Enerjimizi Nasıl Yükseltebiliriz? İşte Harika 10 Öneri!

Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz ve negatif enerjinin etkilerinden nasıl kurtulabiliriz sorularının cevabını bulmak, yaşam kalitemizi de olumlu etkileyecektir. Evet vücudun yaydığı bir enerji var ve modumuzu da belirleyen bu enerji bazen yüksek olduğu gibi bazen de düşük olabiliyor. Bu enerjinin düşük olması ışığımızın sönmesine sebep olur. 

Düşük enerji, olumsuz olayları negatif insanları kendimize çeken bir paratoner etkisi oluşturur ve bu olumsuz olaylardan, negatif insanlardan oluşan kısır döngüden bir türlü kurtulamayız.

Peki enerjimizi yüksek tutmak için neler yapılmalıdır? Öncelikle enerjimizi yükseltmek gerekiyor ki, bu yazıda özellikle enerjimizi yükseltmek için ne yapmalıyız konusu üzerine yoğunlaştım. Sonra onu korumak ve enerjimizin düşmesine izin vermemek de çok önemlidir. Korumanın en önemli şartını da, hayat enerjinizi emen insanlar ve modunuzu düşüren insanlardan uzak durmak.

Stresli bir yaşam, yorgunluklar, gelecek kaygıları, birtakım korkular bizi yıpratır ve enerjimizi tüketir. Bu da tükenmişlik sendromuna doğru sürükler bizi ve kronik yorgunluk sendromu oluşumuna sebep olur. Bu durumda bizim ne yapıp edip, enerjimizi yüksek tutup hayatın bizi olumsuz etkilemesine izin vermemeli, hayat dolu, mutlu ve umutlu olmalıyız.

Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz öncelikle kendimizi kötü hissettiren kötü alışkanlıklardan, olumsuz olaylardan ve hayat enerjimizi çeken psişik vampirler dediğimiz insanlardan kurtulmalı, hayatı renkli kılan alternatiflere yelken açmalıyız. Pozitif enerjiyi yükseltmek ve artırmak için çok kolay bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Enerjimizi Nasıl Yükseltebiliriz? İşte Öneriler

Hiç kimse stresli, yorgun, tükenmiş bir vaziyette bir yaşam sürmeyi istemez. Onun yerine huzurlu olmayı, ruh ve beden sağlığına zarar gelmeden, dengeli bir hayatı olsun ister. Enerji yükseltmek için ne yapmalı hiç zaman kaybetmeden hemen şimdi harekete geç.

Tüm olumsuzluklardan arındıran ve enerji depolamana yardımcı olan uygulamaları hayatına al. Bunun için kendinize zaman ayırmalısınız en azından günün birkaç saati kendinize vermelisiniz.

Enerjimizi Nasıl Yükseltiriz? Kolay 10 öneri:

1- Hiç enerjim yok ne yapabilirim diyorsan bitmez tükenmez enerji kaynağı Güneş gibi ol. Güneş sabah doğduğunda nasıl ışık saçıyorsa sen de sabah erkenden Güneşle beraber başla. Güneşle devam et, enerjin yüksek olsun. Bunun için Güneş doğmadan biraz önce uyan, hazırlıklarını yap. Güneşin doğuşunu hisset ve onunla beraber aktiviten başlasın.

2- Güne pozitif olumlamalar yaparak başla ve gün içinde bunu ara ara yap. Bu pozitif söylem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, özgüveninizi ve enerjinizi yükseltecek. “Huzur doluyum.” “Bugün her şey yolunda.” “Kendimi zinde hissediyorum” tarzında olumlama cümleleri kurun ve gün içinde tekrarlayın. Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz işte bunu her gün düzenli olarak yaparsanız, beyin bu yüklemelere zamanla olumlu cevaplar verecek ve hayatınız olumlu olaylara doğru evrilecektir.

enerjinizi ve modunuzu yükseltmenin yolları
mod düşüklüğü

3- Hayatın akışını siz yönlendirin ve mod düşüklüğü yaşadığınızı anladığınız anda hemen dikkatinizi başka yöne çevirin. Süresi kısa da olsa mutlu olacağınız veya sizi neşelendirecek, güldürecek bir şeye yoğunlaşın. Olmadı sadece gülümseyin. Bakın hemen o düşük moddan sıyrıldığını göreceksiniz. Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz örneğin telefondan çocuğunuzun bir videosunu izleme, sevdiğinizin resmine bakma veya onu arama, odanızdaki çiçekleri sulama da enerjinizi yüksek tutmanın yolları arasındadır.

4- Bilgisayarınızda veya telefonunuzda modunuzu ve enerjinizi yükselten müzikler olsun. Bu en sevdiğiniz şarkılar listesi hep hazırda bulunsun. Bunları yüksek sesle dinleyin, modunuz bir anda değişecektir. Zamanınız varsa enerjinizi yükseltecek filmler de izleyebilirsiniz.

5- Düşük moddayken içinize kapanıp sessizliğe bürüneceğinize, yürüyüş gibi yormayan sporlar yapın, dansedin. Yeter ki hareket olsun. Yürüyüş yapmanın psikolojimize etkileri birçok araştırmaya konu olmuştur. Hiçbir şey yapamıyorsanız duruşunuzu değiştirin. Mod düşünce omuzlar da düşer, kendine güven azalır. Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz hemen duruşunuzu dik konuma getirirseniz, duygular olumlu yönde harekete geçer. Böylece güven yerine gelir çünkü araştırmalar dik duruşun omurlardaki enerjiyi harekete geçirdiği yönünde.

6- Olumsuzluk ve umutsuzluk içeren cümleler kurmak, başkalarının durumuyla kıyas yapmak, dedikodu yapmak, halinden şikayetçi olmak, yakınmak, ağlanmak hep enerjimizi alan durumlardır ve zihin kirliliği oluşturur. Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz tüm bunlardan uzak durarak çünkü bunlardan uzak durmak enerjimizi korumanın, düşürmemenin en iyi yoludur.

7- Eril enerji ve dişil enerjiyi dengeli kullanmalıyız. Eril enerji; ilk hareketi başlatan, baskın enerjidir, dişil enerji de etkiye tepki gösteren edilgen durumdaki enerjidir. Zorluklara karşı direnme, mücadele etme ve bunun sonucunda sertleşmek eril enerjiyi güçlendirse de dişil enerjiyi günden güne zayıflatır. Bu durumda dişil enerjiyi aktive etmek gerekir. Dişil enerjimi nasıl yükseltebilirim diyorsan aşağıdaki bağlantıda çok daha geniş anlatımı bulabileceksin. Kısaca değinecek olursak;

Dişil enerjiyi yükseltmek için ne yapmalı, bunun için sevmek, üretken ve hoşgörülü olmak dişil enerjiyi yükseltir. Sevgiyi arttırmanın çok güzel bir yolu var sevdiklerinize onu değerli hissettiren isminin baş harfiyle akrostiş şiir yazın. Akrostiş şiirde sadece onun adının geçiyor olması onu çok mutlu edecektir. Başkalarının mutlu olması sizi de mutlu eder çünkü mutluluk bulaşıcıdır.

İlginizi Çekebilir: Akrostiş Şiir Nedir, Akrostiş Şiir Örnekleri

enerjimizi nasıl yükseltebiliriz i̇şte harika 10 öneri
enerjimizi nasıl yükseltebiliriz?

8- Bolluk ve bereket enerjisinden faydalanmak da enerjinizi yüksek tutmanın yolları arasındadır. Kendinizde olanı başkalarıyla paylaşmak çok büyük bir zenginliktir ve verirken insan kendine değil başkasına odaklanır. Bu da takıntıların, şikayetlerin önüne geçer ve kişiye ruhen mutluluk verir. Bu parasal olarak yardım olur, bir iyilik yapma, jest yapma şeklinde de olur. Bunu bir insana ya da hayvana yardım şeklinde düşünün.

9- Ruh enerjisini yükseltmek için ruhu ve zihni arındıran meditasyon, yoga, reiki gibi yöntemlerden dilediğinizi seçin. Ayrıca namaz kılma, dua etme, zikretme, şükretme gibi eylemler de enerjinizi yükseltmenin yolları arasındadır çünkü aynı etkiyi yapar. Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz bu aktiviteleri düzenli yaparsanız kendinizi iyi hissedecek, bu aktiviteler hayat enerjinizi pozitif yönde etkileyecektir.

10Kendi kendinin psikoloğu ol ve kendine enerji veren dokunuşlar yap. Enerjinin düştüğünü hissettiğin anda aklında yapılacaklar listesi olsun. Hangisi senin için uygunsa hemen bir reçete yaz ve yap. Örneğin, sessiz bir ortama çekilerek kendini dinle, burundan derin nefes al.

Nefes alırken 4’e kadar say, bu şekilde karnın nefesle şiştiğinde yine 4’e kadar sayarak nefesini ağızdan ver. Bu nefesle tazelendiğini düşün. Fırsatın varsa doğaya bırak kendini ve doğanın sesini dinleyerek rahatla. Müsaitsen öğle vakti yarım saat uyuyarak kaybolan enerjini geri çağır, bu şekilde kendini yenile.

İLGİLİ YAZI: Renklerin Gücü

Hayat enerjimizi kaybettiğimizde ruhsal ve fiziksel hastalıklara açık hale geliyoruz, bu yüzden zayıf düşüyoruz. Buna izin vermeyelim, yukarıdaki enerjinizi yükseltmenin yolları ve yöntemleriyle enerji yüklemesi yapıp kendimizi şarj edelim.

Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz enerji dolu doğal taşlardan destek alarak… Evet enerjisi yüksek birçok şifalı taş var, bu konuda yazdığım “Şifalı Taşların İsimleri, Beden ve Ruha Faydaları” adlı yazımı da incelemenizi isterim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Enerjimizi Nasıl Yükseltebiliriz? İşte Harika 10 Öneri!” üzerine 51 yorum
   • Benden önce de Mehmet ortaç benim gibi yazmış ama ben yazdığım da hiç yorum yoktu .:)
    Sanki onun dediğini bir daha demişim gibi olmuş .
    Duo sanırım yorum onaylama zamanı Çok kötü olmuş

    Yanıtla
    • Her yorum kendine özel, bence aynı şey değil ama benzese dahi o an hissettiğini yazmak çok değerli benim için. Boşver modunu düşürmeye değmez:)

     Yanıtla
 1. Bahsedilen yöntemler çok güzel Ancak ben daha ziyade olumlama yapmanın enerjimizi yükseltmek konusunda çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Bu güzel yazı için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. O kadar güzel örnekler vermişsin ki, sadece okumak bile iyi hissettirdi. Benim genel olarak enerjimi de modumu da yükselten en etkili şey müzik. Hem dinlemek hem de enstrüman çalmak gerçekten çok iyi geliyor 🙂 Bazen öyle kaptırıyorum ki, parmaklarımı kanatırcasına… Yine de çok iyi geliyor. Benim terapi yöntemim de bu 🙂

  Yanıtla
  • Müzik dinlemek kadar müzikle uğraşmak da modu yükseltiyor diyorsun yani, çok güzel. Keşke çalabilseydim ama denedim olmuyor:) Dinlemeye devam. Yazıdaki örnekleri beğenmene sevindim, teşekkür ediyorum, sevgilerimle…

   Yanıtla
 3. Son birkaç yıldır olumlama yapmak öncelikli enerji kaynağım benim. Müzik dinlemeyi, yürüyüş yapmayı da severim ama olumlama çalışmasını yaşam tarzı haline getirince her şey çok daha farklı oluyor.

  Yanıtla
 4. Evet yine çok güzel ve faydalı bir yazı ile karşı karşıyayız enerjimizi ve modumuzu yükseltmenin yollarını öğrendik bir kısmını uygulamakla beraber bazılarını uygulamıyormuşum şimdi daha iyi anladım. Birde yazıda ki bir cümle aslında herşeyi anlatıyor kendi kendimizin psikologu olmalıyız .Kaleminize sağşlık teşekkürler.

  Yanıtla
  • Kendi kendimizin doktoru olmak hem masrafsız hem de daha hızlı sonuç almamızı sağlıyor. Evet, enerjimizi artıran bu maddelerin hepsini birden uygulamak zor olsa da kendimize yakın hissettiğimizden başlamak gerek. Ben de güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 5. Benim modum kolay kolay düşmez. Aşırı enerjik biri de değilimdir ancak çok fazla kafaya takan biri olmadığım için ülkemizdeki standart çoğu insana göre çok fazla keyif alırım hayattan. Enerjimiz ve modumuz hiç düşmesin. Hep yukarılarda olsun…

  Yanıtla
  • Pozitif enerjiyle dolu olduğunu gözlemleyebiliyoruz, demek ki modunu yüksek tutmayı başarıyorsun. Bu da zaten hayattan keyif almayı beraberinde getiriyordur. Güzel dileklerin için teşekkürler, enerjimiz iç düşmesin.

   Yanıtla
  • Bazı olaylar cidden çok etkiliyor insanı. Öyle durumlardan en kısa zamanda ve çok etkilenmeden sıyrılmak gerek. Buradaki 10 yöntemi denemek faydalı olacaktır mutlaka.

   Yanıtla
 6. Sürekli şikayet eden, kendi haricinde bir şeyleri eleştiren kişiler insanın enerjisini alıyor. Bu insanlardan uzak durma isteğim var. Ama ne kadar yapılabilir ki?

  Yanıtla
 7. enerji ve modumu çok düşürmemeye çalışıyorum ama düşerse yaptığım bazı rutinlerim var; hastane ziyareti şükür sebebim olabiliyor. Ya da sevdiğim sanatçıyı ”Levent Yüksel” dinlemek çok iyi geliyor bana. Kendime yeni işler buluyorum mutlu olacak bir şeyler mutlaka yapıyorum

  Yanıtla
  • Şükretmek kendimizi iyi hissettiriyor ve şükredecek o kadar çok şeyimiz var ki. Yapacak yeni işler bulmak, dikkati başka yönlere kaydırmak da düşük moddan çıkmanın en iyi yollarından biri.

   Yanıtla
 8. herkes ayrı-ayrı şeylerle modunu yükseltebilir, bende kendimce pozitif düşünerek, şükür ederek modumu yuksek tutmaya çalışıyorum 🙂 çok güzel faydalı bir yazı olmuş kalemimize sağlık

  Yanıtla
  • Doğru, herkesin modunu yükseltme yöntemi farklı farklı. Pozitif düşünmek, hayra yormak ve şükretmek enerjimizi yükselten çok önemli yöntemler.

   Yanıtla
 9. Modumuzu düşüren etkenleri araştırıp tespit etmek ve o etkenlerden uzak durmayı amaçlamak gerekiyor bence. Ben bana iyi gelmeyen, sürekli sorunla gelen ve çözümün bir parçası olmayan insanları hayatımdan çıkardım. mümkün kalmadıkça görüşmüyorum da, güneşli bir havada yürümek ve deniz kenarında sevdiğim arkadaşlarımla zaman geçirmekte benim modumu yükseltten unsurlar. Güzel yazınız için teşekkür ediyorum :)) Kendinize iyi bakın….

  Yanıtla
  • Dediğin gibi öncelik, modumuzu düşüren etmenlerden uzaklaşmak. Sonrasında da enerjimizi yükseltmek için sevdiğimiz şeyleri uygulamak…Çok teşekkür ediyorum ben de.

   Yanıtla
 10. Enerjimizi yükseltmek için hayatın altın öğütleri diyebilirim bunlar için. Olumlamalar yapmak, müzik dinlemek sıkça yaptığım şeyler olsa da sevdiklerimle kucaklaşmadığımı, olumsuz düşünceleri tamamen kafamdan atamadığımı fark ettim. Öğle vakitleri de şöyle bir saat deliksiz uyumak isterim ama o da olmuyor maalesef

  Yanıtla
  • Olumsuz düşünceler zihni çok yoruyor ve modu düşürüyor.Bundan kurtulmanın yolu dikkati başka yöne çekmek, değişik işlere yönelmek. Öğle vakti uyumak zor ama ellerimizle gözleri 30 saniye kapatınca da çok faydası oluyor, deneyebilirsin.

   Yanıtla
 11. Olumsuz ve beni sevmediğini hissettiğim insanları hayatımdan uzaklaştırıyorum. Hayatta kimseye gebe kalmadığım ve bağımsız kişilikli bir insan olduğum için bu zor olmuyor ve bana daha az stres ve mutluluk olarak geri dönüyor.

  Yanıtla
  • En güzelini ve doğrusunu yapıyorsun. Negatif insanlara net tavır koymayınca veya kıyamadığımızda onlar bize bir gün olumsuzluk olarak dönüyor.

   Yanıtla
 12. Bu dediklerini bazen uyguluyoruz bazen uygulayamıyoruz. İtici güç olarak bu yazıyı hergün okumakta fayda var. Çokkkkk teşekkürler ??

  Yanıtla
  • Zaman zaman mod düşüklüğü yaşıyoruz, dediğin gibi insan motive edici yazılar okuduğunda, o yazı itici bir güç oluşturuyor ve modumuz tekrar yükseliyor.

   Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim. Motivasyon noktasında birbirimize ihtiyacımız var çünkü her zaman aynı modda olamıyoruz, destek kuvvet çok iyi olur. Bu ama bir yazıyla, ama bir iki güzel sözle, ama bir şarkıyla…

   Yanıtla
  • Aynen hemen odak noktamızı değiştirip düşük moddan kurtulmak gerek. Tabi bazen düşük modda olduğumuzun uzun süre farkına varamıyoruz, o zaman bir hamle yapmak gecikiyor.

   Yanıtla
 13. Having read this I thought it was extremely enlightening.
  I appreciate you taking the time and effort to put this article together.

  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

  Yanıtla
Yorum yapın