Kuru Üzüm Suyu Faydaları (21 Kuru Üzümle Yapılışı)

Kuru üzüm suyu da kuru üzüm gibi çok faydalı hatta bir tık daha öndedir diyebiliriz. Kuru üzümün içinde bol miktarda bulunan vitamin, mineral ve lifler, onu sağlıklı yaşamın vazgeçilmez besinlerinden biri yapıyor. Özellikle sabahları tüketildiğinde verdiği enerji, günü iyi geçirmenin en önemli referanslarından biri. Ne var ki kuru üzümün yoğun ve kesif tadından dolayı direkt olarak tüketemeyenler de bir hayli fazla. Kuru üzüm suyu ise hem şekersiz olması hem de sindirimi kolay olması yönüyle özellikle tercih edilmektedir.

Üzüm meyvesinin suyu ile kuru üzümün suyu aynı şeyler değil. Kuru üzümde üzüm kurutulduğu için suyu çekilmiş oluyor. Kuru üzümü sıcak suyla buluşturarak elde edilen kuru üzüm suyunu tüketmenin birçok artısı var. Bu şekilde tüketildiğinde direkt olarak kana karışır, böbrekleri harekete geçirir, sindirimi hızlandırır. Kuru üzüm suyundan bahsedince ilk akla gelen ise karaciğere olan olumlu etkileri. Dışarıdan vücuda girmiş olan zehirli maddeler karaciğer hasar verir ve bu hasarın giderilmesine destek olur. Karaciğerin yağlanmasını engeller. Kuru üzüm suyunun karaciğere faydaları dışında cilde de faydaları da var. Özellikle akne problemlerini çözer.

Bir bardak suya 21 kuru üzüm koyarak bu 21 kuru üzümü suda bekletmek şeklinde yapılabilir ama asıl hazırlama şekli sıcak suyun içinde bekletilme şeklindedir. Kuru kara üzüm suyu nasıl yapılır derseniz yapılış olarak tüm kuru üzümleri aynı şekilde sıcak suda bekleterek yapmak gerekir.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

Kuru üzüm suyunun yapılışı çok kolay ve zahmetsiz. Kuru üzüm suyu nasıl elde edilir bunun için öncelikle bir avuç veya 21 adet kuru üzüm süzgeç içinde iyice yıkayın ve bir kaba alın. Sonra cezve veya küçük bir tencerede su kaynatın. Kaynar suyun içine yıkadığınız temiz kuru üzümleri koyun ve bir gün bekletin. Sonrasında süzüp afiyetle tüketebilirsiniz. Bunu geceden yapıp sabah aç karna içmek daha uygundur. Kahvaltıdan yarım saat önce içmek en güzelidir. Sabah içerseniz güne enerjik başlarsınız.

İlginizi Çekebilir: Evde Hangi Egzersiz Hareketleri Yapılabilir?

Üzüm Suyunun Malzemeleri :

 • 21 adet üzüm veya 1 avuç kuru üzüm
 • 2 su bardağı su
 • Cezve veya küçük kaynama tenceresi

Not: Neden 21 adet kuru üzüm derseniz, Peygamber Efendimiz böyle yaptığı için. Peygamber Efendimiz kuru üzümü nasıl yerdi derseniz; “Kuru üzümleri gece suya koyup sabah suyunu içer, sonrasında da tanelerini yermiş.” 21 kuru üzüm bir avuç kadar ve ne az ne fazla, tam kararında.

kuru üzüm suyu faydaları (21 kuru üzümle yapılışı)
kuru üzüm suyu faydaları (21 kuru üzümle yapılışı) 2

Hazırlarken Dikkat Edilecekler

 • Kuru üzüm seçimine dikkat. Çok parlak kuru üzümler doğal değildir. Doğal organik kuru üzüm koyu renkte ve orta yumuşaklıktadır, çok sert veya yumuşamış olanları tercih etmeyin.
 • Kaynamış suya attıktan sonra kaynatmaya devam etmeyin ki, üzümün besin değerleri ve vitamini kaybolmasın.
 • Normal suda durmasın, sıcak su olması gerek.
 • Kuru üzümleri kaynar suyun içine yıkamadan direkt olarak atmayın, yıkamak en güzeli.
 • Şeker hastaları kuru üzümden uzak durur ama kuru üzüm suyu sıkıntı değildir.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl İçilir?

Kuru üzüm suyu ne zaman içilmeli sorusu da önemli. Gece boyunca veya bir gün sıcak suda beklemiş kuru üzümlerin suyu, aç karna tüketilmelidir. Geceden hazırlamışsanız sabah uyandığınızda kahvaltıdan 15-20 dakika önce kuru üzüm suyunu içebilirsiniz. Kuru üzüm tanelerini de yediğinizde güne bomba gibi enerjik başlamak mümkün.

Kuru üzüm suyu kürü yapın çünkü kür olarak tüketilirse çok daha faydalıdır. Kürü şu şekilde uygulayın. Ayda sadece bir kez ve 4 gün peş peşe tüketin. Geceden hazırlanan bu sudan 4 gün boyunca günde 1 su bardağı. Sonraki aylarda bu kürü yine tekrarlayın.

Kuru Üzüm Suyu ve Diyet

Kuru üzüm suyu kilo verdirir mi zayıflatır mı diye merak edenlere, en başta kuru üzümün detoks etkisinin ne kadar güçlü olduğunu söylemeliyim. İçindeki antioksidanlar vücuttaki zararlı toksik maddelerin atılmasını hızlandırır. Ayda yapılan art arda 4 günlük kuru üzüm suyu karaciğer ve vücudu temizleyecektir. Diyet yapanlar isterlerse sadece suyunu tüketebilirler ama normalde kuru üzümün suyu içildikten sonra taneleri de yeniliyor.

Karaciğer daha iyi çalışsın diye uğraşması bile başlı başına zayıflamaya destek olduğu anlamına gelir. Ayrıca kuru üzüm suyunun tüketilmesi bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler, bağırsakları temizler ve bu da kilo kaybına sebep olur. Böbreklerin yoğun çalışması da ödemin atılmasını sağlar.

Kuru Üzüm Suyunun Faydaları

Kuru üzüm suyunun faydaları neler neye iyi gelir kısaca yazalım. Faydaları kuru üzümle benzerlik gösterse de sıvı olarak alınması tesirini arttırmaktadır. Şeker eklenmeden içilebilen, kendine has aromasıyla çok sağlıklı bir içecek olan kuru üzüm suyunun 8 faydası :

 1. Vücuda giren toksinlerden en çok etkilenen karaciğer. Eğer karaciğer sağlığına dikkat edilmezse hastalıklar peşimizi bırakmaz. İçtiğinizde anında kana karışarak kan dolaşımını düzenler ve karaciğer yağlanmasını önler.
 2. Sindirimi destekleyerek kabızlığı önler, kolon ve bağırsak rahatsızlıklarından korur.
 3. Böbrekleri çalıştırarak vücuttaki ödem ve toksinlerin daha hızlı atılmasına yardımcı olur.
 4. Fazla kalorilerin neden olduğu trigliserit ve kötü kolesterole karşı dengeleyici görevi görür. Bu da kilo almayı ve obeziteyi engeller. Ayrıca bu sayede kalp rahatsızlıklarının önüne geçersiniz.
 5. Emziren anneler için süt yapar bu yüzden kuru üzüme içeriğinden dolayı bitkisel süt de denir. Anne sütünün yetmediği durumlarda destek verir. Üzüm tanelerini tüketmeyen küçük çocuklara ve 8. aydan sonra bebeklere suyunu verin. Tabi çocuğun üzüme alerjisi vardır, bilemeyiz, böyle durumlarda doktora danışmak gerekir.
 6. Cilde faydaları arasında en önemlileri, ciltteki renk bozukluklarını önlemesi ve akne oluşumunu engellemesidir.
 7. Bu şifalı suyu içtiğinizde enerji kat sayınız artar ve zinde hissedersiniz.
 8. Mide rahatsızlıkları sonucu ağza acı su geldiğinde ya da kusma meydana geldiğinde hemen kuru üzüm suyu tüketin. Mideyi rahatlatarak bulantıyı durdurur, yemek borusunu rahatlatır.

Hem sağlık açısından faydalı, hem de detoks etkisi bulunan kuru üzüm suyu hazırlayarak, ayda bir kez ve 4 gün art arda yapalım; tamamen doğal olan bu kürün sonuçlarını hep birlikte görelim.

Kansızlık ve karaciğer detoksu için mutlaka tüketin. Ayrıca çocuklara da içirin, beyni güçlendiriyor.

Afiyet ve şifa ile…

İLGİLİ YAZI: Detoks Diyeti

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kuru Üzüm Suyu Faydaları (21 Kuru Üzümle Yapılışı)” üzerine 39 yorum
 1. Eskiden çok içerdim ben kuru üzüm suyunu ama sonradan unutuldu gitti. Rahmetli annem yapardı ve düşündüm de evlendiğimden beri hiç yapan da olmadı. Eşime bir çıtlatayım ben.

  Yanıtla
  • Zaten ayda bir yapılıyor, 4 gün ardarda sabahları aç karna kuru üzüm suyunu için de, karaciğer de bi rahatlasın. Eşiniz evdeki fert sayısına göre suyunu ayarlar. Afiyet olsun.

   Yanıtla
   • Kuru üzümü çok tüketiyorum ama kuru üzüm suyu pek yapıp içtigim birşey değil.
    Faydalarını okuyunca özelllikle karaciğer ve sindirim sistemi üzerine olumlu etkilerini okuyunca hemen yapıp içmeye karar verdim.Tesekkürler:)

    Yanıtla
    • Kuru üzüm suyunu sürekli yapamasan da arada bir yapabilirsin. Ayda bir kez 4 günlük kür şeklinde uygulamak en güzeli. Ben teşekkür ederim.

     Yanıtla
   • Tadı da güzel nasılsa. Ben şu gurbet elden bir kurtulayım da başlayayım içmeye. 🙂

    (Mail takip seçeneği isteriz!) 🙂

    Yanıtla
 2. kuru üzüm suyu meğersem ne kadar faydalıymış gerçi bir ara annem içiyordu bıraktı o böbreklere iyi geliyor diyordu hoşafı da yapılıyordu yazın soğuk içiyoruz. Bundan sonra kuru üzümü biraz daha fazla tüketip suyunuda yapıcam inşallah ayrıca püf noktalarını da anlatmanız güzel olmuş daha bilinçli oluruz teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 3. Arkadaş “kuru üzüm”un faydalarini biliyorduk ama *”üzüm suyu hakkında “*o kadar detaylandirarak bir yazı kaleme almışsınız ki valla severek aklima girsin diye iki defa okudum

  Yanıtla
 4. Kuru üzüm suyunun yapılışı gayet pratik ve çok da faydalıymış. Gel gör ki, ben bir türlü kuru üzüme ısınamadım. Daha önce kuru üzümün faydalarından bahsettiğin yazından sonra bir şans daha verip bir süre tüketmeye çalıştım (belki yedikçe tadına alışırım diye) ama maalesef olmadı. Damak tadıma gerçekten çok aykırı. Kuru üzüm suyu tüketmek belki biraz daha kolay olabilir benim için (en azından kür şeklinde deneyebilirim). Bakalım, belki bu kez damağımı kandırabilirim 😉
  Faydalı paylaşım için teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Kuru üzüm suyu ara ara içtiğim bir şeydir. Hatta yazın kuru meyveleri şekersiz şekilde kaynatıp, buzdolabında soğutarak içmek iyi oluyor. Kesinlikle şeker içeren kutulanmış meyve sularını içmem. Bu şekilde daha sağlıklı kesinlikle…Siz de gayet güzel bilgiler vermişsiniz. Bundan böyle daha sık yapmaya çalışacağım. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Kuru meyveleri kaynatıp suyunu içmek çok sağlıklı dediğiniz gibi. Kuru üzüm suyunu da ayda bir de olsa tüketerek detoks etkisinden faydalanmak iyi olur.

   Yanıtla
 6. Kuru üzüm suyunun bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Kuru üzüm yemeyi çok sevmiyorum ama bu kadar şifası olunca ayda 1 kez yapıp içmek gerekiyor. Hemen şimdiden hazırlayayım

  Yanıtla
 7. Evet günde 21 tane kuru üzüm tüketmenin faydalarından dolayı günlük 21 tane tüketmeye çalışıyorum. Ama bende suyunu daha önce denemeyenlerdenim.en yakın zamanda deneyeceğim.faydalı bilgiler için teşekkürler 🙂 sevgiler

  Yanıtla
 8. Sabahları 21 tane kuru üzüm yendiğini duymuştum. Her biri besmele ile yenecek. Hatta bir dönem yapıyordum. Suda ıslandığını ve suyunun içildiğini bilmiyordum.

  Yanıtla
  • 21 kuru üzüm aynen dediğiniz gibi. Kuru üzümün yeri ayrı, suyunun yeri ayrı. Suyu daha hafif diyebilirim. Suyu ayda bir 4 günlük yapılıp içiliyor ama kuru üzümü istersen her gün ye. Her ikisi de çok şifalı.

   Yanıtla
 9. Kuru üzümü çocukken çok yerdim. Sonra şekerli geldi herhalde bana, yiyemedim. Kuru üzüm suyunu da deneyimlemeliyim diye düşünüyorum. Faydalarını göz önünde bulundurmak gerek. Teşekkürler bilgilendirme için.

  Yanıtla
 10. Bizim evden hiç eksik olmaz, kuru üzüm. Yemiş olarak tüketildiği gibi keklerde de kullanırım. İlk fırsatta suyunu hazırlayıp, içeceğim, şifa niyetine.
  Esen kalın…

  Yanıtla
  • Evet kuru üzüm evde hep olmalı. Bazen leblebi kuru üzüm, bazen de dediğiniz gibi üzümlü kekte kullanıyoruz. Kuru üzüm suyu ise çok daha özel, şifa niyetine içilir. afiyet olsun.

   Yanıtla
 11. Merhabalar kuru üzüm suyu dört gün demişsiniz daha fazla yapabilirmiyiz ayrıca kilo aldırır mı

  Yanıtla
  • Kuru üzüm suyu kür olarak yapılırsa en az 4 gün devam eder ve taneleri de yenir. Kuru üzümün kendisi kalorilidir bu yüzden 4. günden sonra devam ederseniz sadece suyunu içmelisiniz, bu şekilde çok daha az kalorili olduğundan kilo aldırmaz.

   Yanıtla
Yorum yapın