Kasırgada Vurgun – Aksiyon Filmleri Yorum

Kasırgada Vurgun deyince hemen aklınıza tipik bir kasırga, felaket filmi gelmiş olabilir ve “Sıradan bir filmdir” önyargısında bulunabilirsiniz. Ben de aslında filmin adını duyduğumda kasırga kelimesine odaklanmış, vurgun kelimesini önemsememiştim ama yanıldım. Size de şu kadarını söyleyeyim,  2018 aksiyon filmleri içinden özenle seçtiğim bu film önerisi sizi fazlasıyla memnun edecek. Hele filmin ilk dakikalarında yaşanan aksiyon ve işlenen aile dramı, nefesleri kesiyor. Kasırganın acımasız ve korkunç yüzü hafızalarda uzun süre kalacak cinsten. Filmin içinde aile ve kardeşler arası yardımlaşmaya atıfların çokça olması, bu filmi aksiyon aile filmleri kategorisinde de değerlendirmemize sebep oluyor.

Dediğim gibi filmin isminde kasırga kelimesi dikkat çekse de kasırgayı fırsat bilerek yapılan vurgun ele alınmış. Kasırga afetinin ürperticiliği ile soygun anlarının gerilimi birleştirilerek aksiyonu yüksek bir film ortaya çıkarılmış. Tamam, bizim ülkemizde kasırga yok, bu felaketi tam olarak anlamamız, okyanus aşırı ülkelerin hissettiklerini hissetmemiz zor ama görsel efektler bir nebze olsun bize o felaketi anlamamıza ve empati kurmamıza yardımcı oluyor. Zaten filmin Türkiye hasılatı 1 milyon Türk lirası iken, ABD hasılatı 6 milyon dolar. Bu da filmi izleyenlerin realiteye ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Kasırganın,  ülkemizde bir muadili olmasa da, belki sel felaketi ile biraz benzeşiyor. Ama filmi izlerken aklıma, daha çok deprem felaketi geldi. Biz de Amerikalıların kasırgaya yaptığı hazırlık gibi, depreme hazırlıklı mıyız acaba diye düşündüm? Filmde teknolojik olarak tüm önlemlerin alındığı görülüyor, bunun nedeni, kasırga daha önce olmuş ve yine olacak diye bilinmesi.

Bizde de deprem daha önce olmuş ve elbet bir gün yine olacak. Bu durumda her açıdan deprem gibi afetlere hazır bulunmak gerekir. Tabi kasırganın geleceğini ölçen teknolojik araçlar olduğundan hazırlıklar önceden yapılıyor ama deprem öyle değil, aniden olacak ve ön görmek oldukça zor. Aslında bu durum daha fazla önlem almayı ve mental olarak felaketlere hazır olmamız gerektiğini bize salık veriyor.

kasırgada vurgun - aksiyon filmleri 2018

Kasırgada Vurgun Filmi Hakkında

Kasırgada Vurgun (The Hurricane Heist), ülkemizde 1 Haziran 2018’de vizyona giren ABD yapımı bir aksiyon filmi. Kasırgada Vurgun, 1 saat 40 dakika boyunca bizi aksiyona doyuruyor. Filmin sahneleri de Bulgaristan’da çekildi.

Filme damga vuran kadın oyuncu Maggie Grace, güzelliği ile büyülerken, bir yandan esprili, bir yandan da sert ve dayanıklılığıyla inanılmaz bir performans sergiliyor. Maggie Grace’i, Lost, Walking Dead dizileri ve Twilight filmlerinden hatırlarsınız. Ona eşlik eden filmin ana kahramanları olan 2 kardeşleri canlandıran oyuncular ise, çok tanınmış oyuncular olmasa da kötülere karşı sıkı bir mücadele sergileyip, işin hakkını veriyorlar.

Kasırgada Vurgun Filmi Konusu:

Film, 1992 yılında ABD’nin Alabama eyaletinde yaşanmış kasırgayla başlıyor. Kasırganın ortasında kalan baba ve iki oğlunun dramıyla seyirciyi sarstıktan sonra 25 yıl sonrasına giderek yeniden yaklaşan kasırga ile ilgili hazırlıklar göz önüne seriliyor. Her türlü teknik ve teknolojik imkanlar ile kasırgadan en az hasarla çıkma planları yapılırken, bazı kötü kişiler ise bu kasırgayı değerlendirerek “Nasıl bir vurgun yaparız?” planları yapıyor.

Kasırga yüzünden insanlar tahliye edilmiş ve dikkatler de hazır başka yerdeyken vurgun yapmak daha kolaydır mantığıyla hareket eden bir grup soyguncu var. Hazineye bağlı federal bir tesis olan eski paraları öğütme merkezindeki halen imha edilmemiş 600 milyon doları, tesis içinden de adam ayarlayarak tırlarla kaçırmayı planlıyorlar.

kasırgada vurgun - aksiyon filmleri 2018

Tabi bu planı başrol oyuncusu federal ajan Casey bozuyor. Bu arada filmin başındaki sahnedeki o küçük çocuklar, 25 yıl sonraki büyümüş halleriyle biri tamirci, biri de meteorolog olarak karşımıza çıkıyor. Paraların olduğu tesise tamirci olarak giden kardeş ile kasırga için araştırmalar yapan diğer kardeşin yolu ajan Casey ile kesişiyor ve vurgunculara karşı üçü birlikte mücadele veriyorlar. Kötülere karşı bu 2 kardeş ve federal ajanın amansız mücadelesi, filmin sonuna dek devam ediyor. Federal ajanın yetenekleri, meteorolog olan kardeşin kasırga ile ilgili öngörüleri ile birleşince, soyguncular kasırgada kaçmayı başaramıyor.

 kasırgada vurgun - aksiyon filmleri 2018

Filmden Önemli Tespit ve Çıkarımlar

 1. Felaket filmi ile soygun filminin karışımı çok iyi bir tat veriyor, siz de tadına bakabilirsiniz.
 2. Filmin başındaki kasırganın korkunç yüzünün sembolize edilmesi biraz çocuksu olsa da ilginçti.
 3. Filmdeki kasırga felaketi yerine deprem felaketi yaşarsak nasıl önlem alıp, daha az kayıp verilir diye düşünmeden edemedim.
 4. Kasabada yağmalara karşı önceden tüm önlemlerin alınması vurgusu önemliydi.
 5. İnsanların tahliye edilirken “Ne gerek var, gelip geçici bir şeydir.” diyerek inanmak istememesi empati yapmamızı sağlıyor.
 6. Kasırga tespiti için yapılmış, meteorolog olan oyuncunun kullandığı zırhlı araç da çok havalıydı.
 7. Meteorolog ısrarla “Çok sağlam bir kasırga, 5. seviyede olacak.” demesine rağmen masa başındaki üst düzey yetkililerin ” Olayı fazla abartma.” diyerek inanmak istememeleri dikkat çekici.
 8. Vurgun yapılacak 600 milyonluk paranın  imha edilecek eski paralar olması fikri klişe bir soygun olmasını engellemiş, seyirciye farklı bir merak hissi yaşatıyor.
 9. Soyguncuların, içeride direnen yetkililere “Sizin paranız değil, niye direniyorsunuz, başkasının parası için ölmeye değmez.” şeklindeki  mantık oyunları ders niteliğinde.
 10. Kasırganın; filmin başında her şeyi söküp atışı, ortasında tsunami ile yıkıp geçmesi, final kısmında ise tırlarla kaçan soyguncuların peşinden onları yakalayıp kaçmalarına fırsat vermemesi çok etkili sunuluyor.
 11. Kasırga ile ilgili “kasırga gözü” ve “kasırga duvarı” gibi ilginç tabirleri öğreniyorsunuz.
 12. Kasırga bir doğa olayı, peki insanın doğası bunlara karşı nasıl cevap veriyor? Kasırgada yağmalamak mı bizim doğamız yoksa karakter ortaya koyup zorda olanlara yardım etmek mi?
 13. Son olarak; filmin finalindeki şaka güzeldi, ben yedim bakalım siz de yiyecek misiniz:)

Ailecek aksiyon filmi izlemek istiyorsanız daha önceki önerim olan “Gökdelen” filmi de çok güzel. İyi seyirler…

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kasırgada Vurgun – Aksiyon Filmleri Yorum” üzerine 2 yorum
Yorum yapın