. Bunun için de ilişkilerde göz teması kurun. Göz teması kurmak hem saygıdır hem de güvendir. Özgüvenle gözünün içine bakarak konuşmak “Ben doğru söylüyorum, söylediklerimden eminim.” anlamına gelir.
 • Ses tonu da özgüvenli ve rahat biri olduğuna dair ipuçları verir. Özellikle de mırıldanarak, sessiz konuşan, lafı geveleyen kişiler karşı tarafa güven vermez. Ses tonunuzu belli bir seviyede tutun, net ifadeler kullanarak kendinizden emin olduğunuzu hissettirin.
 • Toplulukta, sosyal ortamlarda aralara ve arkalara saklanmayın, aksine en önde bulunun. Bu özgüvenli olmak için çok değerli bir adımdır. Sonrasında da düşüncelerinizi çekinmeden ifade edin, sorular sorun, yorumlar yapın. Bütün bunların özgüveninizi yükselteceğinden emin olabilirsiniz.
 • Karamsar havanın dağılması, içindeki endişe ve huzursuzluğun kaybolması için gülümseyin. Zor anlarda pek içinizden gelmeyecektir ama biraz emrivaki biraz zorlamayla bunu aşabilirsiniz. Gülümsemek, kendinize özgüven verdiği gibi karşı tarafı da yumuşatacak, böylece aradaki ilişki daha güzel olacaktır.

Özgüvenli Sözler

 1. Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmalısınız.
 2. Özgüven özgüveni doğurur.
 3. Kendim olmaktan korkmuyorum!
 4. Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.
 5. Yaşam, korkunun bittiği yerde başlar.
 6. Ne kadar özgüven o kadar başarı.
 7. Dünya, nereye gittiğini bilen birine yol verir.
 8. Özgüven, büyük girişimlerin ilk şartıdır.
 9. Kendine güvenen herkes dünyayı yönetebilir.
 10. Özgüven, tecrübe ile artar. Ego cehalet ile!
özgüvenli olmak i̇çin yapılacak 10 şeyPin
özgüvenli olmak i̇çin atılacak 10 adım

Fazla Özgüvenli Olmak Sorun mu?

İddialı olmak ile işi fazla abartmak arasında ince bir çizgi vardır ve bu çizgi aşıldığında özgüven zehirlenmesi olur. Özgüven ve ego arasındaki fark da bundan kaynaklanır. Özgüven abartıldığında insanları küçümseme söz konusu olabilir. Böylece egoistçe tutumlar sergilenebilir ki bu size olan bakışları değiştirir, saygınlığınızı kaybedebilirsiniz.

Ayrıca bir düşünceyi savunurken, doğrusunu bulduğunuzda sırf geri adım atmamak için yanlışta ısrar etmek de özgüven değildir, egoizme girer. Zaman zaman motivasyonun yüksek olduğu zamanlarda özgüven patlaması olmaktadır. Bunlar gelip geçici olduğundan zararsızdır ama asıl önemli olan kalıcı ve her zaman sahip olacağımız bir özgüvendir.

Sonuçta hepimizde az çok özgüven var, bu bazen artıyor bazen de azalıyor. Hayatta başarılı ve mutlu olabilmek için bu zikzakların çok olmaması gerekir. Yukarıdaki maddelerden inandıklarınızı hayatınıza almanız ve özgüven katsayınızı yükseltmeniz dileklerimle…

Hayatın her aşamasında özgüvene ihtiyacımız var. Özgüvenli olmak, hedeflerimize ulaşmak, başarmak istiyoruz. “İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Şifreler” adlı yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Özgüvenli Olmak İçin Atılacak 10 Adım” üzerine 26 yorum
 1. Cok faydalı bir yazı olmuş.Özgüven önemli bir konu tabii kökeni çocukluğumuza kadar uzanıyor dediğin gibi..
  Kendini sevmek kabullenmek anahtar kelimeler sanırım:)
  Son zamanlarda egosu fazla yüksek öyle çok insanla karşılaşmaya başladım ki keske kendilerini dengeleyip istikrarlı bir özgüvene sahip olabilseler ..

  Yanıtla
  • Çok güzel söyledin, kendini sevmek, kendinle barışık olmak ve artı ve eksileriyle kendini tanımak, kabullenmek özgüvende anahtar kelimeler.

   Yanıtla
 2. Özgüven sorunu olanlar için özgüven geliştirme adına çok değerli noktalara değinmişsin. Bunun aşırısının yüksek egoyu tetikleyebileceğini düşündüğüm sırada senin de buna dikkat çektiğini gördüm. Bu türden insanlar bir çoğumuzun yaşamına girip çıkmıştır bir şekilde. Haddinden fazla özgüvene sahip gibi görünenler biraz ürkütüyor beni nedense. Belki de zorlama bir görüntü hissi verdiğinden ya da aslında kompleksli bir ruh halini bastırmaya çalıştıklarını düşünmemden… ve bir de çok yorucu oluyorlar.. Ölçü her zaman önemli.
  Kalemine sağlık Duo.

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim. Özgüvende de ölçü önemli, özgüven azlığı başarıyı ve yaşam kalitemizi negatif etkiliyor, özgüven fazlalığı ise zehirliyor, egoist bir görüntü vererek saygınlığı kaybettiriyor.

   Yanıtla
 3. Kendini sevmek ve kendine değer vermek en önemli kriter sanırım teşekkürler güzel bilgilendirme

  Yanıtla
  • Önemli bir konuya değinmişsin. Özgüveni sonradan inşa etmek daha zor. O yüzden çocukluk döneminin nasıl geçirildiği çok önemli bence. Teşekkürler ??

   Yanıtla
   • Özgüven sonradan geliştirilebilir ama ağacın yaşken eğilmesi çok önemli. Çocuklara, öğrencilere özgüven aşılamak, özgüvenli olmaları için ortam hazırlamak ve cesaretlendirmek çok önemli.

    Yanıtla
 4. Yazı her zaman olduğu gibi çok harika hazırlanmış ancak ben en son kısmı tuttum. Öz güven ile ego arasındaki çizgiyi iyi ayarlamak gerekir. Günümüzde öz güvenli davranmaya çalıştığını iddia eden o kadar çok egoist insan var ki.

  Yanıtla
  • Özgüvenden ego kısmına atlayan insanlar öyle belli oluyor ki, davranışları sırıtıyor ve hiç hoş durmuyor zaten. Ama ona sorsan özgüvenim tavan der:)

   Yanıtla
 5. Tam LinkedIn’de paylaşmalık bir yazı olmuş. Özgüveniniz o gün giydiğiniz kıyafete göre bile artıp eksilebiliyor. Verdiğiniz taktikler birçoklarına yol gösterecektir. Teşekkürler…

  Yanıtla
 6. Bazen günlük durumumuza göre özgüvenli olma ve görünme şeklimiz değişebiliyor. Ben bazen böyle hissediyorum. Zaman zaman modum düşebiliyor maalesef. Tabi buna etken pek çok şey olabiliyor.. bazen de gayet iyi hissedebiliyorum. Ama genel olarak pozitiflik yaşam mottom..

  Yanıtla
  • Genel olarak pozitif olma mottosu çok iyi ve siz bunu yansıtıyorsunuz da. Hepimizde zaman zaman mod düşüklüğü yaşanıyor birçok nedenden dolayı ama özgüvenli olmak için biraz kendimizi teknik anlamda zorlamanın da faydası oluyor.

   Yanıtla
 7. Özgüveni düşük biriyim . Tek başıma bir işe kalkışamıyorum illa biri yanımda olacak . Ne yaptım yenemedim.

  Yanıtla
  • Bunun farkında olmak da özgüveni geliştirebileceğinin göstergesi. Çünkü teşhis olduğunda tedavi de bulunuyor. Umarım yazıdaki bazı uygulamalar dikkatini çekmiştir ve faydalı olur.

   Yanıtla
 8. Gerçekten okuduktan sonra bile özgüven açısından bir çok farklı bakış açısına geçiriyor nöronları tavsiye ve bilgi dolu ‘Özgüvenli olmak için neler yapılabilir’ yazısını bizimle paylaştığın için teşekkür ediyorum .

  Yanıtla
Yorum yapın

8