Masal Diyarından Ruhumuza: Masal Terapi

Masal Terapi Kitabı ile Ruhunuzu Terapiye Alın

Masal Terapi Kitabı ile masallar diyarına gidip, oradan ruhumuza uygun materyaller alıp da gelmeye ne dersiniz? Bu kitap bunu bize vadediyor. Evet masallar bu kadar etkili mi gerçekten?

Masallar, çocukluğumuzda bizi sihirli anlatımlarıyla etkileyen, hayal gücümüzü geliştiren anlatımlardı. Olaylar ve kahramanlar zihnimizde yer eder ve orada geçen olayları düşünürken bulurduk kendimizi.

Yetişkin olduğumuzda ise masallardaki olaylara daha fazla anlamlar yüklemeye, o dünyadan kendi dünyamıza yansıyan bir ışık aramaya başladık. Okuduğumuz masallarla ilgili değişik dersler ve çıkarımlarda bulunmaya, oradan aldığımız ilhamla yeni yol haritaları çizmeye başladık kendimize.

Size önereceğim Masal Terapi Kitabı 1978’de Paris’te doğan Judith Malika Liberman tarafından kaleme alındı. Bu kitabın oluşmasında bir masal anlatıcısı ve sanat terapisti oluşunun etkileri ve katkıları olduğu muhakkak. Masallarla insanlara pozitif düşünceler kazandırma fikrini kitaplaştırmış olması biz okuyucular için büyük bir kazanç.

Masal Terapi Kitabı , yazarın nitelemesiyle bize bir pusula olabilecek nitelikte. Ne zaman bir konuya takılı kaldın, kararsızlık yaşıyorsun bu kitaptan bir masal seç ve açmazlarından kurtul. Buradaki masallar senin ruhuna dokunacak ve hissettiğin güven ile sorununun üstesinden geleceksin diyor.

Masal Diyarından Ruhumuza: Masal Terapi

Kitap, yanınızda çantanızda rahatlıkla taşıyın, başucu kitabınız olsun diye özellikle küçük boy yapılmış. Boyunu ve kalınlığını görün diye bu görseli koydum, yoksa diğer kitaplarla ilgili yorumlar belki başka zamana:)

Kalınlığı normal, içinde tüm dünya masallarından derleme 54 tane masal bulunuyor. Bu masallar yorumlanmış, dersler çıkarılmış, yol haritaları çizilmiş ve alıntılarla desteklenmiş. Masal Terapi Kitabı kitap mağazalarında 20 lira civarında.

Masal Terapi Kitabının Nasıl bir Tarzı var?

Kitap diğer kitaplara göre değişik özelliklere sahip diyebiliriz. Madem bu masal kitabı, o zaman sen de çocuk gözüyle bak ama yetişkin tecrübesiyle düşün ve irdele diyor.

Kitabın, oyun oynar tarzda ve belli kurallar çerçevesinde okunması tavsiye ediliyor.

Kitabın okunmasıyla ilgili 3 tavsiye var:

 1. Kitabı, roman gibi bir anda baştan sona okuma. Her seferinde rastgele bir sayfasını açarak karşına çıkan masalı oku, o senin ruhunun ihtiyacı olan masaldır.
 2. Kitapta 54 masal olduğu için aklından bir sayı tut ve o sayıdaki masalı oku. O sayı senin o günkü rehberin olsun.
 3. Masalları her gün sırayla 1 tane, ya da haftada 1 tane oku. Yani bu 1 taneyi düşünerek, sindirerek, irdeleyerek oku ve değerlendir.

Masal Diyarından Ruhumuza: Masal Terapi

Görselde de göreceğiniz üzere her masaldan sonra Mesaj-Seyir Defteri-Alıştırmalar-Alıntılar diye bölümler var. Bu bölümlerden kısaca bahsedelim.

Mesaj bölümü, masal bittikten sonra bu masalın verdiği mesajı anlaman için ipucu veriyor. Tabi yazarın anladığı mesaj ile seninki aynı olmayabilir ama bir yol göstermiş oluyor yazar.

Seyir Defteri bölümünde, bu masalın sana kattıklarını ve yapmak istediğin, uygulamaya koyabileceğin planlarını hemen sayfanın sonundaki boş sayfaya unutmadan yaz. Gerçekten her masaldan sonra bir sayfa boş bırakılmış.

Alıştırmalar bölümünde, masaldan aldığın dersle harekete geç, eylem planı yap ve uygula. Hayata dair yaptığın bu küçük uygulama belki de kelebek etkisi yapar ve işler yoluna girer.

Alıntılar bölümünde ise; konuyla ilgili önemli kişilerden özlü sözler var. Bu özlü söz, konuyu daha da güçlendiriyor. Ayrıca bu güzel sözler bir yere yazılarak, bir yere asılarak, belki bir tweet ile paylaşılarak hayatımıza daha da yerleşmiş olur.

Masal Terapi Kitabı ile İlgili Düşüncelerim:

*Bu kitabı aldığınızda hemen bitireyim demeyin, ben şahsen 1’er 1’er gittim.

*Kitaba masal kitabı diye bakarsan sıkılırsın, masalı bir simge gibi düşün ve çıkarımlar yap.

*Başucu kitabı olduğu için bir nevi kendine yaptığın terapi gibi düşün.

*Öğretmenler de çok rahat öğrencileriyle bunu oyunlaştırarak okuyabilirler.

“Bu yazıyı yazarken sizin için bir sayfa açtım:) 160-163 arası Hayat Üniversitesi masalı çıktı. Oranın da birçok yerini çizmişim. Örnek, “Bilmenin 4 penceresi vardır: hissetme-hayal etme-sezme-düşünme”

*Favori masallarım: 1-10-13-16-32-46-50

*Seyir defterindeki boş sayfalara notlar aldım.

*Mesaj ve alıştırmalar bölümlerinde bir çok yerin altını çizdim..

*Alıntılardaki güzel sözleri sosyal medyadan paylaşmak üzere üstlerine yıldız attım.

Kısacası, ben çok sevdim ve didik didik ettim. E sen ne duruyorsun, istediğin masaldan başla ve masalların büyüleyici iklimine sal kendini.

Daha önce önermiş olduğum “Kendine Doğmak – Sheila Koen” kitabını çok seveceksiniz. Mutlaka inceleyin.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 133 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (2 yorum)
Müfred
Müfred Cevapla
- 8:07 pm

Anneannem anlatırdı. Genelde Keloğlan masallarıydı.
Çocukken olduğu gibi dinliyorsunuz masalları. Büyüyünce farklı yorumlar getiriyor insan.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:13 pm

  Çocukken dinlediğimiz masallar safiyane bir bakış olduğundan olduğu gibi anlıyoruz, sadece hayal dünyamıza etki ediyor ve belirgin bir ders varsa da ders çıkarıyoruz. Büyüdükçe dediğiniz gibi çok daha detaylı yorumlar yapabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara