Güzel Sözler ve Aforizmalar – By Duo

Güzel sözler ve aforizmalar sayfalarca anlatılacak fikirleri kısa ve özlü cümlelerle çarpıcı olarak ifade etmektir. Bazılarının söyleyeni bellidir, bazıları da bilinmez, anonimdir. Güzel sözlerin herkes tarafından kabul edilmesi düşünülmez çünkü herkes kendine uygun olanlarını seçer, beğenir alır ve kullanır. Bu yazıda; tecrübelerimden edindiğim bilgilerden ve özellikle de şu ana kadar okuduğum kitaplardan süzdüğüm düşüncelerden oluşan güzel sözler sizlerle olacak.

Aforizma güzel sözler kıyaslaması yapıldığında, aforizmalar güzel sözlere nazaran bazen daha uzun olabiliyor ama önemli olan aslında kısa ve öz olarak fikirleri akılda kalacak şekilde yansıtabilmektir.

Güzel sözler kısa ve slogan halinde olduğundan özellikle sosyal medya platformlarında çok kullanılıyor. Böylece uzun uzun anlatmak istediğimiz düşünce ve duygulara, güzel sözler tercüman olabiliyor.

Şair ve yazarların da eserlerinde güzel anlamlı sözler vardır. Ayrıca birçok filozofa ait aforizma ve mottolara rastlıyoruz sürekli.  Hatta sırf aforizm temalı kişisel gelişim kitapları da var ve çok da tercih ediliyor.

Şimdi gelelim Duo Diyet özel anlamlı güzel sözler ve aforizmalara. Bu yazıda subjektif de olsa kendime ait düşüncelerimi yazmaya çalıştım.

İçlerinden sevdikleriniz olursa numarasını yoruma yazmayı unutmayın. Bu güzel sözler listesini zaman zaman güncelleyip, çoğaltmak da aklımda.

güzel sözler ve aforizmalar - by duo
güzel söz ve aforizma

Güzel Sözler ve Aforizmalar – Part I

 1. Mütevazi olmazsan şu 4 şey seni kör eder! Ego, para, güç, bilgi.
 2. Vefa yoksa veda vardır, vefasız olana veda edemiyorsan en azından mesafeni koru.
 3. Beynin nöronları yalanla bir kez kirlenince, insan yalan söylemeye karşı duyarsızlaşır.
 4. Başkası böyle yapıyor, e ben de yapayım düşüncesi, insanın benliğine yaptığı saygısızlıktır.
 5. Başkaları düzelsin mi istiyorsun, önce kendinden başla. Sevmediğin hallerinle ilgilen bakalım, başkalarının davranışlarına takılacak kadar zaman kalıyor mu?
 6. Her zaman sadece doğru yapmak artı kazandırmaz, yanlış yapmamak da bir artıdır.
 7. Sürekli başarısızlık diye bir şey yoktur, o an yaşanır ve biter. En kısa sürede toparlanıp yeni başarılara yelken aç.
 8. Aklımı okuyup önyargıda bulunacağına, niye direkt olarak sormuyorsun?
 9. Şu 3 şeyi bozma! Karakterini, kalbini, vicdanını.
 10. Konuşmanın tartışmaya dönüşmemesi için dikte etme, sadece düşünceni aktar.

Güzel Sözler ve Aforizmalar – Part II

 1. Linkten linke sörf yapmaktan daha güzelini fısıldayayım sana: Kitabın sayfalarındaki dalgalara bırak kendini.
 2. Olayların akışında kaderin rolü olduğunu aklından çıkarma ve sabırlı ol, çünkü olan hiç bir şey boşuna değildir.
 3. Moralin mi bozuk, umut et, hayal et. Sevincini fazla mı abarttın, o pek hatırlamak istemediğimiz ölümü düşün. Bu şekilde dengele hayatı.
 4. Hiç yalpalamadan, her zaman sadık, vefalı, alçak gönüllü, dosdoğru ve güvenilir ol.
 5. Güzel ve hayırlı işler yaparken heyecan ve coşkunu yüksek tut.
 6. Olayların ve zulümlerin mutlaka arka planı vardır, ümitsizliğe düşme.
 7. Belli aralıklarla ruhsal detoks yaparak her zaman iffetli ve temiz yaşa.
 8. İyilik eden insanlara karşı vefalıyız, ya O’na karşı?
 9. Zaman ilerliyor, devir değişiyor, hayat yenileniyor. O halde karakterinden ödün vermeden, hayat programını da yeni versiyonlarla güncelle.
 10. Hayatında mucize olmasını bekleyerek hareketsiz kalma, zira mucizelerde de bir aksiyon vardır. Asayı denize vurmadan deniz kendiliğinden ikiye yarılmamış, ellerini suya sokup çıkarmadan parmaklarından su akıtmamış peygamberler. Sihirli bir el bekleme, mucizeyi kendin başlat.

Sizlerin de aklında böyle güzel sözler varsa mutlaka paylaşın. Güzel bir sözde denildiği gibi: “Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, hiç kimse fazla bir şey düşünmüyor demektir.” O yüzden değişik şeyler söylemek güzeldir…

İLGİLİ YAZI: Olumlama Nasıl Yapılır En Etkili Olumlama Cümleleri

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Güzel Sözler ve Aforizmalar – By Duo” üzerine 53 yorum
 1. Baş ucunda tutulması gereken sözler. Paylaşım için teşekkürler. Bu arada mimledim sizi 🙂 Eski ramazanlara dair bir mim var bloğumda, gelip alırsanzı mutlu edersiniz, sevgiler 🙂

  Yanıtla
 2. Çok iyi sözlerdi ben bunu seçtim teşekkürler Şu 3 şeyi bozma! Karakterini, kalbini, vicdanını.

  Yanıtla
 3. o kadar güzel ve anlamlı ki hepsi, bir tane seçmek istedim, oldukça zorlandım. Ama en sonunda 9. maddeye karar verdim. Her şeyin temeli sanki bu söz..
  “Şu 3 şeyi bozma! Karakterini, kalbini, vicdanını.”

  Yanıtla
 4. Yaşamın sana kattıklarını bu şekilde aforizmalara dönüştürmen süper olmuş. Bence her biri anlamlı, farkındalık yaratan özel detaylar içeriyor. Paylaştığın için teşekkürler. Günün anlam ve önemine vurgu yapan bir aforizma da Marks’tan gelsin öyleyse “Birkaç yılda bir, sömürülenler, sömürücülerden hangilerinin kendilerini temsil edeceğini ve sömüreceğini seçerler.” ?
  Sevgiler…

  Yanıtla
 5. Linkten linke sörf yapmaktan daha güzelini fısıldayayım sana: Kitabın sayfalarındaki dalgalara bırak kendini.
  Buna özellikle bayıldım.

  Yanıtla
 6. 1 ve 7 hoşuma gitti daha çok arada buradan alır sosyal medya hesaplarımda paylaşırım artık 🙂

  Yanıtla
 7. Hepsi de birbirinden güzel sözler Tebrik ederim ancak bana en güzel geleni Birinci maddeydi de çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 8. Yeni keşfettimm sizi minimal sade ama huzurlu bir blog olmuş sizinki takip etmek istedim ama izle butonunu bulamadım sevgiler

  Yanıtla
 9. En çok etkilendiklerim 4-5-9-18 oldu.. Harika bir içerik emeğine sağlık duo. Franz kafka’nın aforizmalar kitabını tavsiye etmekten kendimi alamıyorum? mutlaka okunması gerekenlerden..

  Yanıtla
  • Seçtiklerine bir daha göz attım da hele 4 numara tam senlik…Kafkanın aforizmaları efsane, her cümlesini on dakika düşünürsün. Yalanla ilgili var mesela: “İnsan ancak olabildiğince az yalan söylediğinde olabildiğince az yalan söylemiş olur; yoksa olabildiğince az yalan söyleme fırsatını bulduğunda değil.”(F.Kafka)
   Bu da benim yalanla ilgili 3 numaralı söz: “Beynin nöronları yalanla bir kez kirlenince, insan yalan söylemeye karşı duyarsızlaşır.”

   Yanıtla
  • Ben de çok severim özlü ve güzel sözleri, derin anlamlar içeren birçok düşüncenin edebi cümlelerle ifade edilişini…Başarısızlıklar bazen bizi hayattan soğutuyor, halbuki başarı olayı durumsaldır, bugün olmayan şey yarın olabilir.

   Yanıtla
 10. İnsanın olması gerektirdiği şekilde ol kardeşim iki yüzlü yalaka fırıldak olma gerçi dünya da şuan dürüst olanlara pek yer yok ama biz yinede çabamızı sarf edelim. Eline emeğine sağlık

  Yanıtla
 11. Çok sevdim aforizmaları. Arada hoşuma giden alıntı ve aforizmaları paylaşıyorum ben de . Tek sıkıntı insanların yazılanları üzerine alması, oysa ben sadece hoşuma gittiği için paylaşıyorum.

  Yanıtla
  • Bazı sözler bazı zamanlarda daha bir anlamlı oluyor. Normal zamanda paylaşınca da “niye paylaştı ki, demek ki bir şey demek istedi” şeklinde düşünülüyor olabilir. Teşekkür ederim samimi yorumunuz için.

   Yanıtla
 12. Aforizmalar bazen insanın yaşamını değiştirebiliyor. Bazen de yaşamla hiç örtüşmeyen kuru hamaset içeren sözler sarf ediliyor. Onlardan hiç hoşlanmıyorum. Sizin seçtikleriniz gayet hoş ve etkili. Teşekkürler.

  Yanıtla
 13. 11 bana uyar. Kitap denizinde yüzmeye bayılırım. Başladığım bir roman beni sardıysa çocuğummuş gibi bağrıma basarım onu, bitene kadar her yere taşırım.

  Yanıtla
 14. Hepsi güzel ama ben 16’yı ayrıca beğendim.

  16- Olayların ve zulümlerin mutlaka arka planı vardır, ümitsizliğe düşme.

  Yanıtla
 15. “gülmek için mutlu olmayı bekleme belki de gülmeden ölürsün” sözü bana çok etkileyici gelmişti
  çok severim özlü sözleri ben de
  ne güzel sıralamışsın
  üniversitedeyken sözleri yazdığım bir defterim vardı
  arada açıp okumak güzel oluyor
  sevgiler

  Yanıtla
  • Anı yaşayıp, hayatın tadını çıkarmak, mutluluğu doya doya yaşamak çok önemli. Çünkü yarının bize ne getireceği belli değil. Güzel sözleri ben de ajandaya yazardım:)

   Yanıtla
Yorum yapın